OÜRANT. N°- 162. Maandag 1870. 11 Juli. Bij deze couranl behoort een bijvoegsel. Middelburg 9 Juli. De werken in verband staande met het kanaal door Walcheren welke den 21 dezer in den Haag zullen wor den aanbesteed, bestaan in het maken van een gedeelte van den MiddelburgNieuwlandschen en van denNieirw- landschen watergang, en het bouwen van drie steenen duikers, een steenen brug en het leveren en plaatsen van drie gegoten ijzeren buizen. Deze werken moeten geheel voltooid worden opgeleverd vóór of op 1 Decem ber 1870 en tot 1 November 1871 in goeden staat onder houden worden. De begrooting bedraagt f 35,480. Uit Rotterdam schrijft men ons „Het is lang geleden dat ik u mededeeling deed van hier bestaande plannen om een hoogere burgerschool voor meisjes op te richten. Er was toen gelijk plan te Amsterdam aanhangig, en onze commissie voor het mid delbaar onderwijs, die zich met de zaak bezighield, wilde afwachten wat de hoofdstad tot stand zou brengen. De Amsterdamsche gemeenteraad verwierp de hem voorge dragen plannen hier echter was men aanvankelijk voor nemens om het eens opgevatte'voornemen door te zetten. De commissie bleef alzoo aan het werk, om al wat er tot voorbereiding noodig was te verrichten. Men zag dan ook uitgewerkte plannen en een bepaald voorstel van burge meester en wethouders tegemoet. Bij de discussie over de gemeentelijke begrooting gaf de voorzitter van ge melde commissie op eene vraag.van een dei raadsleden inlichtingen die deze verwachtingen versterkten. „Maar van dat oogenblik is van de zaak in bet pu bliek niets vei nomen, en naar hetgeen men van terzijde verneemt, zijn du plannen voorloopig opgegeven; en zal men trachten te doen vergeten dat er ooit van een openbare middelbare school voor meisjes sprake is ge weest. Het schijnt dat vooral financieele overwegingen tot dit besluit hebben geleid: men ziet tegen de hooge kosten op, waarbij nog komt dat de ingenomenheid met de zaak zelve uiet bij al onze regenten even groot is. Wat er van zij, Rotterdam zal met Amsterdam het aan steden van miuderen rang overlaten om het middelbaar onderwijs ook voor meisjes toegankelijk te stellen. Rot terdam zal zich in dit opzicht, wat onze provincie betreft, door Dordrecht laten overvleugelen. „Terwijl den Haag den „meer en meer gebruikelijken weg" der loterijleeningen inslaat om zich een gebouw voor muziekuitvoeringen te verschaffen, heeft men hier tot eene loterijleening trouwens op kleine schaal toevlucht genomen om aan de ontbrekende gelden te komen tot instandhouding van de Duitsche opera. De opgewektheid onder onze gegoede burgerij, om zich voor het behoud dur opera nieuwe geldelijke 'offers te getroos ten, was dit jaar veel minder dan vroeger. Er is een tijd geweest, dat sommige ingezetenen niet aarzelden om voor hun hoofd een duizend gulden te geven voor de operamaar de geestdrift van toen is verdwenen, en met kunst- en vliegwerk moet de opera tegenwoordig in stand gehouden worden. „Van pogingen om op het voorbeeld van Amsterdam en den Haag eene vereeniging tot stand te brengen tot bevordering van het nationaal tooneel, verneemt men hier niets. Toch raag, dunkt mij, Rotterdam, de tweede stad des rijks, hierin niet achterblijven. Toen op het taal- en letterkundig congres begin van uitvoering werd gegeven aan het plan tot oprichting van een tooneel- verbond, is zeker gerekend op den steun van alle groote steden. Zou de hier bestaande onverschilligheid misschien daaraan te wijten zijn, dat bij de samenstelling der voor- loopige commissie Rotterdam is uitgesloten? „Er worden groote toebereidselen gemaakt voor den internationalen zangwedstrijd voor mannenkoor, op 1G—18 dezer alhier te houden. De ontvangst der zangers zal zeer luisterrijk zijn. Zoowel de Diergaarde en de Officieren sociëteit als de sociëteit Harmonie zullen schitterende festiviteiten geven om het zangersfeest op te luisteren." