C O E A N T. N°' 170. Woensdag 20 Juli. 1870, SinmmUmö De ondergeteekenden berichten, dat (behalve, volgens gewoonte, aan hun bureau, hetwelk te negen uren wordt gesloten,) voortaan, dadelijk na de uitgifte, ook exemplaren van de Mid- delburgsclie courant zullen verkrijgbaar ziju bij den boekhandelaar F. B. den Boer, in den Lan:,endelft op den hoek van de Groote MtCr^t^ die zich tot 10 uren des «avonds met den verkoop belast. Met dezen maatregel zal zoolang worden voort gegaan als de belangstelling voldoende blijkt te zijn. DE GEBR. ABRAHAMS. De consul van den Noord-Duitschen bond te Amster- I datn ontraadt ambtshalve alle onder de vlag van dien bond varende schepen, in zee te gaan. Middelburg 19 Juli. (Onderscheidene particuliere berichten, welke wij heden uit den Haag ontvingen, komen daarin overeen dat de optreding van Tkorbecke in het ministerie, hetzij als tijdelijk voorzitter, hetzij als minister van buitenlandsche zaken, meer en meer waarschijnlijk wordt. In de heden gehouden zitting der tweede kamer zijn door den minister van buitenlanJsclie zaken gelijklui dende mededeelingen gedaan omtrent de eerbiediging onzer neutraliteit als gisteren in de eerste kamer; ter wijl hij heeft toegezegd van den inhoud der gewisselde depêches aan de kamer vertrouwelijk mededeeling te doen. Er ziju wetsontwerpen ingekomen tot verbod van den uitvoer van pairden, tot het verleenen van een krediet van vier millioen voor te maken oorlogskosten. Op voorstel van den heer Fokker is besloten om deze wetsontwerpen dadelijk-in de afdeelingen te behandelen. In de eerste kamer is op voorstel van den heer van Nispen met vijftien tegen veertien stemmen besloten de behandeling van het wetsontwerp betrekkelijk de af schaffing der doodstraf onbepaald te verschuiven. Voorts zijn de wetsontwerpen betrekkelijk de Indische crcdieien en de suikercultuur, het laatste met 28 stem men tegen een stem, aangenomen. Heden morgen zijn van hier per stoomboot een aantal miliciens, die tot de vier opgeroepen lichtingen bohooren, naar hunne korpsen vertrokken. Morgen ochtend zullen anderen insgelijks per stoomboot van hier vertrekken. Ook het detachement huzaren vertrekt morgenochtend van hier naar Breda. Van het Engelsche eskader dat op de Schelde ver wacht wordt, was lieden middag nog niets te bespeuren. Inmiddels vernemen wij uit Vlissingen dat officieele aanzegging is gedaan om voor loodsen te zorgen. Het vervoer van oorlogsraaterieel uit Neuzen be paalt zich tot verzending van getrokken geschut eu mortieren naar Utrecht en Brielle, te zamen ongeveer 40 metalen vuurmonden, Na opkomst der lichtingen zullen, zoo men zegt, oenige grensplaatsen bezetting erlangen, onder andereu Sus van Gent. Volgens ministerieele bekendmaking in de Staatscou rant van hellen, zijn bijzondere telegrammen in geheim schrift op de Fransche telegraaflijnen tijdelijk verboden, en worden mitsdien zoodanige telegrammen naar Frank rijk aan de Nederlandsehe telegraafkantoren niet aange nomen. Het telegrafisch verkeer met Frankrijk via Baden is gestremd. 