Gemengde berichten. Door verschillende personen en vereenigingen in Duitschland zijn prijzen uitgeloofd voor den soldaat die het eerst een vaandel ot een stuk geschut op den Fran se hen vijand verovert. De maatregel die, zooals wij eergisteren meldden, door den Noordduitschen bond genomen is om namelijk langs de Duitsche Noordzeekusten de kustlichten uit te blusschen enz., is, behalve nu, nog nimmer in werking gebracht. Ofs'hoon alle handel daardoor verlamd wordt., is de geestdiift onder de Hamburgsche handelaars zóo groot dat niemand mort. Uit den Haag meldt men aan het Nieuws van den dag „Naar men verneemt, was de gouverneur der mili taire academie te Breda, de waardige kolonel Engel vaart, tijdens de vacantie aan eene der badplaatsen in Duitschland. Ons gouvernement moet hem al daar geseind hebben om naar het vaderland terug te keeren en hem tevens zijne benoeming tot kommandant van den Helder bericht hebben. Er kwam geen ant woord. Veelvuldige telegrammen werden nagezonden. Nog geen antwoord. De adjudant van den kolonel werd er eindelijk heen gezouden en deze kwam juist tijdig genoeg om hem zijne gelukweuschingen aan te bieden wegens zijne invrijheidsstelling uit de gevangenis. De Pruisen hadden den kolonel voor een Franschman gehouden. Te Plassac, in het Zuiden van Frankrijk, had een gezelschap van twaalf personen, 7 mannen, 3 vrouwen en 2 kinderen, den dag bij hun ouders doorgebacht. 's Avonds bij het huiswaarts keeren moesten zij de rivier oversteken, doen het vaartuig, waarin zij allen zich bevonden, sloeg door een hevige windvlaag plotseling om en verdween in den vloed. De ledige schuit is latei- aangespoeld, doch van de personen was den volgenden dag niet éen teruggevonden. Het stoomschip Roman, komende van de Kaap de Goede Hoop, brengt de tijding dat de bekeude Atri- kaansche reiziger dr. Livingstone zich in den besten welstand bevindt. Bulwer Lytton schrijft een nieuwen roman voor Blackwoods Magazine, waarvoor hij 3000 p. st. honora rium ontvangt. Het Dagblad van Zuid-Holland verneemt dat de diergaarde te Keulen, als liggende binnen het vesting rayon, zal worden opgeruimd en de meeste dieren naar onze inrichtingen van dien aard te Amsterdam, Rotter dam en misschien ook naar 's-Gravenhage, zullen over gebracht worden. Uit een onlangs openbaai- gemaakt rapport van den Russischen minister van oorlog aan keizer Alexan - der II over den staat der nieuwe wapening van het leger blijkt, dat Rusland in het laatst van Maart jl. bezat 566,491 nieuwe of vermaakte snelheidswapenen, van welke 209,259 naar het Karl- en 357.232 naar het Kruka- model waren vervaardigd, 'ongerekend een 2000 tal karabijnen-Terry-Dorman, naar het model-Kruka ver anderd, en 30,(-00 karabijnen-Berdan, waarmede de tirailleur-bataljons gewapend zijn. In het aanstaande jaar zal het veranderen van al de oude karabijnen zijn afgeloopen. Na het opmaken van dit verslag zijn, tot dea 15en Mei, nog afgeleverd 95,592 geweren (92,103 Krnka- en 3439 Karl-model). De paironeufabriek te Petersburg had ten behoeve der nieuwe wapenen den 20^ Maart jl. reeds 15 i millioen patronen afgeleverd, en is tegenwoordig zoo ingericht, dat zij dagelijks een half millioen kan vervaardigen. Eergisteren is in den zoülogischen tuin te Brussel een concert gegeven door bet orchest uit het Park te Amsterdam. Op verzoek van koning Leopold is daarbij ook het Wien Neerland's bloed gespeeld en voorts de Brabangonne. Dit volkslied moest op aandrang van het publiek driemalen herhaald worden, terwijl het telkens werd begroet met de kreten: leve België. Verkoopingen en aanbestedingen. Heden avond is alhier te koop aangeboden: een huis en erve in de Lange St-Pieterstraat, wijk A n». 705 hoogste inschrijving 2701. Opgehouden. Een pakhuis, naast genoemd huis hoogste inschrij ving /600. Opgehouden. Bij de heden alhier gehouden verpachting van tien denblokken over den oogst van het tegen woordig jaar heb ben 45 blokken eene som van 9313 opgebracht, tegen ƒ6670 in het vorig jaar. Dinsdag is te Serooskerke te koop aangeboden 1° een hofsteedje met huis, schuur, erf en tuin, te Serooskerke, samen groot 12 aren en 15 centiarenver kocht voor 1460. 