MIDDELBURGSCHE COURANT. S°- 138. Maandag 1870. 13 Juni Middelburg 11 Juni. Bij de heden door de tweede kamer voortgezette be handeling der postwet zijn het amendement van den heer Lenting, waarbij het port der bladen beneden het gewicht wan 25 grammen op een halve cent bepaald wordt, en dat van den heer van der Maesen, tot gelijkstelling van de weekbladen met dagbladen, aangenomen. De overige voorgestelde amendementen zijn verworpen. In de zitting van a. Maandag zal de behandeling met art. 27 aanvangen. De internationale commissie tot regeling van de in dijking van het Zwin, welke volgens de verklaring van den Belgischen minister van openbare werken mede gedeeld in het nommer dezer courant van den 2" dezer reeds bezig is met het vaststellen van het programma dier werken, bestaat uit de volgende leden Voor België, de heeren Zuber, hoofdingenieur, be stuurder van bruggen en wegen in West-Vlaanderen; E. Piens, ingenieur van hetzelfde bestuur te Brugge; Peelaart, bestuurder van het enregiëtrement en der do meinen in West-Vlaanderen. Voor Nederland, de heeren Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland; Van Hoofï, ingenieur van hetzelfde bestuur, onder wiens opzicht het nieuwe uit wateringskanaal zal worden gegraven Mathon, directeur der registratie en domeinen in Zeeland. De voorstellen welke in dealgemeene vergadering van het schoolverbond jl. Woensdag te Utrecht in behande ling zijn genomen, zijn de volgende. Twee voorstellen van de afdeeling Rotterdam, in den beschrijvingsbrief vermeld. Het eerste luidt: Daarliet wenschelijk is, dat zoowel de ledpn van het verbond in de eerste plaats, als liet lezend publiek in het algemeen, zoo spoedig mogelijk kennis nemen van hetgeen door het verbond uitgegeven wordt, stelt de afdeeling voor, aan art. 12 van het algemeen reglement deze alinea toe te voegen: „De hoofdcommissie geeft, bij het verschijnen van eenig geschrift, zoo in eenige algemeen verspreide dagbladen, als aan de secretarissen der afdeelingen, daarvan bericht, met opgave van den prijs waarvoor, en de plaats waar het te verkrijgen is." Het tweede is van dezen inhoudDaar het niet anders dan in het belang van het verbond zijn kan, dat een commissie, belast met het doen van nader onderzoek omtrent twijfelachtige punten of oorzaken vau verschil van opinie, zoo onpartijdig mogelijk samengesteld worde, stelt de afdeeling voor, de commissie, bedoeld bij art. 32 yan het algemeen reglement, door de algemeene vergade ring te doen verkiezen, en dus in dat art. te lezen: „De benoeming eener zoodanige commissie geschiedt door de vergadering. De hoofdcommissie wijst een dubbeltal aan, waardoor echter de vergadering bij hare keuze niet gebonden is." Na toelichting van het praeadvies van de hoofdcom- jnissie door den voorzitter, verklaart de afgevaardigde van do afdeeling Rotterdam dat deze, vooral omdat het hoofdbestuur een verandering van het reglement thans •onraadzaam acht, hare voorstellen intrekt. Voorts is behandeld het voorstel van de afdeeling 'Waterland: „De afdeeling, besloten hebbende tot het ■uitreiken van getuigschriften, voor getrouw schoolbezoek en welbesteeden leertijd, aan kinderen die de school ver laten, acht het zeer wenschelijk, dat. die getuigschriften door het geheele land zooveel mogelijk denzelfden vorm mochten hebben, waarom de afdeeling voortelt, dat zoo danige getuigschriften op last der hoofdcommissie zullen worden gedrukt en voor de afdeelingen tegen betaling verkrijgbaar gesteld." Daarbij wordt een door de afdeeling Zierikzee inge zonden amendement medegedeeld, strekkende om die getuigschriften rechtstreeks van het hoofdbestuur te doen uitgaan en ze door den algemeenen voorzitter en den secretaris te doen teekenen. Met dit laatste kon de vergadering zich niet vereeni gen_e»-&a4atR^v^r het voorstel