MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 174. Maandag 1870. 25 Juli. <3innenlanïr Hij deze courant behoor! een bijvoegsel. AANBESTEüHNG. Op Vrijdag 5 Augustus 1870, des voormiddagsten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring,door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwe zigheid, door een der leden van gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het maken van verdedigingswerken aan de oevers van «le Calamiteuse polders BorsscJen en Hoofdplaat, met «le levering van al de «laarioe gevor- <lcr«Be bouwstoffen en arbci'lsloonen, en xulks in 2 perceelen van aanbe steding. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, voor elk perceel afzonderlijk, volgens 434 der alge- meene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, teiren betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijuoff, liaamstrrat n°. 49 te 's Giavenhage, en door zijne tusschenkomt in de voornaamste gemeenten des rijks. Den 7en en 4 dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaanvoorts zijn na lere inlich tingen te bekomen bij den boofd-icgenieur van den waterstaat te Middelburg voor de werkeQ in het alge meen, en bij de nrrondissemenfs-itigenieurs te Goes en te Sluis, voor de werken tot elks arrondissement be- hoorende. 's Gravenhage, 8 Jul ij 1870. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal HUBRECUT. VRIJWILLIGERS. De Burgemeester van VlSsslngen gezien de daarop betrekkelijke bekendmaking van den minister van oorlog 5 brengt ter kennis van de ingezetenen, dat bijZ^Ms. be sluit van den IS1'" dezer, no. 9, onder anderen is bepaald, dat mannen van 17 tot 50 jarigen leeftijd tot eene vrij willige verbintenis voor onbepaalden tijd, doch minstens zoo lang de militie buitengewoon onder de wapenen wordt gehouden, woiden toegelaten en wel bij zoodanig korps van het leger, waarop zij hunne keuze vestigen, en waarvoor zij geschikt worden bevonden en dat zij, die als onderofficier of korporaal bij het korps mariniers, de landmacht of de koloniale troepen geaiend en den dienst op eervolle wijze verlaten hebben, dadelijk in hun vorigén graad en voor onbepaalden tijd kunnen worden aangenomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 Juni 1870. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. Middelburg 23 Juli. Men deelt ons uit den Haag mede, dat in de afdeelin- -gen der tweede kamer de prealabele quaestie omtrent de tijdigheid van de behandeling van het wetsontwerp op de inkomstenbelasting was vooropgesteld. Van de 70 tegenwoordige leden moeten slechts een lOtal zich voor de spoedige prise en consideration verklaard hebben. Het verslag zal daaromtrent morgen verschijnen, en het zal van het antwoord der regeering afhangen of de ka mer al dan niet weder vóór September zal bijeengeroe pen worden. In het verslag der afdeelingen van het gisteren reeds door de tweede kamer aangenomen wetsontwerp tot ver hooging van het 4e hoofdstuk a der staatsbegrooting voor 1870 tot uitbreiding der rijksveldsvaclit, werd uit drukkelijk de wensch kenbaar gemaakt- dat de mobili satie der schutterijen, waarvan in de memorie van toe lichting sprake is, niet op dit oogenblik in de bedoeling van de regeering moge liggen, daar de omstandigheden nog in geeuen deele dien maatregel zouden wettigen. De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit van den I9rn dezer, tot voorbereiding [oproe ping, kleeding en oefen'ng in den wapenhandcd] van den eersten bander dienstdoende schuttel ij en tot handhaving der neutraliteit in de ontstane verwikkeling tussclien twee bevriende'naburige mogendheden en, zoo noodig, tot verdediging des vaderlands. Z. K. II. de prins van Oranje, opperbevelhebber van het leger, werd gisteren te Utrecht verwacht, omzijn intrek te nemen in het hem ter bewoning aangeboden hotelvan den heer Twiss op de Nieuwe gracht. Als een bijdrage tot de kennis van hetgeen zoo al voor oorlogskosten wordt opgebracht, diene de volgende op gaaf omtrent de sommen die Groot Britannië jaarlijks voor zij.i land- en zeemacht uitgeeft. Die kosten bedra gen met de interessen der nationale schuld, voortgespro ten uit vroegere oorlogen, de som van 2,597,000,000 pd. st. of 31,164,000,000. I11 1808 bedroeg de begrooting voor leger en ra arme meer dan 281 millioen pd. st. of f 342,000,000. De inte rest van de nationale schuld g;fat 261- milliojn pd. sl te boven, dat is 318.000,0C0 en de uitgaven voor fortifi catiën bereiken do som van 530,000 pd. st. of /6,360,00<>; te zaraen in een jaar de som van 55,500,000 pd. st. of f 666.000,000. Dit geeft per dag 152,573 pd. st. of f 1,830,876, per uur 6,356 pd. st. of f 76,272 en 100 pd. st. of 12C0 per mi nuut. Er blijft vijftien millioen pd. st. over van het totaal der jaarlijksche uitgaven, welke som voldoende is voor de uitgaven der burgei lijkc administratie en alle andere behoeften. Alzoo wordt van iedere shilling belasting negen en een halve pence, ol zestien shilling van ieder pond, (ongeveer jj), voor oorlogskosten besteed. Al de steenkool, al het kope®in, lood, zink, zilver en alle andere metalen, voortbrengselen van den grond van het vereenigde