dediging van het land met een bewonderenswaardigen spoed en overleg genomen heeft. 80,000 man zijn op dit oogenblik op voet van oorlog en in het veld 40,000 be vinden zich in het versterkt kamp van Antwerpen, en de anderen zullen, in twee legerkorpsen verdeeld, de onzijdigheid en onschendbaarheid van den Belgischen grond verdedigen. Voegt daarbij den eersten ban der schutterij die mobiel gemaakt kao worden, en ge moet bekennen dat België ongelijk zou hebben om te wan hopen. Neen, duizendmaal neen, het hangt niet af van den wil eens alleenheerschers, al had hij ook alle chas- sepots en mitrailleuses ter wereld tot zijn dienst, om eene natie van de lijst der staten weg te schrappen evenals men de pen door een kwaden post haalt. Laat België het willen, en het zal sterker en niet meer zelf vertrouwen te voorschijn ko.nen uit die geduchte crisisdriemaal geducht, want bij die oorlogscrisis heeft zich een economische en een politieke crisis gevoegd- Een economische ciisis die men verschuldigd is aan de blijkbare onbedachtzaamheid en het gebrek aan door zicht van den minister van financiën Tack; daar de na tionale bank hare betalingen in goud gestaakt heeft otn ze door zilver te vervangen, is aan het krediet der bank biljetten een slag toegebracht die, hoewel de bank heien tot een rationeeler stelsel teruggekeerd is, moeilijk te herstellen zal zijn. Voeg daarbij 'nog de vexatoire eischeu teneinde het escoinpto der meer vertrouwde waarden bijna onmogelijk te maken, een maatregel die, als men de hand er streng aan gehouden had reeds «lui zende faillissementen veioorzaakt zou hebben. Een politieke crisis bestaat insgelijks, want, inplaats van het koninklijk besluit tot ontbinding te doen her roepen en den koning aan te raden een nationaal kabi net voor de landsverdediging te benoemen, boven de partijen, heeft het ministerie d'Anethan—Tack liever aan het bestuur willen blijven, en, onder vooiwendsel van constitutioneelen schroom, de ontbinding gehandhaafd» zoodat bij al de reeds genoemde crisis-eu zich nog een verkiezingscrisis voegt. Welken uitslag moet men van de vei kiezingen van 2 Augustus verwachten Voorzeker, als het slechts de quaestie gold te weten of men het tegenwoordig kabinet omver moest werpen, zon bijna het ga..sche land eenstemmig zijn. Maar de overwe gingen van de inconvenienten een er ministerieele crisis in een tijd waarin het kabinet wellicht ieder oogenblik geroepen kan worden tot het riemen van de meest ernstige besluiten, zullen duizende kiezers terughouden die op het punt waren een aan het minis terie vijandige stem uit te brengen. Ik herhaal het dus: omtrent den uirslag der verkiezing van den 2<-n Augus tus ligt alles nog in het duister. In den raad van ministers en ministers van staat, die de vorige week onder voorzitterschap van den koning gehoudenis, gispte de heer Frère Orban in zeer krach tige bewoordingen den maatregel die door het tcgen- woordigministerie genomen is om de kamers te ontbinden op een oogenblik waarin de staatkundige gezichtseinder met wolken bedekt is. „Ge zijt niet billijk, mijnheer Frère," viel de koning hem in de rede„Pardon, sire, dehertog van Gramont bad reeds gesproken toen de Belgische regeering tot ontbinding der kamer besloot.'' De beer Frère heeft gelijk. Doch is het nu wel het oogenblik tot gisping? De vijand staat voor dc deur Latea de partijgeschillen een wapenstilstand slui ten het vaderland is in gevaar £janï>clsl>ericl)tcn. Rusland. ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 pet. ♦Obligatiën 1867 4 61 ♦dito 1869 4 61 ♦Certificaten 6 85 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 77 dito dito Jelez Orel 5 761 dito dito Oharkow Azow. 5 75} Polen. ♦Schatkistobligatiën4 591 Pruisen. ♦Obligatiën 5 Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 461 ♦dito dito April/Oct. 5 44| ♦dito in papier Mei/Nov. 5 39iV ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligation2} thans 3 24 ♦dito 18673 241 ♦dito Binnenlandsche3 211 Portugal. Obl. 1856—1863 3 „261 ♦dito 18673 26} Turkije. dito (binnenl.) 