zelf eenige discussie was gefaTe/d, wertK&efcloten dat de vergadering de te benoe men hoofdcommissie zou uitnoodigen dit punt in over weging te nemen, teueinde daaromtrent later naar bevind van zaken een voorstel te doen. In de avondvergadering werd in de eerste plaats uit voerig besproken het door den heer Lalleman ingeleide punt: „De bepaling van den tijd en duur der vacantie op de scholen." Hieromtrent is de volgende conclusie aangenomen: De vergadering, overtuigd dat de vacan- tiën noodig en nuttig zijn zoowel voor de kinderen als voor den onderwijzer, vestigt de aandacht der afdeelin gen op de wenschelijkheid dat de duur en de tijd dier vacantiën geregeld worden naar de locale omstandig heden, die op het tijdelijk schoolverzuim invloed hebben. Het tweede punt: „Het onderricht in de vrouwelijke handwerken," eveneens ingeleid door den beer Lalleman, werd in verband met het schoolverzuim uitvoerig be sproken. Aan het einde der beraadslaging werd voorge steld, eene commissie te benoemen om dat punt nader te onderzoeken. Toen dit denkbeeld geen voldoenden bij val vond, werd als conclusie aangenomen: dat de verga dering, bij het bestaande verschil van gevoelen, het wen schelijk acht dat de afdeelingen in haar woonplaats onderzoeken of daar behoorlijk onderwijs in de vrouwe lijke handwerken gegeven wordt, en in hoever de rege ling daarvan op het schoolbezoek invloed heeft. Het derde punt van het programma „De regeling der schooltijden" werd door den heer Nahuijs ingeleid. Ook hierover werd uitvoerig van gedachten gewisseld, waar van de slotsom was dat als conclusie de wenschelijkheid werd uitgesproken dat de afdeelingen van het school verbond in hare verschillende gemeenten bij de bevoeg de autoriteiten aandringen op het regelen der schooluren in verband met den localen fabriek- en veldarbeid. Benoemingen en besluiten. consulaten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan E. Saportas, als Nederlandsch consul op Cuba, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. pensioenen. Pensioen toegekend aan de gewezen bin nenloodsen bij het loodswezen van Texel voor den dienst op het Groot Noordhollandsch kanaal, standplaats Ara- sterdam, H. Haakschop of H. R. Haakschop en J. A. Munterdam, ter zake van ongeschiktheid voor hun ambt tengevolge van lichaamsgebreken, respektievelijk ten bedrage van 446 en 518 'sjaars. Ouderwijs. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Mei 1870 bedraagt het getal vacante scholenOpenbare voor gewoon lager- 36, gewoon en meer- 2 en meer uitgebreid onderwijs 2 bij zondere voor gewoon lager-1 en gewoon en meer uitge breid onderwijs 1gesubsidieerde bijzondere voor gewoon en meer-1 en meer uitgebreid onderwijs 1. Vacantehulp- onderwijzersbetrekkingen 18 enl van hulponderwijzeres. Kerknieuws. Bij deNederduitscbe hervormde gemeente te Ooster- land is tot predikant beroepen de heer SjoukeKalma, laatst predikant bij de christelijk gereformeerde ge meente te Sappemcer, onlangs door het provinciaal kerk bestuur in Utrecht tot den dienst in de hervormde kerk toegelaten. De heer J. G Blauw, predikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Oostkapelle, heeft het be roep naar die gemeente te Ter Aar aangenomen. De heer 11. A. van Deursen, predikant bij deNeder duitscbe hervormde gemeente te de Purmer, heeft voor het beroep naar die gemeente te Vrouwepolder bedankt. Necrologie. Een man die op de letterkunde der beide halfronden belangrijken, zeker niet ongunstigen, invloed heeft uit geoefend, een der grootste humoristen van zijn tijd, Charles Dickens, is gisteren morgen aan de gevolgen van een beroerte overleden. Weinig schrijvers zijn meer populair, van weinigen is de levensloop zoo algemeen bekend als van Dickens. Hij was in 1812 te Portsmouth geboren. Gemengde bericliten. De