öuitcnlünïi. De heer P. Doedes, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Hemmen, heeft voor het beroep naar Zaamalag bedankt. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Zou- telande is na het bedanken van den heer G. Wetsels,te Barum, tot predikant beroepen de heer P. A. J. Noordink, te Zelhem. Marine en leger. Uit Breda meldt men dat alle cadetten die het eind examen afgelegd hebben, tot 2en luitenant zullen worden voorgedragen. Landbouw. Omtrent den stand der veldgewassen in het voor malig vierde district der provincie wordt ons het volgende gemeld „De tarwe staat allerwege uitmuntend. „De gerst en rogge beloven, ter uitzondering van enkele partijen, veel goeds. „De haver staat aanvankelijk heel wel. „De paardenboonenstaan volop in bloei,doch over 'tal- meen vrij kort. Niettemin verwacht men dat zij meer be schot zullen opleveren dan verleden jaar. „Op al deze vruchten heeft de aanhoudende droogte tot heden niet den minsten nadeeligen invloed uitgeoefend. Een heerlijke dauw stelt eenigszins voor het gebrek aan regen schadeloos. Wanneer het weer voor de opgenoemde vruchten gunstig blijft zullen zij die van den oogst van 1868 in deugdzaamheid evenaren, misschien in rijkdom overtreffen. „De erwten, die bij partijen zeer schoon staan, hebben op sommige plaatsen zóo van de droogte geleden dat zij waarschijnlijk verloren zullen zijn. „Het vlas valt over't algemeen niet mede. Onmiddellijk na den zaaitijd is het weêr te guur geweest om zijn eer ste wasdom, dat het fondament van het product is, te bevorderen. Daarbij heeft het naderhand aan genoegzaam vocht ontbroken, zoodat puike partijen dit jaar, zelfs in nieuw bedijkte polders, eene uitzondering zijn. „Het koolzaad heeft veel geleden door de late voor- jaarsvorst, waardoor vele landbouwers het toen hebben uitgereden. Zij die er een goede verwachting van had den zijn bijna allen teleurgesteld. Meest overal staat het mager. „De klavers, die hier voor een groot gedeelte de wei landen vervangen, kunnen, althans voor de eerste snede, als mislukt worden beschouwd. Zij zijn beneden het mid delmatige. „De aardappelen laten zich goed aanzien. Reeds zijn hier en daar kleine hoeveelheden tekoop gepresenteerd die als eerstelingen wel voldoen. Van een gering of ruim beschot valt nog niets te zeggen." Rechtzaken. Gisteren is door het provinciaal gerechtshof in Zeeland het volgende arrest uitgesproken Gerardus Knuist, oud 23 jaren, polderwerker, wonende te Sint Maartensdijk, thans gedetineerd te Middelburg, was beklaagd als zou hij in den avond van 14 Februari 1870, omstreeks half acht uren, teu nadeele van den win kelier. J.M. Boone te Middelburg, uit diens winkel, welke -met zijn woonhuis een geheel uitmaakt, vijf Nederland- sche hektogrammen drooge worst arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend. Hij is door het hof schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nach t in een bewoond huis, en, onderaanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie maanden, en in de lco3ten der p rocedure. Gemengde berichten. Volgens een nader bericht is men den brand, giste ren morgen ontstaan op de hofstede van den heer L. van Haelst (in ons vorig nommer stond ten onrechte A. A. van Haelst) te Zuiddorpe, met den middag meester ge worden. Twee schuren dier hofstede, met de daarin ge borgen landbouwgereedschappen, zoomede een ark of wagenhuis van de hotstede van den heer Bruggeman zijn totaal in de asch gelegd. Bij den zeer feilen wind en gebrek aan water bestond er in het eerst veel vrees voor de geheele rij huizen, aan het brandende perceel palende, doch door eene gelukkige keering van den wind en de krachtdadige hulp, ook van elders aange bracht, mocht men er in slagen den brand meester te worden. Eenig hoornvee, men spreekt van acht stuks, moet daarbij ook zijn omgekomen. De oorzaak is voor alsnog onbekend. De beide schuren waren verzekerd bij de Goudascbe brandverzekering-maatschappij. Ook te Selzaete i3 gisteren nacht eene schuur, gevuld met stróo, in de asch gelegd. De correctioneele rechtbank te Antwerpen heeft dezer dagen een opmerkelijk vonnis gewezen. Een bak ker aldaar, Paul Hes3el, was beklaagd dat hij onder het door hem verkochte brood bestanddeelen gemengd had die schadelijk voor de gezondheid waren. Hij is veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf, 600 franken boete en in de kosten van het proces, met bepaling dat het vonnis openbaar zou gemaakt worden door aanplakbiljetten, ten getale van 50 exemplaren, waarvan een op de woning van den veroordeelde bevestigd; en voorts door plaatsing in de Antwerpsche bladen le Précurseur en het Handelsblad. Bovendien heeft de rechtbank het patent van den bakker gedurende den tijd zijner opsluiting vervallen verklaard. De directeur-generaal der Fransche posterijen, de heer Vandal, is thans volkomen hersteld van het ernstige ongeval dat hem getroffen heeft. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant is eer gisteren van daar een schip vertrokken, uitgerust door een koopman uit Keulen met bestemming naar China en Japan. Het schip bevat monsters of stalen van allerlei aard; geen artikel dat in Duitschland of Oostenrijk ver- vervaardigd werd, ontbrak. De meest uitgebreide ver zameling artikelen bevindt zich dan ook aan boord, van een potlood tot kanonnen van verschillende afmetin gen. Het doel der reis is het geven van nieuwe débou- ché's aan de Duitsche industrie. Te Rhenen werden Dinsdag nacht twee stroopers aangehouden door twee opzieners van de jacht en visscherij en een gemeenteveldwachter, die zich ter surveillance op de Remraeesche waarden hadden gepos teerd. Een der stroopers, zekere de Groot uit Ingen (Betuwe) trof den veldwachter Bos met een schot hagel in de zijde, tengevolge waarvan hij in levensgevaar verkeert. Bij eene te Meppel genomen proef met eene putbo- ring volgens het Norton-systeem, is op 70 voet diepte welsmakend drinkwater gevonden. Dezer dagen heeft het gerechtshof te St.-Peters- burg uitspraak gedaan in de bekende zaak der scopten of sekte der verminkers. De grootapostel dezer sekte, Maxime Plotizine, is veroordeeld tot verlies van al zijne decoraties en tot verbanning naar het westen van Sibe rië. Zijne zuster, Fatiana Plotizine, 70 jaren oud, is eveneens verbannen. De aanzienlijke goederen dezer familie zullen onder bestuur der regeering geadmini streerd worden, met verplichting om ze aan de wettige afstammelingen ter hand te stellen. Een honderdtal andere leden der sekte, mannen en vrouwen, voor het grootste deel meer dan 50 jaren oud, zijn naar verschil lende deelen van het Oostelijkste gedeelte van Siberië verbannen en onder het strengste toezicht der politie gesteld. OmtrentDickens worden natuurlijk nog vele bijzon derheden uit zijn leven medegedeeld. Een van deze is een schets die hij in 1865 gaf van zijne eerste ondervin dingen op zijn loopbaan als verslaggever. Toen ik, zegt hij, een jongen van 18 jaren was, ging ik voor het eerst als verslaggever naar het huis der gemeenten. Ik heb die betrekking waargenomen onder omstandig heden, waarvan mijn gildebroeders mijn opvolgers, zich geen begrip meer kunnen maken. Ik heb dik wijls uiterst belangrijke redevoeringen', waarbij de striktste nauwkeurigheid noodzakelijk was en waarin een fout mijn carrière bedorven zou hebben, opgesteld uit mijne aanteekeningen, terwijl ik op de palm van mijn hand, bij het onzekere licht van een lantaarn schreef, in een postwagen met vier paarden bespannen, in het holle van den nacht, door een woeste landstreek vliegende met een spoed van 15 mijlen per uur. Ik heb eens te Exeter een verkiezingsrede van mijn edelen vriend, lord Russel, gerapporteerd, terwijl ik in het midden van een levendig gevecht van al de landloopers van het graafschap mijn aanteekeningen maakte, onder een stortregen, zoodat twee goedhartige collega's een zakdoek boven mijn notitieboekje hielden als een troon hemel bij een kerkelijke processie. Ik heb de knieën mijner pantalons versleten door er op te schrijven in de oude galerij van het oude huis der gemeenten; ik heb mijn schoeisel versleten staande in dat ellendige kot, waarin journalisten weleer in het huis der lords moesten staan. Terugkeerende van staatkundige verga deringen in de provincie, ben ik omgevallen met elk soort van rijtuig, dat denkbaar is. Ik ben soms 's mor gens vroeg op 40 of 50 mijlen afstand van Londen in den modder blijven steken met een wagen, waarvan de wie len waren afgeloopen, en toch kwam ik bijtijds te Lon den. Nooit heb ik de bekoorlijkheid, de aantrekkelijkheid van mijn ,oud beroep als journalist vergeten, en soms volg ik nu nog vervelende redevoeringen of preeken, alsof ik er verslag van te geven had." Bij den tegen woord igen toestand van het weder i3 opgemerkt dat over het algemeen" de! zuidelijke deelen van den aardbol meer door het water begunstigd, in som mige streken zelfs geteisterd worden dan de