van het groot militairhospitaal te Wel tevreden; bij het groot militair hospitaal te Samarang, de officier van ge zondheid le klasse W. A. J. Bernard, van den geneeskun digen dienst van Banca; bij het garnizoen te Soerabaija, de officier van gezondheid 2e klasseC. Mioulet, eu de mili taire apotheker 3e klasse H.Feenstr.i, respectievelijk van het groot militaire hospitaal te Weltevreden en dat te Soerabaija; bij het groot militair hospitaal te Soerabaija, de officier van gezondheid 1* klasse L. J. de Roock, en demilitaireapotheker 2e klasse G. K. Timmer, respectie velijk van den geneeskundigen dienst van Celebes en onderhoorigheden en die van Banca; bij den geneeskun digen dienst van Banca, de officier van gezondheid le klasse P. G. Neeb, en de militaire apotheker klasse M. Henstedt, beiden van het garnizoen te Soerabaija; bij den geneeskundigen dienst der Wester-afdeeling van Borneo, de officier van gezondheid 3C klasse J. S.Cremer thans ter beschikking te Soerabaija; bij den geneeskun digen dienst van Celebes en onderhoorigheden, de officier van gezondheid 2« klasse H. van Lokhorst, van die der Wester-afdeeling van Borneobij het scheikundig laboratorium, te Weltevreden, de militaire apotheker 2<? klasse F. W. Neuhaus, van het groot militair hospi taal te Soe-rabaija. Hersteld: In activiteit, de 2e luitenant A. F. Ver beek, thans op nonactiviteit, huiten bezwaar van den lande. marine departement. Benoemd: Tot 2cn machinist bij den dienst der gouvernements-marine, de gewezen machinist 3e klasse van de koninklijke Nederlandsehe marine. W. E. van Steel. Rechtzaken. Heden werden ter terechtzitting der arrondissements rechtbank te Goes weder acht zaken opgeroepen, betrek kelijk achterstallige bijdragen in de subsidiën ten behoeve der calamiteuze polders door achterliggende verschuldigd. De vorderingen werden thans gericht tegen de ontvangers-griffiers der navolgende polders: lo.St Anthony,2°.Loven- enWillemskerke,3°.Canisvliet, 4°. Oud Vogelschor of Zuid-Westenrijk, 5°. Autriche, 6°. Papeschor, 7°. Nieuw-Westenrijk en 8°. Beoosten- en bewesten-BIij. De procureur-generaal bij den hoogenraad der Neder landen heeft de aandacht van de procureurs-generaal officieren van justitie, en ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in de Nederlanden ge vestigd op het arrest van den hoogenraad, den 27l'n Mei j 1. gewezen, waarbij is uitgemaakt dat elke eedsaflegging uit haren aard behoort te zijn een persoonlijke daad, en dat daaruit volgt dat die aflegging niet mag geschiede» bij gemachtigde, tenzij de wet dit in bepaalde gevallen uitdrukkelijk veroorlooft, zooals is geschied bij art. 1982 tweede zinsnede van het burgerlijk wetboek, welke uit zondering echter niet toepasseijk is in het onderwerpelijk geval. Dientengevolge heeft de hoogeraad vernietigd, in het belang der wet, en zonder eenige benadeeling der rech ten van belanghebbenden, de handeling van den kanton rechter te Zuidbroek van 5 Januari 1870, waarbij deze H. de Groot, in hoedanigheid van lasthebber van den scheepsreeder J. M. Meihuizen, heeft toegelaten tot het beëedigeu der verklaring ter verkrijging van een zeebrief ingevolge art. 5 der wet van 29 Mei 1869 (Staatsbl. n°.96.) Gemengde berichten. Na een aantal weken van schier onafgebroken droogte is heden hier de eerste regen gevallen. Hoe gering de hoeveelheid daardoor verkregen water ook zij, was zij toch zeer welkom, want algemeen heerscht groot