's Kouings regeering aldus luidt een bericht in de Staatscourant van lieden - heeft van liet gouvernement van den Noordduitschen bond de mededeeling ontvan gen, dat door hetzelve bevelen zijn uitgevaardigd om langs de Duitsche Noordzee-lcusten de tonnen en bakens weg^e nemen, de vuurschepen binnen te halen eu de kustlichten uit te blnsschcn. In een brief uit Arnhem wordt ons gemeld dat te Westervoort gisteren morgen het buskruit reeds in de spoorwegbrug is gebracht, out deze, zoo noodig. op het eerste signaal te doen springen. De schipbrug aldaar is reeds eeuige dagen geleden afgebroken en naar Deventer gebracht. De te Antwerpen verschijnende Precursenr zegt als zeker te kunnen berichten, dat de president der Ver- eenigde staten van Noord-Amerika besloten heeft, den postdienst tusschen Amerika en Europa, die thans over Bremen en Hamburg geschiedt, te doen plaats hebben over Antwerpen. Als een bewijs van de overstvipende drukte, die Zater dag jl. aan het telegraaf bureel in den Ilaag p aats vond, meldt Het vaderland, dat er dien dag n'iet minder dan circa 16:;0 dépêches zijn behandeld, hetzij door oversei ning naar elders, of door ontvangst, bewerking eu be zorging aldaar. De rijks telegraafkantoren te Arnhem, 'sHertogen- bosch, N euwediep en Utrecht blijven, tot nadere kennis geving, gedurende den nacht open. Ilct Vaderland verneemt dat binnen enkele dagen de gelegenheid zal worden opengesteld, om zich bij alle korpsen van het leger als vrijwilliger voor onbepaal de n tijd te engageeren. Volgens een telegram werd men heden avond te Scheveningen verontrust door het geluid van een ka nonvuur op zee in de lichting van het Noornoordwesten. Eergisteren is Z. M. de koning van het Loo te 's-Gra- venhage teruggekeerd. Eene uiterst talrijke volksmenigte begroette hem met luide hoera's. Tot wethouder der gemeente Neuzen is, in de plaats van wijlen den heer J. C. Steenkamp, gisteren benoemd de heer J J. Ferckeu. Uit Neuzen schrijft uien ons: „Sedert mijn vorig schrijven is het hier niet zoo druk geweest met de scheepvaart. Dit geldt zoowel de kleine als de groote vaart. De eerste zal binnen kort echter weer wel toenemen door den vlasoogst en de massa zink- s'teen, die er nog voor de werken noodig is. En wat de groote vaart, betreft, ook daarin is verlevendiging mo gelijk. Men praat er hier en te Gent althans veel over dat er dit jaar nog een groot getal scljepen uit zee onze haven zullen binnenvallen. Wij hopen dat die verwach ting vervuld zal worden; het zou anders veel schijn hebben dat al het geroep van de koopbandelskamer te Gent over den handel der stad en over de zoo dringend noodzakelijke verdieping en verhooging van den water spiegel des kanaals, niet veel te beduiden heeft. „Een gedeelte van het bovenpand des kanaals is inmid dels reeds op wat meerdere diepte gebracht; en de opmetirigen, noodig om eeuige belangrijke wei ken tot verbetering van dat watervak uit te voeren, zijn dezer dagen afgeloopen. Van het groote plan tot verhooging van den waterspiegel, ook op Nederlandtch gebied, hoort men evenwel niets naders. Daar hei hier eene interna tionale zaak betreft, kan de verandering van ministerie in België en het gevolg daarvan, de regeling en afdoe ning dier aangelegenheid veel doen vertragen. „Langzaam gaat zeker, eu geduld overwint alles. Ziedaar spreekwoorden die hier, naar ik hoop, later blijken zullen, ware woorden te zijn. „Mochten zij zich ook bevestigen, bij den aanleg van den spoorweg Neuzen-Mechelen, welke slechts zeer langzaam voortgezet wordt. Alle o> teigeningen schijnen zelfs nog niet afgeloopen te wezen eu het jaar 1870 zal de voltooiing en opening van dieu weg wel niet kunnen vermelden, gelijk zich in het voorjaar deuken en ver wachten liet. „De hervatting van den gestaakten dienst van hier op IIansweert,in correspondentie met de Telegraaf-booten, diezich in het voorjaar ook denken en verwachten deed, heeft gelukkig sedert 2 Mei plaats. Die dienst levert voor velen in