MIDDELBURGSCHE O U R A N T. Zaterdag 18 Juni. lV° 143. geacht, om, overeenkomstig liet voorstel van den inspec teur voor het geneeskundig staatstoezicht, de aandacht dier besturen op deze aangelegenheid te vestigen. Voor enkele gemeenten wordt in de behoefte voorzien door aanvoer van elders, en wel bepaaldelijk van Maas- of ander rivierwater; dit middel is echter voor vele gemeen ten, en vooral voor dezulken die niet in het bezit eener haven zijn, niet of uiterst moeilijk te bewerkstelligen, terwijl bovendien bij den weerzin, die bij de ingezetenen veelal tegen het gebruik van zoodanig water bestaat, men nog lieverdetoevlucht zal nemen tot put-, vijver- of slootwater, dat dikwijls organische bestanddeelen bevat die de gezondheid kunnen benadeelen. Volgens démededeeling van den inspecteur voornoemd, kan dit water opeen zeer gemakkelijk aan te wenden en onkostbare wijze van die bestanddeelen worden gezui verd, wanneer het, in een kuip, ton of houten .emmer, vermengd wordt met eene oplossing chlorel/im ferricum onder den naam van liquor stypiicus in ieder apotheek voorhanden, öp elke tien liters (een kleinen emmer vol), water moet een hoeveelheid van Tnff gramme (ongeveer 14 droppels), gevoegd, en het water daarna goed omgeroerd en gedurende 24 uren in rust gelaten worden. Na verloop van dien tijd zal het water volkomen geklaard zijn, terwijl zich op den bodem der kuip enz. een dik bezinksel van ijzeroxyde, waarin de onzuivere deelen van dat water zijn opgenomen, zal gevormd hebben, De aanwending van dit middel vereischt een zekere mate van nauwkeurigheid, vooral ten aanzien van de aangegevene hoeveelheid van het bij het water te voe gen vocht, dat, in te gvoote hoeveelheid gebezigd, wel geen schadelijke gevolgen kan hebben, maar toch een onaangeDamen smaak aan l»t?£ water zou mededeelen, terwijl men, met aanwending van de noodige zorg, een gezond en smakelijk drinkwater erlangt. De uitvaardiging eener publicatie, tot aanprijzing van het door den inspecteur aangegeven middel komt den commissaris des konings alleszins aanbevelenswaardig voor. 1870. Arnhem. Tegenwoordig zijn: de leden der "Waalsche commissie, fungeerende als bureaude heeren Kronen berg, predikant te Arnhem, presidentGerlach, predikant, te Middelburg, secretaris; d<\ A. Réville, predikant te Rotterdam, vice-president; Stoop, predikant te Nijmegen, Greef, predikant te Maastricht, en de heeren Plate van Rotterdam en proftessor Buijs Ballot van Utrecht, ouderlingen. Verder de afgevaardigden Nolst Trénité, predikant, de Witt, ouderling, en van Goudoever, diaken, van Utrecht Lnti, predikant, en Engelberts, ouderling van Middelburg; Faure, predikant van Zwolle Segers, predikant en van der Hoop, diaken, van Groningen; Gagnebin, predikant, en tb", v. d. Voort, ouderling van Amsterdam; d>\ van Goens, predikant, en mr. Lezwijn, diaken, van Leiden; Perk, predikant en Chappuis, onder ling, van Breda Bonet-Maury, predikant van Dordrecht; Stoop, predikant, van Lijnden, ouderling, van Nijraegeu; van Ilamel, predikant, en Mangert Cats, ouderling, van Leeuwarden; Kronenberg, predikant, en dr. Haraograaff, ouderling, van ArnhemBost, predikant, en Milders, ouderling, van Delft; Collins, predikant, en Ballde, ouder ling, van RotterdamRoulet, predikant en de Jonge van Zwijmberge, ouderling vau 's-Hertógenbosch<ir. de Grecf, predikant, en Muller, ouderling van Maastricht; Blin, predikant, en Gefken, ouderling, van 's Ilage. Nog enkele afgevaardigden worden gewacht. De ver gaderingen zullen waarschijnlijk tot a. Dinsdag duren. Verschillende receptiën zullen