MIDDELRURGSCHE COURANT. 139, Dinsdag 1870. 14 Juni. Middelburg 13 Juni. De behandeling der postwet is in de zitting der tweede kamer van heden voortgezet tot art. 32. De amendemen ten van de heeren Fokker, om door het totstandbrengen van een postcontract een transatlantische stoomvaart van Nederland op Amerika tegemoet te komen, en Begram, tot herstelling der vrijdommen voor nuttige ver- eenigingen, zijn verworpen, het eerste met 51 tegen 13 stemmen. Met betrekking tot de brug over den Moerdijk wordt ons gemeld dat gisteren namiddag de eerste spanning met goed gevolg op de pijlers is geplaatst. ftaiioerriingeri eu besluiten. eeketekkenen. Toegekend, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan P. M. Kubben, te Schinnen, de bronzen medaille, ingesteld bij Zr. M\ besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, wegens diensten met levensgevaar bewezen bij den brand die op 8 Mei jl. in de gemeente Spanbeek voorviel. Onderwijs. De24ste algemeene vergadering der gewestelijke ver- eeniging Zeeland van het Nederlandsch onderwijzers genootschap werd 11. Woensdag te Schuddebeurs, ge meente Noordgouwe, gehouden, onder voorzitting van den heer dr P. J. Andreae, districts-schoolopziener, en bijgewoond door den heer mr Schneiders van Greijffens- werth,schoolopziener inhet4c schooldistrict van Zeeland, en 35 ledeu, waaronder enkele gasten. Bij de openings rede van den voorzitter werd met veel leedwezen het plotseling overlijden herdacht van den verdien stelijken hoofdonderwijzer 11. Schoo te Ouwerkerk, die in den afgeloopen nacht aan eene beroerte was overleden. Na afloop van eenige huishoudelijke werk zaamheden, werd een wedstrijd gehouden in het lezen, waaraan 8 hulponderwijzers deelnamen. De prijs ad f5, zou toegekend zijn geworden aan den heer A. J. Bethe te Oud-Beierland, doch daar deze, als geen lid van dit ge west zijnde, buiten mededinging naar die belooning aan den strijd had deelgenomen, werd de prijs toegekend aan n° 2, den heer D. Z. Buissonjé, te Middelburg, en de pre mie aan n° 3, den heer J. H. Letzer, te Zierikzee. Aan een wedstrijd in het kaartteekenen namen 6 hulponder wijzers deel. De prijs ad f 6 werd behaald door den heer J. H. Letzer voornoemd, en de premie ad f 4 door den heer Baaij, te Dreischor. Nadat nog eenige rapporten waren uitgebracht was het uur tever verstreken om de punten van bespreking te behandelen, zoodat de verga dering werd gesloten. De Provinciale Groninger courant verneemt dat de plannen tot regeling der nieuwe landbouwschool te Groningen nu zoover gevorderd zijn, dat er waarschijn lijk binnen zeer kort oproepingen zullen plaats hebben voor personen, die in aanmerking wenscheu te komen voor het onderwijs aan deze instelling, met September van dit jaar aan te vangen, tegen behoorlijke jaarwedde, terwijl de plannen voor het verbouwen der lokalen van de school ook bijna gereed zijn. Het blad verneemt ver der dat de vakken zoo geregeld zijn, dat twee leeraren voor de iandbouwvakken zullen benoemd worden, van welke een tevens directeur der school zal wezen, een voor de wis en- natuurkundige, een voor de scheikun dige en een voor de natuurhistorische vakkenterwijl ook leeraren voor de kenüis en leefregelkunde der huis dieren en voor de staathuishoudkunde, en een adsistent voor de natuur- en scheikunde gevraagd zullen worden. