MIDDELBURGSCHE COURANT. Woensdag 15 Juni. 140. 1870. rc7 Middelburg 14 Juni. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden de behandeling der post wet ten einde gebracht. Na verwer ping met 46 tegen 23 stemmen van een amendement van den heer Fokker, strekkende tot verbinding van staats- spaarbanken aan de postkantoren welk denkbeeld de minister evenwel nader in overweging wenscht te nemen is het wetsontwerp met 61 tegen 8 stemmen aangenomen. De werkzaamheden der kamer gedurende het overige van deze week zullen gewijd zijn aan het onderzoek in de afdeelingen van verschillende wetsontwerpen. De commissie alhier benoemd om, op grond van art. 131 der gemeentewet, te beraadslagen over de door gedepu teerde staten van Zeeland ontworpen wets voordracht tot regeling der grensscheiding tussehen deze gemeente en die van Arnemuiden, Veere en Vrouwepolder, heelt heden namiddag ten raadhuize andermaal een openbare zitting gehouden. Door .den heer Steljaard werd medegedeeld dat bij met eenige andere leden een onderzoek in loco heeft ingesteld, waarbij hun gebleken is dat tegen het ontwerp geen be- denkingeu bestaan. Daar ook niemand der overige le den bezwaren had in te brengen, is op voorstel des voor zitters besloten, zich met het ontwerp te vereenigen, en in goedkeurenden zin aan gedeputeerde staten advies' nit te brengen. Der commissie werd voor hare diensten door den voor zitter dank betuigd. Zij zal echter niet als ontbonden worden beschouwd alvorens het ontwerp tot wet zal zijn verheven. De Staats-courant van Zondag en Maandag 12 en 13 Juni bevat een koninklijk besluit van den 3lc" Mei jl., waarbij de koninklijke besluiten van 26 December 1818 (Staatsblad n°. 48) en 2 December 1823 (Staatsblad n°. 49) toepasselijk zijn verklaard op do stichting van Dr Bnrgbardt van den Bergh, deken van St. Walburg te Arnhem, betreffende een fonds voor theologische studiën. De heer W. H. C. Jansen is erkend en toegelaten als consulair agent der Vereenigde staten van Amerika te Schiedam, en zulks onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. Staals-courant Benoemingen eu besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan J. h. Teixeira de Mattos, te Venetië, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de kroon van Italië. eereteekenen. Verleend aan den vijftienjarigen Javaanschen jongeling Sarimin, als blijk van goedkeu ring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, n° 64, en een loffelijk getuigschrift, wegens de redding van eene der drie jeugdige Javaansche vrouwen, die bij het doorwaden der rivier Elo, nabij de dessa Kalangan, district Probo- linggo, in de residentie Kadoe, in levensgevaar geraakten, op 3 Februari 1870. middelbaar onderwijs. Benoemd, met ingang van 1 September 1870, tot tijdelijk leeraaraan de rijks-hoogere burgerschool te Groningen, M. Hesseling, te Groningen. registratie en domeinen. Benoemd na afgelegd examen, tot surnumerair der registratie en domeinen E. A. Rovers, te EindhovenF. Gordon, te 's-Gravenhage F. R. J. Dubois, te HoornE. Nierstrasz, te Maastricht G. E. Brenniasen Troost, te Wam el; A. Koolhoven jr., te 's Gravenhage; B. Haga, te Sneek, en J. A. Enuma te Dokkum. koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen, aan den Oost-Indischen ambtenaar G. Roijaards, laatstelijk alge meen pakhuismeester te Soerabaya, thans met verlof hier te lande. Kerknieuws. De heer 0. W. Schoorel, benoemd predikant voor den dienst bij de hervormde gemeenten in Neêrlandsch Indië, heeft eergisteren namiddag van zijne gemeente te Axel afscheid genomen met eene rede naar aanleiding van I Joh. II, vers 17. Door den heer D. de Pree, predikant bij de Christe lijke gereformeerde gemeente te Serooskerke (Walcheren) is het beroep naar die gemeente te Goes aangenomen. Marine en leger. De luitenants ter zee 2e klasse D. G. Brand en W. van Hasselt, beiden laastelijk behoord hebbende tot het eska. der in Oost-Indië, en den 7CD dezer van daar in Neder land teruggekeerd, worden met dat tijdstip op nonacti viteit gesteld. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak van den geneesheer F. T. Elders te Haarlem, en hem vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valschheid in de geïncrimineerde door hem afgegeven geneeskundige verklaring ten aan zien van den zielstoestand van den heer mf. S. G. Wiers- ma. Het hof heeft mitsdien 4ijne invrijheidsstelling gelast, tenzij daarentegen bij het openbaar ministerie bezwaren mochten bestaan. Het openbaar ministerie heeft daaromtrent de beslissing voorbehouden. Gemengde berichten. Z. K. H. prins Hendrik der. Nederlanden, die giste ren zijn £0fn jaardag vierde, heeft eergisteren van de leden der Nederduitsche hervormde gemeente te Baarn waar de prins gedoopt is, een prachtbijbel op lessenaar ten geschenke ontvangen. Gisteren werd hem namens de ingezetenen van Baarn een coupe met gegraveerd monu ment, en namens degemeeDte Soest eene portefeuille met teekeningen, gezichten uit de ambachtsheerlijkheden Soest en Baarn bevattende, aangeboden. Emile Devrient, de vroegere tooneelspeler, is door den hertog van Coburg totgeheimbofraad benoemd. De stads-ingenieur van Amsterdam, de heer J. G. van Niftrik, heeft aan het dagelijksch bestuur een plan tot rioleering der stad ingediend. Hij acht het stelsel van den heer Liernur voor het reinigen van steden geheel onvol doende. en gelooft dat bij de toepassing ook de financi- eele uitkomsten zullen falen. Volgens zijn voorstel, wordt de stad verdeeld in drie afwateringsdistricten. Voor twee wordt een doorloopend afvoerriool aangelegd, terwijl het derde rechtstreeks in het verzamelriool der beide eersten uitwatert, dat zich in de Plantage zal bevinden. Van daar wordt het gemeenschappelijke riool door het Muider-Bosch en den Over-Amstelschen polder naar de watervlakte van het zoogenaamde Nieuwediep gevoerd, welke tot ontvangbassin word ingericht en waaruit het rioolwater, na ontsmet te zijn, in het IJ wordt overgepompt. Volgens het plan, zullen worden gedempt de Palm-, Egelantiers-, Rozen-, Elands- Passeer- der- en Spiegelgrachten, de Nieuwe Looiersloot, de Beulingsloot, de N. Z. Voorburgwal, het Spui, de Grim- burgwal, de O. Z. Voor- en Achterburgwallen met de Kolk, de Raamgracht, de Groeneburgwal, de Houtgracht, Leprozengracht, Muidergracht van de Heeren- tot de Prinsengracht, de Keizersgracht van de Reguliersgracht tot den Amstel en van den Amstel tot de Muidergracht, de Prinsengracht in de Plantage, tusschen de Middel laan en de Muidergracht, Krombootsloot, Snoekjesgracht, Rapenburgwal, Uilenburgwal, Rapenburgergracht en Houtkoopersburgwal, ter gezamenlijke lengte van 9652 meters. De kosten worden geraamd op f 3,146,500. Burgemeester en wethouders hebben den raad voorge steld, eene commissie te benoemen, die dit plan zal onderzoeken, en voor de kosten van dat onderzoek eene som van 5000 beschikbaar te stellen. Een nieuwe komeet is op het Leidsche observato rium den 3™ Juni met den telescoop gevonden, nadat hij in den nacht van 29 op 30 Mei reeds te Carlsruhe in het sterrenbeeld de Pegasus gezien was. Zij zal eerst in Juli haar perihelium of kortsten afstand van de zon bereikt hebben, doch dan, als zij de aarde meer nadert, in het Noordelijk halfrond spoedig niet meer zichtbaar zijn. Reeds meermalen heeft men opgemerkt dat feiten van denzelfden aard zich in zeker tijdsbestek vele malen herhaalden. Zoo schijnt het dat men ditmaal ten aanzien van brand in dien toestand verkeert; geen dag toch gaat voorbij of een nieuw onheil wordt gemeld. Het aan tal groote branden van den laatsten tijd, wier vermelding voorzeker onnoodig is, is wederom vermeerderd. Een