gebrek, niettegenstaande van gemeentewege een achttal schepen met water uit het Neuzensche kanaal aangevoerd zijn, waarvan druk gebruik gemaakt wordt. Dit scheikundig goedbevonden water, vooral wanneer het vooraf gekookt wordt, is tegen 1 cent per emmer algemeen verkrijgbaar gesteld, terwijl zij die vaatwerk medegeven, dit gratis gevuld kunnen terugbekomen. Indien de droogte mocht blijven aanhouden, is men voornemens het aanvoeren van water voort te zetten. De vorige week heeft de hofmeester der stoomboot Stad Middelburg n° 1, de heer Burger, bij de Rotterdam- scho politie een aangifte gedaan dat eene hem toe- bchoorende som ten bedrage van omstreeks /"8000, meerendeels in effecten bestaande, welke hij op zijne reizen met die boot altijd medenam, hem ontvreemd was. Heden morgen, omstreeks G a 7 uren, heeft te Zuiddorpe een vrij hevige brand gewoed, waarschijnlijk veroorzaakt door het onweder. en waarbij naar ons voor- Joopig gemeld wordt, twee groote schuren, behoorende tot de hofstede van den heer A. A. van Haelst, aldaar, in de asch gelegd zijn. Gisteren is een matroos van een ter reede van Ylissingen liggend schip uit den mast gevallen waardoo hij vrij belangrijke wonden aan het hoofd heeft gekre gen. Hij is aan den wal gebracht tot het verkrijgen der noodige heelkundige hulp. Da Goessche courant deelt mede dat eergisteren avond de nog kort geleden nieuwgebouwde korenmolen teWemeldinge door brand.is vernield. Omstreeks twee jaren geleden trof den molen daar ter plaatse gelijk lot. De oorzaak is nog onbekend. De rekening der gemeente Leiden wijst voor de exploitatie der gasfabriek een batig saldo aan van f 43,428.11 Te Haarlem zijn drie miliciens-huzaren gearres teerd, omdat zij jl. Zondag avond, bij een tusschen hen ontstanen twist in den Haarlemmerhout, een gemeente veldwachter, die hen tot rust aanmaande, zoodanig met hun kling hebben verwond dat men het verlies van zijn leven vreest. Jl.Dinsdag avond is in een huis in de Spuistraat te 's-Gravenhage brand ontstaan, waardoor de bovenver dieping geheel is vernield en de benedenverdieping, benevens de aangrenzende gebouwen beschadigd zijn geworden. Aan gebouwen en meubilair is eene schade van f 7000 toegebracht. Een en ander was echter bij vier verschillende maatschappijen tegen brandschade verzekerd. Uit Bodegraven, wordt het volgende aan de Nieuwe Rotterd. courant gemeld: Op do puinhoopen te dezer plaatse heerscht thans een ongemeene bedrijvigheid. Behalve de inwonende ambachtsbazen met hunne knechts, schat men het aantal vreemde werklieden op p. m.200. De ruïnen hebben dan ook dat karakter verloren, het welk in de eerste dagen na den brand zoo onbeschrijfe lijk indrukwekkend was. Allerwege worden de muren omgetrokken, terwijl tal van handen bezig zijn om de gave steenen van de kalk te ontdoen en het puin op te ruimen, dat in zware schepen naar Medemblik vervoerd wordt tot versterking der zeedijken aldaar. Yan de ze ven in gebruik zijude soldatontenten worden twee inge nomen door het werkvolk van buiten; misschien slaat men ten hunnen behoeve nog eene loods op; althans het plan daartoe is geopperd. Enkele particulieren hebben van dit middel reeds gebruik gemaakt, en zetten op die wijze hunne zaken voort. Ook de L ithersche gemeente zal in den tuin barer pastorie eene houten hulpkerk doen opslaan, teneinde hare godsdienstige bijeenkom sten geregeld te kunnen houden. De Brugstraat zal ver nauwd worden, om de winkels