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Vlissingen de heer W. J. Imminck, te Lent. Koloniën. Berichten uit Oost-Indië, door de Nieuwe Rotterd. courant per buitengewone gelegenheid ontvangen, loo- pen tot 29 April jl. Volgens het overzicht van den Java-bode zou het gerucht dat de benoemde gouverneur van Sumatra's Westkust, de heer Netscher, wenschen zou voor die betrekking niet in aanmerking te komen, ongegrond zijn geweest. In hetzelfde overzicht wordt gemeld, dat de nieuwe chef van den geneeskundigeu dienst, kolonel Reiche, bepaald heelt dat de officierswoningen in het groot mili tair hospitaal te Soerabaija opgeruimd en voortaan aan de tot dat etablissement beboerende officieren van ge zondheid indemnisatiën wegens huishuur verstrekt zul len worden. Aan het den 23en April gehouden klein ambtenaars examen hebben 49 aspiranten deelgenomen, waarvan 30 toegelaten en 19 afgewezen zijn. Het nieuw Bataviaasch handelsblad zegt met groot genoegen vernomen te hebben, dat de regeering de ope ning van een nieuwe en zeer belangrijke stoomvaartlijn, namelijk over Java's Zuidkust (Tjilatjap en Patjitan) en op de havens om de Oost (Banjoewangie, Bezoeki, Pro- bolingo en Passoeroean) heeft goedgekeurd. De Neder landsch-Indische stoomvaartmaatschappij, aan welke de concessie is verleend, zou voorloopig als proef voor den tijd van zes maanden, reeds op het eiode van de vorige of het begin van deze maand bedoelde lijn openen, te beginnen van Batavia naar Tjilatjap, Patjitan, Banjoe- wangi, Bezoekie, Probolingo en Passoeroean naar Soe rabaija. In de volgende maand vertrekt weder eene boot van Soerabaija via de evengenoemde plaatsen naar Batavia. Door deze lijn zal de etoomvaartcommunicatie rond Java voltooid zijn. Hetzelfde blad deelt mede dat het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië do 'inmboensche strafzaak in revisie heeft afgedaan. Met verbetering van een groot aantal der vonnissen, waarbij het meerendcel der be klaagden tot dwangarbeid in den ketting voor vele jaren veroordeeld werden, heeft het hooggerechtshof aan al de 49 beklaagden, die aan den opstand te Bekassie hebben deelgenomen, de doodstraf opgelegd. Twee beklaagden zijn vrijgesproken. De berichten omtrent de openbare veiligheid in de Vorstenlanden blijven steeds ongunstig. Roofpartijen, door georganiseerde benden ondernomen, meestal verge zeld van moorden of bijna altijd gepaard met de bedoe ling oin moord te plegen, blijven om zoo te zeggen aan de orde van den dag. Gemengde berichten. In eene vergadering van het Middelburgsch departe- mentsbestuur der Maatschappij tot nnt van 't algemeen is jl. Zaterdag een zilveren medaille uitgereikt aan Johanna Perre, tot hulde voor de welbeproefde trouw door haar betoond als dienstbode bij mevrouw de wed. Muntendam, gedurende een tijdvak van moer dan veertig jaren. Genoemde vergadering werd bijgewoond door de commissie voor de belangeu van den dienstbaren stand, op wier voordracht haar genoemde onderscheiding is toegekend geworden. Door ruim veertig ingezetenen der gemeente Enschedé is eene klacht ingediend bij den directeur- generaal der staatsspoorwegen, op grond dat zij pink ster-maandag, allen voorzien van een retourbiljet 2« klasse, waarschijnlijk uit gebrek aan waggons, te Hengelo achtergelaten zijn, en dientengevolge in het holle van den nacht de reis van Hengelo naar Enschedé te voet hebben moeten afleggen. Handelsblad Een Russisch keizerlijk besluit bepaalt, dat voort aan alle berichten overleden van de keizerlijke familie, in boeken of in couranten, eerst moeten gezieu en goed gekeurd worden door den minister van het keizerlijk huis. Daar deze echter nitlandig is, verschijnen in de Russische bladen in het geheel geen berichten over den keizer of zijne familie. Dat er hier te lande nog verscheiden afstaramelin. gen in de vrouwelijke linie van admiraal Mich. Adr. de Ruyter worden gevonden, is vrij algemeen bekend, maar dat er bovendien nog andere nakomelingen uit hetzelfde geslacht bestaan, zal voor velen nieuw zijn. De admiraal de Ruyterjhad een jongeren broer, die vader was van ver scheiden kinderen, waarvan een, Adriaan, het petekind, van zijn beroemden oom, huwde met mejufvrouw Pec- steen, een dame uit een aanzienlijk geslacht te Brugge. Uit dezen echt ontsproot een dochter, die den doopnaam Adrienne ontving en in 1768 huwde met d"". Lodewijk Taeleman. Hun eenige zoon