MIDDELBURGSCHE r 178, Vrijdag 1870. COURANT. 29 Juli. Middelburg 28 Juli. De b'êerJK. F.'féoksraa, benoemd tot notaris in het arrondissement Middelburg, ter standplaats Sluis, heelt heden ter openbare terechtzitting der arrondissements rechtbank alhier den bij de wet voorgeschreven eed af gelegd. Jl. Dinsdag is te Neuzen aangekomen een detache ment artilleristen uit Vlissingen, sterk 40 man, om werk zaam te zijn tot het transporteeren van ojrlogsmaterieel van Neuzen naar Hellevoetsluis en Brielle. De Staats courant van heden bevat de wet van den 19,fn dezer tot wijziging en verhooging van hoofdstuk IVö der staatsbegrooting voor 1869. Benoemingen en besluiten. marine. Benoemd tot adelborsten 1« klas re bij de Nederlandsche marine, de adelborsten 2e klasse bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, A G. J. Kroef, C N. A. de Groot Stiffrij, J. M. Steers, G. de Fremeiy, H. \felthuyzen, J. D. baron van Wassenaer tot (Jatwijck, J. C. Jeekel, A. W. F. C. van Woerden, J. G. Snethlage, G. M. -Titsingh, J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, A. Voormolen, W. Römer, A. C. van der Sande Lacoste, jonkheer II. M. Speelman, S. K. Sybrandi, J. G. Roosenburg, J. Cardinaal, J. B. Dukkers, C. Pels Rijcken, 0. Meyboom. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie, tot 2cn luitenant: bij het 3e regiment huzaren de wachtmeesters- titulair D. Blaauw, van het lc, en J. O. J. Beck, van het 2« regiment huzaren, mitsgaders J. K. Thierry de Bye, van het korps; bij het 4fi regiment huzaren, de wacht meesters titulair F. J. 'van der Putt, van het l1*, mitsga ders B. W. A. A. baron van Dedem en jonkheer G. F. A. Roëll, van het 2C regiment huzaren. Benoemd: bij bet wapen der artillerie, tot 2®» luite nant, bij het 3e regiment vesting artillerie, de sergeautch P. 11. Opzoomer, E. Stoppeudaal en N. A. F. Beynen, allen van het korps. Benoemd bij het personeel der militaire administratie: tot 2cn luitenant-kwartiermeester: bij bet le regiment infanterie, de sergeant F. A. Thomése, van het bataljon mineurs en sapeurs; bij het 2e regiment infanterie, de sergeant-titulair M. P. J. G. Brouwer, van het 8C regi ment infanterie; bij het 4,: regiment infanterie de serge anten H.D. Tuyuenburg, van het 6e regiment infanterie, en F. G. E Franssen, vau het 5* regiment infanterie; bij het 5« regiment infanterie, de sergeant J. J. T. van der Eist, van het korpsbij het 2« ïegiment huzaren, cle sergeant W. J. J. C. de Rechteren van Hemert, van het 1« regiment vesting-artillerie, tot 2C" luitenant administrateur van kleeding en wapening: bij het 3e regiment vesting artillerie, de schrijver sergeant-majoor-titulair A. L. Dijkman, van het regiment grenadiers en jagers; bij het regiment rijdende artillerie, de sergeant T. Ivley, van het 2C regiment infanterie. In hun rang overgeplaatst bij bet regiment grenadiers en jagers; de le luitenants-kwartiermeester W. H. van der Meer, van het 2« regiment huzaren, en E. van Gent, van het 4« regiment infanterie. Onderwijs. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeente raad van Dordrecht is door den voorzitter medegedeeld eéne missive van den minister van binnenlandsche zaken, Waarin deze zich bereid verklaart om, ten behoeve van dé daar op le richten school van middelbaar onderwijs Vóór meisjes, eene subsidie van f3000 op de.staatsbegroo- ting uit te trekken. Kerknieuws. De algemeene synode derNederlandsehe hervormde kerk heeft het voorstel tot verplichtend gebruik der doopformule met 10 tegen 6 stemmen verworpen. De heer A. Mac Pberson, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Montfoort, heeft het beroep naar die gemeente te Axel aangenomen. Gemengde berichten. Morgen (Vrijdag) avond, te half acht uur, zal op het Molenwater alhier weder