In hun omtrent dit adres aan de provinciale staten toegezonden voorste zeggen gedeputeerde staten dat naar hun oordeel termen bestaan, om de gemeente Brui- nisse ie helpen. Een belangrijke tak van handel en nijverheid is bij de verbetering dier haven betrokken In het verslag van den staat der Nederlandsclie zeevis- scherijen over 1868 wordt Bruinisse toch genoemd het groote middelpunt van de Zeeuwsche visscherijen, en wordt daarbij gemeld dat de oesters van Ostende door die van Bruinisse bijna geheel van de markt zijn verdrongen. Bestaat er alzoo, tot schraging van visscherij en oester teelt, reden om de gemeente ter verkrijging eener ge schikte haven te ondersteunen, toch zal dit, volgens gedeputeerde staten, niet noodig zijn tot. een bedrag als in het adres wordt verlangd. De geldelijke toestand def gemeente is na nauwkeurig onderzoek gebleken van dien aard te zijn, dat zij, zelfs zonder verhooging van belasting, zal kunnen voorzien in de rente en aflossing eener geldleening van /"8000, en de raad heeft zich ook nader bereid verklaard die som voor rekening der ge meente te houden. Door de regeering is uitzicht gege ven op eene rijks-bijdrage van f 5500, indien vanwege de provincie eene bijdrage van f 3000 werd verleend zijnde een hooger bedrag van de provincie, zooals gede puteerde staten haar hadden te kennen gegeven niet te vergen, daar zij reeds vroeger voor dezelfde zaak een renteloos voorschot van ƒ7000. aflosbaar in 35 jaren, heeft verstrekt. In het belang der Zeeuwsche visscherij stellen gede puteerde staten voor, genoemde bijdrage van f 3000 uit de provinciale fondsen te verleenen. De gemeenteraad van Haamstede heeft een renteloos voorschot aan de provincie gevraagd van 16,220, ter bestrijding van de kosten van den aanleg eener nieuwe haven, welke wenschelijk wordt geacht teneinde aan de vaartuigen meer veiligheid en ruimte te verschaffen. De raad merkt in zijn adres onder anderen op, dat er alles zins termen bestaan om aan zijn verzoek te voldoen, aangezien verscheidene gemeenten van het eiland Schou wen, met name Burgh, Renesse,Noordwelle, Serooskerke Ellemeet en Eikerzee gebruik makeu van de haven van Haamstede tot ver voer hunner landbouw-producten, ter wijl de neringdoenden, die hunne goederen uit Holland trekken, die evenzeer over genoemde haven ontvangen zoodat met. allen grond mag aangenomen worden, dat bij een druk verkeer een vrij aanzienlijk deel van het eiland belang heeft bij een doelmatige haven. Uithoofde van de ruime bijdrage die wordt verlangd en de mededeeling in het adres dat de uitgaven, aan de haven verbetering verbonden, zouden te bestrijden zijn uit de te beffen havenrechten zonder dat de betrokken gemeente een offer zou moeten brengen voor de zaak, achten gedeputeerde staten het noodig dat daaromtrent een onderzoek worde ingesteld alvorens op het verzoek eene beslissing te nemen. Zij geven daarom aan de pro vinciale staten in overweging, het adres in hunne handen te stellen, teneinde dienaangaande onderzoek te doen, met het gemeentebestuur in overleg te treden, en in de najaarsvergadering der staten den uitslag van een en ander, met advies, mede te deelen. Ook de gemeenteraad van Yevseke heeft uit de pro vinciale fondsen een renteloos voorschot verzocht, ten bedrage van ƒ8500, ter bestrijding der kosten van den aanleg eener nieuwe haven der gemeente, aangezien de tegenwoordige haven bij Yersekendam geen oDder alle omstandigheden veilige ligplaats aanbiedt, vooral niet bij de meest heerschende stormwinden, en omdat zij bo vendien niet al de vissehers-vaartuigen en die van dé schipperij der gemeente kan bevatten. Daar de gemeente buiten staat is de kosten of de rente van daartoe op te nemen gelden te dragen, en reeds lang door de schipperij de voorziening in deze behoefte is ge wen scht en met klimmenden aandrang verzocht, vinden gedeputeerde staten voldoende termen om aan de provin ciale staten voor te stellen, het verzoek van den raad in te willigen, voornamelijk ook omdat de belangen van de visschers op de Ooster-Schelde bij de zaak zeer zijn be trokken. De minister van financiën verwittigt in de Staats courant van heden de belanghebbenden dat, ofschoon de sedert een geruimen tijd met de betrokkene buiten- landsche postadministratiën aangeknoopte onderhande lingen over de verzending van geslotene brievenmalen tusschen het rijk en Nederlandsch-Indië, langs den weg van Brindisi, en door middel van de Italiaansche en Britsche pakketbooten, tot dusver