Marseille, Toulon en Cherbourg vooral zeer groot is, daar zij reeds de meer practische gevolgen zien van den gespannen toestand. Ook aan het ministerie van oorlog wordt dag en nacht gewerkt om op het eerste bevel de noodige circulaires aan de militaire autoriteiten te kun nen toezenden tot samentrekking van legerkorpsen en oproeping van verlofgangers. Ook in Pruisen worden, gelijk sommige dagbladen zeer stellig blijven verzekeren, verschillende krijgsraaatregelen voorbereid, terwijl de generaal von Moltke reeds naar Ems zou zijn afgereisd. De artikelen der Pruisische dagbladen waren overi gens gisteren veel scherper tegenover Frankrijk. De Kreuzzeitung beweerde onder meer, dat, indien de Fransche regeering spreken kon van een recht om de troonsbestijging van prins Leopold von Hohenzollern te beletten, dan wel zou moeten worden aangenomen dat Frankrijk de suzerein van Spanje is. De ministerieele Norddeutsche Allgemeine Zeitung slaat ook een meer heftigen toon aan en waarschuwt den minister de Gra- montom nog eerst eens zeer ernstig na te denken, alvorens met Pruisen twist te zoeken. Uit Weenen wordt gemeld dat de oorlog aldaar als onvermijdelijk wordt beschouwd, daar men zich over tuigd houdt dat Pruisen niet zal toegeven. Keizer Frans Jozef en de rijkskanselier von Beust, die te zamen de hoofdstad zouden verlaten, hebben met het oog op den bestaanden politieken toestand hun vertrek uitgesteld. Er is te Weenen sprake van mislukte pogingen der Russische regeering tot het houden eener conferentie. Behalve in Hannover en Sleeswijk hebben de oorlogs voorspellingen der laatste dagen ook in Denemarken eene algemeene geestdrift teweeggebracht. Men hoopt daar in de gelegenheid te zullen zijn om de nederlaag der Pruisen te aanschouwen of misschien daartoe zelf te kunnen medewerken. Het rapport van het thans opgetreden clericaal minis terie in België heeft weinig indruk gemaakt. Veel meer trok het de aandacht onzer Belgische naburen ltoe de Moniteur zich beijvert om de door Fransche regeerings- organen verspreide berichten omtrent het aandeel van koning Leopold en de gravin van Vlaanderen in de Spaansche Hohenzollern-candidatuur, tegen te spreken. Den volgenden dag beweerde het agentschap Havas in een zijner telegrammen dat de officieele mededeeling der candidatuur van prins Hohenzollern door de regee ring te Madrid aan die te Brussel op zeer gunstige wijze beantwoord is. Ook hiervan is thans in den Belgischen Moniteur eene officieele tegenspraak ver schenen. Men mag hieruit afleiden dat het gouvernement te Brussel de beteekenis gevoelt der in de Fransche regeeringsorganen voorkomende grieven tegen België. Het rapport van het clericaal kabinet verklaart dat de nieuwe ministers de bevolking willen raadplegen zonder pressie uit te oefenen en overigens den weg van yooruitgangzullen bewandelen, om daarbij tevens i echt- vaardig, onpartijdig, welwillend en zuinig te wezen. De centralisatie zal hun streven zijn; vermindering der be lastingen zonder het algemeen bestuur te benadeelen zal een onderwerp hunner overweging wezen, terwijl de aangevangen werken van openbaar nut zullen worden vol tooid en nieuwe aangevangen. Ten slotte en hiermede richt het nieuwe ministerie zich tot de Vlamingen zal het nieuw kabinet met het oog op de rechten en belan gen der verschillende bevolkingen, slechts tot leden der rechterlijke macht personen benoemen, die hare taal verstaan. De liberale organen noemen het ministerieel program ma eene hieroglyphen-verzameling, en zeker zou het programma met uitzondering misschien van' laatstge noemd punt door elk kabinet van elke politieke kleur kunnen onderteekend worden. Bij de behandeling van het onderwijs-wetsontwerp in het Engelsch lagerhuis in derde lezing is de quaestie van het volstrekt verplicht onderwijs ter sprake gebracht. Bij het ontwerp heeft men met dit beginsel, gelijk men weet, eenigszins getransigeerd en de plaatselijke school- commissiën hierin tot wetgever gemaakt. De regeering bleef, bij monde van den heer Forster, zeer sterk dit facultatief karakter van het voorschrift verdedigen en de overgroote meerderheid schaarde zich aan zijne zijde. Laatste Sicrichten. Parijs, 3 uur. De rente is van 68.45 gedaald tot 67.40. De heer von Werther, vertegenwoordiger van den Noord- Duitsehen bond bij het Fransche hof is heden morgen uit Ems hier teruggekomen en zou te een uur bij keizer Napoleon worden toegelaten. Er zijn nog geene regee- ringsmededeelingen omtrent het door den heer von Werther overgebracht antwoord van den koning van Pruisen in het wetgevend lichaam gedaan. Brieyen uit België. 