O R A N T. A0- 151. Dinsdag 1870. 28 Juni. i! Middelburg 2 7 Juni. Bij de beden in do tweede kamer voortgezette beraad slaging over liet wetsontwerp tot regeling van liet vee- artsenijkundig staatstoezicht eti de veeartsenijkundige politie, zijn de amendementen van de heeren van Lijnden van Sandeubnrg strekkende tot weglating van de bepalingen det waarde van ziek of verdacht vee en van Rutgers van Rodenburg waarvan de strekking is: te doen vergoeden de waarde van het vee op het oogen- blik der onteigening verworpen, dat van den heer van Goltsteiu waarbij in spoedeiscbende gevallen een ge ëxamineerde veearts den „districtsveearts" zou kunnen vervangen aangenomen, en dat van den heer de Bruijn Kops waarvan het doel is: het opzettelijk be smetten van stallen of koppels vee, teneinde de onteige ningspenningen te erlangen, in ruimeren zin strafbaar te stellen door de regeering aangenomen. In de morgen te houden zitting zal met art. 33 en het daarop door den heer Begram voorgesteld amendement aangevangen worden. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 11 Juli a. De Staats-courant van Zondag en Maandag 26 en 27 dezer bevat het koninklijk besluit van den SS*11 te voren, houdende regeling van het port der nieuwspapieren en verdere gedrukte stukken, alsmede van de akten en andere geschrevene bescheiden, die uit het rijk naar Groot- Britannië verzonden worden. Benoemingen en besluiten. marine. Benoemd tot adspirant-ingenieurs bij de marine, met l Augustus a., G. Turk en J. W. Boom. Onderwijs. Te Tholen werd jl. Vrijdag de 27c algemeene verga deringder onderwijzers van het 2c en 3« district in Zeeland gehouden, welke werd bijgewoond, behalve door hoofd en hulponderwijzers uit de beide districten, doordo heeren d<\ Andreae, mr. Pické en mr. Schneiders van Greijffens- werth schoolopzieners in het 2c, 3" en 6c schooldistrict, door verscheidene voorstanders van het volksonderwijs en de plaatselijke schoolcommissie. De voorzitter dr. Andreae opende de vergadering met een hal telijken welkomstgroet en gedacht de verdiensten der onlangs overledene hoofdonderwijzers J. v. d. Bel, te St.-Annalaud, en H. Schoo, te Ouwerkerk. Op voorstel des voorzitters werd ter vervanging van wijlen den heer II. Schoo, het secretariaat opgedragen aan den heer II. J. Battmeijer te Zicrikzee. die deze taak op zich nam. Aan den wedstrijd in het voor de vuist speken voor een staande de vergadering op te geven onderwerp werd deelgenomen door vier hulponderwijzers. liet opgegeven onderwerp was: „de Stoom". De le prijs werd behaald door J. Bokstal, te Oosterland, de 2e door B. C. van der Zalm te Zierikzee. Na den afloop van eenige huishoude lijke werkzaamheden o. a. de bepaling der plaats voor de volgende algemeene vergadering, waartoe met meerder heid van stemmen Zierikzee is gekozen kwamen in behandeling de punten van bespreking, l» „de School klok" welk punt werd ingeleid door den heer van Lan- geraad, hoofdonderwijzer te Sint-Maartensdijk, en 2° „Wat is de geschiktste wijze om op eene volksschool de leerlingen opstellen teleeren maken en hoe kunnen die het best nagezien worden?" welke totmenigen nuttigen wenk en leerrijke discussie aanleiding gaven. Hierna weiden een 4 tal muziekstukken onder leiding van den heer L. Karreman uitgevoerd. De dag werd besloten met een maaltijd, die door toespraken en het zingen van lie deren dcor de hulponderwijzers uit Zierikzee afgewis seld werd. Kerknieuws. Voorgangers en leden der hervormde gemeente te Serooskerke, classis Middelburg, en te Poortvliet, classis Zierikzee, hebben adressen ingezonden aan de synode der Nederlandsche hervormde kerk, waarin aangedron gen wordt op wetsverheffing der doopsformule. Eerst genoemd adres is door 238, het laatste door 220 lidmaten onderteekend. Door den