MIDDELRl RGSCIIE COURANT. r 170. Woensdag 1870. 27 Juli. Bij liet nommer der Middelburgsche courant dat morgen avond verschijnt, zal gevoegd worden een kaartje van de grensstreek die naar alle waarschijn lijkheid- binnen weinige dagen liet tooneel van een bloedigen strijd tusschen Fransche en Pruisische legers wezen zal. Gelijktijdig wordt aangevangen met eene be schrijving van die streek en de belangrijkste daarin gelegen plaatsen, bij welker lezing men telkens dit kaarlje met vrucht zal kunnen raadplegen. Middelburg 26 Juli. TERUGBLIK OP DE LAATSTE DAG ES. Wanneer men den loop der jongste gebeurtenissen andermaal zich voor den geest roept dan blijkt het dat er thans vrij wat meer reden tot gerustheid bestaat dan ruim een week geleden. De spanning die sedert de dreigende houding door Frankrijk en Pruisen aangenomen heerschte, werd toen niet weinig vermeerderd door de onrustbarende geruch ten die wij.l en zij l verspreid werden. Vele daarvan zijn gebleken overdreven, voorbarig of geheel en al onjuist te zijn. Sommige zelfs waren zóo ongerijmd dat alle nadenkenden ze dadelijk moesten verwerpen. Maar toch ook zij brachten er toe bij om tijdelijk de algemeene onrust té doen toenemen. Men sprak van eene directe be dreiging van ons grondgebied, en van partij kiezen door Rusland, Oostenrijk en Italië, van de onbindir.g van het N^derlandsch ministerie, en wat niet al. Thans weet men d it veen der genoe nde mogendheden, voor het tegenwoordige althans, zich in den strijd zal men gen, en heeft men zelfs grond o.n aan te nemen clit zoo zij later handelend optreden, dit eer tot bemiddeling dan tot verlevendiging van den strijd zal geschieden. Wat onze vaderlandsche belangen betreft, is het gebleken dat bij de regcering die eenheid van inzicht bestaat waarbij alleen een zóo krachtig handelen als waarvan de genomen maatregelen getuigen, mogelijk is. De vastberadenheid en ijver waarmede de eerst noodige voorzorgsmaatregelen door de regeering genomen zijn, heiben vooral een goeden indruk gemaakt, een indruk dien wij om der billijkheids wille hopen dat niet verflauwen zal, al mocht het ook later blijken dat meer gedaan is dan volstrekt noodzake lijk was. Zijn er voorzorgen noodig, .dit was zeker ook de leus der regeeringmen neme ze dan nietten halve, hetgeen soms het gevaar zou kunnen vermeerderen in plaats van het af te wenden. De kansen voor de eerbiedi ging der ontijdigheid van Nederland, België en Luxem burg hierop wijzen wij in de derde plaats waren nog eenige dagen geleden aanmerkelijk geringer dan op dit oogenblik. Al had men reeds sedert eenige dagen de zekerheid dat de candidatuur van den-prins Leopold von Hohen- zollern in Frankrijk zeer slecht werd opgenomen, zoo verraste toch ieder de overmoedige verklaringen door de ministers de Graraont en OMivier, naar aanleiding der interpellatie van den heer Cochcy, den 6™ Juli in het wetgevend lichaam afgelegd. „Want te.'kens als Europa overtuigd is dat Frankrijk zijne wettige verplichtingen zal handhaven, weigert het niet om aan Frankrijk's ver langen te voldoen," waren woorden van Ollivier, die, samenvallende met een zeer dreigend artikel van le Con- stitutionnel, de zekerheid gaven dat Frankrijk het oogenblikkelijk uitbarsten van den oorlog zoo al niet begeerde, dan toch geenszins duchtte. Velen bleven inmiddels nog aan een vredelievende oplossing gelooven en de effectenbeurzen betoonden zich nog