Philips, geboren in 1771, werd opzijn 12<iejaar naar Weenen ter studie gezonden. Hij diende later als officier van gezondheid ia het Oosten- rijksche leger tijdens den bloedigen krijg met Frankrijk. In den slag van Hohenlinden viel hij in handen der Franschen en werd geplaatst aan het militaire hospitaal te Parijs. Generaal Moreau trachtte tevergeefs hem te bewegen in Frauschen dienst over te gaan. Na een krijgs gevangenschap van L5 jaren keerde hij naar België terug; in dien tijd was zijn vader overleden en zijn moe der hertrouwd met den controleur Jamin te Assenede. Op aandrang zijner moeder vestigde Taeleman zich aldaar en begat zich in den echt met mejufvrouw Jourct,. de dochter van den maire van Bornhem. In de revolutie dagen van 1S30 bewees Taeleman uitstekende diensten aan burgers en militairen, zonder onderscheid ot 't Bel gen waren of Hollanders. Op den 7L'° Mei 1863 stierf hij te Brussel in de armen van mevrouw Poelman, de jongste zijner dochters. (Het Ka (Ierland.) De danser aan de Berlijnscbe opera, Reisinger, die onlangs den graaf Sarcilly heelt uitgedaagd, die hem zijne verloofde wilde ontfutselen, heett vóór zijn dood een brief geschreven, waarin hij de bijzonderheden van bet duel verhaalt, dat voor hem zoo noodlottig is afge loopen. Toen hij graaf Sarcilly opzocht om hem uit te dagen, trof hij deze aan te midden van een aantal zijner mede officieren van de garde, die den uitdager zoo trotsch en minachtend behaudelden, dat hij eindigde met den edelen graaf voor een lafaard en verleider in 't openbaar uit te maken. De edelman was toen wel genoodzaakt voldoening te eischen, maar daar een officier deskonings niet vechten kan met een danser, wérd besloten dat het duel op Amerikaansche wijze zou plaats hebben, en dien tengevolge bepaald dat de duellant, die gezien zou wor den zonder handschoen aan de linkerhand, zicbzelven van het leven zou moeten berooven. Dagen achtereen droegen beide mannen zorg, de handschoen aan de linker hand niet ai te leggen, maar de bruid van Reisinger, met wie hij eenige dagen later wandelde, had ongelukkig de vreemde manier om die handschoenen aan te houden opgemerkt, en dreet daarmede zoolang den spot, dat de verliefde man zich eindelijk liet overhalen zijne linker hand te ontblooten. Eenige oogenblikken later kwam het jonge paar den graaf tegen, die terstond bespeurde dat Reisinger's linkerhand bloot was, en die omstandig heid aan de beide officieren die hem vergezelden deed opmerken. Des avonds schoot Reisinger zich door het hart. Uit Amerika zijn opnieuw berichten jontvangen omtrent een loschbrand, die in de helft der vorige maand de graafschappen Madieon, Sullivan, Ulster, Orange en Dutches van den staat New-York verwoestte. Men acht het nagenoeg zeker, dat lmt vuur is aangelegd door lieden, welke in die wouden, verre van de koloniën ver wijderd en slechts door ellendige hutten tegen wind en weder beschut, een soort van Zigeunerleven leiden. Elke leute komen in het Schawankunggebergte zulke branden voor, doch bepalen zich dan slechts tot eene beperkte ruimte. Dit jaar echter hebben zij naar al'e richtingen heen een vreeselyke uitgebreidheid gekregen en op hun weg duizenden akkers van den besten boschgrond, ont zaglijke hoópen hout, huizen, lootsen, bruggen en spoorwegen 100 mijlen in omtrek verwoest. Zoover het oog reikt is geen plekje groen te vinden alles is plat gebiand. Van deplaats, waar het vuur nog woedt, stijgen dikke rookwolken op, welke, mijlen ver door den lucht stroom meegevoerd, als een afgebroken ketting zwaar en duister over de streek hangen. Niet zelden gaan zij ver gezeld van een dichten en gloeiénden asch- en vonken regen, die de velden verschroeit en de lootsen en wo ningen in brand zet, zoodat de bevolking voortdurend in den grootsten ang6t verkeert. Wanneer een rukwind

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1