6ent, 10 Juli. België is op het punt eene groote politieke worsteling te zien plaats grijpen. De twee staatkundige partijen, die het land verdeelen, gaan op eene ernstige en afdoen de wijze elkander het bestuur van het land betwisten. De ontbinding der beide kamers is uitgesproken en het nieuw clericaal ministerie heeft in een verslag aan den koning zijn programma doen kennen, dat niets dan op pervlakkige beloften bevat, waarvan geen enkel woord als rechtzinnig moet worden aangezien. Eens voor goed aan het bewind zijnde zal „de aap uit de mouw komen", zooals Jan van Rijswijck altijd zeide, en zal al wat van hun boord niét is onmiddellijk verstooten worden, en zij zullen een clericale politiek inhuldigen, waarvan wij vroeger geene gedachte hadden. Het is evenwel te hopes dat het land verstandig genoeg zal zijn en de vijanden van licht en vooruitgang op den 2®" Augustus zal weten van het bestuur des lands te houden. De vergadering van de liberale associatie van Gent, gisteren avond gehouden, is daar een goed voorteeken van. Talrijke leden waren opgekomen om de wordingen der kiezingen te regelen en vijf afgevaardigden te be noemen, om de associatie te vertegenwoordigen, op eene vergadering bijeengeroepen door de liberale associatie van Antwerpen, teneinde eene kiesworsteling in te rich ten ih al de arrondissementen van het land en zoo moge lijk een overeenkomst teweeg te brengen tusschen de verschillige tinten van het liberalisme. Dit laatste punt is reeds te Gent bewerkt. De jonge of geavanceerde liberalen zijn met de oude liberalen overeengekomen en zullen te zamen den strijd met eene buitengewone krachtdadigheid aangaan. De onder-voor zitter D'Elhoungne heeft in eene uitmuntende rede voering, die overeenkomst aangekondigd en drie punten van het programma doen kennen waarop die overeen komst gesloten is. Deze punten zijn: 1». scheiding van kerk en staat; 2<>. afschaffing van de wet van 1842, die de geestelijkheid in de scholen van den staat een gezag toekent; 3°. uitbreiding van het stemrecht, door de ver vanging van den kiescijns door de bekwaamheid, in de palen der grondwet. De welsprekende advocaat heeft vervolgens gesproken van het programma van het nieuw clericaal ministerie, en gezegd, dat het holklinkende zinsneden zijn, die als een kaartenhuis uiteen kunnen worden geblazen en die enkel in schijn een liberaal vernis hebben om des te beter tot de overheersching der geestelijkheid te komen- Wat de candidaten betreft, die zullen in de algemeene vergadering van Maandag aanstaande worden benoemd. De lijst welke den 14®" Juni gevallen is zal stellig eene wijziging ondergaan; men zegt dat de heeren Vander- stichelen en de Jacquemijns geene candidatuur meer zullen aanvaarden, en men noemt de heeren Groverman en Rolin Jacquemijns om hen te vervangen. Wat den heer Paul Voituron betreft, die heeft geene kans meer om can- didaat te zijn, uithoofde hij het is die als schepen der stad de belasting, gezegd der elf per honderd, heeft ingevoerd en men die opposanten wil trachten weer te winnen, die men in de laatste kiezing had verloren. Zóo is voor het oogenblik de toestand in onze stad. Iedereen heeft zijne krachtige medewerking beloofd en men heeft elkander de hand gegeven om ijverig aan het werk te gaan. Na verloop van eenige dagen meld ik u meer bijzonderheden. Heden heeft in onze stad het festival van harmonie- en fanfaren-maatschappijen plaats gehad. Het weder, dat er des morgens wankelbaar uitzag, heeft zich later op den dag geheel hersteld en de talrijke maatschappijen hebben op de aangeduide plaatsen hunne muziekstukken uitge voerd. Ik heb gelegenheid gehad het muziekkorps der Middelburgsche