OuitrnluiiLi. Marine en leger. Tengevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als cadet bij de koninklijke militaire academie, zullen met September a. als cadet aan die inrichting worden geplaatst: voor de infanterie hier te lande: L. Vervooren, J. F.Oberholzer, J. P.H.deLille-Hogerwaard, C. J. van Gheel Gildemeester, W. J. G. van Ingen, R. H. 0. baron van der Capellen, A. Clarkson, C. A. Sprenger en H. N. Ravesteyn; voor de artillerie hier te lande: H. A. R. Schuurman, A. J. Nelemans, J. L. Vogel, K. D. Pant, P. Kleynhens, jonkheer J. Ortt, J. Hora Adema, A. W. J. J. baron van Nagel 1, A. van Seters, J. J. A. F. Kannemans, P. G. L. baron Quarles de Quarles en jonkheer A. J. B. Six; voor de genie hier te lande: J. H. Neiszen en A. A. Beekmanvoor de artillirie in Oost-Indië: A. G. Schroderen voor de genie in Oost- Indië: jonkheer E. Quarles van Ufford. Staats-cour Omtrent den uitslag van dit examen wordt ons nog het volgende gemeldvan de 86 jongelieden die daarvoor in aanmerking kwamen, hebben 84 deelgenomen aanhet examen. Er waren 64 plaatsen, waarvan slechts 25 aan gevuld zijn. Al de adspiranten, die voldaan hebben zijn dus geplaatst. Men verzekert dat, na het verlof, aan degenen die slechts in een of twee vakken niet voldaan hebben de gelegenheid zal geschonken worden om herexamen te doen. Bij beschikking van den minister van marine van den 7«d dezer, is aan den bootsman J.Borghorst, dienende op Z<\ Ms. wachtschip te Vlissingen, toegekend de gou den medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. De officier van administratie le klasse H. S. Bosschart, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis,wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit ge steld en met den 1CD Augustus daaraanvolgende vervan gen door den officier van administratie le klasse L. M. van -Onselen. Kerknieuws. Door den kerkenraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen is als predikant beroepen de heer G. J. de Vos, thans predikant te Zevenhuizen. Tot predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Nieuw- en St.-Joosland, is beroepen de heer G. Ringnalda, predikant te Aarlanderveen. Met hem stonden op het drietal de heeren P. Bartstra, predikant te Gaast, en P. Deetman predikant te Bennekom. Gemengde berichten. Onder de vele naïve middelen die hier en daar legen het schoolverzuim worden beproefd, verdient vooral opmerking dat hetwelk op de armenschool te Heerenveen is ingevoerd. Daar heeft namelijk tot aan moediging van het schoolbezoek wekelijks een uitdee- ling van koek plaats. c Een Parijsch bankier, met name A. Drye, heeft zich, volgens het Handelsblad, uit de voeten gemaakt, een deficit van 2 raillioen franken achterlatende. Voor de civiele rechtbank te Algiers is dezer dagen de quaestie van het huwelijk der priesters onder zeer buitengewone omstandigheden behandeld. Zeker G. had op zijne aanklacht dat zijne echtgenoot weigerde weder in de echtelijke woning terug te keeren, van de recht bank te Marseille bij verstek tegen zijne vrouw een vonnis bekomen waarbij zij tot den gevraagden terugkeer veroordeeld werd. De vrouw van G. stelde daarop een eisch in tot nietigverklaring van het huwelijk en subsi diair tot scheiding van tafel en bed. Deze laatste eisch was gegrond op de volgende omstandigheden. In 1865 was G., die zich als letterkundige voordeed, te Marseille met zekere jufvrouw L. gehuwd, door welk huwelijk een voor dien tijd geboren kind gewettigd werd. Nu was G. evenwel een priester; in Algerië en andere streken had hij zijn ambt uitgeoefend. Toen hij met de bedoelde vrouw huwde wist deze niet dat het treden in geestelijke orden een huwelijk verhinderde; overigens had G. haar doen gelooven dat hij niet meer catholiek piiester was, maar tot de protestantsche kerk was overgegaan en dus kon trouwen. In deze omstandigheden, en daarbij ge drongen door den wensch om haar kind te wettigen, stemde zij in het huwelijk toe. Zich grondende op de dwaling waarin raejufvrouw G. ge bracht en gehouden werd, eischt zij thans dat de recht bank de vernietiging van het huwelijk ten opzichte van G. bevele, doch de civiele gevolgen ten opzichte van haar en haar kind handhave, als ter goeder trouw gehandeld hebbende. Bij het vonnis overwoog de rechtbank de vraag: of het treden in gewijde orden heden ten dage volgens de bur gerlijke wet een beletsel is voor het huwelijk, met andere woorden: of catholieke priesters mogen trouwen. De rechtbank deelde het gevoelen van die rechtsgeleerden, welke beweren dat het verbod om te huwen slechts een maatregel is van kerkelijke tucht of liever van kerkelijke