MIDDELBURGSCHE COURANT. r 157. 1870. Dinsdag 5 Juli. Middelburg A Juli. Bij de thans op reces gescheiden tweede kamer der staten-generaal zijn de volgende wetsontwerpen aanhan gig gebleven: l°.op de openbare middelen van vervoer; 2°. tot regeling van het hooger onderwijs; 3".tot rege ling der uitoefening van de veeartsenijkunst; 4°. tot in trekking van artt. 88 en 340 enz. van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering; 5°. tot vaststelling van het wetboek van strafvordering; 6°. tot regeling van het toezicht bij het oprichten van fabrieken enz.; 7°. tot regeling der banken van leening; 8°. tot wijziging van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te lande9°. tot regeling van de consulaire rechtsmacht; 10°. tot regeling der bevordering enz. van zee-officieren; IK,tot regeling der schutterijen; 12°. houdende de rechterlijke indeeling; 13°. tot inrichting der bewaarscholen; 14°.tot regeling en voltooiing van het vestingstelsel; 15°. tot af koopbaar- stelling der tienden. Bij beschikking van den minister van financiën is be paald datdecommiesderposterijen derde klasse E. R. van Lennep zijne functiën zal uitoefenen ten postkantore te 's-Gravenhage. Benoemingen en besluiten. pensioenen. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1387 's jaars, aan C. Modera, ontvanger der directe belastingen en accijnsen, op grond van ouderdom en diensttijd. Onderwijs. Aan de Polytechnische school te Delft is voldoend examen afgelegd ter verkrijging van het diploma als civiel-ingenieur (art. GL der wet) door de heeren J. I. E. van Bergen, J. C. de Bruijn. A. Déking Dura, M. H. Hartogh, C. J. de Jong van Beek en Donk, J. W. Le Comte, J. E. de Meijier, W. C. Metzelaar, L. H. Slinkers en W. van der Worff: als bouwkundig ingenieur (art. 62 der wet) door den heer W. C. Metzelaar; als mijnen- ingenieur (art. 65 der wet) door den heer C. J. van Schelle; als technoloog (art. 60 der wet) door de hoeren: J. H. B. Cox, R. E. Kerkhoven en J. J. Verweij. Kerknieuws. In de klassikale vergadering den 29cn Juni teYzen- dijke gehouden en bijgewoond door 34 predikanten en ouderlingen, zijn herkozen, de heeren: Tot lid van het provinciaal kerkbestuur Q. Janssen, predikant te St. Anna tot Muiden, en diens secundus J. E. van Bins- bergen, predikant te Hoek; tot lid van het klassikaal bestuur G. Batteké, predikant te Breskens, en diens secundus H. J. Krol, predikant te Neuzen, tot lid J. J. Six Dijkstra, predikant te Kadzand, alsmede J. Blin- denbach, te Aardenburg, en diens secundus A. van den Broecke, te Aardenburg. Voorts zijn gekozen tot secundus van den assessor, H. G. Wittebol, predikant te Retranchement, en tot secun dus van het lid Six Dijkstra, N. J. Krom, predikant te Biervliet. De verandering, door de synode voorgesteld, betref fende art. 6 van het reglement op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predi kanten, is niet aangenomendaarentegen werd de voor gestelde aanvulling van art. 14 1° van het synodaal reglement voor de kerkeraden, aangaande de doopsfor- mule, met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. De klassikale vergaderingen te Amsterdam, Arn hem, Utrecht, Leiden, Harderwijk en Wijk bij Duurstede hebben zich verklaard vóór het bij de synode aanhaugige voorstel tot verplichtend gebruik der doopformule. De klassikale vergaderingen te Assen, Sneek en Tiel hebben zich daarentegen tegen dat voorstel verklaard. Bij de hervormde gemeente te Zaamslag is tot predikant beroepen de heer M. Rijcrkerk, te Graft, in Noord-Holland. Marine en leger. De luitenant ter zee 2° klasse A. M. R. Wagner, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 26en Juni jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Zaterdag is het examen der aspiranten voor de Militaire academie te Breda afgeloopen. Slechts twee hun ner zijn