MIDDELBURGSCHE COURANT. Dinsdag 26 Juli. Ouitmlaui). N°" 175. 1870. Middelburg 25 Juli. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid der tweede kamer der sfcaten-generaal in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, nood zakelijk geworden tengevolge van het aannemen eener actieve betrekking bij het leger te velde door den heer W. J. Knoop, zal geschieden op Dinsdag 16 Augustas a. en dat, zoo eene hei stemming noodig is, deze zal plaats hebben op Diusdag 30 Augustus daaraanvolgende. De heden morgen te 9 uren aangevangen opening van de ingeleverde stembiljetten voor de verkiezing van 18 commissarissen in het bestuur van den polder Wal cheren, was bij better perse leggen der courant nog niet afgeloopen. Ter aanvulling der bekendmaking en der waarschu wing, opgeuo'men in de Staats courant van 21 dezer, brengt de minister van buiteniandsche zaken ter kennis vautbelanghobbenden, dat onder oorlogscontiabande moet verstaan worden: amnnitie, kruit, zwavel, salpeter en lood. Staatscour In een heden ontvangen buitengewoon notnmer der Staatscourant zijn opgenomen: de wet van den 24«n de zer, betrekkelijk het verbod van uit- en door.oer van paarden, hooi. stroo, haver, steenkolen en cokes;alsmede de koninklijke besluiten van dezelfde dagteekening, houdende verbod \an uit- en doorvoer van paarden, met uitzondering van veulens, en van ammunitie en buskruit. De lieeren J. B. Kan en B. ter Haar Bz afgevaardigden van bet departement Nijmegen ter algeroeene vergade ring der Maatschappij tot nut van 't algemeen, den 9cn Augustus a. te Amsterdam te houden, hebben, in een door Het Vaderland opgenomen sell i ij ven, aan de afge vaardigden der andere departementen als hunne ziens wijze medegedeeld, dat op genoemde Maatschappij de verplichting rust om haren invloed ten behoeve van den vrede aan te wenden. Wanneer de „Internationale" en de „Ligue de la paix publique" irt 't ongunstige Frank rijk voorgaan zeggen zij raag een genootschap dat het nut van 't algemeen beoogt niet aciiterblij ven. Een nieuw genootschap met dit doel te stichten, zou slechts versnippering van krachten ten gevolge hebben. Het onzijdig en onafhankelijk Nederland moet den oorlog verklaren aan' een verouderd misbruik, waardoor broe dermoord schijnbaar gewettigd wordt. Benoemingen en besluiten. koloniën.Op verzoek eervol ontslaguit's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan B. J. van Grunsven, laastelijk onder-opziener le klasse over de smederij, den koper-en blikslagerswinkel bij den artillerie- constructiewinkel te Soerabaya, thans met verlof. min 1sterieelE departementen. Eervol ont-dag ver leend, met behoud van aanspraak op wachtgeld, aan mr. C. J. van Bell, adjunct-commies bij het departement van koloniën, als gevolg van de opheffing zijner bediening. Kerknieuws. Het nommer der Kerkelijke courant van Zateidag bevat een naamlijst van de candidaten tot der. heiligen dienst bij de Nederlandsche hervormde kerk op 1 Juli 1870. Daarop zijn geplaatst 41 candidaten, waarvan 6 bij het provinciaal kerkbestuur in Zeeland, namelijk de hoeren P. J. Avis, E. J. J. Bcrns, G. de Bruijne, D. P. Faure, H. M. de Haaij, en J. J. Meinsma leeraar in de taal-, land- en volkenkunde van Neilerlandsch-Indië, te Delft. Van de 23 candidaten die gedurende het eerste halfjaar van 1870 bevestigd werden zijn drie in Zeeland bevesti-rd, de heeren: A. II. L. de Bel, te Yerseke, J. van 't Hooft, te 's Heerenhoek, en G. van Wijhe, te Hoofdplaat. Be roepen zijn 14 candidaten, waaronder geen in