door een rijtoer en diner afgewisseldw orden. Koloniën. Den ÏO'1" Mei jl. zijn te Paramaribo de koloniale staten van West-Indië door den gouverneur geopend. Tot pre sident is gekozen de heer Maaritsz Ganderbeijden en tot vice-president de heer mr. Bosch Reitz. De koloniale begrooting voor 1871 wijst als raming der middelen aan een bedrag van f 816,362 en voor de uitgaven 1.144,838. Er wordt alzoo eene bijdrage van Nederland als sluitpost vereischt vau f 328.476, zijnde ruim f 17,000 minder dan voor 1870. HjERBESTEDING. Gegadigden worden verwittigd, dat de besteding van bet voorzien der ontstane afschuiving aan den kop van het Ossenhoofd, district Langendijk, polder Schouwen, behoorcnde tot de werken der calamiteuse polders in Zeeland, uithoofde van de hooge aannemingssom is afgekeurd. Eene herbcsteding van «lat werk is be paald op Vrij «lag 24 Juni 1S70, des voormiddags ten 10 ure, aan het ge bouw van bet provinciaal bestuur te middelburg. Met wijziging van art. 9 van bet bestek n°. 66, goed gekeurd 26 April 1870, geschiedt de herbesteding: bij enkele inschrijving, volgens 434 der algemeene voor schriften. Met afwijking in zoover van die paragraaf, zal, bijaldien twee of meer gegadigden de laagste gelijke inschrijvers zijn, het lot beslissen. Het werk wordt gegund aan hem, wiens inschrijving het aannemelijks!; voorkomt, zonder verpligting om daar toe den minsten inschrijver te nemen, noch om roden der gedane keuze te geven. De kosten der eerste besteding, waaronder begrepen de trekpenning van f 10, komcD mede ten laste van den aannemer. Inlichtingen zijn te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur te Zierikzee. 's Gravenhage, 9 Juni 1870. Voor den Minister, De Secretris-Generaal, HUBRECHT. ©inncnlanïr Middelburg 17 Juni. De 52c jaardag Van H. M. de koningin is heden alhier op de gebruikelijke wijze met klokkenspel, het uitsteken van vlaggen van de openbare gebouwen en eenige parti culiere woningen, inspectie van de schutterij, en parade van de infanterie en de huzaren gevierd. Uit den naag wordt ons gemeld, dat aldaar een parti- I culier bericht is ontvangen dat een Nederlandsch schip met passagiers en goederen op de kust van Venezuela zou buit gemaakt zijn; om welke reden dit geschied is schijnt niet bekend te zijn. Of aan dit bericht eenige waaide is te hechten laten wij geheel buiten beoor deeling. Gisteren namiddag is de tweede spanning op de pijlers 5 en 6 der brug over den Moerdijk met goed gevolg geplaatst. Op uitnoodiging van het gemeentebestuur en de kamer van koophandel te Bergen op Zoom, heeft de kamer van koophandel te Vlissingen besloten een adres van adhaesie in te zenden, betreffende een door eerstgenoemde corpo ratie gedaan verzoek aan den minister van biunenlandsche zaken, om de door den heer A. Mertens te Antwerpen aangevraagde concessie tot het aanleggen van een spoorweg van Antwerpen naar Woensdrecht te willen toestaan. De commissaris des konings in deze provincie heeft bij Provinciaal blad n<>. 72, eene circulare aan burgemees ter en wethouders gericht, gedagteekend 15 dezer, hou dende aanbeveling om te zorgen voor den aanvoer van drinkwater. Ofschoon hij zich overtuigd houdt dat de gemeentebe sturen bereids de noodige middelen zullen hebben in het werk gesteld, om in de, tengevolge der aanhoudende droogte, meer en meer klimmende behoefte aan zuiver drinkwater te voorzien, heeft hij 't echter niet onnoodig Blijkens het verslag der muntwerkzaamheden over 1869, zijn in dat jaar geslagen 5,049,233 stukken van 24 gulden, waaronder 5,016,192 voor rekening van den handel, terwijl aan pasmunt voor rekening van het rijk zijn geslagen 1,000,000 tien centstukken, 500,000 yijfcent- stukken 2,14,000 halve centen. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 26c Mei 1870, betrekkelijk de grondbelastingem die van den lea Juni 1870, tot aanvulling en verhooging van het Ve hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1870. Benoemingen en besluiten. kantongerechten. Eervol ontslagen, op verzoek, P. Zaaijer als plaatsvervangend kantonrechter te Som- melsdijk. hooger onderwijs. Benoemd tot curator der hooge- scbool te Utrecht mr. H. G. Römer aldaar. leger. Overgeplaatst in bunnen rang van 1« luitenant bij het regiment grenadiers en jagers de lc luitenant adjudant L. Scheltus, van het algemeen depot van disci pline en de P luitenants II. B. de Blij, van het instruc tie-bataljon; H.P.W. Ehé, van het 7c regiment infanterie; A. W. van Roggen, van het 5C regiment infanterie; en K. W. P. Seeuwen, van het 4* regiment infanterie. Kerknieuws. Gisteren is de jaarlijksche vergadering der afgevaar digden van de Waalsche kerken in het Gebouw van kunsten en wetenschappen te Utrecht, geopend. Tot voorbereiding der werkzaamheden werd eene godsdienst oefening gehouden, waarbij voorganger was de beer E. C. Segers, predikant te Groningen, hiertoe door de réunie het vorige jaar aangewezen. Hij had tot grondslag zijner rede gekozen Mattli. XVI13 en volgende. De vergaderingen worden geleid door den president der Waalsche commissie, den heer J. F. C. Kronenberg te Behalve de gisteren gemelde heeft de gouverneur-ge neraal nog de volgende beschikkingen .genomen. departement van oorlog. Benoemd: Tot dirigee. rend officier van gezondheid le klasse in de P militaire afdeeling op Java, de officier van gezondheid P klasse bij den geneeskundigen dienst van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden J. J. Lindgreen: tot dirigeerend officier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst van Sumatra's Weskust en onderhoorigheden, de diri- geerende officier van gezondheid lc klasse bij den genees kundigen dienst van Palembang F. W. Reif; tot 2c lui tenant bij het 9c bataljon, de sergeant J. E. J. den Berger, bij het garnizoens-bataljon derZuider-en Oosterafdeeling van Borneo; bij het regiment Oost-Indische cavalerie tot 2"i luitenant, de wachtmeester A. M. Margadant. Bevorderd: Bij den militairen geneeskundigen dienst, tot dirigeerend officier van gezondheid le klasse in de 2f militaire afdeeling op Java de dirigeerende offi cier van gezondheid 2e klasse G. T. James, van den geneeskundigen dienst in die afdeeling; tot dirigeerend officier van gezondheid 2C klasse bij den geneeskundigen dienst van Palembang, de officier van gezondheid le klasse A. H. Kunze, van het garnizoen te Samarang; tot officier van gezondheid 2C klasse bij het groot militair hospitaal te Samarang, de officier van gezondheid 3C klasse C. H. Yechtmann, thans ter beschikking te Ba tavia; bij het wapen der infanterie tot kapiteins: bij het 15c bataljon, de 2e luitenant J. M. de Kok, van het le bataljon: bij liet garnizoensbataljon der Zuider-en Oosterafdeeling van Borneo, de eerste luitenant S. D. Kramers, van de militaire school te Meester Cornelis: tot lc luitenants: bij het 2C bataljon de 2C luitenant E. R. T. J. von Ende, van het garnizoens bataljon van Celebes en onderhoorighedenbij liet 16e bataljon, de 2e luitenant P. J. Vos, van het korps. Overgeplaatst: Bij liet garnizoen te Samarang, de officier van gezondheid 2C klasse H. J. Wefers Bettink,

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1