OÜRANT. Dinsdag 12 Juli. N0 163. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 11 Juli. De ontvangsten der Maatschapppij tot exploitatie van staatsspoorwegen hebben van 1 Januari tot 30 Juni jl. bedragen 1,900,731.78, zijnde 265,383.46 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1869. Sedert 1 Januarijl. bedroegen zij gemiddeld per dag en per mijl 11.94, in 1869 10.76. In exploitatie zijn gemiddeld sedert 1 Januari jl. 874 kilometer tegen 835 kilometer in 1869. De Staats-courant van Zondag en Maandag 10 en 11 dezer bevat het koninklijk besluit van den 2cn Juli 1870, waarbij de bepalingen van het koninklijk besluit van 20 September 1868, Staatsblad n°. 130, van toepassing worden verklaard op de brieven, de gedrukte stukken en de monsters van koopwaren, die tusschen Nederland en Italië over Duitschland, langs den weg van den Breuner, verzonden worden. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn, met ingang van den 1™ Augustus a., bevor derd: tot opzichter van den waterstaat le klasse J. J. Sprayt, thans opzichter 2e klassetot opzichter van den waterstaat 2« klasse W. C. van Veen, thans opzichter 3C klasse; tot opzichter van den waterstaat 3« klasse A. C. Haartsen, thans opzichter 4C klasse. Bij gelijke beschikking is na voorafgaand vergelijkend onderzoek, met ingang van denzelfden datum, benoemd tot opzichter van den waterstaat 4C klasse II. Schreuder. Ueuoemiiigen eii besluiten.. pensioenen. Persioen verleend, ten bedrage van f2533 's jaars, aan J. A. Beijerinek, met den titel van hoofd inspecteur eervol ontslagen inspecteur van den water staat; en ten bedrage van ƒ266'sjaars aan A. vanVelsen, eervol ontslagen hoofdonderwijzer te Aagtekerke. Koloniën. Voor het examen B der Oost-Indische ambtenaren (eindexamen) hadden zich aangegeven 53 personen,waar van 48 zich aan het examen onderworpen hebben en 39 zijn toegelaten, zijnde in alpbabetische orde de volgende heeren W. A. van Aken, J. C. Dirksen, W. E. D. Engelhard, m<\ W. D. J. van der Feltz, D. H. Fraenkel-, E. A. 0. F. W. C. Gasinjet, W. 0. Gajlois, M. A. F. Goossens, J. H. H. Gubbels, A. J. Haaxma, G. J. Harrebomée W. T. W. van Hasselt, G. de Heer Jr., W. H. de Jong, nu. K. A. de Jongh, jhi\ W. H. W. de Koek, K. W. Mac-Donald, L. G. Mansfeld, mr D. J. M. P. Mulder, J. M. G. Numans, J. H. D. van der Palm, W. H. Peters, mr. J. F. J. Plies ter, A. van der Ploeg, H. R. Rookmaker, J. L. J. A. Ruysse- naers, A. C. Schepper, K. A. Schneider, A. J. Sloot, G. van Genderen Stort, P. F. Sijthoff, nu. F. J. Tijndall de Veer, A. W. C. Verwey, A. C. Vreede, mr. A. A. de Vries, J. Vijzelaar, L. F. Wesly, J. van Wijk en A. H. Westra. Daar er 40 plaaatsen te vervullen waren, zal men dit jaar niet weder in dezelfde moeilijkheid als verleden jaar geraken, toen over de aspiranten, die voldaan hadden en niet geplaatst konden worden, een besluit genomen moest worden. Een bijzonderheid van dit examen is nog dat onder de examinandidie met den besten uitslag examen gedaan hebben, een lid was der gedeputeerde staten van Noord- Brabant, die wegens particuliere redenen een verandering van positie wenschende,zich te midden zijner werkzaam heden de bekwaamheden voor het examen heeft eigen gemaakt en gedurende geruimen tijd de reis tusschen den Bosch en Delft eenige malen in de week heen en weder deed om aan de Delftsche school de lessen in eenige vakken te hooren. Het Vaderland). Gemengde berichten. Z. M. de koning heeft een prijs van ƒ600 uitgeloofd voor den wedstrijd voor zeil vaartuigen, welke tegen den 30™ dezer op het Y voor Amsterdam doordeKonin klijke Nederlandsche zeil- en roeivereeniging is uitgeschreven. Jl. Vrijdag is te Delfshaveu door den zoon van den burgemeester de eerste steen gelegd voor het staudbeeld van Piet Hein. Zooals men weet zal morgen (Dinsdag) een totale