politiek, die wel diep in de zeden en gewoonten is ge worteld maar door geen enkele wetsbepaling bekrach tigd wordt. Overigens meende de rechtbank dat deze maatregel van kerkelijke tucht op de priesters slechts van kracht is in hunne verhouding tot de kerk, maar volstrekt niet als burgers. Ten slotte overwoog de rechtbank dat volgens het Code Napoleon het huwe lijk een zuiver burgerlijk contract is, tot sluiting waarvan alle burgers bevoegd zijn die de wet niet op formeele wijze uitsluit; dat men in onze wetten tever geefs een verbod zoekt van het huwelijk van een catho- lieken priester, die door zijne intreding in gewijde orden noch zijne hoedanigheid noch zijne rechten van burger verliest; dat de organieke wet op de kerkgenoot schappen van Germinal, jaar X, op dit punt evenzeer zwijgt als het C. N., welke wet zoowel een latere wet is als meer volledig omtrent het huwelijk; dat alzoo daar waar de wetgever zwijgt, het niet aan den rechter staat om daaraan te gemoet te komen door uit moreele en gods dienstige overwegingen een verbod af te leiden, hetwelk in de burgerlijke wet geenerlei grond vindt en door deze wet niet voorgeschreven is. De rechtbank heeft den eisch der vrouw tot nietigver klaring alzoo ontzegd en evenzeer den eisch tot scheiding van tafel en bed, met hare verooi deel ing om in de echte lijke woning terug te keeren. Uit Parijs schrijft men dat de hitte er grooter dan ooit is. Den 4'i«i had men'des namiddags te 2 uren 32% centigraad in de schaduw. In de hooger gelegen wijken begint men gebrek aan water te krygen. Het begiêten der straten en boulevards is gestaakt. In de provinciën is het gebrek aan water niet minder groot. Te Sint Jean d' Angely mag men uit de bronnen slechts water nemen voor huishoudelijk gebruik. Het is verboden, dit water voor het vee, het besproeien van de straat, begieten van den tuin, wasschen of de industrie te gebruiken. Het water wordt in tonnen door de stad gereden. Het passee- ren van] die wagens wordt door schellen aangekondigd. Dan snellen de bewoners der straat toe, en elk gezin krijgt eene hoeveelheid water, berekend naar het aantal leden dat het telt. Tengevolge der nog steeds aanhoudende droogte is in Bretagne het gebrek aan voeder zoo nijpend, dat de boeren zich tot iederen prijs van hun vee ontdoen. Het vleesch wordt soms voor twee sous per pond verkocht. Sinds een paar dagen valt er van tijd tot tijd een weinig regen, maar niet genoeg ora van eeni&en invloed te zijn op den toestand van het gewas. Men heeft in Engeland een nieuwe sekte ontdekt. „The peculiar people" (het zonderling volk), zoo betitelt zij zichzelven, roept nooit de hulp in vandegeneesheeren ingeval van ziekte. Een der belijders van de anti dok- torsleer stierf, daar hij aanhoudend weigerde een ge neesheer te laten komen, zeggende dat God machtig genoeg was hem beter te maken; indien deze dit niet wilde, dan was het zeer natuurlijk dat hij sterven moest. Een ander man verklaarde dat het ingeval van ziekte wel geoorloofd was voedsel of wijn en andere dranken tot zich te nemen, maar dat medicijnen overbodig waren, en in dokters niet geloofd werd. Een der leden van de jury die over het lijk van den gestorven peculiar eene schouwing hield, om te bepalen of, indien de genees kundige hulp aanwezig ware geweest, de dood bad kun nen worden voorkomen, vroeg aan een ander lid der sekte wat hij zou doen als hij hetongeluk had een zij ner beenen te breken, waarop de vrome man antwoordde dat zijn been alleen zou breken als hij tegenover God ongehoorzaam was geweest, was dit zoo, dan had hij zijn straf verdiend en was genezing zonde. En in dien geest waren bijna alle verklaringen van de tegenwoordig zijnde peculiars In Denemarken bestaan sinds lang hoogere volks scholen, d. i. herhalingsscholen voor volwassenen. In Zweden heeft men eveneens die scholen ingevoerd en met den besten uitslag. Het onderwijs bestaat voorna melijk in vrije voordrachten wanneer die zijn afgeloo- pen, gaat de onderwijzer met de leerlingen aan het spreken ora te zien of het gehoorde goed gehoord en begrepen is; de onderwerpen zijn landbouwkunde, ge meentelijke administratie, natuurkunde, geschiedenis enz- Deze scholen worden in den regel middelpunten van intellectueel leven. De Arasterdamsche bladen bevatten de aankondi ging eener vergrooting van het commanditair kapitaal der fabriek van de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel met 5 ton, waarvan reeds meer dan de helft is geplaatst, en waarin de besturende vennooten voor een vijfde zullen deelnemen. Negen vennooten, tot een on derzoek uitgenoodigd, verklaren die kapitaalsvergrooting bij een beleidvol en voorzichtig bestuur voor toereikend terwijl in het belang der commanditaire deelhebbers maatregelen zullen genomen worden om meer dan nu to waken tegen verdere uitbreiding van den werkkring der sociëteit. De zoutgroeve bij Sperenberg,op6mijlenafstand3 van Berlijn, ontdekt, is reeds tot op een diepte van 3090 voet doorboord. Van 280 voet diepte af heeft men steeds zuiver steenzout gevonden, derhalve een laag ter dikte van 2810 voet. Op eenigen afstand van daar stootte men ter diepte van ruim 276 veet op een gipslaag. Tliermometerstand. 