had in 1858 kennis gemaakt met een meisje, bekoorende tot den werkenden stand, L. genaamd. Hij was haar ver liefde geworden, had met haar samengewoond en twee jaren daarna haar verlaten, om in het huwelijk te treden. Bij het verlaten zijner mailresdie gedurende hunne samenleving moeder was geworden van haar eerstgebo rene en zwanger was van een tweede kind, had M. haar eene verklaring ter hand gesteld inhoudende dat hij haar een jaarlijksche lijfrente van 1200 franken verstrekte dat, indien hij mocht komen te overlijden, deze rente door zijne moeder zou worden uitbetaald, wier testament de beschikking te dien opzichte zou inhouden; en tegelijk verzekerde hij voor vier jaren de uitvoering van zijne verbintenis. Hij onderteekende inderdaad 16 promessen aan de order van mejufvr. L., elk gioot driehonderd fran ken en om de drie maanden verschijnende tot 1864. In dat jaar was M. gehuwd en koopman hij had de zestien promessen betaald en weigerde verder de rente te be talen. Mejufvrouw L. had hem echter geen proces durven aandoen. Doch vijfjaren later had zij meer moed gekre gen. In 1S69 dagvaardde zij M. voor de burgerlijke recht bank. De heer M. hield echter vol, dat de belofte, waarop jufvrouw L. aanspraak maakte, hem was afgedwongen en dat zij van onjvaarde was, als hebbende een onzede lijke oorzaak, en buitendien dat zij bij onderlinge over eenkomst was verbroken en vervangen geworden dooi de 16 geteekende en betaalde promessen. Deze stelling werd door de derde kamer van de burgerlijke rechtbank van Lyon aangenomen, maar het hof heeft die beslissing op alle punten gewijzigd. Na den advocaat Pine-Des- granges voor mejufvrouw L. gehoord te hebben, en ondanks het pleidooi van den advocaat Dubost, verklaarde het hof de verbintenis van M. voor geldig en geoorloofd, en heeft hem bijgevolg veroordeeld aan mejufvr. L. alle achterstallen van de lijfrente van 1200 franken, sedert 1864 vervallen, met den interest sedert den dag dat hij in rechten is aangesproken, te voldoen, alsmede haar voortaan de bepaalde rente te betalen, en in al de kosten. Weekbl. v. h. recht Gemengde berichten. Gisteren avond had alhier, onder de leiding van den heer G. Keijzer,deaangekondigdegymnastiek-uitvoering plaats, waarvan de opbrengst zal strekken ten behoeve van de noodlijdenden bij den brand te Bodegraven. De uitvoering, welke door een talrijk publiek werd bijge woond en afgewisseld werd door eenige muzieknommers, uitgevoerd door het harmoniegezelschap Accelerando, heeft eene som van f 211.40 opgebracht. Naar wij vernemen hebben twee personen, die zich in den afgeloopen nacht te slapen hadden gelegd in een modderschuit, gebezigd bij de uitbaggeringder haven al hier, groot gevaar geloopen hun leven door verstikking te verliezen. Het luik der schuit was namelijk gesloten, waardoor de damp van het in de schuit aanwezige turf- of kolenvuur belet werd zich een uitweg te banen. Heden morgen werd dit gelukkig nog tijdig genoegont- dekt. Een dier mannen is naar het gasthuis, de ander naar zijne woning vervoerd. Donderdag ochtend omstreeks 9 uren heeft de stoomboot Telegraaf op het anker gestooten van de stoombaguer-machine in de Noord, nabij Dordrecht. De boot heeft daardoor zulk een lek bekomen, dat zij de reis niet heeft kunnen vervolgen. Thans is zij van voren gezonken en zit daardoor vast. Passagiers en goederen zijn aan den wal gebracht. Jl. Woensdag is het zevende algemeen evangelisch nationaal zendingsfeest te Heilo op het landgoed Nijen- burg van jonkheer mf. C. van Foreest gehouden, hetwelk door duizenden personen werd bijgewoond. Den avond te voren had Teeds, onder leiding van de predikanten Buijtendijk, van Rhijn en Brummelkamp, een bidstond op een der spreekplaatsen bij den Kattenberg, een rus tieke tribune aan den voet van een dik begroeiden heuvel, plaats gehad. Volgens de berichten omtrent die plechtigheid, waren daar protestanten en catholieken van allerlei richting en zienswijze tot éen doel bijeen- Aan vijf verschillende plaatsen was Woensdag voor de sprekers gelegenheid om op te treden. Te 10 uren werd de opening van het feest door muziek aangekondigd waarna de heer Beets eene toespraak hield, waarvoor hem aan het slot, als een gevolg der algemeenc opge wektheid en tegen de gewoonte bij zulke gelegenheden, een daverend applaus werd toegebracht. Overigens werd op de verschillende spreekplaatsen het woord gevoerd door de heeren Brandt en Hasebroek uit Amsterdam, Smitt uit 's-Gravenhage, Looman en Westhoff uit Am sterdam en Cohen Stuart uit Rotterdam. Ter afwisseling werden nu en dan liederen aangeheven en