Ömtcnhuiix oude vaarwater van Antwerpen naar Tholen geheel on aannemelijk is, op grond 1® dat die na korten tijd in het geheel niet meer te herkennen zal zijn door de aanslib bingen die de afdamming der Ooster-Schelde veroorzaakt, en 2° omdat zij het grondgebied van Zeeland zonder noodzaak aanmerkelijk zou inkrimpen; c. dat het voorstel van den hoofdinspecteur van den waterstaat, om redenen in zijn rapport aangegeven, het meest aannemelijk schijnt, met dien verstande dat de lijn zooals die in potlood op de kaart is aangewezen, niet worde getrokken van den Deurloopolder naar den polder Hinkelenoord, maar van de kruin van den dijk van den Deurloopolder, waar die ten noorden in de Eendracht aan den Schakerloopolder aansluit, naar het punt waar de Scheldedam den buitendijk van den Caterspolder snijdt, op grond: 1®. dat bij even- tueele indijking tegen den Scheldedam, de nieuwe pol der niet door de grens zal worden doorsneden 2® dat dan de Broodelooze schor (abusief op de kaart de Boere- schor genaamd) vroeger een polder van het eiland Tho len, als van ouds in zijn geheel tot het grondgebied van Zeeland blijft behooren, en 3® dat het ook hier onbillijk zou zijn het grondgebied van Zeeland meer in te krim pen als hoogst noodzakelijk is. Daar plaatsgebrek de opneming in dit nommer verhin dert van het verslag der heden namiddag alhier gehouden gemeenteraadszitting, moeten wij ons bepalen tot de korte vermelding van enkele der genomen besluiten. Aau ipevrouw de wede. Kniphuisen is eene grafruimte voor vier kisten in de rij der eigen aarden graven op de gemeentebegraafplaats afgestaan. Eene missive van het burgerlijk armbestuur tot vast stelling van het maximum van voor zijne rekening te verplegen personen is aaugehouden. In de gemeentekas is gestort eene som van f 161.40.V, zijnde het goed slot der rekening over het jaar 1869—70 van de vroegere bijzondere gymnastiekscliool voor meis jes, thans aan de gemeente overgedragen. Ten behoeve der regelingscomraissie voor het XIIe Nederlandsch taal- en letterkundig congres, alhier te houden, is een krediet van hoogstens f 800 uit de ge meentekas verleend. Aan de heeren J. E. Risseeuw en J. B. Haringman, gemeente-heelmeesters alhier, is ieder eene gratificatie van f 50 toegestaan voor den waargenomen dienst in de gestichten na het overlijden van den heer V. van Lissa. Mejufvrouw Achilles, hoofdonderwijzeres op school B, is gemachtigd om zich tijdelijk als onderwijzeres in de handwerken te doen bijstaan door mejufvrouw H. Klap, die daarvoor eene jaarwedde van f 100 ontvangen zal. Den heer A. van der Pluijm, eervol ontslagen eerste commissaris van politie alhier, is een pensioen van f 1000 uit de gemeentekas toegestaan. Het in de vorige zitting door burgemeester en wet houders gedane voorstel, om het schoolgebouw in de Gortstraat (hoofdonderwijzeres mejufvrouw Achilles) definitief voor vijf jaren te huren, mits de eigenaar de noodige veranderingen doe maken, is na discussie aan genomen. De ontwerp-grensregeling van MiddelburgArnemui- den is goedgekeurd. Voor de vacature in de algemeene rekenkamer ontstaan door het overlijden van den heer C. H. T. baron Nahuys, hebben zich, voor zoover bekend is uit de mede- deeling der namen aan de tweede kamer, tot nogtoe de volgende sollicitanten aangemeld: Jonkheer J.Westpalm van Hoorn vanBurgh;G. R.A. J. van Hasselt, rijks-ontvanger te Steenwijk; mr. T. Mod derman, referendaris bij het departement van justitie j D. Bas Backer, lid der gedeputeerde staten van Gelder land J. C. Bloem, hoofdinspecteur van de directe belas tingen, het kadaster, de in- en uitgaande rechten en accijnseu bij het departement van financiën; jonkheer Eir. C. L. van Beyma thoe Kingma, burgemeester van Lemsterland, enz Jonkheer A. Calkoen, ambtenaar bij het departement van binnenlandsche zaken; J.W.A. Roijaards, ontvanger der registratie en domeinen te Gouda; A van Eek, bewaarder van de hypotheken en het kadaster te Gorinchem; jonkheer mr. J. K. W. Quarles van Ufford, referendaris bij het departement van koloniën. De Staats-courant van Zondag en Maandag 19 en 20 dezer bevat het koninklijk besluit van den 4ei» dezer tot af- en overschrij ving van hoofdstuk II op hoofdstuk I der begrooting van Nederlandsche-Indië voor het dienst jaar 1870, vastgesteld bij de wetten van 7 December 1869, Staatsblad n°. 