töuttcnlanö. Éjart&clsbmcljtm. meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Het comité voor de algemeene verspreiding van het paarder- vleesch-verbruik heeft eene eeremedaille toegewezen aan den heer Giraud voor zijn uitmuntend fabrikaat van saucisson de viande de chcoal waarvoor hij een spe ciale fabriek heeft opgericht. Door de Duitsche bijbelgenootschappen werden in het vorige jaar te zamen 159,400 en sedert de stichting dezer genootschappen ongeveer 6 millioen bijbels uitge deeld. Dat maakt voor 1869 over elke 107 inwoners éen bijbel. De agenturen van het Britsche en buiten- landsche bijbelgenootschap hebben in datzelfde jaar 200,000 exemplaren verspreid. De bijbelverspreiding over de gansche aarde sinds het begin dezer eeuw in 200 talen wordt op 100 millioen geschat, waarvan door het Britsch- en buitenlandsch bijbelgenootschap 57 millioen, door het Amerikaansche bijbelgenootschap 25 millioen verspreid werden. De opening vau het Suczkanaal zal, naar theehan delaars in China meenén, een totale revolutie in den handel in dit artikel teweegbrengen. De dageu der zoo genaamde theeclippers zegt de Globe zijn reeds geteld; de jaarlijksche wedstrijd over den Oceaan, die zooveel belangstelling opwekte, zal spoedig tot het ver leden behooren, en in plaats dat die snelzeilende vaartui gen onze markt van thee zullen voorzien^ zal het artikel door middel van stoombooten binnen twee maanden tijds via het Suez-kanaal worden aangebracht. Men zegt dat er door twee maatschappijen voor dit doel 23 stoombooten worden gebouwd, en men stelt zich voor dat zij zulk een goede rekening zullen maken, dat andere maatschappijen er reeds op bedacht zijn ook stoomschepen voor deze vaart te doen bouwen. De nieuwe wijze van vervoer zal een grooten invloed op de theemarkt uitoefenen, aange zien het natuurlijk gevolg er van zal zijn dat de voorraad in Londen tijdelijk kolossaal zal worden vermeerderd. Bij het gerechtshof te Berlijn is behandeld de zaak der heeren Martin en graaf Konstantijn von Wartensleben, de eerste directeur-generaal en de ander directeur der Noord-Duitsche bank van levensverzekering. Volgens de akte van beschuldiging was de regeerings-concessie tot oprichting der bank verleend op voorwaarde dat eerst een waarborgfonds ten bedrage van 200.000 thaler aanwezig moest zijn. Dat fonds is bijeengebracht en diensvolgens de akte van oprichting opgemaakt. Later is intusschen gebleken dat het fonds niet bestond. Degel den waven eenvoudig tot na het opmaken der akte door iemand tegen eene hooge provisie ter leen gege ven en er was dus eene fictieve lijst van inschrijvers ingeleverd. De zaak is nog eenigszins duister, doordien het niet genoegzaam kon worden bewezen of en in hoever beide beschuldigden werkelijk aan die alles hadden deelgenomen. Doch wel bleek dat zij later 20.000 thaler bijeengebracht en voor een bedrag van 200.000 thaler aan certificaten uitgegeven hadden. Martin had zich daarvan eene gedeelte ten bedrage van 50.000 th. toegeëigend, waaronder 30.000 tb. van dit papier voor het verschaffen van kapitaal en voor zijne administratie. Hiervan had hij voor '19,000 th. te gelde gemaakt. Bij •het proces ontkenden beiden alle schuld aan het hun ten laste gelegde. Graaf Wartensleben bewees onderanderen, dat bij ter goeder trouw had gehandeld en er geene aanleiding had bestaan tot het vermoeden dat Martin bedrog pleegde. Deze meende op zijne beurt het bewijs te kunnen leveren, dat'hij niet wetens en willens tot eene frauduleuze handeling had medegewerkt. Beiden zijn ook van de hun ten laste gelegde vcrvalschiugeu enz. vrijgesproken, doch naar het schijnt is de zaak hiermede niet geëindigd. Thermometer stand. 1 Juli 'sav. 11 u. 54 gr. 2 'smorg. 7 u. 58 gr. 'smid 1.1 u. 56 gr* 'sav. 6 u. 58 gr. Staten-gencraal. Het ontwerp tot af koopbaarstelling der tienden ver klaart alle vóór de invoering van het burgerlijk wetboek gevestigde schuldplichtigheid van tienden afkoopbaar. De vordering tot afkoop kan zoowel door den heffer als door den plichtige worden gevorderdalzoo liet beginsel van wederkeerigheid, welk beginsel zich ook uitstrekt tot de zoogenaamde bioktienden. De plichtige heeft, indien de heffer afkoop vordert, de keus om óf den prijs dadelijk te voldoen, óf den heffer hypotheek te geven op het goed, waarvan de schuldplichtigheid is afgekocht. Van den afkoopprijs, rentende vijf ten honderd 'sjaars, te rekenen van den dag dat de tiend het laatst is ver schuldigd geweest, kan volgens arti 10 de voormalige tieuheffer, thans