7 Juli 'sav. II u. 63 gr. 8 'smorg. 7 u.65 gr.'smid 11 u.80 gr.'sav. 6 u. 78 gr^ Algemeen overzicht. De quaestie der Hohenzollern-candidatuur heeft, naar ons voorkomt, in de eerste plaats hare treurige zijde uit een sociaal oogpunt. Gesteld eens dat prins Leopold von Hohenzollern tot koning van Spanje werd gekozen, dan zou in den toestand van Spanje, om een historisch woord te gebruiken, niets veranderd moeten zijn dan „dat er een Spanjaard meer was." En hierdoor zou toch, volgens bewering van de Fransche regeering, het evenwicht van Europa verbroken wezenTreurige uit spraak voor de zelfstandigheid der natiën, treurige uit spraak voor het monarchaal stelsel, treurige uitspraak voor het parlementair systeem. Waar het aan de Prui sische regeering mocht gelukken om, in overleg met den maarschalk Prim, een Hohenzollern tot koning van Spanje door de cortes te doen verkiezen, daar pleit het toch zeer èn tegen het monarchaal stelsel, èn tegen de opvatting van het parlementair systeem, om hierin alleen reeds eene verbreking van het Europeesch overwicht alsmede eene bedreiging van het Fransch keizerrijk te willen zien, en nog wel van zoo ernstigen aard, dat daar van eene oorlogsuitbarsting het gevolg zou wezen, en tot bestrijding van deze candidatuur duizende men- schenlcvens zouden moeten ten offer gebracht worden. Dergelijk verschijnsel is vooral daarom allertreurigst omdat hieruit blijkt hoe het monarchaal stelsel, in veler oogen, geenerlei waarborgen kan opleveren voor het seljgo vernment eener natie,ook dan, wanneer daarmede het con stitutionneel en parlementair systeem gepaard gaat. Uit dergelijke feiten wordt dan ook begrijpelijk waarom de voorstanders en leden der Ligue de la paix tevens de meeste sympathie gevoelen voor den republikeinschen regeeringsvorm, waarin zij voor de verwezenlijking hVinner beginselen nog den meesten waarborg zien. De grootste fout in het monarchaal stelsel is dan ook, wat dit punt betreft, dathoeveel vrijheid ook een rijk bezit hetwelk volgens het monarchaal stelsel wordt be stuurd toch altijd de legers werktuigen zijn in de handen der vorsten. Zoolang dit het geval blijft zal elk land waarin het monarchaal stelsel is aangenomen, met het wantrouwen zijner naburen te kampen hebben. De laatste oorlog tegen Oostenrijk heeft voor de honderd en eerste maal in Pruisen bewezen dat geen volksverte genwoordiging in een monarchaal geregeerd land het voeren van een oorlog kan beletten. In Frankrijk gaat men voort met het luiden der alarm klok over de Hohenzollern-candidatuur. Het meest be langrijke omtrent dit feit vinden onze lezers weder onder een afzonderlijke rubriek vermeld. Merken wij overigens op dat de Napoleontische regee ring zich, na de op zoo hoogen toon gedane bedreigingen tegen Pruisen en Spanje, nog in een zeer wonderlijke positie zou kunnen gebracht zien. Indien de regeering te Berlijn officieel aan Europa mededeelde dat zij de familie von Hohenzollern geheel en al vrij moest laten in de beslissing of prins Leopold de kroon zou aannemen en zich de bevoegdheid niet toekende ora invloed op die beslissing uit te oefenen, zou het keizerlijk gouverne ment toch moeielijk deze verklaring door eene oorlogs verklaring kunnen laten volgen, terwijl de keuze van prins Leopold door de Spaansche cortes, desnoods be krachtigd door een volksbesluit, slechts de toepassing zou wezen van het hoofdbeginsel der Napoleontische politiek en dus ook bezwaarlijk zou kunnen worden beantwoord met het zenden van troepen naar gene zijde der Pyrenaëen. Waar in de verlu ffing van prins Leopold tot koning van Spanje een casus belli wordt gezien, zal men eerst nog een goed voorwendsel moeten zoeken, hetwelk zich trouwens wel zal laten vinden zonder af te dalen tot de reden uit den Prince Caniche dat de koning van Pruisen zich onvoegzaam over den persoon, van keizer Napoleon heeft uitgelaten. De gespannen verhouding tusschen Parijs en Berlijn heeft natuurlijk hare eerste gevolgen reeds doen gevoe-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2