kerkeraad derNederduitschc hervormde gemeente te Vlissingen is het volgende viertal van predi kanten samengesteld, de heeren G. J. Vos Tz., te Zeven huizen, J. M.Loois, te Woerden, J. D. Looijen, te Ressen, en II. Bax, teWaarder en Langeruigeweide. Ter vervanging van den heer F. J. P. Moquette, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Sluis, is door het kiescollege dier gemeente het volgende twaalf- en zestal gevormd; twaalftal de heerenS. Baart de la Faille, tc Mastenbroek, Blankstein, te Wijdum, C. E. Crull, te Sleeu, A. G. Boon, te den Ham, J. J. N. de Groot, te Huins en Lijons, H. J. Janssen, te Groede, H. Q. Janssen, te St. Anna ter Muiden, P. Meerburg Snaren- berg, te Kruiningen, M. Reijerkerk Lz., te Graft, B. J. Swaan, te Eemnes-buitendijks, G. L. Fruitier de Talma, te Vlissingen, en H. G. Wiltebol, te Retranchement. Op het zestal waren geplaatst de lieeren de Groot, n. Q. Janssen, Reijerkerk, Swaan, Fruitier de Talma en Wit- tebol. Kar ine en leger. De adjunct-administrateurs M. C. Hazenberg en J. A. Torré en de scheepsklerk'W. A. Ie Rutte, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en de eerste den 1-lcii en de beide laatsten den 17fn dezer van daar in Nederland teruggekeerd, worden met die tijdstippen op nonactiviteit gesteld. De miliciens der lichting van 1866, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers, de overige regimenten in fanterie en het korps pontonniers worden den 16cn Augus tus a.ondcrde wapenen opgeroepen, alsmede demViciens van diezelfde lichting van het !c regiment vesting-artil lerie en gedeeltelijk van het 2c regiment vesting artil lerie. en den 14"> September daaraanvolgende weder met groot verlof worden gezonden. Het overige gedeelte der miliciens van de lichting van 186b van bet 2C en die van het 3« regiment vesting artillerie zullen den 30cn Augus tus eerst onder de wapenen optreden, en vier weken daar na weder met groot verlof vertrekken. De manschappen van bovengenoemde lichting, die voor den len Augustus aanstaande zijn gehuwd, worden buiten oproeping ge laten. Koloniën. Blijkens de heden uit Suriname ontvangen mailbe richten, loopende tot 2 dezer, is den 23cn Mei op een vergadering van planters besloten, personen uit Neder land, die zich thans in de Ommerschans bevinden, en welke zich voor den kolonialen landbouw hadden aange meld, als immigranten in dienst tc nemen. Een commissie is benoemd om de voorwaarden van overkomst, enz. te regelen. Rechtzaken. Jl. Vrijdag werd voor het provinciaal gerechtshofte Am sterdam de behandeling voortgezet der Woensdag aange vangen strafzaak tegen den onbekende, die onder de na men Bergmann en Kamanski ter zake van dertien valschheden en twee diefstallen terecht staat. Nadat het getuigenverhoor was afgeloopen, hield de procureur- generaal, mr. Schooneveld, eene rede, waarbij hij o. a. de waarschijnlijkheid deed uitkomen, dat de beschul digde zou zijn August Kampfmann, die in 1868 wegens oplichterij te Weenen veroordeeld was. Terwijl hij de schuld van den beschuldigde aan hem ten laste gelegde feiten volhield, deed hij nog het huichelachtige en gc- meene uitkomen der verschillende handelingen, waarbij de beschuldigde zelfs voor geloofsovertuiging zoo wei nig eerbied toonde, dat hij zich, teneinde geld te ver krijgen, bij den een als een jood, bij den ander als een roomsch catholiek, bij een derde als protestant uitgaf. Hij requireerde dan ook zijne veroordeeling tot een tuchthuisstraf van zes jaren en 26 gelboete van ƒ50. De advocaat mr. W. II. de Beaufort begon met te wijzen op do omstandigheid dat bet openbaar ministerie niet tegenstaande alle aangewende moeite, er niet in was ge slaagd te bewijzen wie de beschuldigde eigenlijk was. Spreker zag in de gepleegde feiten geen valschheid, maar bedriegclijke