Cutitcnlanix Overleden: K. D. Overduin, z. 22 ra. W. Roelofs, z. 14 ra. M. Duyvekot, z. 4 ra. J. M. Sterzenbach, raan van A. O. Fens, 43 j. Goes. Bevallen: W. A. Bolland, geb. den Boer, d. J. Gelok, geb. van den Wijngaert, d. J. de Jonge, geb. van de Weert, z. M. Koen, geb. Reinijn, z. Overleden: J. van Bo/en, d. 14 j. (den 6cn April te Antwerpen) S. Bosman, 41gehuwd met A. C. Coopraan. Thermometerstand. 18 Juli 'sav. 11 it. 64gr. 19 'srnorg. 7 u. gr. 70 'smid 3.1 u. 80 gr. 'sav. 6 u. 74 gr. Staten-generaal. eerste kamer. Zitting van Maandag 18 Juli. Mededeelingen politieleen toe stand. Afdoening van wetsontwerpen. Bij den aanvang der zitting wordt door den heer Roest, minister van buitenhui .Ische zaken, bet volgende te ken nen gegeven D >or de 8taats-courant is mededeeling gedaan namens de regoering, dat haie verklaring, dat Nederland de meest strikte neutraliteit zal aannemen en handhaven, door de beide oorlogvoerende mogendheden zeer gunstig is op„enoraen en dit de regeeringen vau Pruisen en van Frankrijk aan 's konings regeering de meest stellige verzekering op schrift hebben gedaan dat zij Nederland's onzijdigheid zullen erkennen eu zullen eerbiedigen. --'having van die onzijdigheid heeft de koning 'W militie onder de wapenen teroe- lartoe betrekkelijk, zullen .nvoordiging worden aange- heer van Swinderen beeft de ;he -/aken ten stelligste en op vorzekeid, dat het verspreide gerucht alsoi cnuv rlogvoerende mogendheden aan het Nederlacdsche gouvernement heeft aangebod.n be hulpzaam te zijn tot handhaving van Neêrlands ouzijdig- hei I, ten eeneraale en volstrekt onwaar is. Geene mogend heid heeft aan de regeeriug eenig voorstel gedaan. Door deze mededeeling vervalt de verdere interpella tie van den heer van Nispen. Daarna zijn de volgende elf wetsontwerpen, voor het meerendeel zonder beraadslaging, aangenomen tot regeling van het veeartsenij kundig staatstoe zicht en de veeartsen!)kundige politie; tot bekrachti ging der concessie aan lieer ra1". P. J. W. Teding van Berkhout tot v "an Ameland met den va-den wal; hoe' omtrent een gerezen verschil van ewe rekenkamer; tot wij7.'- ineene rekenka mer .n vestinggron- •ig van bepalingen ..lie of particuliere lote- «in de gemeente Zwolle tpt .ttstand van duingronden in erf- Dionkerste Middelburg; tot afstand ae gemeente's-Gravenhage; houdende be kent den acijiis op den wijn, en tot bekrach- ,m ruiling van perceelen bij het station van den stadsspoorweg te Echt. Al overzicht. Frankrijk zoowel als Pruisen streven elkander voorbij in de meest stellige verzekeringen dat zij het grondgebied der neutrale staten zullen eerbiedigen. Is echter in ge wone omstandigheden reeds weinig vertrouwen te stellen in d plomatieke verzekeringen van dergelijken aaid, vooial is dit het geval in dezen oorlog Zelfs België, bet- welk dergelijke betuigingen der eerbiediging van ziju grondgebied in de ruimste mate heeft vernomen, is verre van gerust, en de wijze waarop sommige Napoleontische organen over België spreken, waarbij z j het als zeer Pruisischgezind voorstellen, brengt tot vermeerdering dier ongerustheid bij. Wat nu de oorlogsberichten betreft, gaan wij voort met die onder een afzonderlijke rubriek te vermelden. Meer en meer nadert thans hot oogenblik dat de eerste botsingen tusschen vijandelijke troepen zullen plaats Lebben. Men verwachtte tegen heden een krachtig oorlogsmani- fest der keizerlijke regeering aan de Fransche natie. Gis teren reeds iseonesdmffiatiegerichtaandeZuid-Duitsche •staten, oiu zich binnen vier en twintig uren te verklaren omtrent de door hen aan te nemen houding. Men kent echter deze houding reeds uit de mobielverklaring der legers in Baden, Hessen, Wurteinberg en Beieren, welke ter beschikking zijn gesteld van den koning van Pruisen. Reeds eenige dagen- geleden werd het bericht ver spreid dat de regcering van Rusland aan Frankrijk den oorlog zou hebben verklaard. Dit bericht, evenals zoo vele van dien aard niet bevestigd, schijnt het gevolg te zijn geweest van een diner, hetwelk door den ambassa deur van den Noord duitschen bond te Londen is aange boden aan den Russischen ambassadeur bij het Engel- sche hof, onlangs benoemd tot ambassadeur van Rusland bij keizer Napoleon. Onder de feiten, welke onder andere omstandigheden groote sensatie zouden hebben gemaakt en waarvan thans