Zeeland. Mai ine en leger. De tot 2fn luitenant bij het 3« regiment infanterie benoemde cadet M. IT. Damme is heden avond als zooda nig geïnstalleerd. Gemengde berichten. Dcjpr den minister van oorlog is met welgevallen kennis genomen van een schrijven van den heer mr. A. van Naamen van Eemnes lid der tweede kamer van de statèn-generaal, die daarbij ten bphoeve van het leger een zijner paarden ten geschenke aanbiedt. (Slaa/x-cour.) De vorige week heeft te Rotterdam het jaarlijksch openbaar examen plaats gehad van leerlingen der insti tuten voor doofstommen. Uit het verslag bleek dat er thans 95 leerlingen zijn 52 jongens en 43 meisjes. Bii dit examen namen 8 leerlingen afscheid van de school, niervan gaven 2 redenen tot groote voldoening, 4 tot tevredenheid; de beide anderen, zijnde twee ineiajesj waren zwak van aanleg Jl. Vrijdag is mevrouw de wede Storm te Delft teruggekeerd van hare reizen door Duitschland, Grie kenland, Egypte, Palestina, Syrië, Italië en Zwitserland. Een Pruisisch patriot heeft thans 250 thaler be looning uitgeloofd voor hem, die liet- derde Fransche kanon verovert. Op het eerste staat mecneu we een som van 150 thaler, 't Is te hopen dat de vaderlands liefde der soldaten sterker zal zijn dan de zucht om hun beurs te vullen, want anders bestaat er kans dat allen „na u!" zullen zeggen en op numero 3 zullen wachten. Nieuws v. d. Dug.) Te Ootmnrsnm heeft een dubbele moord plaats ge had. Een schilder heeft namelijk zijne vrouw, alsmede zijn dochtertje, een meisje van zeven jaren, dat bij de móeder te bed lag, terwijl beiden in slaap waren, met een scheermes den hals afgesneden. Terstond daarna heeft hij de nachtwacht hiervan kennis gegeven en is, na door den burgemeester gehoord te zijn, in verzekerde bewaring genomen. Men gist uat armoede hem tot dezen verschrikkehjken stap heeft gébracht, Ter bijenmarkt (de eenige in Europa) aan den Nieu wen Weg, zijn 2595 korven of imuien, en aan de Klomp, nabij het station Veenendaal, 698 korven of ijnmen aan gevoerd. De prijzen der oude iimnen waren f 4.50, die der jonge f 3.50. Het is natuurlijk dat in deze dagen sommige Fran sche zoowel als Pruisische regimenten ceu oorlogslied hebben. Dat van bet Fransche 49e regiment, gedicht door een ondeiofficier, luidt aldus: Prussiens, tremble/, devnnt la guerre: La France va vous incttre au pas. Si vous franchisscz la frontière Vous ne la ropasserez pas. Votre insolence vous fait croire Que vytre aiglon prendra son vol, Portant l'anneau de la Victoire, Et planera sur notre sol. II a le bcc un peu trop tendre Pour entainer nos bataillons, Et 'sil veut que nous le plumions Nous ne le türons pas attendre. Van Pruisische zijde wordteen lied van kardinaal von Geissel aan de band gedaan, dat in 1828 vervaardigd is en waarin o. a. deze coupletten voorkomen: Es kamen die Anncgeckcn" Von Alters ins deutsclie Land TJnd zogen mnher zum Selirecken Mii Sackmann und Moi'd und Brand. Pa hob aus Biirgcu und Flecken Pas Volk sich zuin harten Strausz Und jagte die Armegecken Wet Kol ben znra Land hinans. Will Walsch-Hahn wieder uns necken Und kollert: «Znni Rhein, zum Ithein!" Wir lassen uns nicht inulir schrecken, Peutsch ist und bleibet der Rlicin; Und wagen sie 's wieder die Kecken, Stolzen Schreier und kommen heraus, So jagen die walsclien Gecken Zum fünftcn Mal wir nach Hans. Armegecken werd. destijds schertsenderwijze gezegd voor de Armagnaken", krijgsbenden van deu Fransche» hertog vau Ar magnac, die in het jaar 1439 een strooptocht langs den Rijn deden; onder dezen