tjflnöclsbcricijtcix. genissen voor de ralschheid van de Parijsche regeering kunnen aanvoeren. De hertog de Graraont is eerst opge treden met de bewering, dat Frankrijk met de in stilte bewerkte candidatuur van den prins van Hohenzollern misleid is geworden, natuurlijk op aandrang van Prui sen; den 4tn Juli had de Parijsche regeering voor het eerst toevallig van het plan kennis gekregen. Dat is ondenk baar. Den lLen Juni reeds, toen Prim zijne rede hield over de toenmalige caudidaten voor den troon, werd in de bladen vanallelanden,ookin de Fransche, Prins Leopold van Ho henzollern genoemd als de vierde door Prim bedoelde can- didaat. Zooals aan the Times uit Madrid geschreven werd, is de naam van den prins, na de rede van Prim, in de galerij openlijk genoemd. De berichtgever in the Times verklaart dat de Araerikaansche, Italiaansche, Engelsche en ook de Fiansche gezant daarin volkomen overeenstemden. Hoe kan nu baron Mercier (de Fransche gezant te Madrid,) verklaren, dat hij niets van Prim's onderhandelingen ge weten heelt? Hij wist er alles van. De regeeriug van Frankrijk moet even goed als de Engelsche erkennen, dat zij met Prim's onderhandelingen bekend was. Aan do Daily News is eveneens uit Madrid geschreven dat Prim den naam van den can didaat niet behoefde te noe men, omdat de meesten wisten wien hij bedoelde en baron Mercier wisthetooken dat is mij bekend lo my knowledge.) Eene opmerking ter gelegener tijd, dat deze candidatuur aan Frankrijk onaangenaam was, zou voldoende zijn ge weest om Prim de candidatuur niet te doen doorzetten, doch de Fransche gezant zweeg en Prim zette de onder handelingen voort." De Kölnische Zcitung kan niet gelooven dat de heer Mercier van zijne waarnemingen geen kennis zou hebben gegeven te Parijs. Waarom gaf toen de Fransche regee ring haar ongenoegen niet te kennen? „Zij doorzag de mogelijkheid om zich een reden tot oorlog te verschaf fen doch had tijd uoodig om haar schandelijken aanslag voor te bereiden. Vandaar die gehuichelde onzekerheid. Thans is het voor ieder helder dat 01 li vier loog of dat zijne collega's hem lieten liegen, toen hij voor drie weken nog pathetisch verklaarde, dat de vrede nimmer zeker der was dan thans." Op eene te Berlijn gehoudene, voornamelijk door Zwit sers bezochte vergadering is Üe verk'aring afgelegd, dat de tegenwoordige oorlog het bewijs levert voor de grooto verdorvenheid van den hedendaagschen so"ialen en politieleen toestand, dat Lodewijk Napoleon Bonaparte ditmaal de verstoorder van den vrede is, en men hopen mag dat het aan de werkzaamheid van het democratische Frankrijk nog bijtijds zal gelukken, demisdaad die dreigt af te wenden. De Deutsche Volkszeitung, het verklaarde Welfen- blad in Hanover zegt, „de verwachting dat de Franschen zich bedrogen zullen zien, als zij er op rekenen een verraderlijken bijstand in Duitschlacd te zullen vinden, deelen wij volkomen. De bewoners der geannexeerde provinciën hebben door hunne gehechtheid aan oprecht heid te weinig talent voor een geheimzinnig kuipen, dan dat zij zich met de verraderlijke bedoelingen der Franschen zullen inlaten." Uit Zwitserland wordt gemeld, dat van de 50,000 opgeroepen manschappen, ongeveer 35,000 tot dekking der Aarlinie van Solothurn tot Basel zullen dienen en 15,000 vo >r Genève en de Jura besterad zijn, daar men Frankrijk, niettegenstaande zijne verzekeringen omtrent bet eeibiedigen van Zvvitserland's