204 en 205. De minister van binnenlandsche zaken maakt in de Staats-courant van heden bekend dat voor de tweede maal in het loopende jaar gelegenheid zal worden gege ven tot het afleggen der natuurkundige en geneeskun dige examens, bedoeld in artt. 4 en 5 dier wet, in de maand September e. k., en dat de examens bedoeld in artt. 8 en 9, ter verkrijging eener akte van bevoegdheid als hulpapotheker en apotheker, voor de tweede maal zullen worden afgenomen in de maand December e. k. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan J. J. L. ten Kate, predikantbij de Nederduitsch-hervormde gemeente te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der onder- scheidingsteekenen van ridder der Danebrogs-orde 3« klasse, hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. Onderwijs. Het bestuur der industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam, opgericht door de beide Amsterdamsche departementen der Maatschappij tot n utvan'talgemeen heeft zich dezer dagen per adres gewend tot den minis ter van binnenlandsche zaken, om diens aandacht te vestigen op het wenschelijke, dat bij de aanstaande regeling van het onderwijs aan de nieuwe academie voor beeldende kunsten, ook aan vrouwen de toegang tot dat onderwijs zal worden verleend. Het bestuur achtte zich tot dienstap gerechtigd, omdat het geroepen is langs ver schillende wegen de ontwikkeling der vrouw te bevor deren en de gelegenheid te vermeerderen, waardoor zij zich een zelfstandiger werkkring kan openenhet grondde zijn verzoek op de ervaring die het had opgedaan, dat de vrouw buitengewone vatbaarheid heeft om het on derwijs in beeldende kunsten met vrucht te volgenen drong dit aan door te wijzen op het feit dat vrouwen hier te lande elke gelegenheid missen om in kunst te worden opgeleid. (Handelsijl.) Kerknieuws. Ter vervanging van den onlangs overleden heer J. Cammaert, pastoor der Roomsch-catholieke gemeente te Neuzen, is thans aldaar voor die bediening aangesteld de heer A. A. van Aerdt, tot dusver kapellaan te Ooster hout (Noord-Brabant). Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 18eD dezer, zijn de hoofdonderwijzers H. van Bergen, J. C. Kikkers, G. Laveel en J. Zeven en de hulponderwij zer P. Schippers gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd, de twee eerstvermelden tot onderwijzer der tweede en de drie laatstvermelden tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. (Staats-courant.) Gemengde berichten. Naar men verneemt, heeft de minister van finan ciën bepaald dat al de ambtenaren bij de posterijen, die meer dan vijftig jaren dienst hebben, op pensioen zullen gesteld worden. (N. Roti. cour.) De wedstrijd, door de scherpschuttersvereeniging „De zwijger" te Utrecht, onder beschermheerschap van prins Hendrik der Nederlanden, uitgeschreven, heeftgiste- renin 't fort nabij de Bilt plaats gehad; 180 &190 scherp schutters namen daaraan deel en vertegenwoordigden de volgende vereenigingenUit Utrecht de schutterij, de vereenigingen „De zwijger", de stndenten-vereeniging, de Utrechtsche weerbaarheid, de vereeniging „Voorwaarts" en de vereeniging „Oranje"uit Apeldoorn de vereeni ging „Kioonprins" en de vereeniging der Yeluwsche weerbaarheiduit Schiedam de scherpschutters en de vereeniging „Arena"; de schutterij van Gouda en de weerbaarheidsvereenigingen uit Haarlem, Rotterdam, het Westland, den Helder, Gorinchem, 's-Hertogenbosch, Leiden, Zeist, Wageningen, Vianeu, Delft, Amsterdam, Zwolle, Woerden, Maarssen en Groningen. Des avonds zouden in het parkTivoli door prins Hendrik de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt worden. Het baden eischt weder verschillende offers: in de Maas bij Linne waagde iemand zich te ver en verdronk; te '8-Hertogenbosch is een huzaar in den Bommel ver dronken en te Zwolle een soldaat. Charles Dickens heeft zijn laatsten roman „Edwin Drood" tot de helft voltooid, doch het slot zoodanig in schets ontworpen dat Wilkie Collins er geen bezwaar in ziet het werk te voltooien. Bij de buitengewone vlucht, die het gebruik van petroleum genomen heeft, is het niet onbelangrijk te vermelden, dat, volgens raededeelingen van het Ameri can-Gaslight Journal, de bronnen in Amerika reeds beginnen op te drogen. De beste bronnen in Oilcity houden reeds op te vloeiende 500 bronnen aan de Irawaddy, in den staat Indiana, leveren te zamen in