OÜRA N T. $°- 150. Maandag fiHttitenlimï» 1870. 27 Juni. DRINKWATER. De Burgemeester en Wethouders van TUsslngen j Gelet op de circulaire van den commissaris des konings in de provincie van den 15''" Juni jl. A n<>. 3784/1 (3e afdeeling), Provinciaal blad no. 72; maken bekend dat het put-, vijver- of slootwater, bij heersehende droogte dikwijls tot drinkwater gebruikt, volgens mede- deeling van den Inspecteur voor het geneeskundige staattoezicht op eene zeer gemakkelijk aan te wenden en onkostbare wijze kan worden gezuiverd van de dik wijls zich daarin bevindende en voor de gezondheid nadselige organische bcstanddeelen wanneer het, in een knip, ton of houten emmer, vermengd wordt met eene oplossing ch lorei urn ferricumonder den naam van liquor slyplicus in ieder apotheek voorhanden. Op elke tien liters (een kleinen emmer vol) waters moet eene hoeveelheid van T9n giararae (ongeveer 14drop pels) gevoegd, en het water daarna goed omgeroerd en gedurende 24 uren in rust gelaten worden. Na verloop van dieif tijd zal het water volkomen geklaard zijn, ter wijl zich op den bodem der kuip, enz. een dik bezinksel van ijzeroxyde, waarin de onzuivere deelen van het water zijn opgenomen, zal gevormd hebben. De aanwending van dit middel vordert echter eene zekere mate van nauwkeurigheid, vooral ten aanzien van de aangegevene hoeveelheid van het bij het water te voegen vocht, dat in te groote hoeveelheid gebezigd, wel geene schadelijke gevolgen ban hebben maar toch een onaangenamen smaak aan het water zou mede- deelen, terwijl men, met aanwending van de noodige zorg, een gezond en smakelijk drinkwater erlangt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18 Juni 1870. Dc Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, A. E. DliONKERS, I. S. PERSONEELE BELASTING. De burgemeester van Tlissingen, maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijks ontvanger is gezonden, het executoir verklaarde kohier wegens de personeele belasting n°. 1, dienstjaar 18^; de daarop voorkomende belastingschuldigen worden uit- genoodigd, om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolging; en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen drie maanden na heden bchooren te worden ingediend, terwijl de aangif ten ter bekoming van ontheffing, in geval van verhuizing op grond van art. 27, 2 der personeele wet moeten worden gedaan bij den rijks-ontvanger, binnen éen maand, volgende op het tijdstip waarop het perceel is ontruimd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 Juni 1870. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. Middelburg 25 Juni. De tweede kamer heeft heden de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het veeartsenij kundig staatstoezicht en de veeartsenijkundige politie voort gezet. Een araendement van den heer van Kerkwijk, strek kende tot behoud der bevoegdheid van gemeente- en provinciale besturen om verordeningen te maken, is aangenomen. Sommige artikelen zijn geschorst. In de zitting van a. Woensdag zal de nominatie voor een lid van de algemeene rekenkamer worden opgemaakt. Het Provinciaal blad van Zeeland n°. 75 bevat een besluit van gedeputeerde staten dezer provincie vau den 24Cn dezer, waarbij, met wijziging in zoover van bun be sluit van den 27cn Mei jl. (Prov. blad n°. 63) als door de longziekte besmet worden verklaard de hofsteden bewoond door Ja. Bil, wed. L. Boot en C. Koopman onder de gemeente Nieuwerkerk, de daaraan grenzende gron den, die tot de hofsteden behooren, en de wegen die langs en door die gronden loopen; en als van de longziekte verdacht, de gedeelten der gemeente Nieuwerkerk begrensd, aanvangende ten noorden door den Kieweg, van den Ouden Polderdijk tot den Capelleweg, dien weg tot aan het Loenswegje, dat wegje volgende tot aan den Yissersweg, van daar tot den Blooteweg, voorts den Gatweg tot den Zwanen burgschen weg, laatstgenoemden weg tot den Slotweg, dien weg tot den Groenendijk, dien dijk totden Provincialen straatweg, laatstgenoemden weg tot en met den Ouden Polderdijk alwaar dezen aan den Kieweg aansluit, met dien verstande dat de genoemde dijken en wegen daaronder niet zijn begrepen. Dc Nieuwe Rotterdamsche courant verneemt dat than s bij den raad van state aanhangig is een wetsontwerp tot groote uitbreiding van het kiesrecht. Men verzekert, dat de census in de groote gemeenten nagenoeg gelijk gesteld zou worden met den census, die tegenwoordig voor de gemeenten ten plattenlande van kracht is. Dc Staats courant van heden bevat het koninklijk besluit van den llcn dezer, houdende vaststelling van een reglement van politie voor de haven te Moerdijk, en zulks met intrekking van het koninklijk besluit van 2 Februari 1866 (Staatsblad n°. 