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der >rde van den Nederland^chgn leeuw jonkheer mr. F. P. van der Hoeven, minister-resident in Japan, en J. W. A. Naber, eervol ontslagen hoofdcommies met den personeelen titel van referendaris bij het bureau van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Steenwijk G. J. Verwey, thans ontvan ger der registratie en domeinen te Sliedrecbt. Onderwijs. f Tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Goes is benoemd de heer G. H. L. Bakhoven, te Utrecht. Kerknieuws. In de klassikale vergadering van Goes zijn herkozen voor het klassikaal bestuur: «als scriba dr. E. Moll, pre dikant te Goes, en secundus de heer A. J. J.Warnsinck, predikant te Kloetingen, als leden de Loeren P. Meerburg Snarenberg, predikant te Kruiningen, en als secundus d"". G. J. Vos, predikant te Goes, en inr. A. E. van Dis- hoeck, te Ileinkenszand, en secundus de heer A. J. J. Fransen van de Putte, te Goes. In de vergadering der classis Zienkzee zijn alle af tredende leden en secundi van het provinciaal kerk bestuur en van het klassikaal bestuur herkozen. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Axel, is tot predikant beroepen de h'eer A. Mac Pherson, predikant bij die gemeente te Montfoort. Maiine en leger. De kapitein ter zee J. E. W. F. baron van Raders en de kapitein luitenant ter zee fl. D. Slegt, laatstelijk be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie, en van daal den dezer in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Gemengde berichten. Hamburg is het tooneel geweest, en is het nog, van ernstige ongeregelheden. Ongeveer 2000 metselaars en timmerlieden hadden siuds eenigen tijd het werk gestaakt. Dezer dagen echter begaven zich eenige werklieden weer aan den arbied, gedrongen door den nood hunner huisge zinnen. Ze werden toen door hunne makkers overvallen en vreeselijk mishandeld, zoo zelfs dat sommigen naar het hospitaal moesten vervoerd worden. Eenige in aanbouw zijnde werken werden vervolgens door de onruststokers vernield. Twintig personen zijn gearresteerd, ver scheidene arbeiders en politieagenten verwond. De werk stakers die zich naar het nabijgelegen Wandsbeck had den begeven, zijn daaruit door eenige piketten Uhlanen verdreven. Men roemt de houding der politie zeer. Omstreeks 2000 burgers hebben zich als buitengewone constables ter beschikking van het bestuur gesteld. Te Korinthe hadden, zoo deelt de Wiener Wande rer mede, bij de jongst plaats gehad hebbende executie van zes bandieten vreeselijke tooneelen plaats. Twee hunner trokken op het oogenblik, dat zij gereed waren hunne hoofden onder de valbijl te leggen, dolken te voorschijn, waarmede zij zich als razenden op de beulen wierpen. Een dezer laatsten dankte zijne redding slechts aan het pantserhemd, dat hij op het lichaam droeg; een ander werd ernstig gewond. De overigen moesteu zich met hunne casse-léies en messen tegen de roovers verdedi gen en deden dit met zulk een verbittering, dat twee der bandieten reeds dood waren toen hunne hoofden onder de valbijl vielen. Dit ontzettende tooneel had ten aan- schouwe eener talrijke menigte plaats. De opper-jury heeft naar de Assises van Londen verwezen vrouw Waters en hare schoonzuster Marie Ellis, beschuldigd van een honderdtal kinderen te hebben doen omkomen, die door de ouders zoogenaamd ter verzorging maar meestal eigenlijk tot genoemd doel waven afgestaan. De Pall Mall Gazette maakt de opmerking dat, naar het resultaat van verscheidene enquêtes en naar velerlei ernstige aanwijzingen te oordeelen, deze misdadige nijver heidstak vermoedelijk over geheel Engeland verspreidis en dat het dringend van de regeering geëischt wordt, dat zij eindelijk tusschenbeide trede en haar recht van inspectie uitoefene over die Babyfarmingsoorten van bewaarscholen, die meestal op het platteland in