MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 158. 1870. Woensdag 6 Juli. Middelburg 5 Juli. Het 24® Nederlandsch landhuishoudkundig congres te 'Arnhem is jl. Vrijdag, na het houden van vier algemeene vergaderingen, door den voorzitter baron van Voorst tot Voorst met een korte rede gesloten. De tentoonstelling van vee wordt zeer belangrijk genoemd. Ook de internationale tentoonstelling van landbouwwerktuigen heeft een aantal bezoekers ge trokken. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. E. S. van Kaalte, te Amsterdam, en S. R. Stokvis y Pollux, te Rot terdam, tot het aannemen en dragen der versierselen respectievelijk van groot-officier der orde van San Marino en van kommandeur der orde van Isabella la Catolica van Spanje. Onderwijs. Volgensde school berichten in de Nieuwe bijdragen voor onderwijs .en opvoeding van Juni, bedraagt het getal vacante scholen openbare voor gewoon lager- 36, gewoon en meer uitgebreid- 4, meer uitgebreid onderwijs 1; bijzondere voor gewoon lager- 1; gesubsidieerde bijzondere voor gewoon en meer- I,en voor meer uitgebreid onderwijs 1; vacante hulponderwijzersbetrekkingen 18. Te Kampen zijn een achttal hulponderwijzers be noemd, tengevolge van het besluit van den gemeente raad, om op de openbare scholen'voor'elke vijftig leerlingen een hulponderwijzer aan te stellen. Kerknieuws. De gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen heeft in de classis van Middelburg opgebracht de som van f 385.89, als van Middelburg (Nederduitsche en Engelsche ge meente) f 244.81, St. Laurens f 5.501-, Arnemuiden/"4.70, Nieuwland f 6.40, Kleverskerke f 1.50, Vlissingen (Ne derduitsche gemeente) 15.50, idem Engelsche gemeente f 2.90, Ritthem f5.07,Souburg f 17.00,Koudekerke f 7.00, Bekerke f 6.50, Zoutelande f 4.36, Meliskerke f 5.10, Westkapelle f 6.87, Veere16.13, Gapinge/0,62, Vrou wepolder f 1.651, Serooskerke f 6.30, Oostkapelle f 11.10, Domburg f 6.68, Aagtekerke f 7.40, Grijpskerke f 2.10. De klassikale vergadering, op 24 Juni 11. alhier ge houden, heeft zich met cene meerderheid van 38 tegen 10 stemmen verklaard ten gunste van het verplicht gebruik der gewene doopformule. Tot pastoor te Oud-Yossemeer is benoemd de heer M. J. Kerremans. Marine en leger. De gelegenheid tot overgang van onderofficieren en korporaals van het leger hier te lande bij dat in Oost- Indië is tijdelijk gesloten. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft van alle rechtsvervolging ontslagen een magnetiseur, die vervolgd was ter zake dat hij in het Algemeen handels blad van 12 Mei jl. een advertentie heeft doen plaatsen waarin onder anderen voorkwam dat de longtering zon der uitwendige middelen genezen werd. Daarin werd door den adjunct-inspecteur van het geneeskundig staats toezicht gezien een door den beklaagde onbevoegd in het openbaar aankondigen, dat hij de geneeskunde uit oefende. De rechtbank overwoog echter, dat de beklaagde had opgegeven, dat hij als magnetiseur niet anders doet dan eene somnambule in een magnetischen slaap bren gen, dat de patiënten met de somnambule raadplegen en van haar antwoorden op hunne vragen en.de middelen van genezing vernemen, dat hij dit slechts in de adverten tie heeft te kennen gegeven en dnsnoch de geneeskunde nitoefent, noch daarvan in het openbaar aankondiging heeft gedaan. Zij achtte deze \erdediging alleszins juist en overeenkomstig met de bekende verschijnselen van het magnetisme. Het openhaar ministerie heeft cassatie aangeteekend tegen dit vonnis. Koloniën. De uit Oost-Indië aangekomen mailberichten loopen tot 21 Mei jl. In het Algemeen overzicht van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad leest men: „De groote grief tegen het bestuur van den tegen- woordigen gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is, dat