de rookwolken voor een oogenblik uiteenjaagt, ziet men de vuurzee zich verscheidene honderden voeten in de lucht verheffen, den rooden gloed weerkaatsend in de kokende rivieren, wier oppervlakte met doode visschen, vogels, slangen, eekhorentjes en andere dieren overdekt is. Ook moeten verscheiden menschen het leven verloren hebben, maar men weet nog niet hoeveel. Vele personen hebben ernstige brandwonden bekomen en honderden familiën zijn zonder huis en brood. Hoewel de geleden schade nog slecht is te bepalen, wordt zij voorloopig op eenige millioénen dollars geschat. 15 urgerlij ke stan (1 Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 12?" dezer: H. Feirabend, jm. 29 j. met B. J. Marinissen, jd. 27 j J. Louws, jm. 43 j. met E. C. Roose, jd. 40 j. C. L. de Potter, jm. 25 j. met M. A. Boudrij, jd. 28 j. (Van 4 tot 11 Juni.) Vlissingen. Gehuwd: A. L. Decroos, jra. 26 j. met A. C. Guedon, jd. 19 j. P. J. Gillissen, jm. 24 j. met M. J. Pieterse, jd. 22 j. Bevallen: A. C. Fancy, geb. Pieters, z. J. Hageman, geb. Fagg, z. J. W. Diesch, geb. Fonds, z. M. Lute, geb. Schuhraan, d. A. P. Jansen, geb. But, d. L. Brielsman, geb. Louwerse, d. H. M. Waltz, geb. Kannegieter, z. E. A. L L. A. Berends, geb. de Mau, d. Ove.rledenJ. C. Hoogerwerve, z. 7 j. P. Stroosnijder, z. 2 j. Zierikzee. Gehuwd: F. Capelle, jm. 29 j. met A.M. Koster, wed®, van J. M. Vorstheuvel La Brand, 37 j. BevallenM. Willemse, geb. van der Noot, z. M. Slager, geb. Elscot, d. A. K. Eijeriks, geb. Korzelius, d. C. Koe- voets, geb. Hillebrand; d. C. Olree, geb. Abrahamse, z. J. Sevenhuysen, geb. Schulink, d, M. de Winter, geb. Zorge, d. Overleden: A. Anker, d. 17 m. J. A. Nivelle, d. 2 j. J. Bosman, d. 13 m. Tliermometerstaiid. 11 Juni 'sav. 11 u. 58 gr. 12 'stuorg. 7u.56gr.'smidd. lu.55gr. 'sav. 6 u. 53 gr. 'sav. 11 u. 57 gr. 13 'smorg.7u.60gr. 'smidi. 1 u. 68 gr.'sav. 6u. 66 gr. Stat en-generaal. tweede kamer. Zitting van Zaterdag 11 Juni. Voortzetting der behandeling van de postwet. Ingekomen is eene mededeeling van het overlijden van het llcl der rekenkamer baron Nahuys. De discussie over de artt. 17 en 18 der postwet worden hervat, waarbij de minister eene nieuwe redactie van art. 17 voegt dat nu moet luiden: „Het port van dagbladen of nieuwspapieren eens of meermalen per week uitko mende, bedraagt voor elk nummer of exemplaar, met of zonder bijvoegsels, éen cent. Bij afzonderlijke verzen ding der bijvoegsels is voor elk bijvoegsel een port van éen cent verschuldigd. Meerdere nummers van hetzelfde of van verschillende dagbladen of nieuwspapieren, kunnen bij elkander ge voegd, onder éen omslag verzonden worden, doch de berekening van het port geschiedt in elk geval per nom- mer of exemplaar, op den voet als boven is bepaald. Art. 18 heeft ook eene wijziging ondergaan betreffende andere drukwerken, die aan 1 cent de 20 grammen zijn onderworpen. De heer van Naamen verdedigt zijn amendement op art. 18, strekkende om de gelegenheid te openen ook boekwerken tegen billijker tarief te verzenden. De heer Lenting stelt voor om na de overneming door de regeering en hare gewijzigde redactie van sprekers eerste amendement, nu de tweede alinea van art. 17 te lezen„Wanneer het gewicht van dagbladen of nieuwspapieren 25 grammen of minder isbedraagt het port i cent." De heer van der Maesen wenscht dien strijd uit te maken die omtrent het al of niet als weekblad beschou wen van een blad bestaat en magazijnen, couranten als Spectator enz. ook in de vrijgevige bepaling der wet op te nemen, Hij stelt daarom als amendement voor om de eerste woorden van art. 17 te lezen: „Dag- of week bladen." De heeren Moens en Kops ondersteunen het amende ment van den heer Lenting. De kleine pers is door de zegelafschaffing op verrena niet zóo gebaat als de groote. Toch is de kleine pers van groot belang voor de volks ontwikkeling. De heer Heemskerk Az. constateert, dat de minister door zijn gewijzigd stelsel ten aanzien van het dagbladport getoond heeft zijn laatste woord in deze niet gezegd te hebben. Hij acht echter de argumenten voor de kleine pers niet aannemelijk, men zou nu eene soort protectie in het leven roepen. Hij haalt een prospectus aan van het Nieuws van den dag, waaronder ook de