oplichtingen, daar er geen overeenkomsten konden verzonnen worden met personen, die alleen in de verbeelding van den beschuldigden bestonden, en dat er dan ook geen handteekeningen van bestaande perso nen door hem waren nagemaakt. Hij meende overigens dat er in's mans veelbewogen leven en zijn abnormalen toestand van lichaam en geest, evenals in de ondergane preventieve gevangenschap van 3 maanden, redenenwa ren om een zachtere straf op hem too te passen, waartoe hij bijzonder aanbeval eene cellulaire gevangenisstraf. De beschuldigde hield hierop nog eene rede in deFran- sche taal, ter opheldering van sommige punten, waarbij hij echter zich zoodanig opwond en in zoodanige herha lingen verviel, dat de president hem meermalen tot do orde riep en eindelijk het woord ontnam. Aan het slot dagvaardde de beschuldigde den procureur-generaal voor den rechterstoel van God. Het hof zal morgen uitspraak doen. Gemengde berichten. De stoomboot Telegraaf is jl. Vrijdag, nadat het lek gestopt was, naar de werf te Kinderdijk gebracht, oin gerepareerd te worden. Volgens het Gorinchemsch Nieuws- en Advertentie blad, zou het huwelijk van H. KL. II. Prinses Marie der Nederlanden met Z. D. H den Prins von Wied, zoo er zich geen onvoorziene gebeurtenissen voordoen, bepaald zijn op 19 Augustus aanstaande. Dezer dagen is mét toestemming van het ministerie, onder toezicht van den directeur van het museum van oudheden te Leiden, een onderzoek ingesteld omtrent een onlangs te Nycveen in het veen gevonden kano. Do uitkomsten waren van dien aard, dat men nu de opdel- \ing eerstdaags tegemoet ziet. De ontdekking daarbij van eenige overeindstaande palen, in betzelfde veen, en in de nabijheid daarvan het vinden van een koperen beitel en een aks of werpsteen, heeft het vermoeden doen ontstaan, dat men de plek, waar eenmaal een paalwoning stond, gevonden heeft. Te Heilouw en te Zulichem zijn des nachts al de ooievaarsnesten, die daar gewoonlijk op de huizen ge bouwd zijn, van de jongen beroofd. De zaak tegen zekeren Rotgers, die tot 5 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, en sedert den vorigen zomer die strafte Leeuwarden ondergaat, wordt opnieuw onderzocht. Reeds zijn getuigen opnieuw gehoerd en ge dagvaard. Een twist, onlangs tusschen eenige lieden te Groningen plaats gehad, en daarbij gedane verwijtingtn, gaven der justitie aanleiding tot dit nader onderzoek. De aanvankelijk gedane verkooren en inlichtingen ge ven reeds grond, om aan de schuld van Rotgers te twij felen. Zekere W. zou de dader zijn. De vrouw van Rot gers overleed gedurende zijne gevangenschap. Een en ander wordt medegedeeld door de Drentsche courant. Volgens de Groninger courant bestaat echter geen grond om aan de schuld vau Rotgers te twijfelen, en wordt slechts een onderzoek ingesteld, dat wellicht leiden zal óf om mogelijke medeplichtigen van Rotgers te ontdek- kee, óf om een ander soortgelijk feit tot klaarheid to brengen. De klêermakersgrève te Cork in Ierland beeft tot ernstige onlusten aanleiding gegeven. De huizen vau de voornaamste patroons zijn Woensdag-avond door de oproerige menigte aangevallen, de deuren en rameu werden stukgeslagen, en de politie deed in den aanvang vergeefsche moeite om de belhamels uiteen te drijven, totdat na voorlezing van de oproerwet tegen 11 uren de politie te paard aanrukte en de straten schoon veegde. Zeven of acht oproermakers werden gearresteerd, ver scheidene agenten door steenen gekwetst en een aantal burgers door de paarden onder den voet geloopen. De koning van Zweden heeft eene verordening uitgevaardigd, krachtens welke voortaan vrouwen in de gelegenheid moeten worden gesteld tot de studie eu praktijk in de genees- en heelkunde. Ten haren behoeve

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1