met het te Verviers bestaande politie-reglement heb ben zeker gevoel van schuld bij de regeering doen ont staan. Een Belgisch dagblad bevat dan ook de blijkbaar van het gouvernement afkomstige mededeeling „dat getrouwde militieplichtigen onder de verlofgangers altijd verlof kunnen erlangen als zij dit aanvragen. Die dit alzoo niet verkregen, hebben het aan zich-zelf te wijten". Terecht zegt l'Etoile beige dat dergelijke besluiten der regeering meer algemeen ter kennisse van het publiek behoorden gebracht te worden. Gelijk onzen lezers bekend is heeft de Ncderlandsche vertegenwoordiging hare goedkeuring niet verleend aan de op 27 November 1869 te Mannheim gesloten overeen komst tusschen verschillende Rijnoeverstalen omtrent de zalm visscherij op die rivier.Bij de memorie van beantwoor ding der Ncderlandsche regeering werd indertijd aange voerd dat de bewering: als zoude door de groote mogend heden, die tot de contractanten behoorden, pressie zijn uitgeoefend, onjuist was, daar toch de Badensche regee ring „geheel alleen" de onderhandelingen heeft gevoerd, welke het bijeenroepen van'de conferentie te Mannheim ten gevolge hebben gehad.Thans, na de verwerping der ontwerp-conventie van November 18(39, heeft dan ook weder Baden „geheel alleen" de Rij noe verstaten bijeen geroepen om met uitsluiting van Nederland een nieuwe conferentie te houden. Zeer terecht en dit wordt thans ook door enkele buitenlandsche mededeelingen bevestigd zeide een der leden van de Nederlaudsche tweede kamér daaromtrent dat, toen Baden zich be klaagde bij de Pruisische regeering dat zijne visscherij oorzaak zoude zijn van de vernieling der visscherij op den Boven-Rijn, deze antwoordde„het is niet de schuld van mijne visscherij, maar van de Nederlandsche." Ba den zoo vervolgde bedoeld lid kan dus in deze zaak wel de sentinelle perdue zijn. Ditzelfde is ook wel waarschijnlijk ten aanzien der bijeengeroepen nieuwe conferentie. Bij koninklijk besluit, dezer dageu in het Berlijnsch officieel orgaan opgenomen, wordt weder de aanbouw van twee nieuwe oorlogschepen bevolen, waaronder een gepantserd fregat. Langzaam maar onafgebroken gaat alzoo de Pruisische regeering voort om hare zeemacht te vermeerderen. Het Frausch wetgevend lichaam behandelt thans het wetsontwerp, houdende bepaling dat de burgemeesters der gemeenten voortaan door het uitvoerend gezag uit de leden van den gemeenteraad moeten benoemd worden. Aan het verlangen der linkerzijde om het karakter van regeeringsambtenaar aan het burgemeesterschap te ont nemen» en daarmede ook een einde te maken aan de pressie, welke sommige ministerial op het bestuur eener gemeente uitoefenen, heeft de meerderheid niet voldaan. Het voorstel der linkerzijde is met 127 tegen 55 stem men verworpen. Terecht voerde intusschen de heer Ernest Picard aandat het nadeel eener daaruit mis schien voortvloeiende verkeerde administratie in som mige gemeenten niet zou opwegen tegen het voordeel dat voor de gemeentebevolkingen daarvan het gevolg zou wezen. Zij zouden dan meer inzien hoe het haar eigen schuld is indien de toestand achteruitgaat, terwijl men anders dikwijls geneigd blijkt om de schuld van den bestaanden toestand te werpen op den door het hoofd van het uitvoerend gezag benoemden burgemeester en verder znchtend te berusten in dien toestand. Opmer king verdient het overigens dat het systeem om burge meesters door het uitvoerend gezag te doen benoemen ook buiten den gemeenteraad, tot dusverre gevolgd, zelfs van do zijde des heeren Granier de Cassagnac geen verdediging meer vond. Alvorens uiteen te gaan heeft het wetgevend lichaam nog te beslissen omtrent eene petitie tot opheffing der bepalingen, welke do prinsen van Orleans van het Fransch grondgebied verbannen. Tot ondersteuning dezer petitie is uit Twickenham een brief aan het wet gevend lichaam gericht door Louis Philippe van Orleans, graaf van Parijs; Frangois van Orleans, prins van Join- ville; Henri van