8)alsmede het koninklijk besluit van den 14en deze.", houdende vernietiging der besluiten van den gemeenteraad van Kampen dd. 4 Februari jl., betrekkelijk het beheer van het hervormd armenweeshuis en het reglement voor het Roomsck- catbolieke weeshuis aldaar. Iu de overwegingen van laatstgenoemd besluit wordt ouder anderen gezegd „dat art. 147 der gemeentewet wel de benoeming, voor zoover die niet aan anderen behoort, van de leden en beambten van het bestuur der godshuizen en andere instellingen van weldadigheid aan den gemeenteraad opdraagt, maar dat daaruit, evenmin als uit de bepalin gen der wet tot regeling van het armbestuur, de bevoegd heid van den gemeenteraad tot bet voeren van beheer over de instellingen, bedoeld bij litt. b en c van art. 2 der laatstgenoemde wet, kan worden ontleend; „dat dus de raad van Kampen zijne wettelijke bevoegd heid is te buiten gegaan: „1°. met opzicht tot het hervormd armenweeshuis, door te besluiten tct het benoemen eener raadsccmmissie, ten einde met den nog aanwezigen regent het beheer tijde lijk op zich te nemen en een reglement te maken 2°. met opzicht tot het roomsch-catholiek weeshuis, door aan de te benoemen raadscommissie op te dragen, in overleg met regenten, het reglement in overeenstem ming te brengen met de behoeften des tijds, en te bepa len, dat het alzoo geconcipieerde reglement aan 'sraads goedkeuring zal zijn onderworpen en daarin de bepaling moet worden opgenomen, dat het niet mag worden ver anderd dan met medewerking en goedkeuring van den raad; „dat mitsdien de genoemde raadsbesluiten zijn in strijd met de wet." Jl. Dinsdag avond was een dertigtal personen, waaronder de letterkundigen Hofdijk, de Bull en Keiler, naar aanleiding van de uitnoodigingder keeren Zimmer man en Schimmel in de Eensgezindheid te Amsterdam vergaderd, ter bespreking van de belangen van het tooneel. Zij van wie deze samenkomst was uitgegaan wensch- ten dat eene maatschappij kon worden in het leven geroepen, met het doel door het oprichten van tooneel- scbolen en het uitgeven van een we ekblad de tooneelkunst hier te lande op te beuren. De maatschappij zou in alle plaatsen des rijks afdeelingen kunnen hebben, terwijl te Amsterdam haar hoofdzetel gevestigd zou zijn. Dit voorstel vond algemeene goedkeuring,en bijna alle tegenwoordige personen traden toe tot de nieuwe maat schappij, die nog geen bepaalde naam heeft en op verzoek van den heer Zimmerman in alle gevallen niet „tooneel- verbond" zal gedoopt worden „verhond" beteekent eer „gewapende broederschap," „vereeniging met politiek, doel," en past niet voor de vrienden des vredes. De maatschappij zal zich vóór alles ten doel stellen de toekomstige tooneeispelers eene betere opleiding te verschaffenvan de tegenwoordige tooueeldirectiën ver wacht men weinig medewerking. Daarom meende dc heer A, F. K. Hartogh dat het uitgeven van een tijdschrift hoogst noodzakelijk was, waarin de tegenwoordige too- neelvoorstellingen aan eeue ernstige critiek werden onderworpen. Intusschen was op voorstel van den heer Schimmel eene commissie benoemd, die met de hoofdcommissie zooveel uoodig zou beraadslagen over de samenstelling der statuten en huishoudelijke bepalingen zoude ontwer pen. Daartoe werden verkozen de keeren: dr H. R. F. Ilubreckt, A. J. de Bull, Joh. C. Zimmerman, A. C. Wert- hcira, Hacke van Mijnden, U7. J. Hofdijk en de Brieder; vooral de verkiezing van den laatstgenoemde is een be wijs en de keeren Hartogh en Marten Westermaa wezen er dan ook op dat het den leden ernst was met hun wensch naar vrije, eerlijke tooneelciitick. De heer Martin Kalff wenschte, dat de maatschappij zich zou ver eenigen met het door hem reeds vroeger in eene brochure uitgesproken gevoelen, dat stedelijke subsidie van too- neeldirectiën „met de eerste beginselen van ons staats recht" streed. De heer Schimmel stelde hem gerust vooreerst wenschte men alleen subsidie voor de tooneel- scholeu te vragen. (Nieuios v. cl. dag.) Benoemingen en bestuiten. consulaten. Benoemd tot Nederlandsch consul te Salonica, buiten bezwaar van 's-rijks schatkist, G. Dumon- teil Lagrèze. Onderwijs. De gemeenteraad van Schiedam heeft tot reetor der Latijnsche school benoemd dr. W. M. Montijn, van Hoorn, en besloten de koogere burgerschool met driejarigen cursus te veranderen in eene met vijfjarigen cursus. Yerkiezingen. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben bepaald dat de verkiezing van een lid der provinciale staten in het kiesdistrict Sluis, ter vervanging vaa den heer F. L. Benteijn, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomenj zal plaats hebben op Dinsdag 12 Juli a.en de herstem ming, zoo die noodig mocht wezen, op Dinsdag den 26CQ daaraanvolgende. Tot lid van den gemeenteraad van Biervliet is gekozen de heer P. Lijbaart, met 24 yan de 36 uitge brachte stemmen. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Limburg, kamer der burgerlijke zaken, heeft in allen deele bevestigd het vonnis der arrondissements-rechtbank te Maastricht, waarbij Jos. Russel, drukker en uitgever van het dag blad L'ami du Limbourg, veroordeeld is ter zake vaa laster, bij middel van gemeld blad gepleegd, om aan den heer Hubert PyIs, oud burgemeester, lid der tweede kamer en der provinciale staten en wethouder der ge meente Maastricht, te betalen eene schadevergoeding van f 1500. Hij is mede veroordeeld in al de kosten. De eerste kamer van het keizerlijke hof teLyon, gepre sideerd door den eersten president Millevoye, heeft een zeer belangrijk arrest gewezen. Het heeft beslist, dat de akte, waarbij een individu aan een meisje, dat met hem samengewoond heeft en tijdens hun samenzijn tweemaal moeder werd, belooft haar een jaarlijksche lijLenie uitte betalen, een geoorloofde overeenkomst is en ten uitvoer gelegd moet worden. De beer M destijds 23 jaren oiidj

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1