neutraliteit, niet best vertrouwt. -In den Elzas hebben groote verzamelingen van troe pen plaats en in Baden zijn de manschappen opge roepen. Uit Straatsburg wordt aan de Frankforter Zeitung geschreven: „Gisteren avond en heden nacht zijn hier 30,000 man uit het hart van Frankrijk aangekomen. De hoofdmacht van het Fransche leger trekt naar de Paltz en het aangrenzend Pruisisch gebied. Van Straatsburg zal slechts een flankbeweging plaats hebben. De Fran schen verwachten dat hun hier bij het overtrekken van den Rijn geen zwarigheden zullen worden in den weg gelegd. Te Parijs is eene proclamatie aan het Duitsche volk in 100,000 exemplaren gedrukt, om bij het over schrijden der grenzen verdeeld te worden. Daarin wordt gezegd, dat Napoleon 111 slechts als een vijand van Pruisen komt, maar als een bevrijder van Duitschland, om den ouden rechtstoestand weder te herstellen. Het comité der Victoria-bazar te Berlijn heeft tot alle Pruisische en andere Duitsche vrouwen eu meisjes de volgende oproeping gericht: „Duitsche en Pruisische vrouwen! „Het vaderland is in gevaar! Duitschlands erfvijand stort zich op onze ianddouwen, om huis en erf, familie en volk, geluk en eer te verwoesten of te vernietigen. „Duitsche vrouwen Een volksoorlog in den edelsten zin is uitgebroken. De geestdrift van 1813 breekt uit in heilige verrukking. De vader rukt zich los van zijne gade, de zoon rukt zich los van vader, moedei en zuster, de bruidegom van zijne bruid. Al wie een wapen kan dragen volgt de opgeheven vaan in den bloedigen strijd met God voor koning en vaderland. „Duitsche vrouwen! Vreugdevol zien wij onze legers en onze landwehr te velde trekken. Zij weten waarvoor zij gaan vechten. Maar zij moeten ook weten dat de liefde hen geleidt, dat millioenen handen gereed zijn om hunne wonden te verbinden eu met de hulpeloos achter- blij venden het laatste brood eu den laatsten penning te deelen. „Tot dat doel stelt de Victoria-bazar haar gebouw ten dienste des vaderlands. Zij opent hare zalen voor alle vrouwen, die in den heiligen strijd behulpzaam wil len zijn. Zij roept alle vrouwenen meisjes op, om zich op de lijsten te doen inschrijven en hier te komen, om met de reeds bestaande vereenigingen, met raad en daad bijstand te verleenen. Zorg voor de gewonden en onder steuning aan de echtgenooten der landwehr-manschap- pen, ziedaar ons doelElke hulp, elke gift tot dat oog merk zal welkom zijn. „Berlijnsche vrouwen! Zwaar zal de kampstrijd zijn en wij gaan een moeilijken tijd te gemoet. Alleen door de opofferende kracht van het geheele volk kan de zege worden behaald. Alleen door uwe krachtdadige hulp zullen wij ons doel bereiken. Daarom komt herwaarts. God zal het werk zegenen Het Franseh wetgevend lichaam heeft gisteren van de regeering de officieele mededeeling ontvangen dat de oorlogsverklaring aan Pruisen den vorigen dag heeft plaats gehad en sedert Diasdag alzoo de oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen met zijne bondgenooten is aange vangen. Wij deelden reeds mede dat de Engelsche regee ring eene proclamatie van neutraliteitsverklaring heeft afgelegd. In dat stuk wordt gewezen op de verplichtin gen der Engelsche natie oin de onzijdighei.Pwetten, wat uitrusting van schepen of aanvoer van krijgsbehoefte en leeftocht betreft, te betrachten. Vaa eene voorwaarde lijke neutraliteit, zoolang het grondgebied der neutrale staten van het vaste land zal worden geëerbiedigd, is