niet zeer gevoelig. Men meende dat de door Frankrijk aan den koning van Pruisen gestelde eiscb, tot weigering zijner toestemming aan prin3 Leopoldom denSpaanschen troon te beklimmen, zon worden ingewilligd, en daardoor aan Frankrijk elk redelijk motiet tot het voeren van den oorlog zou worden ontnomen. Men scheen nog niet alge meen te kunnen aannemen dat Frankrijk, al ware het alleen tot behoud van inwendige veiligneid, ook zonder redelijk motief het leven van duizenden en duizenden zou in de waagschaal stellen. Maar toch was het zóo. Te vergeefs was het dat Leopold zelf van zijn candida tuur afstand deed; men vroeg nu aan den koning van Pruisen de meest nadrukkelijk verklaring ook voor de toekomst, en wel op eene wijze die het zeker maakte dat eene weigering volgen moest. Eu toen dan ook den Ié™ Juli alom de tij ling verspreid werd dat koning Wil helm den gezant, die hem het vernederend antwoord kwam overbrengen, niet had willen ontvangen, was het als hoorde men reeds in de nabijheid der Pruisische gren zen het eerste Fransche kanonschot Europa in de ooren donderen; en toen het Fransche ministerie den volgen den dag aan de kamer de officieele mededeeling der oor logsverklaring bracht, heeft zeker niemand zich oyer die mededeeling verwouderd. Alleen bleef het nu nog de vraag welken omvang de oorlog erlangen zon, met andere woorden, welke houding de overige Enropeesche mo gendheden zouden aannemen. Het was juist de onzeker heid daaromtrent die aan allerlei verontiustende geruch ten vrij spd liet, en een angstige stemming teweeg bracht, als ware onmiddellijk het ergste te vreezen. De onzekerheid is nu nog wel niet geheel opgeheven; maar gelijk wij reeds opmerkten, zijn de kansen gunstiger geworden. De toestand van Europa zou vooral niet minder gunstig zijn dan men in de voorafgaande dagen meende, indien Frankrijk werkelijk Pruisen heeft willen dwingen om een tracjaat aan te nemen waarvan de tekst gisteren door the Times is openbaar gemaakt. Dat het bezit van Luxemburg en België altijd in de bedoeling van Napoleon IIIgelegen heeft, is voor niemand een geheim, en thans kan het tenware men zou willen Het volgende staatje geeft een overzicht van den koers van eenige der voornaamste effecten op de Amsterdamsche beurs gedu rende de dagen van 925 dezer, waarbij ter vergelijking ook de hoogste koersen van Mei 11. zijn opgenomen. aannemen dat nog op dit oogenblik Pruisen en Frankrijk^ onder voorwendsel van een oorlog, met elkander het schandelijkste spel spelen door den verderen loop der omstandigheden voor goed verijdeld worden. Maar wie zal ons reeds heden zeggen of het stuk in the Tiines echt ia? Waar of verdicht, het zal in elk geval van de eene zijde worden tegengesproken, van de andere zijde beves tigd of volgehouden. Maar, welk licht later ook over d» inzienten der beide oorlogvoerende mogendheden zal opgaan, dat een blad als the Times een stuk al" het zoo ovengenoemde mededeelt in vollen ernst, zonder to schromen dat het zich daardoor te licbtgeloovig zal toonen, met andere woorden zonder er een absurditeit in te zien, dit op zichzelven kenschetst de publieke opinie omtrent de moraliteit der Fransche regeering. Hoog ste ks in Mei. 9 11 12 13 14 15 1G 18 19 20 21 22 23 25 26 Nederl. eert. w. schuld 2] pet. 55 H- 55 A 52j 521 55 53$ 52] 50 49] 483 48] 48-3 48|-3 49] 50 49 Rusland ƒ1000,1864,5 93$ 921 91$ 91 91 91 89| 86$ - 82 811 81] 81$ 841 86 85 Oostenr. m.zilv.Jan./Juliöp 55$ 54* 52 H 50$ 55] 51^ 49 47$ 431 44$ 45] 44$ 44$ 46] 45$ 44$ Amerika Ver. St. 1885 6 pet. 941 91$ 92$ 91$ 94$ 921 89 87$ 833 83$ 82 83$ 84$ 86* 84$ 84] Spanje obl. Binn. 3 361 241 221 21H 25 22$ 21 ,V 20* 20 20 rV 20.] 