namen van ile heeren Lenting, Kops en Stieltjes voorkomen. Zulk eene veelbelovende onderneming behoeft geen staatsbe- oordeeling. De heeren Lenting, Kops en Stieltjes verklaren dat zij die onderneming alleen als eene aanbevelenswaardige zaak en niet als eene speculatie hebben ondersteund. De heer van Lijnden en de heer van Voorthuysen be strijden het 1-centsport op verschillende gronden. De minister van financiën wijst op de moeite die de drukwerken aan de post veroorzaken. Onder nieuwsbla den verstaat de minister bladen die nieuws geven; daar onder valt dus niet de Illustratie enz. De heer van der Linden stelt nn vooreen nieuwealinea aan art. 18 toe te voegen ter vervanging van de twee laatste alinea's, luidende: „De berekening van het port van meer dan een stuk als éene verzending te zamen gevoegd, mits niet afzonderlijk van adressen voorzien, geschiedt naar het gezamenlijk gewicht." Dit amen dement neemt de minister over. De heer Moens stelt nu ook een amendement voor ten behoeve va,n de weekbladen. Na repliek wordt het araendement-van Naamen ver worpen met 62 tegen 7 stemmen. Dat van den heer Moens met 44 tegen 25 stemmen, doch het amendement- Lenting aangenomen met 45 tegen 24 steramen. De te genstemmers waren de heeren Bichon, Sloet, de Brauw, de Casembroot, Duin bar, van Reenen, Saaymaus Vader, van Lijnden, van Delden, van Voorthuysen, Heems kerk Az., Bcgram, van Goltstein, van Naamen, Taets, Storm, Hoffmann, 's Jacob, Kalff', Heemskerk Bz., Kien, van Loon, van Catwijck en de voorzitter. Het amendement van den heer van der Maesen wordt mede aangenomen met 43 tegen 26 stemmen, waarna art. 17 met 52 tegen 17 steramen wordt goedgekeurd. De heer van Naamen stelt bij art. 20 voor om het ver zenden tegen 1 cent van visitekaartjes weder toe te laten. De minister heeft daartegen bezwaar, nu de cartes- correspoudances worden ingevoerd..Hij splitst het arti kel in twee deelen teneinde een afzonderlijk votum te kunnen erlangen over de invoering van de nieuwe postkaarten. Die invoering wordt mot algemeene stemmen goedge keurd. Het amendement-van Naamen omtrent de visitekaar tjes wordt verworpen met 46 tegen 23 stemmen. De heer Blom stelt voor bij art. 21 om de strafbepaling voor het werpen van drukwerken in de bussen voor brieven bestemd te doen vervallen. De minister acht dat noodig, omdat het aanleiding geeft tot veel verwarring. Het amendement-Blom wordt verworpen met 54 tegen 14 stemmen. Art. 25 betreffende de postwissels wordt op eene aan merking van den heer Blom anders geredigeerd. De heer de Roo stelt als amendement voor om het minimum voor postwissels te stellen op 1 cent van de f 2.50. Hij is tegen de voorgenomen invoering van post- wisselkaarten. De minister wijst op de goede werking der postwis- selkaarten in het buitenland, waarbij men geen brief heeft te schrijven. Het nut van die nieuwe inrichting wordt door som mige sprekers bestreden. Daarbij wordt opnieuw aangedrongen om aan de hulpkantoren ook postwissels verkrijgbaar te stellen. De heer de Casembroot stelt voor om ten behoeve van militairen beneden den rang van officier de kosten der wissels op 1 cent te brengen. Het amendement-de Roo wordt verworpen met 34 te gen 31 stemmen. Dat van den heer de Casembroot met 55 tegen 10 stemmen. Art. 26 wordt aangenomen en daarna de verdere be handeling verdaagd tot Maandag 13 Juni. ÖuitmU'iniX Algemeen overzicht. Een telegram' uit Kiel van 11. Zaterdag meldt dat prins Adalbert, de opperbevelhebber van de Noordduitsche zeemacht, met de „Koning Wilhelm" naar Engeland ver trokken is, om zich met de daar reeds aanwezige gepan- serde schepen der Pruisische marine te vereenigen. Volgens de Neue freie Presse zou de 0o3tenrijksche regeering bericht hebben ontvangen dat een Italiaansch vrijkorps op het punt staat op de kust van Istrië te landen. Dientengevolge zouden dan ook onmiddellijk eenige oorlogschepen de haven van Pola hebben verlaten om de kust te bewaken. De berekeningen van derge lijke benden, waar zij meenden van de oneenigheden in de Oostenrijksche staten voldoende partij te kunnen trekken om hun oogmerk te bereiken, zijn reeds zoo dikwijls mislukt, dat de kansen ook ditmaal uiterst gering zijn. Een der officieuse dagbladen