in dit stuk geen sprake. Het Noordduitsch parlement heeft een adres ge richt aan den koning, waarin het den ihans aangevangen oorlog vergelijkt inet den oorlog tegen Napoleon I, en beweert dat de Fiansche natie gemystifieerd is gewor den. „Een vreeselijke en geweldige strijd is zegt het adres ons nabij. Op liet slagveld zal het Duitsche volk zijne eenheid grondvesten." Bij het ontvangen van dit adres heeft de koning gezegd „dat dit adres hem een waarborg was voor de vervulling der taak, welke ons is opgelegd. Dit adres doet mij vertrouwen dat het doel, hetwelk de natie steeds onvermoeid beoogt, zal verwe zenlijkt worden. Het reeds gisteren medegedeelde wisselen van eenige schoten tusschen grensbeambten en eene patrouille te Forbach, was van zeer weinig beteekenis. Volgens het officieus Parijsch regeeringsorgaan le Constitutionel is het doel van Frankrijk met den tegen- woordigen oorlog om, evenals het Italië heeft be vrij d, Duitschland aan zich zelf terug te geven, Denemarken in de gelegenheid te stellen terug te nemen wat men daar aan ten onrechte ontnam, Nederland in hei vervolg een waarborg te geven tegen de iulijvingsdenkbeelden van Pruisen. Frankrijk zal overigens trachten om den wil der bevolkingen te doen zegevieren over een eerzucht en arrogant gouvernemeni, hetwelk tot groot schandaal der beschaafde wereld als leus aanneemt: macht gaat boven recht. De keizerlijke tafel zal gedurende het verblijf van Napoleon in het leger te velde voorbeeldeloos eenvoudig zijn en bestaan uit soep, ossenvleesch en groente. Vorst Gortschakoff, de Russische minister van bui- landsche zaken, bevindt zich volstrekt niet te Parijs en evenmin te Berlijn, gelijk eenige dagbladen beweerden. Na te Frankfoit te zijn geweest is hij thans te "Wildbad. Volgens het correspondentschap Havas hebben al de consuls van den Noordduitschen bond, die Pruisische burgers zijn, van de Fransche autoriteiten bevel ontvan gen om het Fransch grondgebied te verlaten. Ook eenige bekende berichtgevers vau Duitsche dagbladen zullen Frankrijk moeten verlaten. Het is het stellig voornemen van den keizer om noch in zijn hoofdkwartier, noch in dat van de verschillende legerkorpsen iemand toe te laten, die niet tot het leger behoort, evenmin als vreemde officieren, gelijk tot dusverre het geval was. Eergisteren heeft de heer von Bismarck officieel aan het Noordduitsch parlement medegedeeld dat de oor logsverklaring van Frankrijk door hem ontvangen is. Een bericht uit Keulen meldt dat volgens rapport van een inspecteur der douanen te Saarbrück Fransche troepeu het Pruisisch grondgebied zijn binnengerukt en bij Solsterhöbe een paar Pruisische grensbeambten hebben gevangen genomen. De prins van Wallis vertrekt morgen of overmor gen naar Denemarken om de prinses van Wallis, prinses Alexandra van Denemarken, die aldaar bij hare familie vertoeft, af te halen. Prins Arthur van Engeland is uit Canada teruggekeerd. Prins Napoleon is per telegraaf naar Parijs geroepen en heeft reeds van Edimburg de terugreis aangevangen. De gezantschaps secretaris bij de Pruisische legatie, te Parijs, de heer von Solms, zal weder als cavalerie offi cier bij het Pruisischleger worden ingedeeld. De maarschalk Baraguay d'Hilliers zal het bevel over Parijs op zich nemen. De keizer heeft bepaald dat de officieren gedurende den aanstaanden veldtocht geen chako of epauletten zul len dragen om minder tot mikpunt te strekken voor