Orleans, hertog van Auraaio, en Robert van Orleans, hertog van Chartres. Bijzondere omstandig heden schijnen den hertog van Nemours te hebben belet om den brief mede te ouderteekenen. Daarbij wordt ge zegd dat de tegen hen bestaande bepaling sedert hare uit vaardiging door niets gerechtvaardigdzijn geworden. Met eenige belangstelling wordt de houding van het zoogenaamd liberaal ministerie Ollivier hieromtrent tegemoet gezien. ikctijïmujm. €]ani)d$bevrcl]tm. Graanmarkten enz. Amsterdam, 24 Juni. Westlandsche nieuwe aardap pelen, in manden f 6.60 a f 6.80dito gestort ƒ6.30; Rijnburgsche 5.30 a f 6aangevoerd 1600 hektoliter. Prijzen van effecten- Amsterdam 25 Juni 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 55} ♦dito dito dito 3 66 |-k ♦dito dito dito 4 86ij ♦Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp. 94} België. ♦Certificaten bij Rothschild 2} - Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 94} ♦Certific. adm. Hamburg 5 69} ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 78} ♦dito f 1000 1864 5 „92} ♦dito f 1000 1866 5 „92} ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} 83} ♦Certific. dito4 65} ♦inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 65} ♦Obligation 1867 4 68} ♦dito 1869 4 67 ♦Certificaten 6 41§ ♦Aand, spoorweg Gr. Maatsch. 5 222$ ♦Oblig. dito 4 166 ♦dito dito 4} dito spoorweg Poti-Tiflis 5 86} dito dito Jelez Orel .'5 86} dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 67} Pruisen. ♦Obligatiën5 Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 55r ♦dito dito April'Oct. 5 56} ♦dito in papier Mei/Nov. 5 „48}} ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leaning 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. 's. ..5 Spanje. ♦Obligatiën,2| thans 3 „29} ♦dito 18673 SOA ♦dito Binnenlandsche3 26-nr Portugal. Obl. 18561863 3 32} ♦dito 18673 32}} Turkije. dito (binnenl.)5 49} Griekenl. dito (blauwe). 5 9} Egypte. dito 1868 7 Amerika. ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 95} ♦dito dito dito (1885) 6 95} ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p)7 67 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. le sec. 7 67 dito dito dito 2« sec. 7 66} dito dito 1869 dito 7 68} Brazilië. ♦Obl. '1863 41 ♦dito 1865 5 Mexico. dito 1851 3 14} Grenada, dito afgestempeld6 Ecuador. dito1 Venezuela, dito3 Prijzen van coupons. Amsterdam, 24 Juni. Metall. 20.50; Dito zilver ƒ24.12}: Dito Eng. per 11.77VEng. Russen per f 11.77}; Eng. Portugal per ƒ11.77}; Franscbe fbQfa Belg. 56,V, Pruis, 34}; Hamb. Russen ƒ27}; Russen ,in Z. R. 29:}; Pools, in FI. 27}; Spaans, Amerik. Dollars 2.39} a 2.40; dito papier f 192: Spaans.-Frans. /56Ar- HMöaïUQljiuïi. De ondergeteekende brengt bij dezo zijn fnnigen dank voor de milde bijdrage, ten behoeve der noodlijdenden bij den brand te Bodegraven, en aan allen die daarvoor hunne welwillende medewerking hebben verleend bij de Gymnastiek-uitvoering van Vrijdag jl., waarvan de opbrengst heeft bedragen f 211.30. G. KEIJZER, Gymn.-Leeraar R. H. B. School. NöiU'rtcnticn. Bevallen van een Zoon W. W. G. A. VERSTEEGH geliefde Echtgenoot van Beest, P. C. SWEMER. 22 Juni 1870. bij Dame genoemde besmettelijke veeziekten de wet niet zou kunnen toepassen. Hij beweert ook tegenover den heer Begram dat het geen rustige tijd is, want de long ziekte heersclit in hevige mate; er is dus wel degelijk voortdurend toezicht noodig. De heer van Kuijk acht de wet te streng in tijden van niet heerschende vee-epidemiën. De heer van Naainen deelt in dat gevoelen; hij ziet in de voorschriften teveel belemmeringen voor den landbouwersstand. Hij vreest dat het korps ambtenaren, dat de minister wil scheppen, door het verbod van praktijk uit te oefenen, de kennis der prijktijk zal verliezen en acht het beter rijks-veeartsen toelagen te geven onder voorwaarde van de regeering steeds voor te lichten. De minister van binnenlandsche zaken verdedigt de voordracht; hij acht de