aan de kan tine kon men zich van de noodige ververschingen voor zien. Den heer van Foreest werd, bij monde van den predikant van Rhijn, door de muziek en duizenden wan delaars dank gebracht voor den tijdelijkenafstand van zijn landgoed, en te 10 uren voerde de spoortrein de laat- sten der feesvierenden huiswaarts. Een der rijksveldwachters heeft op het feestterrein een zakkenroller, die daar zijn beroep uitoefende, ont dekt en gearresteerd. Uit Beverwijk worden berichten gemeld omtrent eene oneenigheid in den boezem van den kerkeraad der Israëlietische gemeente aldaar. Twee partijen zijn verdeeld voor en tegen den ouden voorzanger. Een partij met 3 van de 7 kerkeraadsleden heeft een tegenvoor- zanger. De laatste partij, die den sleutel der kerk niet heeft, laat soms het slot opensteken en veranderen, zoo dat de sleutel, die de andere-partij in handen heeft, dan niet meer past. Onlangs liet toen de partij van den ouden voorzanger het veranderde slot weer opensteken en vond den tegen voorzanger reeds dienst doende, 't geen den ander niet belette om ook zijn gang te gaan. Gisteren middag te een ure is er brand ontstaan in het gebouw der Crediet-en deposito-bank te Amster dam. Het bovengedeelte van het gebouw is geheel uitgebrand; doch de papieren en boeken zijn gered geworden. Zes spuiten hebben water gegeven de stoom- brandspuit was wel op het terrein aanwezig doch heeft niet gewerkt. Omstreeks half drie was men den brand meester. Behalve de schade door het vuur ontstaan, heeft ook het water der spuiten aanzienlijke schade aange richt. Uit Rijswijk wordt als eene bijzonderheid gemeld: Yoor eenige dagen, toen de heer K. met zijne windhond jes (twee prachtige exemplaren) wandelde, waagde een der diertjes zich tusschen de wielen van een voortrollend rijtuig, en moest die roekeloosheid met den dood bekoo- pen. Wijl het diertje drachtig was, deed de heer K., op aanraden van zijn metgezel, het openen, te meer daar men met grond vermoedde dat de jongen ongedeerd konden gebleven zijn, zooals dan ook werkelijk het geval was. De jongen, (men vond er drie) die op zulk eene onnatuurlijk wijze en nog onvoldragen ter wereld kwa men, werden aan een kat toevertrouwd, die voor weinige dagen de eerste moedervreugde gesmaakt had, doch van hare jongen was beroofd geworden. De kat, de vijand schap tusschen haar geslacht en dat der haar toever trouwde voedsterlingen vergetende, verpleegde de hond jes recht moederlijk gedurende drie dagen; toen werd de verdere opvoeding der zuigelingen toevertrouwd aan een hond wiens zorg voor hen ook niets te wenschen overlaat, zoodat de hondjes goed ontwikkelden (W. Rolt. cour). Jl. Woensdag is te Dongen op de Vaart de oud onderwijzer A. van der Dussen, tengevolge van een val van slechts een paar traptreden, in den leeftijd van bijna 102 jaren overleden. Sedert jaar en dag ergert geheel Engeland zich over de schandalen van het zoogenaamde baby-/arming met andere woorden de kunst om de onschuldige wich ten, der moeders tot last, door verhongering enz. uit den weg te ruimen. Verschillende bladen hebben daarover aanhoudend wraak geroepeneindelijk is de politie zulk een baby/ar/ww^-etablissement op het spoor gekomen. Een proces is het natuurlijk gevolg. Hieruit blijkt dat in Brxton twee vrouwen wonen, Waters en Ellis genaamd, die onophoudelijk adverteeren dat zij zich belasten met de verzorging van buiten den echt geboren kleinen. De politie ondekte dat zij met een aan tal „dames" in correspondentie stonden betreffende het aannemen van kinderen. In de brieven wordt steeds de verzekering gegeven, dat de moeders nimmer meer iels van hare „lievelingen" zouden hooren, en dat de wichten 's nachts zouden worden afgehaald om opspraak te ver mijden. Negen kinderen werd n bij die twee kindermoor- dende vrouwen gevondende kleinen waren reeds zóo verzwakt, dat aan geen herstel te denken valt. Zonder ling is het, dat die vrouwen, die voor 5 pd. st. belooning kinderen den hongerdood doen sterven of ze verdrinken, weigeren de namen te noemen van de „dames", die aan die wichten het levenslicht schonken. The Times dringt er op aan, dat de regeering maatregelen zal nemen, om te voorkomen dat de bladen advertentiën opnemen tot aanbeveling van dergelijke immoreele instituten. De bekende Fransche schilder Gustave Courbet heeft geweigerd om zijne benoeming tot ridder van het legioen van eer aan te nemen. In een brief aan den mi nister betuigt hij zijn leedwezen dat men daartoe over gegaan is ondanks zijne bekende gevoelens omtrent adeldom en ridderorden, vooral in deze dagen, waarin men zoovelen, volstrekt