van St. Petersburg maakt melding van het ontstaan van een conflict tusschen Ruslanden deVereenigde staten. De weigering van den minister van oorlog om een aankoop van geweren, door den militairen agent van Rusland te Washington gedaan, te bekrachtigen, zondaartoe aanleiding hebben gegeven. Hierop is een bedreiging gevolgd van het kabinet te Washington, om de som die men nog aan Rusland ver schuldigd is voor den afstand van Russische koloniën aan de Vereenigd^ staten, niet uit te betalen. De be* trekking tusschen de beide staten schijnt echter nog van dien aard te zijn dat men aan het bestaande ver schil voor het oogenblik geen bijzonder groot gewicht behoeft te hechten. Bepaald ongunstig is op dit oogenblik de verhouding tusschen Portugal en Italië. De Italiaansche gezant te Lissabon toch is voor oubepaalden tijd teruggeroepen, en de diplomatieke betrekkingen tusschen beide rijken hebben daardoor opgehouden een officieel karakter te dragen, tot zoolang het Portugeesche gouvernement voldoende ophelderingen zal hebben gegeven. De naaste oorzaak daarvan is de weigering van Saldanha om den Italiaanschen gezant te ontvangen, waarvoor men geen andere reden weet te vinden dan de geringe ingenomen heid welke deze laatste niet onduidelijk ten opzichte van den coup cTétat heeft doen blijken. In de zitting van de Spaansché cortes van Zaterdag heeft Prim verslag gegeven van zijn pogingen om aan het rijk een koning te bezorgen. De vier candidaten die hij achtereenvolgens daartoe heeft uitgenoodigd hebben allen dat vereerende aanbod van de hand gewezen. Nog- tans schijnt bij de hoop niet op te geven, en stelt hij zich voor, indien althans de telegraaf juist zijne woorden heeft overgebracht, er binnen drie maanden een te leve ren. Dergelijke tijdsbepaling, meer in gebruik bij de uitvoering van technische werken dan bij het zoeken naar een vorst, heeft hier wel iets geheimzinnigs. Wat den vijfden candidaat betreft, den prins van Astu- riën, het was natuurlijk dat Prim tot de herstelling van een der kinderen van Isabella op den Spaanschen troon nooit zou kunnen medewerken. Hij zou voortgaan met de meeste geestkracht de omwenteling tot een goed einde te helpen brengen, en kon inmiddels de volle ver zekering geven dat, hoe lang ook de tusschen regeering nog zou moeten voortduren, men omtrent het handhaven der orde en het behoud der vrijheid niet de geringste zorg behoefde te koesteren. De ophelderingen van den president van den minis terraad schijnen bij de drie fracties der kamer, die de meerderheid uitmaken, zeer goed te zijn opgenomen, ook de verklaring dat het. de bedoeling der regeering ten opzichte van Portugal is om de beide rijken onder éen dynastie te plaatsen, maar aan beiden het behoud van een afzonderlijke zelfregeering te verzekeren. Overigens is in de cortes Zaterdag de beraadslaging over de wet tot afschaffing der slavernij in de koloniën aangevangen. Bijzonderheden daaromtrent zal men ver moedelijk eerst na verloop van eenige dagen vernemen. Onze Brusselsche correspondent verzekert ons dat de minister van justitie onmiddellijk na afloop der verkie zingen het rapport aan den koning betrekkelijk het ontslag van de heeren Bavay en Hody zal openbaar maken In afwachting van de behandeling van het budget, het rapport der commissie is thans ingediend houdt het Fransch wetgevend lichaam zich dezer dagen bezig met de behandeling van zaken van ondergeschikt belang. Charles Dickens. Het overlijden van dezen grooten letterkundige, dat zoo veel meer sensatie maakt dan het sterven van menigen vorst, dringt er toe om in enkele trekken het beeld te schetsen van iemand wiens leven in alle opzichten zoo wè 1 besteed was. Niemand kon vermoeden dat de knaap die in zijn jeugd zijn geest voelde wegkwijnen te midden van de dorre bezigheden op het kantoor van een sollicilor waarop zijn vader hem na het verlaten der school geplaatst had bestemd was om éénmaal een zoo gewichtigen invloed op de Engelsche toestanden uit te oefenen als hij in lateren tijd deed. Dit zon ook zeker piet hetceval geweest zijn, indien hij niet na een tweejarig verblijf op dat kantoor waarvan hij al het dorre op meesterlijke

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2