wat dieper te doen wor den. Of de vroeger in dfeze straat prijkende kostschool van den heer van Bunren herbouwd zal worden, blijft nog in het onzekere. Te 's-Gravcnhage heeft een zakkenroller een op merkelijk blijk van stoutmoedigheid gegeven. Een jong- mensch wandelde deze week's avonds door de Spuistraat, toen hij aangehouden werd door een politie-agent die hem verzocht „tneê naar 't bureau tegaau." Naeenig ver zet zijnerzijds bewi ligde hij er ten slotte in. Op weg ont moette de aangehoudene een zijner kennissen, aan wien hij, op diens verwonderde vraag, het geval uitlegde. De vriend gaf den agent eene verklaring, waarop deze zich verontschuldigde en zijn arrestant liet gaan. Bij zijne tehuiskomst bemerkte deze laatste echter dat hij zijnpor- teraonnaie en zijn sigarenkoker mist. Het bleek nu dat de gewaande agent van politie een onbeschaamde zak kenroller geweest was. Omtrent de zaak van de hoogere burgerschool te Zaltbommel wordt nog het volgende gemeld. De tweede klasse, bij welker les kruit met zwam ontstoken was, waaraan echter alle leerlingen zich onschuldig verklaar den, is eerst weggezonden, toen weer ontboden en later gelast op straffe van ontslag een plechtige verklaring van onschuld te teekenen. Vijf leerlingen, die niet inzagen waarom een getcekende verklaringnahunneper- soonlijke ontkentenis nognooli g was, zijn door den directeurvolgens den correspondent der N. Roti. Ct. met diepe aandoening, en onder verklaring „dat hij niet anders kon" van de school verwijderd. Uit het uitgebrachte algemeene verslag van het verhandelde op de jongste algemeene vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigden der districts- comrnissiën van het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 79,233 en de uitgaven f 85,084, zoodat er een nadeelig slot van f 5851 is. Er werden ƒ2954 uitgekeerd aan S5 vermink ten van den veldtocht van 1815, 8 uit den vel tocht van 1814, 110 uit Oost-Indië, 13 uit vroegere oorlogen, 145 uit de Belgische omwenteling: 1483 infirmen erlangden ondersteuning, alsmede 405 verminkten en nageblevenen van gesneuvelden, 857 oud-strijders van Waterloo. Het totaal der kosten van het Invalidenhuis te Leiden beliep f 22.197; daarin werden verpleegd: 1 verminkte uit Waterloo, 3 idem uit de koloniën, 3 uit den strijd tegen België, 50 infirmen eu 11 kostgangers voor rekening van het rijk. totaal 68 man. Het gebouw is ondoelmatig en veel te ruim voor het kleine personeel, daarin verpleegd. Er is thans een lokaal, vroeger tot cantine gebezigd, behoorlijk in orde gebracht tot uitspanningslokaal. Dinsdag morgen is het lijk van Charles Dickens zonder eenige praal in de Westminster abdij te Londen ter aarde besteld. De toestemming der familie tot het begraven van Dickens in die abdij is eerst den vorigen avond gegeven, en dan nog wel op voorwaarde dat de plechtigheid zoo eenvoudig mogelijk zou zijn en op een vroeg uur geschieden zou. Het lijk is geplaatst in den zoogenaamden „hoek der dichters"; Dickens rust daar te midden vau andere groote ma.men, als Handel, Sheridan Macaulay, Cumberland enz. Volgens het Journal de Port-Saïd, heeft de heer Ferdi- nant de Lesseps, na den 28cn Mei aldaar te zijn aangekomen, den volgenden dag, in eene vergadering van het personeel der S-uez-maatschappij, eene mededeelinggedaan, waarin het volgende voorkwam„Het vr agstuk der interna tionale rechtsbedeeling in Egypte is beslecht, en de nieuwe organisatie