eene muziekuitvoering door het muziekkorps der schutterij gehouden worden. Het gepantserde eskader van den Noord-Duitschen bond heeft zich te Willemshaven, in de nabijheid van den mond der Weser, teruggetrokken. De groothertog van Luxemburg heeft nog in de orde der Eikenkroon benoemd: tot komraandeur den kolonel der cavalerie, brigadekommandant, A. des Tombe; tot officieren de majoors van het regiment grena diers en jagers S. L. J. Queijsen en G. J. Engelen, als ook de majoor der veld artillerie K. II. van Diepenbrugge, allen officieren van het Nederlandsche leger. Z. K. H. prins Alexander is gisteren morgen naar Utrecht vertrokken, om zich naar het hoofdkwartier van het leger te begeven. Een der redacteurs van le Figaro is voor een paar dagen in Holland geweest om te luisteren naar het fameuse kanongebulder. Hij kwam dan ook in de haven Grave- ningen (waarschijnlijk eene versmelting van's Graven- hage en Schever.ingen), het lievelingsverblijf van de koningin der Nederlanden, maar hoorde niets. Toen be steedde hij zijn tijd om een brief over Hollandsche toe standen te schrijven, maar mengde oud en nieuw nieuws merkwaardig door elkander. Zoo zegt hij o. a.: De prins van Oranje is sinds Woensdag te Utrecht. H.M. de konin gin is met den prins-erfopvolger naar Alkmaar vertrokke n. Zondag is te'Florence mevrouw Ratazzi overleden. Men weet dat deze dame zich, in verschillende opzichten en ook op letterkundig gebied, heeft vermaard gemaakt. Behalve de door haar opgerichte dagbladen le Cour- rier de Florence en les Matiuées Italicnnes, zijn onder hare geschriften bekend: Mademoiselle Million", le Piège aux maris, en vooral Si j'étais reine. Thermometer stand. 27 Juli 'sav. 11 u. 67 gr. 28 'smorg.7u.gr.66'smid1.1 u. 68gr.'sav. 6u. 65gr. fJuitmianiX Algemeen overzicht. De erkenning door het Fransch officieel orgaan dat eeni- ge in het door the Times medegedeeld ontwcrp-tractaat opgenomen denkbeelden tusschen de heeren von Bismarck en Beneüetti zijn besproken, maakt een einde aan allen twijfel omtrent ds mededeeling van het Londensch dag blad, welke nu in hoofdzaak juist blijkt te zijn. Er is alzoo tusschen de gouvernementen te Parijs en te Ber lijn werkelijk sprake geweest eener inlijving van Luxem burg en België bij .Frankrijk, als prijs voor eene berusting in de vergrootir.g van Pruisen. Dit feit zal in Europa in 't algemeen en bij onze Belgische naburen in 't bijzon der een le vendigen indruk maken. En de omstandigheid, welke ons aan de echtheid van het ontwerp-tractaat deed twijfelen dat namelijk Pruisen meer partij had kunnen trekken van een dergelijk door Frankrijk voor gesteld ontwerp-tractaat doet thans vermoeden dat de regeering te Berlijn ook van hare zijde althans voor het oog der wereld gaarne die vroeger gevoerde onderhandelingen over in te lijven groothertogdommen en koninkrijken wenscht te laten rusten. Deindruk, welken men dan ook van dit alles ontvangt, is dat een deel van Europa schijnt te hebben blootge staan om het slachtoffer te worden der meest immoreele veroveringspolitiek, een verwijt trouwens, hetwelk met de grootste onpartijdigheid tot beide mogendheden kan gericht worden. Een beiicht, waarop wij voorts in't bijzonder de aan dacht willen vestigen, is de mededeeling uit Berlijn dat volgens tijdingen uit Trier,de schending van Luxemburg's neutraliteit door de Fransche troepen voortduurt en toe neemt. Als bewijs daarvoor wordt aangevoerd dat meer dan honderd Fransche soldaten uit het bij Sierck aan wezige kamp in het Luxemburgsche dorpje Schengen wa ren geweest ende Marseillaise hadden gezongen. Als de regeering te Berlijn dergelijke feiten als schen dingen van Luxemburg's neutraliteit wil qualificeeren, dan kan die leer zeer ernstige gevolgen hebben. Men weet dat Pruisen