schier niemand notitie neemt, behoort behalve de pauselijke onfeilbaarheidsverklaring de procedure voor het hoog gerechtshot te Blois ter zake der bekende samenzwering en aanslagen op het leven des keizers. Het gerucht dat dit proces in de gegeven omstandig heden zou worden uitgesteld of dat men eenvoudig amnestie zou verleenen, blijkt onjuist te zijn, daar de behandeling der zaak gisteren i3 aangevangen. Eransch-Duitscïie oorlog. The Standard geeft in zijn laatste noramer een aller belangrijkst artikel over den waarschijnlij.teu marsch der Fransche legers in Duitschland. Van Metz gaan drie wegen uit in Rijn Pruisen. De oostelijkste van deze, die bij Thiunvi.le zich van den grooten weg in Luxemburg afwendt, ontmoet te Saarburg de rivier de Saar en te Trier de Moezel. Een tweede weg leidt direct van Mets naar Saarlouis, een be langrijke Pruisische sterkte; terwijl een derde naar Saarbrüek leidt. Een Fransch leger dat deze lijn van operaties aauneemt en een dezer drie wegen kiest, moet gereed zijn Saarlouis te belegeren, dat kort geleden nog door de Pruisen versterkt is; het moet evenzeer voorbereid zijn om een vijand te ontmoeten die in de provinciën ten oosten van den Rijn, in de engten van het lloehwald of van den Eifel, geconcentreerd is; ter wijl zelfs ingeval zij overwonnen de F ranse hen op hun weg de sterke vesting Coblentz zouden vinden, zonder wier bezit het onvoorzichtig zou zijn om in de richting van Keulen voort te rukken, daar hun communicatielijn bedreigd zou worden en zij genoodzaakt zouden zijn ,te otrijilKu steunende op het n'.'utraul grondgebied van België. Het is echter aan den Rijn aan de oostelijke zijde dat Frankrijk de meeste kansen op succes zou vin den. Als liet zich naar Stiaatsburg richt zou het Fransche leger in het Schwarzwald dringen, door het dal van deReuch otde Kinzigen de Enz,die alle hunne opene zijde hebben naar het Neckar-dal, of, als het Rastadt, dat den straat en den spoorweg op den rechteroever van den Rijn en het Murg-dal sluit, omtrekt, zou het tegen Ptorzheim of Stnttgardt oprukken. Ulm, de eenige be langrijke sterkte van die zijde, ligt te ver om invloed te kunnen uitoefenen op een dergeiijken inval; Rastadt zou slechts dienen als verblijfplaats voor de Badensche troepen, die er zich zonden inkwartieren om zich weder te vereenigen, zoodat de vijandelijke trompetten zich op dezen oever van den Rijn, die aan den groothertog be hoort, zouden doen hooren. Indien men kon besluiten uit hetgeen 18G6 ons geleerd beeft zou noch Baden noch Beieren den loop der Franschen kunnen tegen houden. Eenmaal vasten voet in Wurtemburg hebbende, zou het Fransche leger tot den Main en in Beieren kunnen voorttrekken, en dezellde stelling kunnen innemen die door Napoleon I voor den slag van Jena ingenomen werd, behalve dat toen de vesting Mainz, thans het bolwerk van Duitschland, in zijn bezit was. The Times, wiens scherp-ien.de blik bekend is, en die steeds weet uit welken hoek de wind der publieke opinie in Engeland waait, bespreekt in de volgende ter men de oorlogsverklaring van Frankrijk aan Pruisen. „Het is, zegt het blad, de grootste nationale misdaad die wij tot onzen spijt in onze kolommen sedert de tijden van het eerste ki-izirrijk hebben moeten melden. De oorlog is verklaard, en deze ramp, die Europa met jam mer vervult, is liet werk van Frankrijk, het is het werk van een enkel man, het is het resultaat van dj personeele regeering." Vervolgens herinnert het blad dat men zich niet ver- -gist had toen men in de benoeming van den hertog de Gramorit tot minister van buitenlandsehe zaken geheime bedoelingen zag; de heer Benedetti, een ervaren diplo maat, zou zich ook zeker niet zoo gedragen hebben als bij tegenover den koning van Pruisen gedaan heeft, als er niet een parti-prit bestaan bad. „De wijze waarop de onderhandelingen gevoerd zijn, zegt het blad, staat ge lijk met een oorveeg die iemand met deeenehand gegeven wordt terwijl de andere aan den degen geslagen is. Het is het werk van een straatroover die zijn tegenstander bij de keel grijpt en uitroept: de beurs of het leven." Ten slotte eindigt the Times zijn artikel raetde volgende ge heimzinnige bedreiging „Zelfs al werd Pruisen overwon nen, dan zou het kunnen geschieden dat zich nog een tweede linie van strijdkrachten opdeed." De gewone omzichtigheid