niet belangeloos, van politieke gevoelens ziet veranderen. Wat eindelijk zijn gevoelen als artist betreft, acht hij dergelijke beloonende optre ding van den staat demoraliseerend voor de kunst en voor den artist, dien zij in officieele convenances inker- kert en tot de grootste middelmatigheid' veroordeelt. „Vergun mij dus, mijnheer de minister aldus eindigt de heer Courbet om de eer, die gij gemeend hebt mij te bewijzen, niet aan te nemen. Ik ben thans vijftig jaar oud en heb steeds mijne vrijheid bewaard. Laat mij in vrijheid mijn levenspad verder bewandelen, opdat men na mijn dood van mij zal kunnen zeggen: Hij behoorde tot geen school, tot geen kerkgenootschap, tot geen aca demie en vooral tot geen staatkundig régimetenzij tot dat der vrijheid." Den 17en en 18e" dezer heeft in een gedeelte van Duitschland een zwaar onweder gewoed. Te Erfurt zijn twee vrouwen door den bliksem doodgeslagen. Te Hon- nersum werd de nieuw gebouwde kerktoren zwaar be schadigd. In de omstreken van Hoeken ham eln en Nord- stemmen lag alles door den hevigen, plasregen letterlijk onderwater. Te Hohenstein,Lichtenstein, Lössnitz, Liin- bach en Lungwitz heeft een wolkbreuk aanzienlijke scha de aan de veldgewassen veroorzaakt. Te Hautmansdorff heefd de bliksem zesmaal achtereen in éene buurt ver woesting aangericht. Door den aandrang van water, ten gevolge der hevige buien, is aldaar in de huizen alles ondergeloopen. In den omtrek van Lulsdorf, Langel en 'Rauzel is de oogst door hagelslag zwaar geteisterd. Sommige aardappel- en andere velden zoowel als vele tuinen, zijn er letterlijk vernield. Men heeft hagclsteenen gevonden, grooter dan men ze ooit des winters ziet. Ook de gebouwen hebben natuurlijk veel geleden en de schade is zeer aanzienlijk. Omtrent de werking der brandwaarborg-maatschap pijen in verschillende landen van Europa, vinden wij in de Külniscke Zeitung de volgende opgaven. In Frank rijk bedragen de verzekeringen tegen brand, bij eene bevolking van 38 millioen zielen, eene som van 24,300 millioen gulden, die door 88, deels onderlinge maat schappijen deels maatschappijen die op premie verzeke ren, gedekt worden. Engeland, met 30 millioen inwoners, verzekert 14,400 millioen gulden. In Duitschland, met 40 millioen inwoners, beloopen de verzekeringen tegen brand eene som.van 15,840 millioen gulden, welke door 80 maatschappijen gedekt worden. In de brandverze keringen neemt dus Frankrijk de eerste plaats in. Anders is het bij de levensverzekeringmaatschappijen. Hier staat Engeland aan de spits, terwijl daarna de Vereenigde staten volgen. Voor het jaar 1868 waren de cijfers de volgende. Aantal Verzeker, kapit. Bevolking Verzeker.kapit, maatschappijen. mill. gld. mill, zielen, per hoofd gulden. Engeland 170 5400. 30 180. Ver. staten 55 324032 100.80 Frankrijk 16 74738 19.80 Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk. 34 63050 12.60 De overige sta ten v. Europa 25 360. 172 1.80 Behalve de 170 verzekeringsmaatschappijen werken in in Engeland nog ongeveer 10.000 kleine onderstands genootschappen friendly societies). Thermometerstarirt. 24 J uni's av. 11 u. 54 gr. 25 'smorg.7u.57gr. 'smidi. 1 u.63 gr. 'sav. 6u. 60 gr- Staten-geiieraal. TWEEDE K.AM.ER, Zitting van Vrijdag 24 Juni. Behandeling der veeartsenij- kundige wetten. Regeling van werkzaamheden. Ingekomen is een geschrift over de vacature bij de rekenkamer, dat wegens den inhoud wordt terzijde gelegd. Bij de beraadslaging over de verschillende wetten op het veeartsenij kun dig staats-toezicht en de veeartsenij- kundige politie leest de heer Westerhoff eene redevoe ring voor, die hij echter wegens opkomende ongesteld heid moet afbreken, doch op zijn verzoek, volgens het aangenomen voorstel van den voorzitter, in haar geheel zal geplaatst worden iri het Bijblad. De heer Begram acht de benoeming van vee-inspec teurs en veeartsen in districten onnoodig, en bovendien dat groote gebreken in de wet aanwezig zijn. Volgens hem had men beter gedaan de regeling der Zuid-Duitsche staten te volgen. Volgens deze wet worden de veehou ders aan goedwilligheid van de veeartsen overgelaten. Hij wenscht voortdurend staatstoezicht, maar op eene andere wijze als de regeerir.g voorstelt. De heer Rombach juicht deze wetten toe: het bezwaar dat de regeering bij art. 33 der wet te veel bevoegdheid om naar omstandigheden de wet toe te passen zou beko men, acht hij ongegrond. Juist dat moet als een der schoonste bepalingen van de wet geacht worden, want daardoor voorkomt men dat men bij onvoorziene of niet

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2