verklaard heeft, dat het de neutraliteit van Luxemburg, van Nederland en van België slechts zoo lang eerbiedigen zal als Frankrijk zulks doet. In dien nu eene schending van neutraliteit wordt gezien in een honderdtal soldaten die zeer vredelievend een bezoek komen brengen aan een dorpje, hetwelk gelijk met Schengen het geval is even over degrenzen is gelegen, dan ligt daarin eene bevestiging onzer reeds vroeger geuite meening omtrent de' uiterst geringe waarde, welke te hechten is aan de verklaringen van Frankrijk zoowel als van Pruisen, „dat zij de neutraliteit zullen eerbiedigen van Luxemburg, België en Neder land, zoolang de tegenpartij zulks doet." Het Parij3ch dagblad le Teuips, wiens bekende en gewaardeerde berichtgever te Florence steeds zeer voor zichtig is in zijne mededeelingen, meldt dat de Fransche troepen bezig zijn met bet ontruimen van Rome. Fransch-Duitsche oorlog. De legeraanvoerders in den tegenwoordigen oorlog zijn van Fransche zijde maarschalk Le Boeuf, en van Pruisi sche generaal von Moltke. De Franschen rekenen, zoo als bekeud is, sterk op hunne artillerie die in den aan staanden oorlog de overwinning zal moeten beslissen; 't is daarom niet vreemd dat hun meest vermaarde artillerie- generaal Le Boeuf, tot chef van den genenden stat van het Rijnleger benoemd is. Dit legerhoofd heeft den leeftijd van zestig jaren bereikt, en heeft den veldtocht in Algerië mede gemaakt. In den Krimoorlog, waar hij hls overste bevel voerde over de artillerie, maakte hij zich zoo ver- dienstélijk dat hij tot brigade-generaal benoemd werd, welken rang bij in 1857 met die van divisie-generaal ver wisselde. Na ook in den Itaïiaanschen oorlog van 1859 uitnemende diensten bewezen te hebben, werd hij den 21«» Augustus van het vorig jaar tot minister van ooi log, en in Maart van dit jaar tot maarschalk van Frankrijk be noemd, in welke hoedanigheid hij thans bevelhebber is der Fransche legermacht, die een onbepaald vertrouwen in hem stelt. Een tweede hoofdaanvoerder in het Fransche leger is de generaal Bourbaki, bevelhebber over de keizerlijke garde, de kern van het leger. Hij is een zeer populair officier, wien men den bijnaam van Ney, le brace des braces geschonken heeft. Van Pruisische zijde is, zooals reeds gezegd werd, generaal von Moltke opperbevelhebber van het Rijnleger. Hij is negen jaar ouder dan zijn Fransehen tegenstander en, evenals deze, rijk aan ondervinding. In 1835 als overste naar Turkije gezonden, bleet bij daar omstreeks vier jaren en woonde de gevechten tegen de Kurden en den slag bij Nisib bij. Later heeft hij zich nog onder scheiden door zijn tocht door Klein-Azië, waarmede hij dér aardrijkskunde groote diensten bewees. In den Prui- sisch-Oostenrijkschen oorlog van 1863 was von Moltke> inmiddels tot luitenant-generaal bevorderd, de man wien men vrij algemeen de overwinning meende te danken te hebben. Von Moltke wordt zeer bewonderd en vereerd door de Pruisen, die hem een ruimen blik en uitstekende talenten toeschrijven. Gisteren hebben drie bataljons der mobiel verklaarde nationale garde Parijs verlaten om zich naar het kamp van Chalons te begeven. Nog zes bataljons van dit wapen zullen dezer dagen naar dat kamp vei trekken. Keizerin Eugénie zou dezer dagen hebben gezegd dat wanneer Frankrijk verslagen mocht worden, de dy nastie der Orleans weder aan het bestuur zal komen. Keizer Napoleon heeft eene proclamatie gericht aan de officieren en de bemanning der naar de Oostzee bestemde vloot, welke door keizerin Euü'énie persoonlijk is voorgelezen aan boord van het admiraalschip la Sur- veillante. Deze proclamatie verschilt echter in niets van andere dergelijke stukken. Uit de bij het Engelsch parlement overgelegde diplo-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1