schuldeischer van eene bepaalde door hypotheek verzekerde geldsom gedurende de eerste -tien jaren, bij behoorlijke betaling der renten, geene aflossing vorderen. Na dien tijd moet telken jare slechts éen tiende der schuld worden voldaan, terwijl langere termijnen bij overeenkomst tusschen heffer en plichtige alleen dan kunnen worden bepaald, wanneer vroeger ingeschreven hypotheekhouders daarin hebben toege stemd; voor hen toch is het van veel belang, dat de in schrijving ten behoeve van den heffer, aan welke de voorrang boven hunne hypotheken is toegekend, weder verdwijne binnen den tijd door de wet bepaald. Door deze regeling, die voorzeker aan den plichtige geen grooten last oplegt, maar hem integendeel onmiddellijk van het groote bezwaar der tienden ontheft, dit namelijk dat naarmate hij zijn land verbetert, de tiendlast druk kender wordt, worden ook de rechten van den heffer op voldoende wijze gewaarborgd. Die waarborg bestaat voor hem in de hypotheek op het schuldplichting goed. Zal echter die waarborg in alle opzichten voldoende zijn, dan moet hij verzekerd ziju in elk geval uit de opbrengst dier hypotheek het bedrag van den afkoopprijs te kunnen innen. Dit doel nu is slechts te bereiken, wanneer aan gemelde hypotheek, gelijk art. 9 bepaalt, de voorrang wordt toe gekend boven alle andere, die reeds op het goed mochten gevestigd zijn, vermits in het tegenovergestelde geval, zoodra het tiendplichtige land met hypotheek van eenig aanbelang bezwaard was, het hoogst moeilijk zoude zijn, den heffer volkomen zekerheid te verstrekken voor de betaling van den afkoopprijs. Door dezen voorrang worden de rechten der vroegere hypotheekhouders geenszins benadeeld. Immers zij kun nen slechts aanspraak maken op de waarde van het met tienden belaste land. "Wordt nu het land tiendvrij. dan vermeerdert de waarde met een bedrag, dat men gelijk mag stellen met de som waarvoor de tienden zijn afge kocht eene nieuwe hypotheek ten bedrage van den afkoopprijs kan dus de rechten der vroegere hypotheek houders niet schaden, te minder daar de bedingen van artt. 1223 en 1254 burgerlijk wetboek hun uitdrukkelijk verzekerd blijven, en niet door den heffer te hunnen nadeele kunnen worden bedongen. Hierbij heeft men slechts te zorgen3 dat het bedrag, ter verzekering waarvan de hypothecaire inschrijving ten behoeve van den heffer wordt genomen, niet te boven g* de waarde van het tiendrecht. Dit te voorkomen is de strekking der artt. 11 en 12 van het ontwerp, die vorderen dat de hypothecaire schuldeischers steeds door den plichtige hij deurwaar- dersexploit tijdig in kennis worden gesteld van het be drag van den afkoopprijs, en hun een recht van verzet verleenen tegen de inschrijving der nieuwe hypotheek, wanneer zij meenen dat het bedrag, waarvoor deze is verleend, in strijd met hunne belangen, de waarde van het tiendrecht overtreft. Algemeen overzicht. Onder de bij het graf van Armand Barbes gehouden toespraken was er ook eene van den bekenden Louis Blanc. „Als vorsten zeide hij onder meer zich de kroon op het hoofd hebben gezet, als ministers hunne handteekeniugen onder eenig besluit hebben ge steld, als diplomaten genoegzaam geïntrigeerd hebben aan eenige groene couferentietafel, als sabeldragers hunne sabels lang genoeg met bloed hebben bevlekt, gelooven zij zich machtig en invloedrijk. Belachelijke hoovaardij! Zij weten niet dat het de gedachte is en deze alleen, welke de wereld leidt; zij begrijpen niet dat dikwijls de levenden, terwijl zij hunne orders geven, slechts, zonder het te weten, de zwijgende beve len tenuitvoerbrengen van overleden mannen, De waar achtige maehthebbenden der aarde zijn zij, wier gedach ten de gebeurtenissen der toekomst scheppen; zij, wier geest reeds lang te voren den vorm bepaalt van het leven der toekomstige geslachten, zij, wier woord of voorbeeld de raenscliolijke ziel opheft. Ziedaar de waar achtige machtigen dezer wereldWaarlijk, ik ken aposte len des rechts en martelaren des rechts, die in waarheid meer uit de diepte van hun graf de menschheid regeeren dan de machtigste der potentaten het van zijn troon zou kunnen doen." Een dergelijke gedachte straalde ook in de verdedi- ding door van de leden der internationale arbeidersver- eeniging voor de Seinc-rechtbank. Namens allen voerde daar de werkman Chalain en voorts de advocaat Laurier het woord. Eerstgenoemde ontkende dat de invloed der internationale arbeidersvereeniging al de laatste werk stakingen in het leven had geroepen, en betuigde dat dit werkliedenverbond