5 37£ Griekenl. dito (blauwe). 5 8 Egypte. dito 1868 7 G6$ Amerika. ♦Obl. Vereeuigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 811 ♦dito dito dito (1882) 6 85tf ♦dito dito dito (1885) 6 ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W..Spw.0hio8ec.(p)7 dito dito geconsolideerde .7 25 dito dito debentures 1 8 dito St.Paul Pac. Spw. le sec. 7 51 dito dito dito 2e sec. 7 54 dito dito 1869 dito 7 55 Brazilië. ♦Obl. 1863 41 ♦dito 1865 5 B 83 Mexico. dito 1851 3 Grenada, dito afgestempeld6 ^0 Ecuador. dito1 7 Venezuela dito3 Prijzen van coupons» Amsterdam, 21 Juli. Metall. f 18.35; Dito zilver f 23.75 Dito Eng. per f 11.571; Eng. Russen per f Eng. Portugal per fFransche f Bplg* fPruis, f—Eamb. Russen f Russen in Z. R. /27J: Pools, in Fl. fSpaans, fAmerik. Dollars fdito papier fSpaans.-Frans. 54J. 3Durrtrntim. Graanmarkten enz. Voorspoedig bevallen van een Zoon MARIA ELISA BETH LELS, geliefde cchtgenoote van Middelburg, J. J. DEN BOUWMEESTER. 22 Juli 1870. Bevallen van een Zoon F. G. HAUSMANN, geliefde echtgenoot van J. LARSEN. Goes, 22 Juli 1870. Heden werd ons onderhart gewond door bet overigden van ons oudste Zoontje JOHANNES MARTINUS JACO BUS, in den ouderdom van bijna driejaren. Middelburg, J. J. BRANDT. 23 Juli 1870. R. P. BRANDT van de Kamer. Op heden trof ons het smartelijk verlies dat door den dood van onze zijde wordt weggenomen, ons eenigst en geliefd Zoontje JOHANNES MARTINUS, in den jeug digen leeftijd van circa elf maanden. Colijnspiaat, F. J. SCHEFFER. den 22 Juli 1870. K. SCHEFFER, geb. Minderhoüd. een gevecht tusschen voorstanders en tegenstanders van den vrede ten gevolge had. Laafsfe berichten. Parijs. In een manifest aan het Fransche volk ver klaart keizer Napoleon dat hij geen oorlog voert tegen Duitschland, waarvan hij de onafhankelijkheid eerbie digt, maar tegen Pruisen, wiens inlijvingen en over dreven wapeningen Europa steeds in onzekerheid doen verkeeren en in de vrees omtrent hetgeen dc vol gende dag brengen zal. Ten slotte zegt de keizer in zijn manifest dat hij zijn zoon medeneemt naar hot leger om in de oorlogsgevaren te deelen. Straatsburg. Gisteren hebben de Pruisen de brug van Kehl doen springen. Het was een vreeselijke ontploffing. BrieYen uit België. Brussel, 22 Juli. Ieder zal nu wel eindelijk gaan begrijpen dat Europa nooit een oogenblik rust zal hebben zoolang een Napo leon oppermachtig over Frankrijk's strijdkrachten be schikt en zijn wil tegenover dien van een groot volk kan stellen. Alle gemoederen zijn ontrust, alle belangen ge schokt; er heerscht diepe neerslachtigheidde veront- waardigin g is algemeen, en de openbare meening beft slechts éen kreet aan: vloek over den aanvaller! Maar wie is nu wel de aanvaller? Er bestaat hieromtrent geen twijfel meer. De keizerlijke regeering heeft zoozeer haar masker afgerukt; de overhaasting waarmede zij de zaken afgehandeld heeft, schier zonder aan Frankrijk tijd te laten om tot bezinning te komen, is zoo sprekendzij heeft blijkbaar er zich zoozeer op toegelegd om den toestand in de war te brengen voordat de openbare meening met eenige kans van slagen haar invloed in de schaal kon leggen, dat er in gansch Europa slechts éen stem opgaat: de keizer der Fiansehen is de aanvaller! Daaromhet is een ongehoord en veelbeteekenend feit wordt de man van 2 December voor de eerste maal na den Krimoor- log door de Engclsche pers voor de Europeesche recht bank geroepen als persoonlijk schuldigaan het mis drijf van Ihe-humanité, en alleen verantwoordelijk voor de vreeselijke gevolgen van dat misdrijf. Ja, als er te midden van den bloedigen nacht dien wij ingaan, in een doordenkend gemoed nog plaats is voor een ander gevoel dan dat van ontroostbare smart, dan kan men zeggen„Het