hij zich veelal tot overwegen en overpienzen be paalde. Met voldoening deelen wij mede, dat zijne exc. in de Indische spoorwegzaak zal handelen. „De raad van Indië had geadviseerd, de werkzaam heden aan den spoorweg SamarangVorstenlanden niet door eenig voorschot of andere hulp van staatswege te doen hervatten. De gouverneur-generaal was van een andere meening en achtte spoedige vooltooiing van dein aanbouw zijnde wegen in 's rijks belang en in dat van het eiland Java, Bij dit verschil van meening heeft de gou verneur-generaal gisteren (20 Mei) op het paleis te Rijs wijk eene buitengewone vergadering van den raad van Indië gepresideerd en zal, verzekert men, de ordonnan tie onderteekenen, waarbij een krediet boven de begroo ting van Nederlandsch-Indië voor 1870 van /175 000, ten behoeve van de voltooiing der 1« en 2e sectie van den spoorweg wordt geopend. Onverwijld zal de beslissing van den koning en van de wetgevende macht worden ingeroepen omtrent hetgeen verder moet geschieden. „Wij juichen van ganscher harte het voornemen van mr P. Mijer toe en zullen de gronden voor onze meening in een volgend nummer uiteen zetten. Alleen betreuren wij dat wij in het genomen besluit in zoover slechts een halven maatregel moeten zien, dat niet met kracht aan alle gedeelten van den spoorweg kan worden voort ge werkt. „De minister van koloniën heeft alle verantwoordelijk heid op den landvoogd laten drukken en geeft aan de staten-generaal evasieve antwoorden. Thans zal dit niet langer mogelijk zijn. „Ook is de onteigening van de perceelen voor de lijn van de eene grens van de afdeeling Meester Cornells naar de andere gisteren afgekondigd. Men werkt lang zaam aan de lijn in de stad en omstreken voort. „Ook wat de telegraaf betreft, vernemen wij dat on danks alle officieele toezeggingen de minister zich tot aanschrijving naar Irdië heeft bepaald. Tot voorzetting van eenige lijn is tot nogtoe geen materieel alhier ont vangen en men haast zich natuurlijk niet om iets te doen, vóórdat dit geschied is. nadat men jaren achtereen met klem op de middelen tot betere telegrafische verbin ding van van Java met Sumatra en voortzetting van de lijn op Sumatra heeft aangedrongen. Dientengevolge zal het bijna onmogelijk zijn in 1870 iets te verrichten,want in den westmoesson valt niets te doen. Sumatra blijft dus in elk geval een jaar langer geïsoleerd. „Met groot genoegen werd alhier het bericht ontvangen, dat tien hoofd- en andere officieren van het Indisch leger door Z. M. den koning tot ridders van de orde van den Nederlandscben leeuw benoemd zijn. Daardoor is een verzuim hersteld, dat hier algemeen opgemerkt was. De jongere officieren van bet. leger hebben het denk beeld geopperd zijne exc. den leger-komraandant eene ovatie te brengen, teneinde hem voor zijne medewer king'te danken en te verzoeken den dank van het In disch leger aan Z. M. den koning en zijne exc. den gouverneur-generaal over te brengen. Den 16") bracht de stafmuziek zijne exc. eene serenade, waarbij 150 officie ren van de garnizoenen van Batavia tegen woord ig waren." In de Pasumah-landen liet de gezondheidstoestand meer te wcnschen over,* voortdurend deden zich aldaar, hoewel minder dan vroeger, gevallen van buikziekte en koorts voor. Het personeel aan het gymnasium Willem III is uitgebreid met een leeraar in de beginselen der Fran- sche, Engelsche en Hoogduitsche talen, en een leeraar voor de wiskunde en het rechtlijnig teekenen, ieder op eene bezoldiging van 375 'smaands, benevens drie vierjaarlijksche verhoogingen van f 75 'smaands, en vrije geneeskundige behandeling. Blijkens de Javasche couranten van 17 en 20 Meijl waren door den gouverneur-generaal de volgende be schikkingen genomen (Javasche courant van den 17«n Mei.) civiel departememt. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ambtenaar op wachtgeld A. E. Schreuders, en aan den telegrafist 3e klasse J. O. Boulet. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de ambtenaar op wachtgeld J. L» Struwer; op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, de stadsapotheker te Samarang J. H. R. Goethard; op ver zoek, eervol, uit 's lands dienst, de klerk bij het departe ment van onderwijs, eeredienst en nijverheid W. P. C. D. Watson. Benoemd: tot hoofdingenieur le klasse bij den waterstaat en 'slands burgerlijke openbare werken P. van Baak, onlangs van verlof uit Nederland terugge keerd; tot secretaris der residentie Cheribon, de ambte naar op nonactiviteit C. M. de Rocheraont; tot len com mies op het parket van den procureur-generaal bij het hooggerechtshof van Nederlaudsch-Indië, de 2e-sub stituut-griffier bij den raad van justitie te Batavia mr. J. C. Mulock Houwer; tot stadsapotheker te Sam arang A. G. Veltmantot notaris te Djokjokarta, de notaris te Soerakarta C. N. H. van Lawick van Pabst. departement van oorlog. Verleend: een tweeja rig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein der infanterie F. B. A. Grooss,en zulks met intrekking van liet aan hem in de 2« klasse van verlof gangers verleend tweejarig verlof naar Nederland. Ontslagen: op verzoek, eervol, als adjudant van den gouverneur generaal, de ritmeester van bet regiment Oost-Indische cavalerie A. F. Huygen; benoemdtot adjudant van den gouverneur-generaal, de kapit_ein der artillerie M. A. Kuytenbrouwer. Overgeplaatst: bij het wapen der infanterie, bij het 4° bataljon, de majoor J. A. Hafeli, van het garni- zoens-bataljon van Sumatra's Westkust en onderboorig- heden; bij bet garnizoens-bataljon van Sumatra's West kust en onderhoorigheden, de majoor P. J. L. von Stern- bach, van het 4C bataljon. (Javasche courant van den 20en Mei.) civiel departement. V er 1 c e n deen tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den notaris te Samarang J. P. Krabbe. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit's lands dienst, met behoud van aanspraak op pensioen,'de waarnemende hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school teTjila- tjap H. van derWulp. Op verzoek eervol, uit 's landsdienst, met behoud van aanspraak op pensioen, de 2* commies bij het departement van financiën H. J. B. Menu; eervol, uit 's lands dienst met behoud van aanspraak op pensi oen, de le commies bij het departement van financiën F. H. Droop, en de commies-ontvanger der in-en uitvoer rechten te Muntok (Banka) C. C. Smith. Benoemd: tot commies-ontvanger der in- en uitvoer rechten te Muntok, de ambtenaar op nonactiviteit J. E. Engelenburg. Tot hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school teBandong, de hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Cheribon F.L. II. Goossens; aan de openbare lagere school te Cheribon, de hoofdon derwijzer aan de openbare lagere school tePontianak O. E. Hansen; aan de openbare lagere school te Ponti- anak de lc hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Amboina A. den Hamer; aan de openbare lagere school te Toeban, de lc hulponderwijzer aan de openbare derde lagere school te Soerabaija D. M. Kruseman aan de openbare lagere school te Bczoeki,de 1« bulponder- wijzer aan de openbare eerste lagere school te Soera karta D. Westhoff; aan de openbare lagere school te Tjilatjap, de le hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Samarang H. J. Zuidcrhoek; tot l1'" hulp onderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Samarang, W. d'Ancona, onlangs uit Nederland aange komen; tot lcn hulponderwijzer aan de openbare eerste lagere school te Soerakarta J. Valk; te Soerabaija

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1