dingers die nauwelijks wisten wat een academie is? Werden niet zestien van de vijftig plaatsen stormender hand ingenomen door leerlingen van een zelfde school, een school waar men zorg gedragen had om hun hoofd op te proppen met hetgeen men wist dat de stof voor het examen zou zijn, en dat ten koste van het overige onder wijs? Zoo spreken de tegenstanders van den maatregel. Te vergeefs is het dat men hen het voorbeeld voorhoude van Pruisen, waar het door hen aangevallen stelsel uit muntend werkt,- zij antwoorden dat Pruisen en Engeland twee verschillende natiën zijn, dat de vergelijking dus niet opgaat, enz. Ongetwijfeld hebben zij gelijk wanneer zij zeggen dat, strikt genomen, een jongmensch van talent in een exa men overwonnen kan worden door een mededinger die niet half zooveel kennis bezit. Maarzij vergeten te zeg gen waarom wij ons in de keu2e van stelsels door der gelijke uitzonderingen moeten laten leiden. En wat zij ons volstrekt niet verklaren, is: hoe het komt dat men zoo allermerkwaardigst geschikt zou zijn om ambtenaar aan een ministerie te worden, alleen omdat men door hertog X of markies Y geprotegeerd wordt. De beer Gladstone heeft-zich1 echter toch nog ten aan zien der aristocratie bon prince getoond. Het bewijs daarvan Er is éen ministerieel departement dat hij aan het patriciaat gelaten heeft, dat van buitenlandsche zaken. Daarvoor wordt geen vergelijkend examen ver- eischt. De diplomatic met hetgeen daartoe hoort, is tot nader order in het bezit der aristocratie gelaten. De heer Gladstone is dus niet zoo radicaal als men hem voorstelt. Ik kom thans terug tot mijnen twijfel, in den aanvang van dezen brief geuit, of namelijk de strekking van den door Gladstone genomen maatregel wel volkomen wordt begrepen, hetzij door hen die hem prijzen, hetzij door hen die hem gispen. Ik heb toch niets gelezen (kt, te dien opzichte, beantwoordt aan de gedachten die deze maatregel bij mij opwekt. Een der schijnbare zonderlingheden van Engeland is dat het beginsel van eerstgeboorte onder jongere zonen even heftige aanhangers telt als de oudste zonen zeiven zijn. Vanwaar dat verschijnsel Omdat de concentratie van het erfdeel in de handen van den oudsten zoon dezen de middelen geeft om, ten koste van het algemeen, ieder lid zijner familie ruim schoots schadeloos te stellen. Een schatrijk edelman heeft een invloed en protectie, welke natuurlijk over eenkomstig zijn rijkdom is, en men begrijpt wel dat hij zich daarvan ten voordeeJe zijner broeders bedient, door aan den een eene winstgevende plaats in de administra tie ten deel te doen vallen, aan den ander een hooge waardigheid in de kerk te bezorgen enz. Gij raadt dus reeds wat mijne conclusie is. Het beginsel van vergelij kende examens voor openbare ambten ingevoeld, is als een mijn, welke onder het gebouw der Engelsche aristo cratie wordt gegraven. Indien dit beginsel, hetwelk langzamerhand zich zal ontwikkelen, ooit overheerschend wordt, dan is het gedaan met de schadeloosstellingen der oudste zonen aan hunne jongere broedersMen zal dan waarschijnlijk in Engeland zien geschieden wat in Frank rijk gebeurd is. Wanneer eens het oogenblik komen zal dat alleen de oudste zonen belang zullen hebben om het recht van eerstgeboorte te handhaven, dan zal dat ge bouw zijne instorting nabij zijn. Dat oogenblik nadert snel. Rusland. *Oblig. Hope Co. Leening 1860 4 J pet. 82| ♦Certific. dito4 65$r ♦Inscript.Stieglitz&Co.2e&4eL. 4 65} *Obligatiën 18674 68| ♦dito 1869 4 68^ ♦Certific aten 6 42 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatscb. 