noordelijke. In Aden bijv. heeft in de vorige maand een vrecsel ij kedondor- storm gewoed. Van de hoogten stortten rotsblokken neer, en vele wegen werden vernield. In het Arabische gedeelte der stad richtten overstroomingen eene groote verwoes ting aan. Twee Engelsche soldaten werden door den blik sem gedoodvele inboorlingen werden met hun vee door de bergstroomen naar zee medegesleept. Omstreeks den zelfden tijd had ook in Australië eene overstrooming plaats. De stad-" Sydney stond gedeeltelijk onder water en het verlies aan menschenlcvens, woningen en kudden was zeer aanzienlijk. In de Jervisbaai strandde de Wal ter Hood, waarbij de gezagvoerder en twaalf opvarenden verdronken. De Parijsche zakkenrollers bezitten steeds nieuwe kunstgrepen. Dit bleek dezer dagen wederom uit het vol- gende.Zekere heer S., een oud-directeur van eene verzeke ringmaatschappij en reeds op vergevordenden leeftijd,is gewoon dikwijls te snuiven en bezit dan ook een bewon derenswaardige schoone gouden snuifdoos, die hij gaarne tusschen de vingers laat draaien. Hij bevond zich dezer dagen voor een plaatwinkel en keek met andere personen naar de nieuwe platen; juist had hij zijn kostbare doos geopend toeu een welgekleed heer hem beleefd een snuifje vroeg. De oude heer haastte zich hem de snuif doos te presenteeren. De vreemde heer dompeldo er op delicate wijze duim en wijsvinger in en bedankte den oud-directeur, waarop deze laatste de doos in zijn vestzak stak. Een oogenblik nadien bemerkte de heer S., die nog steeds naar do platen keek, in do spiegelruit vóór hen dat zijn gouden doos zijn zak verliet en gansch alleen zich in de ruimte voortbewoog in de richting van den vreemden heer. Het was verwonderlijk om te zien. Doch het ongeluk wilde dat de heer S. aan geen toovenarij of wonderen geloofde. „Houdt den dief" schreeuwde hij oogenblik- kelijk. Onmiddellijk schoot een agent toe die zich van den verdachten persoon meester maakte. Wat was nu het geheim? Terwijl hij een snuifje nam had de zakken roller in de snuifdoos een klein looden korreltje laten vallen, waaraan een soort dun, doch zeer sterk paarden haar bevestigd was. Wanneer de snuifdoos dus in den vestzak gestoken werd, had de ingenieuse dief niets anders te doen dan zachtjes aan het haartje te trekken om het begeerde voorwerp tot zich te doen komen. Hij heeft bekend dat hij op deze wijze reeds meer dan twin tig gouden tabaksdoozen heeft kunnen stelen. Thermometerstaiid. 17 Juni 'sav. 11 u. 58 gr. 18 'smorg. 7 u. 61 gr. 'smidd. 1 u. 73 gr. 'sav. 6 u. 67 gr Algemeen overzicht. Men zal zich herinneren op welke zonderlinge wijze de algemeene beraadslagingen over het onfeilbaarheids- dogma in het concilie te Rome werden gesloten. Reeds dadelijk was er sprake van een protest der minderheid tegen de houding der meerderheid. Dit stuk wordt thans door de Allgemeine Zeitung medegedeeld. Daarbij wordt gewezen op het recht van elk concilie-lid, bij het regle ment gewaarborgd, om hun gevoelen te uiten, te meer noodig waar het zulk een belangrijk punt betrof. Op dit recht is inbreuk gemaakt en de onderteekenaren van het protest wenschen dit te constateeren. Wat overigens de discussion in het concilie betreft over de verschillende hoofdstukken van het schema, meldt het dagblad l'Univers dat eergisteren de beraad slagingen over het vierde en laatste hoofdstuk zouden aanvangen. Intusschen verneemt men steeds hier en daar stemmen, welke zich nog waarschuwend tegen de aanneming van het onfeilbaarheidsdogma doen hooren. Zoo hebben dezer dagen de heeren Reichensperger, Windthorst en eenige andere leden van het Pruisisch huis van afgevaardigden, die tot de catholieke kerk be- hooren, zich met een adres tot'paus Pi us IX gewend om te wijzen op de verschillende nadeelen, welke voor hun kerkgenootschap vooral in Duitschland uit het ver wacht concilie-besluit zullen vooortvloeien. Onder de verschillende adressen aan keizer Napoleon toegezonden tot gelukwensching met de ontdekking der laatste complotten vóór de volkstemming, behoorde ook een adres van den gemeenteraad van Southampton. De keizer heeft, in antwoord daarop, een brief gericht aan den mayor, welke thans door de Engelsche dagbladen wordt medegedeeld. Daarbij verklaart Napoleon III zeer gevoelig te zijn voor het ontvangen bewijs van sympathie en daarin het blijk te zien der vriendschapsbanden, welke Frankrijk en Engeland vereenigen. „Ik hoop van gan-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2