is voortaan ten minste gedaan met het Bonapartisrae in Europa!" Niet dat ik in het minst op Engeland reken, maar ik deel in 't algemeen het gevoelen van Disraeli, waar hij in het huis der ge meenten, van den oorlog sprekende, uitriep: „De vorst die een oorlog mocht uitlokken zal ten slotte op een veel grooter macht stooten dan die der legersnamelijk op de verontwaardiging der beschaafde wereld." Ongelukkig is de heer Gladstone de man niet om dien kreet der belee- digdemenschheid, diende heer Disraeli aati betEngelsch gouvernement wilde uitlokken, te doen weerklinken. In dat opzicht zeer verschillend van lord Palmerston, die naarmate de toestand ernstiger werd ook als het ware meer geschikt werd om zijne betrekking te vervullen en wiens oog scherper begon te zien naarmate de omstan digheden waarin hij verkeerde somberder werden be zwijkt de heer Gladstone al heel licht onder het gewicht zijner verantwoordelijkheid. Als verklaard vijand van den oorlog, bijna in even groote mate als de heer Bright, heeft de tijding dat het zwaard uit de schede getrokken werd, hem bepaaldelijk geheel en al onthutst. Evenzeer als hij bij de interpellatie van den heer Disraeli slechts met groote moeite de noodige geestkracht kon vinden om te antwoorden dat er in de omstandigheden van den Franschen oorlog niets is hetwelk de versto ring van den vrede kan rechtvaardigen, evenzeer heeft hij ook gisteren in de kamer op vrij bedroevende wijze over de onzijdigheid van Nederland en België ge sproken. „Zij zal geëerbiedigd worden, zeide hij, zoolang geen der oortogvoerende mogendheden haar zal schen den." Anders niet?Neen. Geen verzekeringen van Engeland's zijde en zelfs geen enkele krachtige uiting Treurig! treurig! maar vooral treurig voor Engeland. Het is ellendig te zien hoede regeering van een vrij land zon der een woord van protest la justice des Césars laat pas- seeren. "Wat België en Nederland betreft, laten die staten voortaan wel overtuigd wezen dat zij slechts op eigen kracht kunnen rekenen. Alle die verzekeringen, alle die beloften van onzijdigheid hebben geenerlei waarde: de wind voert ze weg! België vooral wordt het meest be dreigd, want terwijl Frankrijk het steeds begeert, is Pruisen steeds bereid om het op te offerenen het is-gehee! aan zijn eigene krachten overgelaten. Men kan daarom den nieuwen minister van oorlog, den generaal Guillaume, slechts prijzen dat hij alle noodige maatregelen ter ver- Amsteudam,22 Juli. Duinzand aardappelen f 3 a f 4.50; Geldersche kralen f 2.20 a 235; Westl. in manden f2.50; dito gestort f 1.80 a f2.10; Ilijnburgsche f a fKuilenburgsche 1.55a 1.70; aangevoerd 2100 hektoliter. Prijzen ran effecten. Amsterdam 23 Juli 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 49} ♦dito dito dito 3 571 ♦dito dito dito 4 77| ♦Aand. Handelmaatschappij 41 dito exploitatie Ned. ataatssp. 74_1 België. ♦Certificaten bij Rothschild ..21 Rusland. ♦Obligation 1798.1816 5 85} ♦Certific. adm. Hamburg 5 56}. ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 70 ♦dito f 1000 1864 5 841 ♦dito f 1000 1866 5 85" ♦Loten 1866 5 r ♦Oblig. Hope Co. Leening I860 41 751 ♦Certific. dito4 56.? Aan allen die in zoo ruime mate hunne belangstelling hebben doen blijken bij het overlijden van mijn geliefden echtgenoot A. AARNOUTSE Az., betuig ik bij dezen mijnen hartelijken dank. Koudekerks, CH*. MAUER, 23 Juli 1870. Wed. Aarnoutsb. De ondergeteekenden noodigen huune medekiezers uit om bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten hunne stemmen uit te brengen op den heer GERUIT VERD00REN, Notaris te Aardenfourg, dien zij om zijne rechtschapenheid en degelijke kennis den geschikten persoon achten te zijn om de belangen van dit district in do Provinciale .Staten voor te staan G. A. VORSTERMAN VAN OIJEN. Aardenburg. E. A. VEEM ERE. J. VAN DE PLASSCHE. J. DE MU1JNK.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3