5 223$ ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 4J dito spoorweg Poti-Tiflis 5 86£ dito dito Jelez Orel 5 86g dito dito Oharkow Azow. 5 «841 Polen. *Schatkistobligatiën4 67} Pruisen. ♦Obligatiën...5 Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 55f4 ♦dito dito April/Oct. 5 56t"c ♦dito in papier Mei/Nov. 5 49rV ♦dito dito Febr./Aug. 5 49} Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaisonc. s. 5 ♦Obligatiën2f thans 3 29|tf ♦dito 18673 30} ♦dito Binnenlandsche3 26} Portugal. Obl. 1856—1868 3 32} ♦dito 18673 33} Turkije. dito (binnenl.)5 50} Griekenl. dito (blauwe)5 9} Egypte. dito 1868 7 79fV Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 92} ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 95# ♦dito dito dito (1885) 6 94rï ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p)7 65-r dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures 8 34# dito St..Paul&Pae. Spw.Usec. 7 r 69s dito dito dito 2e sec. 7 67t dito dito 1869 dito 7 69 Brazilië. *Obi. 1863 41 ♦dito 1865 5 89 Jt Mexico. dito 18513 15i Grenada, dito afgestempeld6 24# Ecuador, dito1 8 Venezuela, dito3 Prijzen ven coupons. Amsterdam, 17 Juni. Metall. f 20.70; Dito zilver f24.171: Dito Eng. per 11.821; Eng. Russen per f 11.821; Eng. Portugal per 11.821; Fransche 5 6^- Belg. ƒ56}; Pruis, 341; Hamb. Kussen 271; Kussen in Z. R. 30; Pools, in F1Spaans, fAmerik Dollars ƒ2.40; dito papier Spaans.-Frans. 561. i\Mïiflïrtg!)eiïi. Ontvangen voor de noodlijdenden te Bodegraven bij D<. BOONEN, van N.-N. ƒ10, S. f10, N. N. ƒ1, N. N. ƒ5, H. C. O. K. 10, Z. 2.50, C. ƒ5, Bodegraven, 1 coupon 21 pc. W. S. 12.371, N. N, 1 coup. 21 pet. W. S. ƒ1.231 en 1 dito groot 4.95, B. S. 10, 0. (collecte Oostkerk voormiddag 12 Juni) ƒ10, Z. W. 1 coupon 2.V pet. W. S. 4.95, N. N. 6.25, L. 1, D. M. P. ƒ1.50; bij D«\ VAN BERLEKOM: van B. 2.50, B. ƒ1, K. T. 1 coup.3%> W. S- 1.481, en 1 coup. dette Beige 41 pet. fr. 2.25, N. N. 10, A. B. 2 Russ. coupons ieder groot 5.90, noodlijdenden Bodegraven ƒ1, R. R./10, X./10, te zamen ƒ144.601. Onder dankbetuiging voor het bereids ontvangeneblij ven de ondergeteekenden zich gaarne met de verdere overmaking der bun toe te zenden giften belasten. H. BOONEN. J. P. BERDE NIS VAN BERLEKOM. ecber bar te zegt de keizer dat die vrïendschapzal blijven bestaan daar de ontwikkeling der moderne maatschappij afhangt van onze vereeniging en samen werking." HetFransch dagblad la France richt de aandacht weder op de ex koningin van Spanje en herhaalt het oude bericht dat hare partij pogingen aanwendt om eene abdicatie te verkrijgen ten gunste van den prins der Asturiën. Dit maal zou koningin Isabella niet ongeneigd zijn om aan het geuite verlangen te voldoen. De politieke toestand in Portugal, gelijk hij uit de kazerne samenzwering van den maarschalk Saldanha werd geboren, wordt dagelijks bevestigd door middel van koninklijke besluiten. Van constitutioneel bestuur is daarbij geen sprake meer. Een der merkwaardigste koninklijke besluiten is wel dat, waarbij de heffing dei- belastingen voor 18701871 wordt bevolen op den voet als in het vorig jaar door de vertegenwoordiging werd bepaald. Reeds meermalen was in de Amerikaansche dagbladen sprake van de gruwelijke wreedheid, waarmede op Cuba zoowel de Spaansche troepen als Cubaansche opstande lingen krijg voeren. Eergisteren heeft de kamer van afgevaardigden te Washington dan ook waar zij zich met het gevoelen van den president Grant vereenigde ten aanzien derniet-erkenning van de opstandelingen als oorlogvoerende partij den president der republiek ge machtigd om vertoogen in te dienen bij de regeering te Madrid over de thans op Cuba gevolgde wijze van oorlog voeren en daarbij desnoods de medewerking van andere gouvernementen in te roepen. Omtrent de verwikkelingen van Portugal en Italië verneemt men nog niets naders. De verschillende in omloop zijnde geruchten hebben voor het oogenblik nog geenerlei waarde. De bewering dat de regeering te Flo rence een paar oorlogschepen naar de Portugeesche wateren zal zenden schijnt eenigen grond te hebben. Engeland. Aan een brief uit Londen ontleenen wij het volgende omtrent een door het Engelsch ministerie genomen, onzen lezers reeds bekend besluit: De heer Gladstone heeft een maatregel genomen waar van de strekking, naar het schijnt, noch door de libera len die hem zeer toejuichen, noch door de