MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 161. Zaterdag 1870. 9 Juli. Öimtcnlimö Bij deze couraul bchoorl een bijvoegsel. BRAXO TE BODEGRAVEN. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend, dat in de vergadering van den gemeen teraad van den 29cn Juni jl., is besloten dat door zijne leden eene collecte aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden tot leniging van de. ramp, ontstaan door het afbranden van het grootste gedeelte van het aanzienlijke dorp Bodegraven en een gedeelte van Zwam- merdam op den 31 Mei jl., en dat die collecte zal worden gehouden op Maandag den 11 Juli a. s. Zij noodigen de ingezetenen uit om door milde bijdra gen te bewijzen, dat hunne van ouds bekende liefdadig- heid, zoo menigmaal bij dergelijke gelegenheden door hen betoond, niet is verslapt, dat ze genegen zijn ook het hunne bij te dragen, om dat tal van huisgezinnen, dat van al hunne bezittingen en middelen van bestaan is beroofd, te helpen steunen. Laat ons onze offers brengen, ook om met des te meer vertrouweu hulp van anderen te kunnen inroepen, wanneer te eeniger tijd onverhoopt groote ongelukken ons mochten treffen. Vlissingen, 7 Juli 1870. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, A. E. DBONKERS, 1. s. Middelburg 8 Juli. De heer J. H. Bybau, gisteren tot lid van gedeputeerde staten van Zeeland gekozen, heeft voor die benoeming bedankt. Dientengevolge heeft in de heden gehouden zitting der provinciale staten een nieuwe verkiezing ter vervulling dier betrekking plaats gehad, welke het vol gende resultaat heett opgeleverd. Bij eerste stemming verkregen de heeren II. J. van Deinse enO. Verhagen ieder 12,H.P. Winkelman 4, mr. J. Snijder 3 stemmen, terwijl de heeren m>". W. C. M. de Jonge van Ellemeet, in'1. N. J. C. Snouck Hurgronje en mr. J. Moolenburgk ieder, 1 stem bekwamen en 4 biljetten oningevuld zijn ingeleverd. Er was alzoo geen volstrekte meerderheid behaald. Bij tweede stemming werden uitgebracht op de heeren H. J. van Deinse 16, 0. Verhagen 15, H. P. Winkelman 4 stemmen en m"1. W. C. M. de Jonge van Ellemeet 1 stem, zijnde 2 biljetten niet ingevuld. Ook ditmaal verkreeg niemand de volstrekte meerderheid. Bij de hierop gevolgde herstemming tusschen de twee heeren die de meeste stemmen op zich hadden vereenigd (en die geen deel aan deze herstemming namen), ver kreeg de heer H. J. van Deinse 17, de heer O. Verhagen 16 stemmen, terwijl 3 biljetten oningevuld waren. De heer II. J. van Deinse alzoo benoemd zijnde, heeft verklaard dat hij die benoeming aanneemt. In deze zitting zijn voorts de volgende besluiten genomen. De conclusiën van de rapporten der commissie voor de verzoekschriften, strekkende tot afwijzing der inge komen adressen van het hoofdbestuur der Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, om ondersteuning van een tot den minister gericht ver zoek tot wijziging der jachtwet; van den gemeenteraad van Wissekerke oin voorziening in den toestand van den steiger te Kortgene; en van A. S. van Willes, wede Renier, te Sluis, om subsidie ten behoeve der koninklijke kant werkschool aldaar, zijn allen aangenomen, voor zooveel hettweede punt betreft met 31 tegen 7 stemmen, de ove rigezonder hoofdelijke stemming. Evenzeer zijn aangenomen de verschillende voor stellen van gedeputeerde staten waarover in de zitting van gisteren en heden door de afdeelingen ver slag is uitgebracht, te weten het voorstel betreffende de uitgifte van een afzonderlijk verslag van het verhandelde in de openbare vergaderin gen der staten, met 32 tegen 6, en dat omtrent de inrichting der notulen met 34 tegen 4 stemmen de voorstellen tot wijziging der begrooting