21 21* 21] 21*- to O Portugal 1867 3 34 81* 30$ 30$ 02f 31$ 28$ 27 23 241 26] 26$ 26$ 26$ 26$ 26i De uitslag der stemming voor de verkiezing van 18 commissarissen in het bestuur van den polder van Walcheren is de volgende. Er zijn 249 stembriefjes ingeleverd, waarvan 1 van onwaarde, zoodat het getal geldige stemmen 243 en de volstrekte meerderheid 125 stemmen bedroeg. Gekozen zijn deheeren Dirk Dronkers, te Middelburg, met 224, Jan Louwsrse Az, te Serooskerke, met 212, P. Melis, te Serooskerke, met 169, J. de Visser, te Aagte- kerke, met 160, rar, W. P. Vis, te Grijpskerke. met 145, jonkheer mr. J. W. M. Schorer, te Middelburg, met 142, P. Loeff, te Koudekerke, met 127, P. Maljaars, te Zoute- lande, met 125. Overstemming moet plaats hebben tusschen de vol gende heeren, die het daarbij uitgedrukt aantal stemmen verkregen Jacobus Verhage, te Zontelande, 118, mr. D. A. Ber- deuis v. Bsrfekoin, te Middelburg, 115,Z. Koenen, te Biggekerkc, 110, A. de Noord, te Vrouwepolder, 110, C. Volkers, te Vrouwepolder, 109, M. Volkrijk Liebert, te Middelburg, 108, mr. W. C. M. de Jonge v. Ellemeet, te Oostkapelle, 106. mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem, te Middelburg, 100, D. Rooze, te St. Laurens, 97, Adr. Tak van Poortvliet, te Middelburg, 97, Jacobus Pieter Min- derhoud, te Westkapelle, 96, W. A. Jobse, te Westlta- pelle, 92, Pieter Bnone Jz te Koudekerke, 90, Abr. Joh. van den Broecke, te Middelburg, 78, Joos Mesu, te Arne- mniden, 75, jonkheer W. R. Boddaert, te Middelburg, 73, Corns Midavaine, te Middelburg, 73. Jan Peper, te Aagte- ker.ke, 65, Jac. de Korte, te Domburg, 57 en A. de Land meter, te Middelburg, 56 stemmen. Voorts verkregen stemmen de heeren: Willem van der Os, ie Vlissingen, 49, mr. J. G. Spren- ger, te Oostkapelle, 47, C. v. d. Putte, te Middelburg, 46, J. Pie-terse, te Biggekerke, 43, J. Besuijen, te Koude kerke, 40, L. Dekker, te Meliskerke, 38, Jan de Witte, te Oost- en West-Souburg, 37, jonkheer rar. J. P. Bod daert, te Middelburg, 31, A. den Boer, te Middelburg, 31, P. Wisse Sz., te Aagtekerke, 29, C. Wouterse Adriaanse, te Zontelande, 28, P. de Maret Tak, te Middelburg, 28, J. P. Minderhoud, te Westkapelle, 27, P Cevaal, te Rit them. 25, jonkheer mr. A. W. Snuuck Hurgronje, te Mid delburg, 25, K. Allaart, te Serooskerke, 22, Leijn (Jijsouw, te Westkapelle, 22, P. Loinverse, te Domburg, 22 en mr. Bijleveld van Serooskerke, te Middelburg, 21. Een aantal andere ingelanden hebben beneden de 20 stemmen verkregen, terwijl éen biljet oningevuld is in geleverd. De woorden, door den minister van oorlog in de tweede kamer gesproken, dat de brigade in de positie Groningen- Delfzijl in last had om „in denkortst mogelijken tijd de inundatie van die positie te stellen", had te Groningen veel onrust gebaard. De commissaris des koniugs in die provincie heeft daarom bekend gemaakt dat de genomen maatregelen niet anderszijn te beschouwen dan als maat regelen van voorzorg, en dat op dit oogenblik zelfs geen grond bestaat voorde vrees dat tot ee.iige inundatie zal behoeven te worden overgegaan of dat het zoover zal komen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1