naain begrijpt men thans de Fransche troepen. De heer Thomas, notaris te Parijs, die zoo lang de oor'og duurt dagelijks 100 franken aan de schatkist contribueert, heeft het volgende bekend gemaakt: „Ik verwed 200,060 f.anken tegeu 100,000 franken, dat het Fransche leger tegen 15 Augustus a. Berlijn zal binnen trekken." Volgens het Dagblad van 's-Gravenhage heeft een vaderlandsliever.de jonge dame zich bij een allerliefst schrijven bereid verklaard om met het Haagsche scherp- sehutterskorps, zoo noodig als marketenster, uit de trek ken. Tliei inometerstaiid. 23 Juli 'sav. 11 u. 64 gr. 24 'srnorjr.?!!. gr. 65'smidl. 1 u.82gr.'sav. 6 u. SOgr- 'sav. 11 u. 68 gr. 25 'smorg. 7 u. 68gr. 'smidd. 1 u. 84 gr. 'sav. 6 u. 76 gr. Staten-generaal. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag-avond 22 juli. Het eindverslag omtrent het wetsontwerp tot verhoo ging van hoofdstuk 1V« (uitbreiding van de rijksveld- wacht) wordt voorgelezen. De minister van justitie beantwoordt dadelijk de geopperde bedenkingen, met zijne in dit opzicht in de tweede kamer gehouden rede-, voering groofendoels te herhalen, en nader de gronden voor dien tij Tel ij ken maatregel uiteen te zetten. Vooral voor Walcheren, waar zulke belangrijke openbare wer ken worden verricht, is het noodig bij vei trek van maré chaussee en militairen een beter politietoezicht in het leven te roepen. Het wetsontwerp wordt met algeraeene stemmen aan genomen en daarna de vergadering tot nadere bijeen roeping gescheiden. Algemeen overzicht. Wanneer men met de meeste onpartijdigheid de ge schiedenis van het Fransch ministerie-Ollivier nagaat, vooral in zijn tweede phase na de aftreding van den heer Daru, dan moet men toch erkennen dat de heer OUivier zich een waardig leerling heeft betoond uit de Napo leontische school. Niet alleen dat het hem in Nederland gelukte om booggeleeule en niet hooggeleerde staat kundige schrijvers omtrent zijne plannen te misleiden, en deze ter goeder trouw met grenzenlooze naïveteit in het ex-lid van het oppositie vijftal een zelfstandig, libe raal, edel, vredelievend minister te doen zien, maar ook in Frankrijk zelf zag Ollivier een Laboulayeen een Prévost- Paradol met zoovele anderen geloof schenken aan zijne woorden. „Die ten gunste van het volksbesluit zijne stem uitbrengt stemt voor den vrede: het keizerrijk is de vredeEn duizenden hechtten geloof aan deze bewering, hoewel thans feitelijk blijkt dat er om de zachtste uit drukking te bezigen slechts politiek spel werd gespeeld. Een pistoolschot aan gene zijde van den oceaan en een zwijgende verbazing van den schrijver van Tarisen Ame- riquo geven thans blijk hoe de Napoleontische politiek met zijn gemis aan hetgeen men in 't algemeen moraliteit pleegt te noemen door velen nog niet wordt door grond. Nu heeft zeker cok de politieke Napoleontische school een recht van bestaan, maar om een woord aan de circulaire van den minister de Gramont te ontleenen de vrijheid eener natie om ten aanzien van haar lot te beslissen om de Napoleontische politiek te huldigen en te volgen wordt bcperktdoor die der overige natiën. Dit laatste beginsel had indertijd de vervallenverklaring der Napoleontische dynastie in Frankrijk tengevolge. Het ging daarmede echter als met zoovele andere internationale tiactaten en overeenkomsten. Wat nu de houding van Pruisen in den laatsten tijd betreft, zoo heeft ook de regeering te Herlijn, met de geweldadige toepassing harer eenheidsbeginselen eene

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1