gemeenteraaad van Rotterdam heeft besloten den tijd der kermis niet te veranderen, maar die evenals tot dusver in Augustus te doen plaats hebben. Door de Vereeniging van drukkersgezellen te Phila delphia is als lid aangenomen mejufvrouwLoretta Mann, vroeger reeds in een andere stad werkzaam als letter zetster. Zij is naar Philadelphia gekomen om er den cursus va ft bét geneeskundig onderwijs te volgen, en is tevens ter drukkerij werkzaam om in de kosten der stu die te voorzien. Zij denkt de drukkunst vaarwel te zeg gen, zoodra zij den doctoralen graad heeft verkregen. Bij den op den tweeden Pinksterdag te Bremen ge woed hebbenden brand zijn twaalf pakhuizen en twintig woonhuizen een prooi der vlammen geworden en vele andere beschadigd. Men méént de schade op een millioen thaler te kunnen begrooten. Volgens de Weser Zeitung is het onheil ontstaan doordien een paar kleine jongens, eene-sigaar willende rooken, een paar lucifers deden ontvlammen die zij brandende wegwierpen. Ongelukkig vielen deze in een hoop krullen en spaanders, die dade lijk in vlam stonden, waarop onmiddellijk een houten loods in brand geraakte en het vuur zich verder ver spreidde. Er zijn thans nadere bijzonderheden ingekomen omtrent den brand te Constantinopel. Zondag is deze uitgebarsten. De vernielde wijk van Pera heeft ongeveer een vierkanten kilometer oppervlakte en bevat nagenoeg twintig duizepcP huizen, waarvan een tiende gedeelte van steen en de overigen van hout en pleister zijn. Eenige der verbrande straten waren bijna geheel be woond door rijke Armeniërs die, bij gelegenheid van een feest naar buiten getrokken zijnde, alzoo niets van hun inboedel konden redden. Bijna alle Italiaansche werklie den in Constantinopel bewoonden een der verbrande wijkenzoodat de vreemden-kolonie veel geleden heeft- Onder de hoogere klassen zijn de Engelschen en Arme niërs het meest getroffen. Voor het gebouw der Engel- sche ambassade waren de meestmogelijke zorgen aange wend; Engelsche matrozen waren gereed om ter hulp te snellen; mannen waren op de daken geklommen, de ijzeren luiken waren gesloten, doch alles tevergeefs een zee van vlammen tastte het gebouw aan, en verschei dene menschen bekwamen ernstige brandwonden. De Engelsche gezant heeft, met opoffering zijner eigene goederen, de papieren der ambassade kunnen redden. Het gebouw was, volgens 'een Engelsch blad, prachtig en had niet minder dan 100,000 pond sterling gekosthet was dan colc een van de middelen waardoor Engeland zich invloed hoopt te verschaffen in die stad der sultans. Het is niet waarschijnlijk dat het weer met zulk eene weelde herbouwd zal worden. Een Duitsch hospitaal o. a. is ook vernield, doch de zich daarin bevindende zieken zijn gered kunnen wor den. Thans is het tooneel van den brand door een cor don soldaten omtrokken, uit vrees voor het instorten der muren op de voorbijgangers, iets wat reeds aan ver scheidene personen den dood berokkend heeft. De regeering heeft tenten doen opslaan en levensmid delen laten ronddeelen aan de talrijke gezinnen die thans zonder huisvesting zijn. Een correspondent van l'Indépendance beige deelt eene beschouwing mede over het karakter van een brand in het Oosten, welke zeer merkwaardig is. Het ontzettende ongeluk, zegt hij, dat in weinige uren ver scheidene duizende huizen in de hoofdstad van het Otto- manische rijk vernield heeft, is in het Oosten geen zeldzaam schouwspel. Ieder jaar worden gansche dorpen een prooi der vlammen; te Constantinopel vooral geschiedt het vaak dat gansche wijken in de asch gelegd worden. Een brand van veertig of vijftig huizen gaat daar onopgemerkt voorbij. Verre van het als een ramp te beschouwen, is het voor de bewoners een soort van feest, voor de dieven een goede gelegenheid om te

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1