slechts eene gedachte vertegenwoor digt, welke haren weg wel zal vinden, ten spijt van alle rechterlijke uitspraken, terwijl zij de algemeene sociale republiek beoogt. Indien dit werkelijk het kenmerk ware van de internationale arbeidersvereeniging, indien zij slechts wilde overtuigen maar niet dwingen, dan zou ook zij, met de eerbiediging welke men aan elk beginsel is verschuldigd, worden ontvangen in het woelig strijd perk der gedachte waar voor allen plaats is. Het is echter volstrekt niet bewezen dat in het stelsel der arbeidersvereeniging te Londen slechts vredelievende middelen gevonden worden. Eergisteren is in het Fransch wetgevend lichaam, naar aanleiding der vaststelling van het legercontingent, weder de ontwapenings-quaestie ter sprake gekomen. De daarbij door den minister van oorlog uitgesproken redevoering zal vooral te Berlijn niet onopgemerkt blij ven. De maarschalk 'Le Boeuf verklaarde dat de vroeger reeds door de regeering voorgestelde vermindering van het legercontingent, tot negentig duizend man, eene uit- noodiging was tot de andere mogendheden om tot ont wapening over te gaan. Hieraan is echter niet voldaan, en Pruisen heeft evenals het vorige jaar vijf en negen tig duizend man ingelijfd. Volgens het weinig gerust stellend gevoelen van den minister Le Boeuf blijft het vrede omdat Frankrijk goed gewapend is. Ook de heer Thiers schaarde zich in dit opzicht aan de zijde van het ministerie en -beweerde dat de toesiand van Europa volstrekt niet is gelijk men zich vrij algemeen voorstelt, en dat de vrede gehandhaafd wordt door de overtuiging, welke men heeft van de macht van het Fransche leger. In antwoord op de voorts gehouden rede van Jules Favre voerde ook de minister OUivier het woord, wiens redevoering in de gegeven omstandigheden een aller- wonderlijkstenindruk maakte.Volgens dezen minister was de staat van zaken in Europa nooit zoo geruststellend geweest, terwijl het tractaat van Praag als geheel en al verbindend beschouwd wordt, en kortom de toestand na liet Fransch Sadowa het volksbesluit allergun stigst is, terwijl keizer Napoleon op de meest loyale wijze het parlementair stelsel iu toepassing brengt. De door deze rozenkleurige voorstelling des ministers van justi tie op aller lippen-gebrachte vraag,'werd door den heer Jules Favre uitgesproken Als dat alles waar is, waarom dan geen ontwapening? Gisteren is het regeerings- -voorstel tot handhaving van het contingent met groote meerderheid aangenomen.. Prins Napoleon, die zich thans weder te Parijs bevindt, heeft den heer Ollivicr zijne sympathie betuigd voor zijne krachtige oppositie tegen het verlangen der prinsen van Orleans. Natuurlijk zou prins Napoleon, met het oog op zijne bekende verhouding tot den prins van Joinville, ongaarne gevaar loopen van hem telkens te Parijs hier of daar te ontmoeten. De berichten uit Rome, welke reeds zoolang de afkon diging van het onfeilbaarheidsdogma tegen zekere dagen voorspelden, zonder dat dit op de voorspelde dagen plaats vond, verzekeren nu op de meest bepaalde wijze dat die groote gebeurtenis op aanstaanden Dinsdag 5 Juli zal plaats hebben. De ministerieele crisis in België schijnt ten einde te loopen. Men acht de samenstelling van het volgend clericaal ministerie waarschijnlijk: d'Anethan, buiten- landsche zakenKervyn de Lettenhove, binnenlandsche zaken; Tack, financiën; Clornesse, justitie; Jacobs, openbare werken, en generaal Guillaume, oorlog. Gelijk van vele zijden voorzien werd heeft de Ameri kaansche senaat het ontwerp-tractaat met den president der republiek St. Domingo, tot vereeniging van dit rijk met de republiek der Yereenigde staten, met 4S tegen 28 stemmen verworpen. Deze verwerping van het ontwerp-tractaat is echter van geen invloed op de bestaande huurovereenkomst, omtrent de Samana-baai gesloten. Graanmarkten enz. Amsterdam, 1. Juli. Duinzand aardappelen f 4.50 a 5.60 Westlandsche in manden f 4 a 4.50; dito gestort/" 4 5 Rijnburgsche f 2.50 a f 3.90; aangevoerd 3C00 hektol. Prijzen van effecten. Amsterdam 2 Juli 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 56,V *dito dito dito 3 67-$ *dito dito dito 4 86$ *Aand. Handelmaatschappij 41 dito exploitatie Ned. staatssp. 901 België. *Certificaten bij Rothschild 21 593- Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 94$ *Certific. adm. Hamburg 5 681 *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 7S|- *dito f 1000 1864 5 „931 *dito f 1000 1866 5 92£ *Loten 1S665

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3