de vijandelijke tirailleurs. Deze les heeft men geput uit het groot verlies van officieren in den Italiaanschen oorlog. Zoodra de keizer naar het leger vertrekt zal kei zerin Eugénie als regentes optreden en naar de Tuileriën terugkomen. Te Brussel werden reeds eergisteren bulletins verspreid van belangrijke gevechten, welke tusschen de Fransche en Pruisische troepen zouden hebben plaats gehad, met opgave van het getal gewonden enz. enz. Dergelijke bulletins worden somtijds ook in den vorm van partici liere berichten in andere landen ingevoerd, om daarmede het billijk verlangen van het publiek te exploiteeren. Tot onmiddellijk opperbevelhebber der Zuiddnit- sclie troepeu is door den koning van Pruisen de generaal Vogel von Falkenstein benoemd, dezelfde Pruisische generaal die met zijn legerkoips in 186n juist aan het bondsleger het meeste nadeel toebracht. Waarschijnlijk zal hij thans een aantal soldaten en vooral officieren onder zijne bevelen krijgen, die in den Pruisisch Oosteniijk- 8chen oorlog tegen hem in het vuur zijn geweest. Laatsfe berichten. Washington. De dezer dagen hier aangekomen Fran sche ambassadeur Prévost-Paradol heeft zich van het leven beioofd. Liverpool.' Het bericht is hier aangekomen dat eene Fransche vloot in de Baltische zee is verschenen. Beilijn. In het Noordduitsch parlement heeft de pre sident Simson medegedeeld dat te Saint Louis in de Veieenigde staten van JSooid-Amerika door de aldaar gevestigde Duitschers een raillioen dollars i3 bijgebracht om te strekkeu tot toelagen aan de Duitsche invaliden in den aanstaanden o orlog. In de op heden door de Nederlandsche handelmaat schappij te Amsterdam gehouden \eiling van 52269 kranjangs Javasuiker is slechts 3- tot f 1 onder taxatie verkocht. is opgehouden. UJr aan 111 ark ten enz. Oostburg, 20 Juli. De aanvoer van gerst en tarwe, maar vooral van eerstgenoemd artikel, was heden ruim, doch van 'de overige graansoorten zeer klein. Tarwe, rogge, maar vooral gerst in de puike soorten waren zeer gevraagd, en van gerst werd veel verkocht. Tarwe cn rogge meest te boog gehouden. Van nieuw koolzaad werden 5 of 6 monsters aangeboden. De qualiteit was droog en mooi van kleur, doch meest klein van korrel. Ook hiervoor was de vraagprijs te hoog. De prijzen zijn te noteeren: Tarwe, f 11, f 10.50, 10 a f 9 50. Rogge f 7.25 a f 7. Wintergerst 7, 6 90 a 6.75. Zomer dito 0.50, 6 25 a 6. Paarden boonen 8.50 a f 8. Koolzaad 14.50 a/14. Middf.lburg, 21 Juli. Puike Walchersche tarwe werd van 11.2b a f 11.50 eu een enkel zeer mooi partijtje tot 11.75 gekocht. Zeeuwsche dito 1125 betaald. Puike Rogge tot 8.50 besteed. Wintergerst op f 7 gehouden. Mesiiug-erwten tot 9 afgedaan. Raapolie/49. Patent olie f 51. Lijnolie 39 per vat op zes weken a contant f f Liger. Met het snijden der te velde staande wintergerst is men in onze provincie begonnen. gemiddelde marktprijzen. Middelprijzen van bakbare tarwe 11.50 en rogge f 8 25. Nieuwe aardappelen 2.80 a 3.00 ,<er hektoliter. Versche boter 1.16 a 1.28 per kilogram. Prijzen van effecten. Bij het. afdrukken van dit nommcr was het beursbe richt van heden nog niet ontvangen; wij herhalen daarom de noteering van gisteren. A-insterdam 20 Juli 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 48} ♦dito dito dito 3 55 *dito dito dito 4 7.5-i- *Aand. Handelmaatschappij M dito exploitatie Ned. scaacssp. B '4

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3