onze gemeente en in dit district een groot gemak en voordeel op. Zij is wel de gemakkelijkste, goedkoopste en aangenaamste wtjzé, om van bier naar Holland te reizen. Met dien dienst gaat het zeer wel. De Merwede brengt bijna eiken morgen passagiers van hier op de Telegraaf' en voert er iederen namiddag nog meer van Hans weert hier aan. „liet laatste getal maar dit vermeld ik natuurlijk als eene bijzonderheid bedroeg de drie eerste dagen dezer week ruim 2 J0. Jammer is het echter, dat de hoot door gaans te laat hier aankomt, zoodat de passagiers, die met den laatsteu trein mede willen cn daarop gerekend hebben, zieli veelal teleurgesteld vinden. Bovendien is het een en andermaal gebeurd, dat de passagiers nog in tijds vóór het vertrek van den laatsten trein hier aange-- koinë.i, toch met dezen niet meer vertrokken, omdat de omnibus te vrüeg was weggereden. Dat. brengt natuur lijk de correspondentie in slechten reuk, en er mocht dus -wel gezorgd worden, dat zulks niet meer plaats grepp. Kwam nu maar de Telegraaf geregeld des namid dags te 2\ uur te Hansweert aan, dan ware do corres pondentie per laatsten trein verzekerd. Doch de schut tingen te IVemeldinge en Hansweert vorderen vaak te veel tijd, tengevolge vooral der zeer drukke vaart, en der werkzaamheden aan de nieuwe schutsluizen. Wan neer deze echter zullen gereed'zijn en in gebruik komen is het te verwachten, dat die zwarigheid opgeheven en de correspondentie weinig te wen clien meer overlaten zal. „Langzaam gaat zeker en geduld overwint alles. Die spreuken vinden hier wel bevestiging. Daar heeft men de demping van de binnenhaven (zoogenaamd Oude haventje). Het heelt wat voeten in de aarde gehad, eer de overtuiging gevestigd was omtrent het nut en vooral het voordeel dat die demping aan de gemeente zou opleve ren, eu in welk een gemis zij vooizien zon. Voi r 12 jaren was er al sprake van die demping, welke, 't is waar, een jaar vroeger had kunnen gebeuren, bijaldien zekere onhandigheid -zulks nmt had belet, maar die dit jaar dan nu toch eindelijk zal geschieden, zoodra maar de beste ding van dat werk goedgekeurd zal wezen. Nog heugt het ons welk een kreet van verontwaardiging er oprees, toen iu 1862 de oude stadsslais, die vroeger had gediend o.n het Oud haventje op zijne diepte te houden, maar daartoe sedert het tractaat met België niet meer gebruikt mocht worden, dient gemetseld en aau de kanaalzijde met grond aangevuld wprd, omdat zij lettellykon- herstelbaar bleek en men vcor haar invallen vreesde. Het mooiste van deze zaak is, dat de demping aan degemeente geen geld kost, maar haar bevrijdt van elke overstrooming en van ongezonde uitdampingen, en haar boven dat alles nog een ruim marktplein bezorgt, waar aan Neuzen juist behoefte heeft. En verliestUe gemeente nu ook al haar oud-binnenhaventjeeene ruime vergoe ding wacht haar als de bazaltmuur eens zal worden ge metseld aan de westzijde boven- en van de oostbiunen- sluis, tot aan de ijzeren draaibrug „Dit alles zal eerst aanmerkelijk het aanzien van Neu zen vei beteren en verfraaien, en kan aan den bloei der plaats bevorderlijk wezen. Wanneer hare ingezetenen blijven voortgaan met die belangstelling in dc openbare aangelegenheden aan den dag te leggen welke zich on langs bij de keuze van een lid,van den gemeenteraad vertoond heeft, dau mag ineu daarin zeker waarborgen zien voor voortdurende ontwikkeling eu vooruitgang Dezelfde belangstelling schijnt zich althans te zullen

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1