voor 1870, en tot opneming van den Oranjepolder voor het zuidelijk gedeelte in het waterschap der sluis aan de Wielingen, met algemeene stemmen het voorstel aangaande het adres der Spoorbootmaat schappij alhier, mede met algemeene stemmendat be treffende de adressen om vermindering der heffing van rechten voor het gebruik der provinciale steigers met 28 tegen 5 stemmen, en dat omtrent het adres van den gemeenteraad van Yerseke, om een renteloos voorschot voor den aanleg eener nieuwe haven, zonder hoofdelijke stemming. Tevens zijn behandeld en goedgekeurd het nieuw ont werp voor een reglement op het berijden der wegen bij dooiweder, behoudens enkele daarin gebrachte wijzigin genhet rapport der commissie in zake de grensschei ding tusschen Noord-Brabant en Zeeland, alsmede de begrootingen. Met een en ander zijn de aan de orde zijnde werk zaamheden geëindigd en is deze zomervergadering der staten door den voorzitter in naam des konings gesloten. ITeden morgen is ter reede van Vlissingen gearriveerd het Amerikaansch oorlogsstoomfregat Franklin, kom- mandant de schout bij nacht Radford, laatst komende van Lissabon. Het Provinciaal blad n<> 79 bevat een besluit van ge deputeerde staten waarbij ..als door de longziekte besmet worden verklaard de gedeelten van de gemeen ten Axel en St. Jansteen, gelegen binnen de navolgende lijn, beginnende van den tol aan den grindweg op den dijk van den Ferdinandnspolder, loopende langs dien dijk tot de derde Verkorting van den Beoosten- en Bewesten- Blijpolder langs die derde verkorting tot aan het kanaal van Hulst naar Axel, voorts langs het kanaal tot aan den Hoogenweg, langs dien weg tot aan de Fransche straat in (jen polder Riet en Wulfsdijk, langs die straat tot aan den Abtsdaalschen dijk, dien volgende tot de straat welke leidt tot aan den grindweg langs die straat en langs dien grindweg tot aan de Steensche straat, ver volgens langs deze straat tot aan de steenen heul, van de waterlinie, van daar langs die linie totKwaadpaardsgat, verder tot aan de steenen heul in de Heidestraat, van daar langs den dijk door den Groot- en Klein Ferdinan- dus-polder tot aan de Axelsche straat en deze straat volgende tot aan den bovengenooraden tol, het punt van uitgang, met dien verstande dat genoemde wegen, dij ken en straten daaronder niet zijn begrepen. Als verdacht van de longziekte worden verklaard: de zoo even bedoelde wegen, dijken en straten, voorts het niet- besmet verklaarde gedeelte van de gemeente St.-Jansteen, benevens die gedeelten van de gemeenten Koewacht en Axel, gelegen in de Groot- en klein Fer- nandus-, Beoosten-Blij- Beoosten en Riet- Wulfdijk-pol- ders, voor zoover die gedeelten niet vallen binnen de lijn in de eerste plaats bedoeld. De eerstbedoelde lijn zal in geen geval met rundvee mogen worden overschreden, zoodat noch i n- noch u it- voer mag plaats hebben; de ver voer binnen die lijn is geoorloofd van zoodanig slachtvee 't welk door de beambten van 's rijksmiddelen, ter zake van te lage aan giften voor den accijns op het geslacht moclrt worden benaderdzullende zoodanig vee moeten worden afge slacht ter plaatse daarvoor door den betrokken burge meester, binnen den besmetten kring, aan te wijzen. Mede is het geoorloofd aan de veehouders wier rundvee in den besmetten kring gestald is, om dit over te brengen naar de binnen dien kring gelegene weiden, en zulks met vergunning van den burgemeester, welke zal behooren te zorgen dat de runderen, toebehoorende aan verschillende veehouders, niet met elkander in aanraking komen en het vervoer langs dijken en wegen, die voor het algemeen verkeer zijn opengesteld, zoodanig geschiede dat het vee zich niet ophoude, niet graze en alzoo worde doorgedreven Al ander vervoer van rundvee binnen den besmetten kring is verboden. In de verdere gedeelten van de gemeenten St.