2* 78 aren, 48 centiaren bouwland en sprink, te Se rooskerke; verkocht voor ƒ1500. Dinsdag heeft te Neuzen de aanbesteding plaats gehad van het uitvoeren van buitengewone werken, tot verdediging van den onderzeeschen oever aan den Nieu wen Neuzen polder de laagste inschrijver was de heer J. van Male, te Breskens, voor f 79,648. Hetgewoon onderhoud van dien polder, dienzelfden dag aldaar aanbesteed, is aangenomen door den heer C. van der Hooft, te Neuzen, voor f 7885. T lie r mornet erstand. 20 Juli 'sav. 11 u. 62 gr. 21 'smorg.7u. gr. 69'smidi. 1 u.75gr.'sav. 6u. 71 gr. Staten-generaal. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 20 Juli. Aanneming der aan de orde gestelde wetten. Ingekomen is een telegram van een brievengaarder, -houdende dankbetuiging voor de aanneming der con cessie tot aantrekking van Ameland aan den vasten wal. Na eene opmerking van den heer Creraers, omtrent het wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor een nieuw aanvoerkanaal ten behoeve der Amsterdamsche duinwatermaatschappij, wordt dat wetsontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Bij de behandeling der herziene postwet deelt de heer Messchert van Vollenhoven verschillende bezwaren mede. Vooreerst tegen den vorm, ten andere tegen de bovenmatige begunstiging van de dag- en weekbladen boven de drukwerken. Ook heeft hij bedenking tegen de gedwongen frankeering voor zoover nu de éen-stuivers- brieven bij niet frankeeriug in liet vervolg met 10 cents zullen woid n belast. Ook de intrekking der vrijstellin gen acht hij inconsequent, daar de regeering verklaard heeft die voor de kerkgenootschappen in nadere over weging te zullen nemen. De heer Michiels van Kessenich verklaart vroeger tegen eene herziening der postwet gestemd te hebben, omdat 's lands kas daardoor zooveel binder zou ontvan gen. Thans evenwel moet men met den tijd medegaan. Het buitenland heeft aanmerkelijk de porten verlaagd, wij moeten dus gelijken tred houden. De heer van de Putte bespreekt de wenschelijkheid van postspaarbanken en de financieele uitkomsten dezer wet. De keeren Hein en Cremers brengen enkele bedenkin gen in het midden. De minister van financiën beantwoordt de verschil lende sprekers en verklaart in de eerste plaats niet aan den vurm, maar aan den inhoud te hechten. Wat de vrees voor mindeie opbrengst betreft, de toenemende opbrengst der posterij is een waarborg voor het tijdelijk geldelijk nadeel. De begunstiging der dag- en weekbla den boven de drukwerken is het gevolg van een door de tweede kamer aangebrachte wijziging. Later zal mis schien eene wijziging voorgedragen worden om ook voor verzending vari gewone drukwerken vrijgeviger bepalingen in het leven te roepen. Wanneer echter uit- ge,vers en verzenders van drukwerken andere gelegen heden wilden gebruiken zou de postadministratie van veel kostbaren last ontheven zijn en het rijk weinig schade lijden. Wat aangaat de vrijdommen, zoo is het nog zeer onzeker of de kerkgenootschappen niet krach tens vroegere bepalingen aanspraak op postvrijdom hebben. In de gegeven omstandigheden is het onvrucht baar om over rijks postspaarbanken verder te discus sieeren. Echter maakt het een punt van overweging uit of door middel van postwissels in de behoefte voorzien kan worden. Na repliek van den heer Messchert van Vollenhoven en den minister wordt het wetsontwerp aangenomen met 30 stemmen tegen 1 stem (die van den heer Messchert). TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 20 Juli. Ingekomen 'zijn een wetsontwerp betreffende de uit breiding der rijksveldvvacht, waarvoor eene verhooging op hoofdstnk IV« der begrooting voor 1870 wordt aan gevraagd, en een wetsontwerp tot invoering eener alge- raeene, belasting op de inkomsten ter voorziening in de buitengewone uitgaven en ter vervanging van de patent belasting. (Volgens dit nog niet publiek gemaakt voor stel zal de belasting een half percent van het inkomen bedragen, en reeds met het jaar 1870 in werking worden gebracht.) Verder is ingekomen een wetsontwerp hou dende nadere bepalingen omtrent bet heffen van vuur-, ton- en bakengelden. De voorzitter deelt mede dat tot rapporteurs ziju be noemd over de yier onlangs ingediende wetsontwerpen op het samenblijven der militie enz. de heeren de Brauw, van