éen jaar nog geen 100,000 gallons éen gallon 4Vliter petroleum; de oude bronnen van Pennsylvanie, vooral de Monongahela-bron, bij Pittsburg, de bronnen in de Alleghany, in het Beaver- en Muskingum-dal, heeft men slechts vloeibaar kunnen houden door baar van tijd tot tijd dieper te maken, en de 14 voet diepe Freescom-bron, in den staat Nieuw-York, eens een der rijkste, is geheel en al opgedroogd, nadat men een tweede bron van nog grootere diepte in hare onmiddellijke nabijheid in exploi tatie had gebracht. De uitvinding der correspondentiekaarten,welke kaarten ook bij het onlangs door onze tweede kamer aangenomen wetsontwerp tot herziening der postwet ingevoerd zijn wordt steeds ten onrechte aan Oosten rijk toegekend. Het denkbeeld is het eerst ontwikkeld door Pruisische afgevaardigden op het in 1866 te Carls- ruhe gehouden postcongres. Oostenrijk komt evenwel de eer toe dat het dit middel het eerst in practijk ge bracht heeft. Den lcn October 1869 begonnen, had de nieuwe inrichting weldra zulk een gunstig gevolg dat in de eerste drie maanden reeds zes millioen stuks dezer kaarten afgeleverd werden, en dit, tegen veler verwach ting, geenszins ten nadeele van het gewone brieven vervoer, terwijl het zich laat aanzien dat het verbruik nog belangrijk zal toenemen. Verscheidene landen, als Engeland, Beieren, België, zijn, behajve de reeds ge noemde, sedert tot de invoering der kaarten overgegaan. Tusschen Prerau en Hullein, twee plaatsjes in Moravië, is een veetrein op een personentrein gestooten. Behalve een groot aantal ossen en varkens zijn ze3 per sonen gedood, terwijl verscheidene wagens verbrijzeld werden. Volgens opgaaf van de commmissie betrekkelijk den brand te Bodegraven bedraagt de schade, door den brand veroorzaakt, na aftrek der assurantiegelden, eene som van /325.Q00. Tot den 18 dezer waren bij de commissie liefdegiften ingekomen tot een bedrag van ƒ44,710.50. De persoon die onlangs gearresteerd is wegens diefstal van geld aan het station te Winschoten en al daar cellulair gevangen zat, is gisteren nacht ontvlucht. De rijksveldwacht heeft hem achtervolgd, doch hij ont kwam over de Pruisische grenzen. Menig onheil is reeds veroorzaakt, doordat bij het aanstrijken van lucifers de afspringende phosphorus in eene wonde aan de hand kwam-en het verlies van een lichaamsdeel, ja zelfs van het leven ten gevolge had. Voor iedereen, die zulk een ongeval mocht treffen, is de volgende raad van veel gewicht. Men dompele de hand aanstonds in sterk sodawater, want de phosphorus gaat met soda zeer licht een scheikundige verbinding aan en vormt phosphorzure natron, een geheel onschadelijke stof. Bij aanwending van dit middel, kan men verzekerd zijn niet de minst nadeelige gevolgen van het ongeval te zullen ondervinden. (Prov. Ooerijselsche cour.) Te Berliju is voor volksscholen een boekje uitge geven, dat eene verzameling bevat van 72 afbeeldingen der voornaamste vergiftige planten, die in Duitschland groeien; eene korte en duidelijke beschrijving is er bijge voegd. Het is door een kruidkundige van grooten naam vervaardigd eu voor zeer geringen prijs verkrijgbaar gesteld. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is vanwege het bestuur der domeinen te Neuzen te koop aangeboden de in 1869 ingedijkte polder, gelegen in het Axelsche gat, bij Sluiskil en behoorende tot bovengenoemde gemeente, ter grootte van55hektaren, 43 aren en 30 centiaren, verdeeld in 14 kavels. Daarvan zijn de eerste 12 kavels verkocht, welke gezamenlijk hebben opgebracht eene som van f 87,257, terwijl de laatste 2 kavels voorloopig zijn opgehouden, beide op eene som van f 6150. Thermometerstaiid. 21 Juni 'sav. 11 u. 60 gr. 22 'smorg.7u.66gr. 'smidd. lu. 77 gr. 'sav. 6u. 73gr. Algemeen overzicht. Sommige Belgische dagbladen geven aan de onlusten te Verviers, welke een ernstiger karakter hebben gehad dan men aanvankelijk meende, een politieke beteekenis en stellen de Internationale arbeidersvereniging daar voor verantwoordelijk. Ditmaal schijnt daarvoor meer grond te bestaan dan wel anders met de tegen die ver eeniging ingebrachte beschuldigingen het geval is. Ver viers is in België een der middelpunten van de werklieden beweging, en schier alle werklieden dier stad en van hare omstreken maken deel uit van het groot en in macht

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2