geen definitief resul taat hebben opgeleverd, evenwel in overleg met die administ.ratiën maatregelen zijn getroffen tot stuksge wijze verzending over Brindisi, voor de correspondentie welke ingezetenen van NeJerlandscb-Indië langs dien weg naar Nederland mochten wenschen bevorderd te hebben. Voorschriften in dien geest zijn door tusschen- komst van het departement van koloniën met de post der vorige maand naar Nederlandsch-Indië afgezonden. In de richting van Nederland naar Nederlandsch-Indië biedt de verzending over Brindisi uit een oogpunt van spoed tot dusverre echter geenerlei voordeel aan, ver mits bet vertrek uit Nederland in aansluiting op de pakketbooten van Brindisi nog iets vroeger zou moeten geschieden dan de verzending over Marseille plaats vindt. Daarenboven zou bij verzending over Brindisi een veel hooger port verschuldigd zijn dan tegenwoor dig langs den weg van Marseille betaald wordt. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. A. M. Pareau, kantonrechter te Woerden, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Danebrogs- orde 3e klasse, hem door Z. M. den koning van Dene marken geschonken. leger. Ontslagen uit den militairen dienst de kapitein Schade van Westrum, en aan hem tot levensonderhoud toegekend een voortdurend onderstand ten bedrage van 3-10 's jaars. Op verzoek op pensioen gesteld ten bedrage van ƒ1500 's jaars, de luitenant-kolonel W. F. M. Fundter, van het 3l' regiment huzaren. Benoemd bij het wapen der cavalerie bij het lc regi ment huzaren, tot ritmeester 3e klasse naar ouderdom van rang,de l«n luitenant J.C. Rijnbende, van het korps, en tot le luitenant naar ouderdom van rang, de 2e luite nant J. C. Lagerwerf!, mede van het korps, bij het 2e regiment huzaren, tot majoor de ritmeester, jonkheer F. A. Meijer, instructeur bij het korp3; bij het 3« regi ment huzaren tot luitenant-kolonel, de majoor A. J. Pels Rijcken, van het 2e regiment huzaren. Onderwijs. In een voltallige vergadering van den gemeenteraad van Dordrecht is gisteren op voorstel van burgemeester en wethouders met algemeene stemmen besloten tot de oprichting eener middelbare school voor meisjes met vijfjarigen cursus. Kerknieuws. In de heden alhier gehouden 51e vergadering van de classis van Middelburg, welke door 50 leden bijgewoond werd, zijn de volgende benoemingen tot leden en secundi j van het klassikaal bestuur geschied, de heerenJ. F. I L.Abresch alhier, herbenoemd tot scriba; J. H.Gravestein, te Serooskerke, benoemd tot gecommiteerden predikant; J. A. de Wolff, te Vlissingen, benoemd tot gecommit teerden ouderling; J. H. L. Roozemeyer, alhier, benoemd tot secundus scriba; I. J. Dermont, te Vlissingen, be noemd tot secundus gecommitteerde; B. Braams, te Grijpskerke, benoemd tot secundus gecommitteerden predikantJ. Koole, alhier, herbenoemd tot secundus gecommitteerden ouderling; Rekker en Bastiaanse alhier, benoemd tot secundus gecommitteerden ouder- ling. v Door de'leden der Nederd. hervormde gemeenten te Vroutvepolder en Grijpskerke zijn bij de synode adres sen ingediend voor het verplicht gebruik der doopsfor- mnle. Het eene arlres bevatte 135, het andere 170 handteekeningen. Verkiezingen. Te Neuzen is heden, in de plaats van het overleden lid den heer J. C. Steenkamp, tot lid van den gemeente raad gekozen de heer J. C. Harte met 59 van de 115 uit gebrachte geldige stemmen. Rechtzaken. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, dd. 20 dezer, is rechtsingang verleend, met bevel tot ge vangenneming, tegen H. G. Smits Verburg,-oud 39 jaren, gewezen ontvanger der directe belastingen te Ovezande, ter zake van het misdrijf voorzien bij artt. 169,170 en 171 Code pénal. De officier van justitie te Goes verzocht opsporing, aanhouding en opzending. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlansch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 3cn Mei.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den hoofdcom mies ter algemeene secretarie C. van Muysenbergh. Benoemd: tot commies op het residentie-kantoor te Cheribon, de klerk op dat bureau J. A. Aeckerlintot commies op het residentie-kantoor te Magelang (Kadoe), de klerk op dat bureau G. W. Jansenbij de algemeene secretarie, tot hoofdcommies, de U commies G. A. S. de Scheemaker; tot l«n commies, de 2£ commies jonkheer C. J. van der Wijck; tot 2C° commies, de 3e commies J. Evers; tot 3cn commies, de klerk H. J. Ilooghwinkelbij de Javasche bank, tot gouverneraents-commissaris A. Rutering, directeur van financiën; bij het departement van justitie, met ingang van 5 Mei 1870, tot hoofdcom mies, de 1L' commies op het parquet van den procureur- generaal bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië mr. D. de Feyfer; tot 3™ commies, de P klerk bij dat departement F. D. Vodegel. departement van oorlog. Benoemd: bij het perso neel van het wapen der artillerie, tot 2en luitenant, de sergeant G. de Bruyn, van het wapen bij het regiment Oost-Indische cavalerietot 2C» luitenant, de wachtmees ter J. F. E. Marcella. Javasche courant van den 6«u Mei.