schutterij te hooren, dat te adht uren 's avonds op den Kouter gespeeld heeft. Het heeft een keurige uitvoering gedaan en na de twee op het pro gramma vermelde muziekstukken te hebben uitgevoerd, die wel werden toegejuicht, hebben uwe stadgenooten het Belgisch volkslied, de Brabantjonne, aangeheven, dat door de talrijke menigte met geestdrift werd onthaald. £)anöelsl>cricl]ten. Graanmarkten enz. Amsterdam, 12 Juli. Duinzand aardappelen f 3 a 5; Westlandschein manden f 2.50a/2.80; dito gestort /1.90 a 2.40Iiijnburgsche f 1.80 a /2.40; Kuilenburgsche niet gewild; aangevoerd 4000 hektoliter. De verzending van aardappelen uit het Westland 'over Rotterdam naar Londen is in den laatsten tijd bij zonder groot geweest. In twee dagen zijn 120 vaartuigen, daarmede beladen, te Rotterdam aangekomen; zij hebben hunne ladingen gelost aan de stoombooten, bestemd naar Londen, Huil en Leith. Yooral naar Londen is eene bui tengewone hoeveelheid verzonden, waartoe van de Gene ral steam navigation company een expresse boot was aangekomen, uitsluitend om aardappelen in te nemen. Men begroot de gezamenlijke verzending in twee dagen op p. m. 25 a 30 duizend manden van ongeveer hekt. Rotterdam, 12 Juli. Ter markt van heden waren aangevoerd: 715 runderen, 227 vette, 13 nuchtere kalve ren, 826 schapen, 220 varkens en 151 biggen. Runderen le qual. 70, 2® qual. 55 cent; kalveren le qual. 80, 2e qual. 60 centschapen 60 cent per kilogram. Prijzen yan effecten. Amsterdam 12 Juli 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2£ pet. 52£ ♦dito dito dito 3 62$ ♦dito dito dito 4 82$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4J dito exploitatie Ned. staatssp. 85$ België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 92$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 65$ ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 74$ ♦dito /"1000 1864 5 91" ♦dito f 1000 1866 5 „90 *Loten 1866 5 „212 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ *Certific. dito4 62$ ♦Inscript.Stieglitz&Co.2®a4®L. 4 63 ♦Obligatiën 1867 4 65$ *dito 1869 4 65$ ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 „210$ ♦Oblig. dito 4 164 ♦dito dito 4$ dito spoorweg Poti-Tiflis 5 „84 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 81 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 64$ Pruisen. ♦Obligatiën...5 Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 50jj ♦dito dito April'Oct. 5 49| ♦dito in papier Mei/Nov. 5 42$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leehing 18615 49 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligation2g thans 3 25 ♦dito 18673 25$ ♦dito Binnenlandsche3 21$$ Portugal. Obi. 1S56—1863 3 30$ ♦dito 18673 301 Turkije. dito (binnenl.) 5 42$ Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte. dito 1868 7 74 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 91$ ♦dito dito dito (1885) 6 9l| ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 „83 Oblig. Atl.Gr. W.Sp w.Ohio sec. (p) 7 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. 1® sec. 7 dito dito dito 2® sec. 7 62$ dito dito 1869 dito 7 66 Brazilië. ♦Obl. 1863 41 ♦dito 1865 5 87$ Mexico. dito 1851 3 15$ Grenada, dito afgestempeld6 Ecuador. dito1 Venezuela dito3 Prijzen van coupons. Amsterdam, 11 Juli. Metall. f 19.80; Dito zilver f 24.10: Dito Eng. per f 11.75: Eng. Russen per f 11.75: Eng. Portugal per 11.75; Fransche /57$; Belg. f 55a; Pruis. /34$; Eamb. Russen 28ij; Russen in'Z.R. Pools, in Fl. Spaans./Amerik. Dollars /2.37dito papier f Spaans.-Frans. 55$. Jlïmcrtenticn. Bevallen van eene Dochter, E. F. COLIJN, geliefde echtgenoot van Veere, J. A. GELDOF. 12 Juli 1870. Heden overleed mijn geliefde echtgenoote HERMIJNA RIEWERTS, in den ouderdom van ruim tachtig jaren. Oostkapelle, 11 Juli 1870. J. W. PON SE. Eenige kennisgeving. Na een langdurig lijden overleed mijn geliefde oudste zoon MARINUS DANIEL, in den jeugdigen leeftijd van 19 jaren en 3 maanden, diep betreurd door mij, mijne aanbehuwdmoeder, kinderen en aanbehuwdkindcren. Wolfaartsdijk, A. M. DE GROOTE. 6 Juli 1870. J. TOLHOEK.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3