bestrijders, zooals de heer Begram, in tegenspraak met zicbzelven. Van den eenen kant wenscht men toezicht, en van den anderen kant meent men dat het in te stellen korps districts-veeartsen on- noodig is. Zoo hij vroeger van oordeel was dat een tien tal districts-veeartsen noodig was, thans meent hij dat met 4 a 5 in gewone tijden kan volstaan worden; wan neer men vroeger een beter toezicht had gehad, zouden er zulke groote sommen niet vereischt zijn geworden om eene tijdelijke veeziekte te bestrijden. De heer Vader wenscht eene rijkstoelage van de ge wone veeartsen, om met de empirici te kunnen concur- reeren. Men kan op die wijze partij trekken van de ge- examineerde veeartsen, die zoo moeilijk een bestaan kunnen vinden. De quaestie van de ziekte onder varkens, de hondsdolheid, enz. geeft vervolgens aanleiding tot een woordenwisseling, waarbij de regeering blijft volhou den, dat de bevoegdheid aan het uitvoerend gezag moet gelaten wordeD, om tijdelijk maatregelen bij algemeeno verordening vast te stellen. Wat de hondsdolheid betreft, dat moet een onderwerp van politie-vcrordeningen blij ven uitmaken. Art. 1, waarbij in principe het staatstoezicht wordt vastgesteld, wordt aangenomen met 38 tegen 19 stemmen. Na eenige ondergeschikte opmerkingen over het vol doende traktement, den werkkring der districtsveeartsen, hun voldoend aantal enz.worden de eerste zes artikelen na enkele wijzigingen aangenomen. De verdere beraadslaging wordt verdaagd tot den vol genden morgen. In den loop der zitting is ingekomen een wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden; alsmede de diploma tieke nota's omtrent de quaestie van Venezuela, die de minister van buitenlandsche zaken onder geheim houding aan de kamer mededeelt. Daarna heeft eene discussie plaats over het al .of niet aan de orde stellen van de schutterij wet vóór het aan staande reeès. Het voorstel des voorzitters om die wet te behandelen wordt verworpen met 39 tegen 24 stemmen. Vóór stemden de heeren: van Loon, van de Putte, Mi- randolle, Slpet, Knoop, Jonekbloet, van Reenen, de Roo, Kops, van Lijnden, van Wassenaer, van Goltstein, Pijls, van Beyma, Zijlker, Kien, de Brauw, van Sijpesteyn, Heemskerk Bz., van Kerkwijk, van Voorthuijsen, de Ca- sembroot, van der Linden en de voorzitter. Daarna worden eenige ondergeschikte ontwerpen na afloop van de hangende aan de orde gesteld, en ook be sloten die omtrent de banken van leening, de fabrieken, en andere omvangrijke in dit zittingjaar niet meer te behandelen. ©uitrnl&nï». Algemeen overzicht. De ministerieele crisis in België duurt lang. Men be weert dat de kroon het meest geneigd zou wezen om een kleurloos ministerie te doen samenstellen en daarbij tot eene ontbinding der kamers over te gaan teneinde zoo mogelijk op die wijze een regeeringspartij met voldoende meerderheid in de kamer te doen optreden. De clericale partij schijnt echter thans bereid te zijn om het bestuur te aanvaarden onder leiding van den baron d'Anethan, tot dusverre hoofd der oppositie in den senaat en onver zoenlijke tegenstander van den minister van justitie Bara. Sommige liberale dagbladen verklaren de optre ding van dergelijk ultra-clericaal ministerie in de gege ven omstandigheden wenschelijk, als zeer bevorderlijk voor een reconstructie der liberaal-doctrinaire partij in een meer waarlijk progressistischen en democratischeu geest. Volgens de Brusselsche dagbladen van heden zou de heer d'Anethan reeds eenmaal bij den koning ten gehoord zijn ontvangen. De ongeregeldheden te Verviers het gevolg der ontevredenheid van de opgeroepen verlofgangers om naar het kamp te Be verloo te worden gezonden, in verband Gisteren is ter reede van Veere gekomen de Neder landsche schooner de Twee Gebroeders, gezagv. H. Per soon, van Newcastle met kolen naar Middelburg bestemd. Domburg, den 23 Juni 1870. Voorspoedig bevallen van een Zoon M. B. KESTE- LOO-—VINK.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3