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den leerling- telegrafist J. J. C. H. baron van Lynden tot Oldenaller. Benoemd: tot chef van het kadastraal statistiek bureau in de residentie Tagal, de controleur 2« klasse bij de landelijke inkomsten en cultures C. M. Ketting Oli vier; tot onder-pakhuismeester bij de administratie van 's lands eerste algemeene pakhuizen te Batavia, de amb tenaar op wachtgeld D. A. de Roozebij het boschwezen te Java en Madura, tot inspecteur, de houtvester le klasse J. Beijerinck, met' bepaling dat aan hem, tot nader daarin voorzien zal zijn, opgedragen blijft het beheer over het boschdistrict Soerabaija, met de hoofdplaats Soerabaija als standplaatstot houtvester le klasse, de houtvester 2e klasse W. A. A. de Sturler; tot houtvester 2* klasse, de houtvesters 3« klasse A. B. Lucardie, D. J. Crol en W. Buurman; tot houtvester 3C klasse, de adspirant- houtvester F. E. Senn van Baselbij de landelijke in komsten en cultures, tot controleur le klasse mr. L. J. Selleger, G. L. Schnltz en A. Thesingh, de eerste onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdde beide laatsten thans controleurs 2e klasse; tot controleur 2e klasse L. C. E. Kniphorst, onlangs van verlof uit Nederland terug gekeerd. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland wegens ziekte, aan den majoor der infanterie II. Terraijtclen, aan den'pn luitenant der in fanterie R. de Lannoy, en aan den officier van gezondheid 2C klasse P. A. Giesbers. Vergunning verleend: onder nadere goedkeu ring des konings, aan den bij het leger hier te lande ge- detacheerden lcn luitenant der infanterie van het Neder - landsche leger A. H. L. Badings, om wcgen3 ziekte naar Nederland terug te keeren. Benoemd: tot onderdirecteur der genie in de 3e militaire afdeeling op Java, den majoor van het wapen der genie en sappeurs a la suite J. P. Ermeling. O vergeplaatst: bij bet 6e bataljon infanterie de majoor A. Knoote, van het garnizoens-bataljon der Wester-afdeeling van Borneo. departement van marine. Benoemd: tot haven-en pakhuismeester te Araboina, de havenmeester aldaar J. F. A. Versteegli. Gemengde berichten. Wij vernemen dat gisteren middag op de spoor- weglyn door het land van Waes,tusscheu St. Nicolaas en Antwerpen een ongeluk heeft plaats gehad. Men be weert dat een locomotief zou gesprongen zijn, waarbij, volgens gerucht, eenige personen ernstig gekwetst werden. De eerste nieuwe haring is gisteren avond in een versierden wagen de rosidentie binnengebracht en on middellijk naar liet koninklijk paleis getransporteerd. Als inleiding tot de werkzaamheden van het 24« Nederlaudsch Iandhuishoudkundig congres, te Arn hem te houden, is eergisteren avond na de ontvangst der leden door het kunstlievend genootschap Eloquentia aldaar een gelegenheidsblijspel opgevoerd, hetwelk ver vaardigd is door den secretaris van 't congresd»". H. Mul der en tot opschrift heeft: „Een modern landbouwfail- lissement, om advies en raad gesteld in handen van het 24«Nederlandsch Iandhuishoudkundig congresin 1870." Naar men meldt zijn meer dan 1200 personen als gewone én 600 als buitengewone leden ingeschreven. Volgens een telegrafisch bericht uit Madrid aan de Correspondance Havas zouden Nederland, Spanje en Engeland besloten hebben om de zeerooverij in den Australischen Archipel gezamenlijk tegen te gaan. Een Spaansch eskader zou zich belasten met in de zee van Sulu en tusschen de Philippijnsche eilanden de zceroo- vers te bestoken. Volgens een bericht uit Malang in de Socrabaija- courant van 25 April jl., is de inlander Irokromo in de dessa Ardjo-Wilangoon, district Singoro, des avonds toen hij zijne woning uitkwam door een koningstijger be sprongen. Het dier sloeg hem zijne vreeselijke klauwen in de schouders en beet hem in den hals, doch liet zijn prooi los en ontvluchtte brullende, onder begunstiging

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2