geheele voorstad van Quebec, de hoofdstad van Britsch- Amerika, is door de vlammen vernield 420 huizen, waar van velen eerst in den lateren tijd gebouwd zijn, bene vens twee in de haven liggende schepen, zijn een prooi der vlammen geworden, terwijl ook het verlies van eenige menschenlevens te betreuren is. Men begroot de schade op omstreeks 500,000 dollars of f 1,250,000. In de nabijheid van Lauenburg is Zondag 11., onge veer te half twaalf, een nitroglycermefabriek in de lucht gevlogen. Tot op zes mijlen afstands waren de ontplof fingen hoorbaar. Den volgenden dag zouden veertig duizend pond nitroglycerine naar Amerika worden ver scheept. Het gebouw is geheel vernield, geen steen staat meer op den ander. Ofschoon het lokaal waar de ontplofbare stof gemaakt werd, geheel door hooge wallen was ingesloten, heeft een stuk hout dat op het op grooten afstand liggend pakhuis viel, waar een aanzienlijke voor raad was geborgen, ook dit doen in de lucht vliegen.Vijf personen bevonden zich op het oogenblik van het onge luk in de fabriek, en zijn natuurlijk allen gedood. Nog slechts vier jaren is bet geleden dat een dergelijk ongeluk dezelfde fabriek trof. In de omliggende dorpen werd aanzienlijke schade toegebracht door de op verreu afstand neervallende balken. Men zal zich herinneren dat bet vorig jaar eenige beruchtheid verkreeg door de herhaalde blijken van ontrouw van eenige kassiers en beambten aan financieele inrichtingen. Als tegenhanger van dat feit kan een be richt van den Figaro beschouwd worden, waarbij gemeld wordt dat te Parijs nu drie bankiers zei ven de vlucht geno men hebben, naar men zegt eene som van ongeveer 800.000 franken medenemende. De oudste van deze was 21 jaren oud. Een van hen was bestuurder van het Credit fon- cier; een ander had het bestuur over de Caisse des petits capitalistes, en de derde dat over de Caisse des rentiers. De operatiën dezer naatnlooze vennootschappen beston den voornamelijk in het verkoopen van de obligaties die men tegen stortingen uitgegeven had, zoodat de bezitters die zich bij de maatschappij aanboden om hunne kapita len terug te ontvangen, uitgenoodigd werden later eens terug te komen. De jonge industrieelen hadden een financieel weekblad opgericht dat, onder eene redactie die zeer geschikt was om dupes te maken, een aanzienlijk debiet had. De tallooze gar?ons die men in Paiijs aantreft brachten hunne spaarpenningen naar de Caisse des ren tiers, waar zij den volgenden dag door genoemde zwende- larij verloren gingen. Een der bankiers is naar Genève, de andere zijn naar België vertrokken. In hunne kas vond men eene som van 26 franken, en dat nog wel in pause lijke muntstukken. Omtrent hot ongeluk te Epinal, in een der laatste nommers dezer courant vermeld, verneemt men nog dat behalve de reeds overleden majoor Chambry, ook de koetsier Robin aan zijne wonden bezweken is. De dokter Jacquemin is geamputeerd; zijn toestand is onrustbarend. Het laatste slachtoffer, de inspecteur der academie Hus- son, bevindt zich voorloopig nog wel, doch men vreest dat de gevolgen van ziju uoodlotligcn val niet zullen uitblijven. De heeren Jules Favre en Crémieux zijn in een be langrijk proces tegen elkander opgetreden. De zaak is deze: In 1854 stierf in de provincie Constantine een rijke Israëliet, Jacob Shinan genaamd, drie zoons en twee dochters nalatende. Twee dier kinderen, Leon en Abra ham, waren meerderjarig; aan ben werd, krachtens eene beschikking in een familieraad genomen, het vaderlijk vermogen toevertrouwd. De Mozaïsche wet nu kent aan de dochters geen deel van de ouderlijke nalatenschap toe. Doch in alle akten, die de beide oudste zonen lieten pas- seeren, werden de dochters als erfgenamen beschouwd, 't Was ook uitsluiten!! onder de bescherming der Fran-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1