-Jansteen Koewacht en Axel zal geen uitvoer van rundvee mogen plaats hebben dan met schriftelijke toestemmiug van den commissaris des konings, en zuTks op den voet en de wijze bepaald bij art. 4 van het reglement ter voor koming van de verspréiding der longziekte onder het rundvee in Zeeland. De in- en vervoer is aldaar geoor loofd. De bevoegdheid tot vervoer naar de weiden, toegekend bij de voorgaande bepaling, geldt niet voor hét rundvee op de hofstede van Joseph us Vael, en evenmin voor dat hetwelk in de onmiddellijke nabijheid van de genoemde hofstede mocht gestald wezen, dit laatste ter beoordeeling van den burgemeester van St.-Jansteen. Tot afkoop der tienden in Zuid Beveland, overeenkom stig het thans ingediende wetsontwerp betrekkelijk deze aangelegenheid, zon, volgens een berekening door den heer N. M. Bosdijk in de Goessche courant medegedeeld, een kapitaal van f 2,337,060.20 vereischt worden. De Staats-courant van heden bevat het besluit van den 27en Juni 11., houdende wijziging van art. 129 van het bij koninklijk be sluit van 12 Mei 1863 (Staatsblad no. 58) vastgesteld algemeen reglement voor de spoor wegdiensten. Omtrent de ontworpen spoorwegverbinding Nijmegen Arnhem schrijft de Nijmeegsche nieuwsbode: „Op de uitnoodiging van zijne excellentie den minis ter van binnenlandsche zaken tot het indienen van de uitgewerkte plannen voor de overbrugging van de Waal en den Rijn, heeft de directie der Nijmeegsche spoor wegmaatschappij een iugenieur met de opneming daar van belast. Die opneming nadert haar einde en heeft een in alle opzichten gunstig resultaat opgeleverd." „De overbrugging der beide rivieren is ontworpen be neden Nijmegen en Arnhem, nabij de punten, daarvoor door den ingenieur Nierstrasz in zijne brochures aange- wezen. Met de meeste zorg zijn tot op groote diepte op de oevers grondboringen verricht, die een uitmuntenden grondslag (hoofdzakelijk zand) hebben doen vinden, zoodat men .reeds nu de bepaalde zekerheid heeft, dat de kosten der beide bruggen de som van drie millioen gulden, daarvoor door den ingenieur Nierstrasz geraamd, niet zullen overtreffen. Men rekent nog in den loop der maand Juli de uitgewerkte plannen aan de regeering te kunnen aanbieden. Onderwijs. Te Utrecht is uit leerlingen en oud-leerlingen van den hoogleeraar Opzoomer een commissie gekozen, teneinde hem een blijk van hoogachting te geven bij gelegenheid van de viering van zijn 25jarig professoraat.. Zij is sa mengesteld uit de heeren van der Wijck uit Groningen, Damping en Mees, uit Rotterdam, van Duyl en Jorissen, uit Amsterdam, Schuller tot Peursum en Kerdijk. De beide laatste als vertegenwoordigers der studenten van de Utrechtsche hoogeschool. Koloniën. Voor examen A. voor de benoeming van Oost-Indische ambtenaren hadden zich opgegeven 42 candidaten. Daarvan zijn 6 niet opgekomen. Van de 36 geëxami- neerden zijn 19 toegelaten en 17 afgewezen. De namen der toegelatenen zijuJ. Peelen en H. E. Steinmetz van Delft, H. F. Veenstra van Haarlem, J. A. Wijnmalen van 's-Gravenhage, P. M. L. de Bruijn Prince van Delft,. W. C. C. Bieckman van Arnhem, A. van der Ven, A. J. J. van Steyn, C. H. M. Le Roux, C. Verburg en E. B. Mast- hoff van Delft, P. T. Couperus van 's-Gravenhage V. L. de Lannoy vau Delft, C. H. W. van der Moore van Zutfen, J. R. Couperus van 's-Gravenhage, F. la Fontaine van Leiden, H. W. L. Baud, G. Arntzenius en P. J. Voorstad van s-Gravenhage. (Hel Vaderland)

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1