ais ongeschikt voor den dienst wegens lichaams gebreken afgekeurd en niet tot het afleggen van het examen toegelaten. Gisteren is de commissie bijeen geweest om het resultaat op te maken en dit met een voordracht betreffende de plaatsing naar den minister op te zenden. Op uitdrukkelijk verlangen van dezen moet de uitslag geheim gehouden worden totdat zijne exc. een beslissing omtrent de hem gedane voordracht genomen zal hebben. Koloniën. De laatste berichten uit' Indië deelen eigenaardige handelingen mede van den gouverneur-generaal. Twintig controleurs van de eerste klasse, twee en dertig controleurs van de tweede klasse en vijf ambte naren ter beschikking, allen bij de landelijke inkomsten op Java en Madura hebben zich bij zeer eerbiedige adressen tot den gouverneur-generaal gewend om hunne teleurstelling te kennen te geven over de langzame bevordering en het inschuiven in het kader bij het bin- nenlandsch bestuur vau ambtenaren die bij de secretarie werkzaam geweest waren en die weinig of niet met binnenlandsch bestuur bekend zijn, met verzoek hunne belangen bij het doen van benoemingen niet uit het oog te verliezen. Het antwoord op dat adres is geweest een besluit, waarbij „al de controleurs en ambtenaren ter beschikking, die aan de onderwerpelijke reclame [men bedoelt recla matie] hebben deelgenomen, voor zes maanden in anciën niteit op de van hen bestaande ranglijst zullen worden teruggezet", en wel op grond dat tot zoodanige adressen geen gegronde aanleiding kan hebben bestaan, omdat de controleurs tegenwoordig sneller bevorderd worden dan vroeger, dat de handeling ongepast en met het oog op de voorgebrachte reclame [lees reclamatie] hoogst aaumatigend en afkeurenswaardig is, dat zij een hoogst verderfelijk voorbeeld aan mindere ambtenaren geeft, en derhalve niet ongestraft raag blijven, enz. Een later besluit heeit het eerste in zooverre gewijzigd „dat do bedoelde ambtenaren drie plaatsen op de van hen bestaande ranglijst zullen worden teruggezet, onder aanteekening, dat zij, op wie, tengevolge van hun laag standpunt op de ranglijst, de maatregel niet kan worden toegepast, de werking daarvan zullen ondervinden, zoo dra door opklimming van anderen daartoe mogelijkheid bestaat." De gouverneur-generaal is niet voornemens eeuige straf kwijt te schelden aan personen op wie deze voor 't oogenblik nog niet kan worden toegepast. Zij zullen later hun straf ondergaan, en het is slechts de verwarring, die in den dienst zou ontstaan indien zooveel ambtenaren naar de buitenbezittingen verwijderd werden, die volgens de eigen verklaring van den landvoogd hem weerhoudt die zwaardere straf van verplaatsing toe te passen. Geen wonder dat deze handeling van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië algemeene ontevreden heid opwekt, eene handeling die den ambtenaar verne dert om een lijdelijk werktuig te zijn in de hand van zijn gebieder, die tevens toont geen begrip te hebben van de vrijheid tot petitioneereu, van gezonde beginselen, van staatsbestuur, van billijkheid en recht, en wanneer die landvoogd zijn schoonzoon, een voormalig marine officier, dan een der beste betrekkingen op de buiten posten geeft, dan kan men het ongenoegen zeer billijken. Gemengde berichten. Gisteren morgen is te Vlissingen brand ontstaan in eene bakkerij in de Korte Nieusvstraat, die echter geluk kig door de spoedige werking der brandspuiten in den aanvang bedwongen is kunnen worden. Het te Pera verschijnende blad le Courrier d'Orient resumeert aldus de rampen welke de onlangs gewoed hebbende brand aan die plaats berokkend heeft. De brand van den 5°° Juni heeft het leven gekost aan twee duizend slachtoffers, vijf duizend woningen vernield, vijf en twintig tot dertig duizend personen in een ver schrikkelijke ellende gedompeld, en 200 tot 300 millioen franken onder