maansverduistering plaats hebben, die bij ons te lande zichtbaar is. De maan komt dien avond te 7 uren 30 min. op in het Z. O. Te 9 uren 11 min., middelbare tijd, neemt de verduistering een aanvang, doordien de naar het oosten gekeerde rand in den schaduwcirkel der aarde treedt. Juist éen uur later of te 10 uren tl min. is ook de andere rand tot dien schaduwcirkel genaderd en de geheele maan verdwijnt alzoo in de schaduw der aarde. De totale eclips duurt tot 11 uren 51 min., waarvan de linkerzijde der maan uit de schaduw te voorschijn komt en verder zichtbaar wordt.. Allengs treedt de maanschijf meer in 't lichi; te 12 uur 51 min. is zij geheel uit de schaduw ge treden en daarmede de eclips geëindigd. De totale eclips duurt van 10 uren 11 min. tot 11 uren 51 min. en alzoo 1 uur 40 min. Gewoonlijk blijft de maan ook in de schaduw der aarde flauw zichtbaar, maar ver spreidt geen licht en vertoont zich als een donkerroode, koperkleurige schijf. Het nieuwe gebouw der vrijmetselaars in de Rijn straat te Arnhem, dat pas voltooid was, heeft jl. Zaterdag morgen door eene gas-ontploffing inwendig groote schade verkregen. Zoowel in de vergaderzaal als in de daaronder gelegen zaal voor bijeenkomsten zijn de plafonds en rauur- bekleeding zeer beschadigd; talloozc ruiten zijn verbrij zeld en uit hetdak geheele stukken weggeslagen. liet fraaie nieuwe orgel is een hoop lood en hout geworden. De schade is nog moeilijk te bepalen, maar zij bedraagt zeker eenige duizenden. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd; of het ook tegen gas-ontploffing verzekerd is, gelooveu wij niet. De meeste maatschappijen maken daarom trent verschil. De vermoedelijke oorzak van de ramp is eene opening in de gasgeleiding boven het plafond van de benedenzaal, waardoor zich het gas beeft verzameld beneden den vloer van de bovenzaal. Door den reuk op merkzaam gemaakt, hebben de werklieden, die bezig waren de lichten der kroon in orde te brengen althans zoo verhaalde men onseen onderzoek willen instellen. Tengevolge daarvan, of wel vóór men nog heeft kunneu onderzoeken, heeft het verzamelde gas vlam gevat en de ontploffing teweeggebracht. Door de tegenwoordigheid van geest van den heer Hoonhorst Schmidt, die terstond de groote kraan sloot, is de brand voorkomen. De werk lieden hebben geenerlei letsel gekregen. Men verneemt dat degene, die met de gasgeleiding belast was, bereid zou zijn een aanbod tot schadevergoeding te doen. Arnhcour.) Van het Zoutmeer is een telegram ontvangen, mel dende, dat den 15 Juni, toen een trein van den Pacific Railway de Plata-rivier naderde,de machinist eene bende van ongeveer 300 Indianen op de lijn ontdekte. Toen de trein naderde, hieven zij een gehuil aan. Daar de machinist vreesde, dat zij den trein wilden aanvallen zette hij de machine aande trein snelde door de bende heen en doodde 13 Indianen. Natuurlijk vreest men, dat dit feit niet zal strekken om de veiligheid van de lijn te vermeerderen. Thermometerstand. 9 Juli 'sav. 11 u. 66 gr. 10 'smorg. 7 u. 66 gr. 'smidJ. 1 u. 71 gr. 'sav. 6 u. 68 gr. 'sav. 11 u. 62 gr. 11 'sworg. 7 u. 65 gr. 'smidd. 1 u. 76 gr. 'sav. 6 u. 73 gr. Zomervergadering der provinciale staten van Zeeland. Zitting van Vrijdag 8 Juli. {Vervolg.) III. Van den gemeenteraad van Yerseke, houdende verzoek om een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen voor den aanleg eener nieuwe haven; met twee daartoe betrekkelijke nadere voorstellen van gedepu teerde Btaten. (Zie het verslag der vorige zitting.). 