conservatieven die daarover zeer verbitterd zijn, recht begrepen wordt. Een order in councilgedateerd van Balmoral de ge liefkoosde verblijfplaats der koningin behelst dat van den 31cn Augustus van dit jaar de ambten, waarover de verschillende ministers ie beschikken hebben en hetgeen hier de „civil servicegenoemd wordt, voortaan toege kend zullen worden aan personen, wier verdienste door een voorafgaand examen gebleken rs. Met andere woor den: men maakt een einde aan het verleenen van die betrekkingen bij gunst; het oude stelsel verdwijnt; de rijksbetrekkingen worden voor mededinging openge steld. Laat ik nu al dadelijk zeggen dat daarin niets is dat als geheel nieuw kan beschouwd worden. Dergelijk stelsel toch was reeds voor Indië aangenomen. Maar wat nieuw kan genoemd worden is de uitbreiding van bet stelsel ook voor de administratie in Engeland. Het is niet te ontkennen dat zulk eene hervorming een zeer liberaal karakter draagt. De liberalen hebben dan ook bij die gelegenheid voor het ministerie al den wierook gebrand dien zij maar bezaten. En waarlijk, hoe zou men het niet kunnen goedvinden dat men de protectie noodzaakt om het veld te ruimen aan de verdiensten Doch hoe slecht ook een zaak is, toch heeft zij nog altijd verdedigers. De zaak van het patroniseeren heeft dus ook de hare. Men moet hen hooren in hunne uitin gen van verontwaardiging! Welk een weelde van drog redenen! Wat, zegt men, omdat iemand een examen met goed gevolg afgelegd heeft waarvoor hij langen tijd te voren door een speciaien onderwijzer is klaar gemaakt, zou daaruit nu volgen dat hij geschikt is om bet land nuttig te dienen als ambtenaar bij het ministerie van financiën, van oorlog, van marine of van openbaar onder wijs? Wienis het onbekend hoezeer (1e kansen het toeval bij het slagen in een examen van invloed zijn. Is het dus niet aan te nemen dat een jongmensch, begaafd met de grootste bekwaamheden en met alle intellectueele be gaafdbeden, welke men in een universeele opleiding vindt, op een examen kan worden voorbijgestreefd door een dommen adspirant die in een school ad hoe evenals een roanegepaard gedresseerd is? Ileeft men in de onlangs plaats gehad hebbende worstelingen ter 1 verkrijging van de buitenkansjes van den Indian civil service" niet gezien chit uitmuntende kweekelingen van Oxford en Cambridge geslagen werden door mede- Bretij&mgm. Heden is te Zierikzee aangekomen het barkschip Su zan na en Elisabeth, gezagv. D. H, van der Heijde. Heden is van Veere naar zee gezeild de schooner Adriana Wilhelmina, gezagv. J. van Eyk, in ballast van Middelburg naar Newcastle. tjimöflsbrrirljtm. Prijzen ran effecten. Amsterdam 18 Juni 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 55Hf ♦dito dito dito 3 67J- ♦dito dito dito 4 86} ♦Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ncd. staatssp. 89 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2i 591 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 94:j i ♦Certific. adm. Hamburg 5 69} ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 78^ ♦dito ƒ1000 1864 5 „93 ♦dito f 1000 1866 5 „92} ♦Loten 1866 5 r 223 Stïwrrtmtim. Voorspoedig bevallen van eene Dochter H. C. VAN DEN BRINK, Echtgenoot van Middelburg, J. KERKMEIJER, den 18 Juni 1870. Staten bode. Den 10cn dezer overleed alhiqr, in den ouderdom van ruim 30 jaren, mijn geliefde Echtgenoot, de heer FRANS THOMAS JANNETTE WALEN, na eene echtvereeni- ging van slechts negen maanden. Wijchen, M. E. VAN DEN BROECKE, 17 Juni 1870. Weduwe F. T. Jannette Walen. Eenige en algemeene kennisgeving. Uithoofde van buitenlandsche betrekkingen wordt deze eerst heden geplaatst. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 90 jaren, tot droefheid van mij, mijne Kinderen en bebuwdkin- deren, mijn geliefde Echtgenoot JOHANNES CORNE- LIS VERVATE, oud-secretaris bij de Marine. Vlissingen, A. C. VERVATE, 16 Juni 1870. Herklots. Eenige en algemeene kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3