de puinhoopen bedolven. Naar het Noorden verneemt is een valsche pro messe, die onlangs door de Nederlandsche bank is gedis conteerd, niet eenig in haar soort. Er moeten voor niet minder dan 80,000 van dergelijke gedisconteerde pro messen van andere handelshuizen nog bij de bank aanwezig zijn. En wie weet zegt het blad hoe velen nog, zoo de aandacht daarop is gevestigd, zullen aan den dag komen. Het bestuur der spoorwegexploitatie-maatschappij heeftin het begin der vorige week op de spoorweglijn MeppelGroningen proeven genomen, om het stoken met steenkolen te doen vervangen door dat met Rahderturf. Naar men ons mededeelt, heeft zulks tot resultaat gehad, dat het gebruik dezer bijzondere soort van turf boven dat der tot hiertoe gebezigde steenkolen zeer doelmatig bevonden wordt, wat betreft het spoediger in gereedheid zijn tot het verkrijgen van stoom, uit oorzaak van het eerder ontvlambare dezer brandstof; doch wat aangaat de daarvoor vereischte kosten, moet gebleken zijn- dat deze bijna de helft meer bpdragen dan die voor de steen kolen noodig zijn: hebbende men op genoemde lijn heen en terug den eersten dag verstookt p. in. 4000 dezer gecarboniseerde turven, tegen f 4.75 de 1000 stuks bedragende alzoo eene som van ongeveer f 19; terwijl aan steenkolen op datzelfde traject slechts noodig is eene uitgave van /9.60, zijnde 12 mud a 80 cent per mud, Sleentoijksclie cour.) In den nacht van Woensdag op Donderdag der vorige week zijn te 's-Gravcnhage aan verschillende winkels spiegel- en andere ruiten uitgesneden, gevolgd door diefstal; ook zijn verscheidene bellen afgerukt. Het Vaderland maakte hiervan melding. Het Dagblad vau s'-Gravenhage meldde echter, op verzoek van „be voegde zijde," dat van bedoeld bericht niets waar was. Het Vaderland zegt nu in zijn nommervan gisteren, dat het naar 'die „bevoegde zijde" niet lang behoefde te zoeken, daar zij zich ook aan zijn bureel had aangemeld en de plechtigste verzekering gaf, dat er niets hoege naamd gebeurd was, want dat geen enkele klacht was ingekomen. Bijna liet het Vaderland zich door die ge moedelijke verzekering overreden, doch het besloot vooraf een onderzoek in te stellen. Als resultaat van dat onder zoek deelt het thans het volgende mede „In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn bij M. de Haan op deu hoek van de Wagenstraat en de Ge- demptegracht twee bellen afgerukt. Dewijl dit echter reeds de derde maal was, dat aldaar hetzelfde gebeurde, was hiervan geen kennis aan de politie gegeven. „Bij den heer J. C. Siffelijk, koopman in schoenen en laarzen in de Wagenstraat, was de ruit boven de deur in dienzelfden nacht aan stuk geslagen. Ook hier van was echter aan de politie geen kennis gegeven. „Bij den heer W. F. Pennentier, op den hoek van de Wagenstraat, en de St. Jacobstraat, werden dienzelfden nacht omstreeks 1 uur in de beneden achterkamer, die aan de St. Jacobstraat uitkomt, drie ruiten ingesla- geu. De heer Pennentier heeft zich te 7 uren naar het politiebureel begeven om aangifte te doen. Hij sprak daar een agent. Te 9 uren teruggekomen sprak hij een inspecteur. Te 10 uren teruggekomen sprak hij den commissaris Wulffers. Intusschen had de „bevoegde zijde" getracht ons te doen gelooven, dat niemand had geklaagd. „Bij D. Hase, winkelier in petten in de Bezemstraat, was een ruit ingeslagen en waren eenige petten ont vreemd. Ook deze had aan de „bevoegde zijde" zijn klacht ingediend. De commissaris Wulffers noteerde de schade en zond later een agent om die op te nemen. Intusschen verzekerde de „bevoegde zijde" ons, dat niemand had geklaagd. „Bij de wed. Davidson, hoek Kranestraat en St. Jacob straat, is de groote ruit midden in de deur in denzelfden nacht ingeslagen. Ook hiervan was terstond aangifte ge daan aan de politie.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1