1870. De heer Verhagen zegt dat hij, zich niet vereenigende met het laatste voorstel van gedeputeerde staten, in het verhandelde in de afdeelingen aanleiding vindt om het vroeger voorstel van gedeputeerde staten, vervat in. no. 32 a, der agenda, over te nemen. Hij meent dat gedeputeerde staten dat voorstel hebben laten varen tengevolge van geschillen, ontstaan in den boezem der gemeente Yerseke tusschen den ambachtsgerechtigde en het gemeentebestuur over de door eerstgenoemden gestelde overdreven eischen. De noodzakelijkheid van. eene haven te Yerseke bestaat echter onbetwistbaar en het wenschelijke daarvan is ook door gedeputeerde staten erkend, vooral ook door den voorzitter, wiens pogingen in loco om de geschillen te vereffenen daarvan ten bewijze strekken. Gedeputeerde staten hebben geen bezwaar gemaakt om een subsidie toe te staan, eerst ƒ8500, daarna van ƒ9000, maar zij achten het niet wenschelijk daaraan uitvoering te geven zoolang de geschillen niet zijn opgeheven. Spreker meent evenwel dat het verlee- nen der subsidie niet afhankelijk behoeft te worden gesteld van de gerezen geschillen, en daarom wenscht hij dat thans het tweede voorstel van gedeputeerde sta ten in beginsel zal worden aangenomen, doch de uitvoering aangehouden totdat men door de wegne ming der geschillen daartoe kan overgaan. De eischen van den ambachtsheer of diens gemachtigde acht hij zoo onnatuurlijk dat zij niet houdbaar zijn en van zelf zullen worden opgegeven. "Wordt nu door deze vergadering thans geen besluit genomen dan zal men, als de geschil len. vereffend zijn toch nog tot geen uitvoering kunnen geraken omdat dan eerst in de najaarszitting een besluit kan genomen worden en dus eerst in het volgend jaar de uitvoering kan aanvangen. Doch wordt thans het mieenen van subsidie in beginsel vastgesteld, dan kan terstond na het eindigen der geschillen de uitvoering van het werk aanvangen, waartoe men hopen mag in dit jaar nog te zullen geraken. Zijn gevoelen is ook in een andere afdecling gedeeld en om het beginsel ten uitvoer te brengen beschouwt hij het als de eenvoudigste weg, bet tweede voorstel van gedeputeerde staten over te nemen. De voorzitter meent dat hij niet behoeft te verzekeren dat zoowel gedeputeerde staten als hijzelf zooveel moge lijk zullen trachten de opheffing der gerezene bezwaren te bevorderen. De onzekerheid echter die bestaat om trent bet welgelukken hunner pogingen beeft bun aan leiding gegeven tot het laatste voorstel. Zij willen gaarne hun best doen tot wegruiming der geschillen, doch mee- nen in de gegevene omstandigheden geen bepaald voor stel tot bet verleenen van subsidie te moeten doen. Dat zij overigens zeer gezind zijn subsidie te verleenen, biijkt reeds voldoende uit de eerste voorstellen en zij hopen in de aanstaande najaarsvergadering een nader voorstel te kunnen doen.» De heer Verhagen zegt dat het gesprokene door den voorzitter zijn gevoelen bevestigt omtrent de goede ge zindheid van gedeputeerde staten, doch hij vraagt aan genoemd college of er bijzondere bezwaren bestaan om thans het rentelcos voorschot te verleenen onder voor behoud van nadere uitvoering. Men zou hem kunnen wijzen op het geringe verschil in tijd van 4 maanden of men nu dan wel in November bet voorschot verleent, maar bef is een qnaestie van een jaar. Sedert Juni jl. is de behoefte aan een haven te Yerseke nog ontzettend toegenomen, daar sedert dien tijd het aantal vaartuigen aldaar zeer is vermeerderd, tengevolge van de verpachting der oesterbanken. En die behoefte zal nog meer toene men. Neemt men eerst in November een besluit, dan kan men niet voor 't volgend, jaar tot uitvoering komen en anders misschien nog in dit jaar, daar bestekken en alle andere voorbereidende zaken reeds in gereedheid zijn. De beer van Citters is bepaald tegen het voorstel van den beer Verhagen. Die beer is misschien niet bekend met de onereuze en onbillijke aanspraken, die de am bachtsgerechtigde van Yerseke wil doen gelden. Van dezen kan men weinig medewerking verwachten en de ondervinding leert, dat wanneer het besluit lot het ver-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1