afge zonderde streken gehouden worden. Een Maandagmorgen bij Brielle genomen proef met een torpedo, geladen met 100 kilogram buskruit, is mis lukt. Het voorwerp dat vernield moest worden, bleef onbeschadigd. De verzameling schilderijen welke door Charles Dickens nagelaten is zal den 9cn dezer te Londen ver kocht worden. Sommige van die doeken zijn voorstel lingen van p. -sonen en episodes uit zijne romans. Le Préuurseur deelt mede dal Zaterdag in het Maison des 'rrasseurs te Antwerpen eene meeting ge houden is om over de processiën ter verheerlijking van den bekenden jodenmoord vau gedachten te wisselen de zaal was stampend vol. Een der sprekers verklaarde dat zij, die de processiën zouden trachten te belemme ren: „wel eens bij hunne eigene begrafenis tegenwoor dig zouden kunnen zijn Op hetzelfde oogenblik deed zich een vreeselijk gekraak hooren; de estrade, waarop de spreker zich bevond, verdween; de leden van het bestuur tuimelden eveneens naar beneden verscheidene personen die naast ben plaats genomen hadden, onder gingen hetzelfde lot. Men snelde natuurlijk dadelijk ter hulp; het bleek dat het houtwerk, te zwak voor den last, bezweken wa3; niemand was ernstig gekwct3t; alles bepaalde zich tot lichte kneuzingen. Of nu dat on geluk, volgende op de bloeddorstige taal des sprekers, door de ultramontanen als een mirakel zal worden be schouwd Op den nollandsehen spoorweg zijn proeven geno men met een knal signaal, dat bij mistig weder de tegen woordige seintoestellen zou kunneu vervangen. De proef heeft goed voldaan. In het weekblad le Lien leest men het volgende: „Er heeft zich dezer dagen eene maatschappijentbonden die vroeger veel gerucht gemaakt, maar nog veel meer goed gesticht heeft, en die, na veertig jaren van strijd en inspanning, de groote zaak, die zij in hare bescherming had genomen, eindelijk de zege heeft zien wegdragen. Wij bedoelen de American Anti-Slavery-Society. Toen zij veertig jaren geleden door eenige moedige en geloo- vige mannen, die door den grooten hoop bespot en door nagenoeg alle staatslieden verwenscht werden, werd op gericht, bad niemand haar durven voorspellen, dat zij in minder dan een halve eeuw haar doel zou hebben be reikt. En dit is desniettemin gebeurd. De laatste sporen der slavernij zijn in de Yereenigde staten tot welker gebied de werking der maatschappij zich bepaalde ver dwenen; het 15de amendement op de constitutie der groote republiek is thans definitief en algemeen aange nomen en, gelijk men weet, worden daarbij aan alle kleur lingen alle burgerlijke en staatkundige rechten toege kend, en worden zij öp een voet van volkomen gelijkheid met allcoverige staatsburgers gesteld. Van dat oogen blik af bleef ervoor de Anti-Slavery-Society niets meer te doen over; zij heeft een laatste bijeenkomst gehouden en zich,onder dankzegging aan God, voor goed ontbonden." In het begin des vorigen jaars is in den omtrek van Tebessa, in de provincie Constantine, een gansche karavaan, uit 25 Tunesiërs, meerendeels Israëlieten, bestaande, door een troep Arabieren uit roofzucht over vallen en afgemaakt. Het deswege ingestelde rechtsge ding' waarin zeven personen betrokken waren zes Arabische caïds ea cheiks, en, als hootdbeschuldigde en aanlegger der geheele onderneming, dc bataljons-chef Séróziat, koinmandant in het district Tebessa is in het midden van Mei van dit jaar uitgewezen en met de vrijspraak van al die beschuldigden geëindigd. De verde digers der beklaagden, waaronder zich het lid van het wetgevend lichaam Jules Favre bevond, waren eenparig van gevoelen, dat aan de inlandsche hoofden de door hen gepleegde feiten niet konden worden toegerekend, daar zij allen slechts uitvoering aan ontvangen bevelen gegeven hadden, en dat de kommandant Séréziat even min voor bet gebeurde aansprakelijk kon worden ge-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1