Wassenaer, Stielijes en van Delden. De behandeling van die ontwerpen wordt bepaald in eene morgen te twee uren te houden zitting. öuitcnlanö. Algemeen overzicht. Tot dusverre heeft nog geen der Europeesche sta ten met uitzondering der Zuidduitsche rijken voor een der beide strijdvaardig tegenover elkander staande mogendheden partij gekomen. Algemeen nemen de gou vernementen een afwachtende houding aan. Zelfs de Italiaansche regeering, welke velen in de eerste plaats meenden te zullen zien optreden in den Fransch-Prui- sischen oorlog, heeft officieel aan de vertegenwoordi ging medegedeeld dat zij den loop der gebeurtenissen zou afwachten. Het door ons medegedeeld bericht dat het Spaansch ministerie het voornemen had om de koninklijke macht voor drie jaren op te dragen aan den regent des lijks Serrano, wordt thans weder tegengesproken. Men zal waarschijnlijk eerst den verderen loop der gebeurtenis sen afwachten. De eergisteren door het thans te Blois vergaderd Fransch hooggerechtshof gehouden zitting in de zaak der samenzwering, heeft eenige zeer woelige incidenten opgeleverd. Het openbaar ministerie heeft zich zelfs veroorloofd om requisitoiren tegen de verdediging te nemen. De hartstochten waren reeds den vorigen dag in beweging gebracht door eene aanmerking van den pre sident tegen den advocaat Floquct, die den beschuldigde Mégy „den heer" Mëgy had genoemd. Natuurlijk bracht de heer Floquet den president onder het oog dat de president van het hof, bij de behandeling der zaak van den be schuldigde Pierre Bonaparte, dezen wel met den titel van „prins" toesprak. Met oorverdoovende tocj- ichingen gaf het publiek in de zaal zijne goedkeuring te kennen over deze woorden van den advocaat Floquet, zoo lat de president gedurende eenige minuten tevergeefs de stilte trachtte te herstellen. De procureur-generaal kon zich eindelijk doen verstaan, om te spreken van de nood zakelijkheid van disciplinaire straffen te doen opleggen aan een paar der verdedigers. De heer Floquet verklaarde daarop, niet te begrijpen dat men hier het recht der ver dedigers zou willen verkorten: „terwijl onze grenzen worden verdedigd door onze troepen, zullen de advocaten de grenzen des rechts veraedigen." In de daaropvolgende zitting verklaarde de advocaat Laurier dat hij van alle verdere verdediging afzag omdat het hof weigerde om van eenige vijandige uitingen der le den ven de jury tegen hem akte te verleenen. Een onbe schrijfelijke verwarring was van dit feit en van een voorts door het openbaar ministerie tegen een anderen advocaat gericht requisitoir bet gevolg. De beroemde advocaat Lachaud reade ten slotte het prestige dei- vergadering, waarin ieder al meer en meer hartstochtelij k werd. De beer Lachaud gaf den voorzitter in bedenking om de terechtzitting eenige oogenblikken te schorsen. En alzoo geschiedde. Het eenigszins betwijfeld bericht omtrent den moord in de hoofdstad van China op eenige Fransche zende lingen gepleegd, wordt bevestigd. Deze bevestiging komt thans zoowel van Engelsche als van Russische zijde. Veertien personen zijn het slachtoffer geworden van de woede der volksmenigte, terwijl men de Roomsch- catholieke kerk, een klooster en de woning van den consul in biand stak, welke dan ook een prooi der vlammen werden. Fransch-Duitsche oorlog. De Kölnische Zeitung laat-zich in zeer heftige bewoor dingen uit tegen de handelingen var. Frankrijk ten opzichte van de candidatunr Hohenzollern en de gron den waarop de regeeiing van dat land den oorlog heeft verklaard. „Er is, zegt het blad, niets tb bedenken wat van meer overmoed, vermetelheid getuigt en tevens schandelijker is dan het doen uitbreken van zulk een oorlog op derge lijke gronden. Indien geen wijzer overwegingen de over hand behouden, dan laadt zich de bloedschuld van den. misdadigster en minst gemotiveerde» oorlog, dien den geschiedenis kent, op den keizer van Frankrijk en zijne ministers. „Dat is niet alleen het oordeel van Duitschland, het is ook het veroordeelcnd vonnis van twee kalm naden kende woordvoerders van een onzijdig land. „Wij zullen het weefsel van onwaarheid nog eens van het begin tot het einde nagaan, daar wij nieuwe getui-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2