zal weldra worden ingevoerd. HetEuropeosche element zal daarin liet overwicht hebben. Er zullen drie kamers van eersten aanleg worden opgericht: te Caïro, te Ismaïia en te Alexandrië. In laatstgenoemde stad zal bovendien een hot van appèl worden gevestigd. De grond slag dezer nieuwe jurisdictie zal zijn Code Napoleon." Na van de groote voordeelen te hebben gewaagd, welke deze nieuwe instelling, boven de capitulatiën, voor Egypte en met name voor de Isthinus-maatschappij, zou opleve ren, zeide de heer de Lesseps, dat, ten gevolge der gun stige beschikkingen des onderkonings, Ismaïia niets slechts tot den zetel eener rechtbank zou worden ver heven, maar dat ook in die naar dien vorst genoemde en sedert het voltooien der groote kanaalwerken kwijuende nieuwe stad een garnizoen zal worden gelegd; dat ver scheidene rijksvaartuigen op hare reede zullen stationee ren; dat vele aanzienlijke beambten er hunne residentie zullen vestigen, enz. Hij deelde voorts mede, dat besloten was tot het graven van een breed zoetwater-kanaal, be stemd voor het vervoer der handelswaren uit Opper- Egypte en uit het Afrikaansche binnenland naar het zee-kanaal. Dit werk, 'twelk in twee jaren tijd voltooid moet wezen, zou het verkeer op het kanaal en in de daar aan gelegen plaatsen aanmerkelijk doen toenemen. De uitvoering der werken was voor eene som van nagenoeg 12 rcillioen franken aan de „Sociétés des forges et chan cers de la Móditerranée" opgedragen. De heer de Lesseps verklaarde ten slotte, dat de geruchten omtrent het sluiten door de Suez maatschappij eener nieuwe leening van honderd millioeu franken., tot het verbreeden en ver diepen van het zee-kanaal enz., verzinsels waren. „Het kanaal (zeide hij) is voltooid; het is in werking, en er is, met betrekking tot het kanaal, enkel spraak van werken van onderhoud, die bij alle werken van dezen aard voor komen en van een blij venden aard zijn. Het eenige offer, 'twelk waarschijnlijk gevorderd zal worden,is dat van het dividend van het loopende jaar. De aandeelhouders zullen dit offer, indien het blijken mocht noodig te zijn voorzeker gewillig brengen, in de overtuiging, dat zij daarvoor in de voordeelen, welke het volgende jaar hun zal opleveren, eene ruime vergoeding zuilen ontvangen." Yerkoopingen en aanbestedingen. Heden had alhier aan het gebouw van het gewestelijk bestuur de aanbestedjng plaats van het maken eener nieuwe geleiding langs de bestaande telegraaflijn tus schen paal n°. 27 bij Tholen en den kokerpaal aan de zuidzijde van de Nieuwe haven te Zierikzee. De laagste inschrijver was de heer A. Geldhof te Mid delburg voor f759. Thermom eters tand. 16 Juni 'sav. Hu. 63 gr. 17 'smorg. 7u.67gr.'smidd.l u. 63 gr.'sav. 6 u.67gr. Staten-generaal tweede kamer. Door de commissie tot onderzoek der koloniale verslagen over 1863 en 1869 is een verslag uitgebracht waarbij zij te kennen geeft, dat de inhoud dier verslagen bouwstof fen oplevert voor bespreking bij de Indische begrooting, maar op zichzelve-geen aanleiding geeft tot gedachten- wisseling. De commissie bepaalt zich tot het aanwijzen van enkele leemten, maar brengt overigens hulde over de spoedige indiening, den verbeterden vorm en de meerdere toelichtingen. Zj concludeert om een afdruk van 't verslag aan den minister van koloniën te zenden, met verzoek op de medegedeelde beschouwingen bij een volgend verslag te willen letten.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2