van het blad, dubbel groot iu zulke ernstige quaestiën, maken deze woorden tot een beteeke- nisvolle uitdrukking. De hoofdredacteur van le Temps, de heer Nefftzer, schrijft in het jongste nommer van dit blad omtient de laatste zittingen van het Fransch wetgevend lichaam: „"Wij zuilen geen lange commentarien makeu op de beide zittingen van gisteren. De quaestie is uitgeput. Evenals in 18(36, maar thans met nog meer ongeduld en onverdraagzaamheid dan toen, heelt de kamer, zonder zelfs inlichtingen te willen ontvangen,zich bij de politiek der regeering aangesloten. Om het land in den grootsten oorlog te wikkelen dien de negentiende eeuw zal aan schouwd hebben, is haar een telegram voldoende geweest waarvan de authentieke tekst haar zelts niet eens mede gedeeld is. Iedere beweging, wij zeggen nog niet van oppositie, maar van gematigdheid en een voudig nadenken is als hoogverraad beschouwd geworden. Wij gelooven niet dat ooit eenige politieke vergadeiing zulk een schouwspel aangeboden heeft. De heer Thiers heeft gis- téren zijn sclioonsten dag als mensoli en als Fianschman gehail, maar het Was, helaas! ook zijn meest ouvrucht- baren. Hij heeft een onbedwingbare vastberadenheid en een waarlijk heldhaftige vaderlandsliefde betoond, doch het was alles vergeefsche moeite. Na hem hebben de liee- ren Jules Favre en Gambetta,achtereenvolgens aange drongen op de noodzakelijkheid van de mededeeling der stukken, doch zij hebben niets uitgewerkt, llun eisch was nogtans meer gemotiveerd dan zij het selieneu te meencn. L>e regeering toch heeft inderdaad niets dan telegrammen ontvangen. Zij heeft ook ware diplomatieke stukken bekomen, voornamelijk een d pêche van Jord Gianville, minister van buiterilandsche zaken iu Engeland, aan den hertog de Grainont. Het sc.. rij ven dier depêche is door den heer Gladstone aan het huis dtr gemeenten medegedeeld; het ware dan ook intejessant geweest den inbond daarvan te kennen. Het is zooals de heer Thiers zoo juist gezegd heelt: de neigingen der buitenlandsehe kabinetten en die der publieke opinie iu Europa zijn be langrijke elementen iu den toestand. Wij zouden het kunnen begrijpen dat men ze voor ons verborgen liield als men dit ook tegelijkertijd voor Pi uisen kou doen, maar daar mag men zicli niet mede vleien. Te Bei lijn leest men zeker Engelache dagbladen, en daarover heeft men zich op dit oogenblik niet te beklagen. Wij hadden het voorzien en wij moeten lu t constateeren, omdat wij het iu geen omstandigheid nuttig achten het publiek te misleiden." Volgens la France verwacht men op den Rijn krygsbewegingen met kanonueerbooten. Na de volksmanifestatiën ten gunste van den oor log te Parijs, had ook eene manifestatie ten gunste van den vrede plaats, waarbij een optocht met een witte vlag werd gehouden. Nabij de brug St. Michel rukte echter een soldaat van het 4ie regiment de witte vlag uit de handen van den drager en wierp haar in de Seine, hetwelk door de voorstanders van dcc oorlog met dave rende toejuichingen werd goedgekeurd. De cadetten der militaire academie van Saint-Cyr zijn met den rang van sous-lieulenanl bij verschillende regimenten ingedeeld. Aan de regeering van het groothertogdom Luxem burg is door den Pruisischen minister von Bismarck mede gedeeld dat zijne neutraliteit door de Noord-Dnitsche troepen zal worden ontzien, zoolang ook de Fransche troepen die neutraliteit zullen eerbiedigen. Uit Parijs woidt van eergisteren gemeld dat vorst Gortsehakoff, de Kussi che minister van buitenlandsehe zaken, aldaar is aangekomen. Het officieel Fransch regeeringsorgaan zegt dat de Nederlandsche regeering eene welwillende houding tegen over Frankrijk aanneemt, terwijl de heer von Bismarck ten aanzien van Nederland vijandige oogmerken koestert. Volgens de Berlijusche Kieuzzeituag is de kroon prinsvan Pruisen tot opperbevelhebber benoemd van het door Zuid Duitschland ter beschikking van den Noord- duitschen bond gesteld leger. Bij adres heeft de gemeenteraad vanBerlijn een hulde betuiging aan koning Wilhelm gericht, waarin wordt ge zegd dat, hoe smartelijk het ook is uit zijne weikzaatuhe- den te worden gerukt, toch geen opoffering te groot z il wezen „om een rooversaanval tegen de onafhankelijkheid der natie af te weren." De koning heeft hierop geant-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3