koninkrijk, hebben, gemiddeld geno men gedurende de laatste zeven jaren, niet meer bedraden dan zeven en dertig millioen pd. st. per jaardit is 18 millioen pond min der, dan de uitgaven voorden oorlog. Al de kapitalen, in openbareof bijzondere spaarbanken belegd, bedragen de som van 46 millioen pd. st., dat is 9 millioen pd. st. m in der dan de jaarlijksche begrooting voor oorlog. Het geheel bedrag der ontvangsten van de spoorwe gen, wegens vervoer van reizigers en goederen, is 38 mil lioen pel. st. of 17 millioen minder, dan dc begrooting van oorlog. Het bedrag, wegens invoer van koren, gerst, haver, maïs en meel was in het vereenigd koninkrijk gedurende zeven jaren gemiddeld 30 millioen pd. st. of nauwelijks tien millioen meer dan de uitgaven alléén voor de land en zeemacht in het jaar 1868. Benoemingen en beslatten. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meente KoudekerkeP. Boone Jz., wethouder aldaar. Kerknieuws. De heer L. Kan de Beer, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Arnemniden, heeft het beroep naar die gemeente te Scheveningen aangenomen. Voor het beroep naar de Nederduitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St.-Joosland is door den heer G. Ringnalda, predikant te Aarlanderveen, bedankt. De heer M. Reijerkerk, predikant te Graft, heeft voor het beroep naar Zaamslag bedankt. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Sluis is uit het vroeger gemelde zestal tot predikant beroepen de heer B. J. Swaan, te Eemnes-buitendijks. Maiine en leger. De volgende ministerieele bekendmaking is opgeno men in de Staatscourant van heden „De minister van oorlog, met welgevallen de geestdrift opgemerkt heb bende waarmede officieren, onderofficieren en manschap pen van de korpsen, gevormd uit vereeuigingen tot vrij willige oefening in den wapenhandel, "zich aenbieden om vrijwillig in den inillitairèn dienst te treden; „Gelet dat de meeste van hen, die een rarfg of graad bekleeden, hoezeer volkomen bereid daarvan afstand te doen en hunne rang- of onderscheidingsteekenen ter zijde te leggen, er evenwel hoogen prijs op stellen om ook in de geleleren van het legerde unifonn-kleeding te behouden, die zij met toestemming van den koning dragen „Gezien het koninklijk besluit van den 18en dezer na 9, waarbij de gelegenheid is opengesteld voor mannen v m 17- tot 50jarigen leeftijd om zich vo ir onbepaalden tij 1 als soldaat bij cenig korps van het leger te enga- geeren „Heeft het genoegen, bij deze, ter kennis te brengen van alle leden der bovenbedoelde vereenigingen en daar uit gevormde korpsen, dat het zijne majesteit behaagd heeft te vergunnen, dat zij, die zich als vrijwilliger bij een der korpsen van het leger voor onbepaalden tijd ver binden, des verkiezende de uniform klecding blijven dragen, welke zij met toestemming des konings hebben aangenomen. J. J. van Mulken." Gemengde Berichten. Z. M. de koning heeft aan de vereeuiging Het roode kruis eene som van /"9000 geschonken. De groote drukte die de tegenwoordige tijdsom- standigheden met zich brengen, heeft :1e aardrijkskundige kennis van het Fransch dagblad l'flistoire eenigerraate in verwarming gi'bracnt. Zoo zegt het heden Het Alge meen Handelsblad bevat een.ïge bericaten omtrent de militaire maatregelen in „Denemarken". Daarop volgen eenige berichten van dezen aard: de vesting Delfzijl is in staat van verdediging gebracht. De garnizoenen van Middelburg en Vlissingen zijn per stoomboot naarBrielle en Hellevoetsluis overgebracht, enz! Niet zekerder van zijn zaak is een berichtgever van le Temps die dezer dagen van een overtrekken van den Rijn bij Groningen gewaagde. Een deurwaardersklerk stond eergisteren voor het hof van assises der Seine, onder beschuldiging van dief stal ten nadeele van zijn patroon. Toen dè advocaat van den beschuldigde zijne pleitrede zou beginnen, legde hij een verbintenis bij het actieve leger over die door zijn cliënt na het bedrij/en van de geïncrimineerde handelingen aangegaan was. Dit stuk maakte zulk een indruk op de jury dat zij den jongman niet schuldig ver klaarde. De president van het hof sprak hem daarop deze woorden toe: „Gij wordt soldaat, dat is het schoon ste beroep wanneer de vijand de grenzen bedreigt. Be schouw uw vertrek naar het leger niet als eene boete. Het is integendeel een roemvolle herstelling van eer die gij aan de beeren gezworenen te danken hebt. Bedank hen cn tracht haar u waardig te maken Het korps koninklijke scherpschutters te Rotter dam is in den tijd van vier dagen met 145 nieuw toege- tredencn versterkt. De groothertog van Luxemburg heeft den kolonel in Nederlandschen dienst Schönstedt, kommaridant van het 7C regiment infanterie, benoemd tot grootofficier van de orde der Eikenkroon, en den kapitein van het regiment grenadiers eu jagers II. E. J. Heymaus tot rid der dier orde. Eergisteren morgen bij de oproeping van deschntter- plichtigen had te Groningen eon onaangenaam incident plaats. Eenige personen uit de arbeidende klasse, die op gekomen waren om zich te laten inschrijven, verbitterd door het schijnbaar onnoodige lange wachten en het ver

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1