OURANT. Zaterdag ©tmtmianïr 1870. 11 Juni S°- 137. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. AAABESTËDI1VG. Op Vrijdag 24 Junij 1870, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwe zigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het llde district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: 1 fet leveren en storten van steen lot voortzetting van de oeververdediging wederzijds de havendijken van liet kanaal van Keuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandscho zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kos ten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhopp, Raamstraat n°. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tus- schenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. "Vrijdag en Dingsdag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur te Neuzen. 'b Gravenhage, 25 Mei 1870. Voor den Minister, De Secretris-Generaal, HUBKECHT. Middelburg 10 Juni. De tweede kamer heeft beden de behandeling der postwet voorgezet. Een amendement van den heer Blom, strekkende om de strafbepaling voor de verzending van geld door middel van een niet-aangeteekenden brief te doen vervallen, is met eenparige stemmen aangenomen. Door den minister is eene wijziging gebracht in art. 17, volgens welke het port der dagbladen, zonder bepa ling van het gewicht, 1 cent zou bedragen. Eergisteren is te Utrecht de algemeene vergadering van het schoolverbond gehouden. Zij werd bijgewoond door 72 afgevaardigden van 51 afdeelingen, benevens ,12 niet-stcmgerechtigde leden, en geleid door den voor zitter der voorloopige hoofdcommissie mr. W. J. baron van Weideren Rengers. Op dit oogenbhk telt het verbond 103 afdeelingen. Van SÖ dezer waren min of meer volledige opgaven ont vangen, waaruit bleek dat zij 7545 leden tellen de 23 overigen hebben, voor zooveel bekend is, 985 leden zoodat het gezamenlijk getal dus ongeveer 8530 be draagt, behalve enkele algemeene leden, waarvan het getal niet juist kan worden opgegeven. Het hoofdbestuur heeft over eene som van circa /*2t00 te beschikken, waaruit echter de kosten van vestiging, sameD f 944.73 bedragende, bestreden moeten worden. De toelage aan den algemeenen secretaris is op f 600 bepaald. De hoogleeraar Harting, de grondlegger van het ver bond, wegens lichaamsgebrek verhinderd om verder aan de gemeenschappelijke werkzaamheden deel te nemen, is tot eerevoorzitter van de definitieve hoofdcommissie benoemd. Tot leden van het hoofdbestuur zijn benoemd de hee- ren D. Harting, G. B. Lalleman, Th.H.Nahnys,L.Mulder, mr W. J. baron van "Weideren Rengers, mr J. A.Fruin, jonkheer mr W. J. van der Heim, mr M.P. Lindo en jonk heer mr C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer: In af wijking van het reglement zullen de leden van het hoofdbestuur de eerste maal uit hun midden een voorzit ter, een secretaris en een penningmeester benoemen. In het vervolg zal die benoeming echter door de vergade ring geschieden. De genomen besluiten deelen wij in een volgend nom- mer mede. Jl. Dinsdag hield de Maatschappij van weldadigheid "te Amsterdam hare jaarlijksehe algemeene vergadering. Uit het verslag, uitgebracht door den voorzitter-commis saris, mr. J. Bieruma Oosting, bleek dat de financieele uitkomsten, in vergelijking met andere jaren, zeer gun stig mogen genoemd worden. Een verlies toch van f 20,000, vroeger op landbouw en veebouding geleden, is thans in eene aanzienlijke winst veranderd. Ook wat den vooruitgang op zedelijk gebied betreft, mocht de voorzitter wijzen op de betere opleiding in den land bouw, de betere bewerking van den grond door de vrij boeren en de vermeerdering der arbeidzaamheid onder de bevolking in het algemeen. De uitkomsten van den landbouw zijn, in verhouding van vroegere jaren, dan ook zeer bevredigend. Met de uitbreiding der houtteelt is weder geregeld voortgegaan. De nieuwe aangelegde bosschen groeien over het algemeen goed; 6} hektaren waren in 1869 opnieuw bijgeplant. De minder gunstige uitkomsten van bet fabriekwezen hebben tot een nauw keurig onderzoek geleid van de hervormingen, die daarin kunnen worden ingevoerd; vooral ook met het oog op de invoering van zoodanige kleine indnstriën, die bui ten den veldarbeid en gedurende de lange winteravon den verdiensten opleveren, ook voor hen, die voor bet werk op het land ongeschikt zijn. Vooral is de aandacht gevestigd op het mandenmaken, daar voor dit vak toch betrekkelijk geringe krachten en voor de uitoefening daarvan eveneens geringe kosten gevorderd worden. Daarenboven is reeds eene touwslagerij in werking ge bracht. Uitvoerig stond de voorzitter stil bij de weezenverple- ging in de Maatschappij van weldadigheid. Het aantal der bestedelingen is van 55 tot 116 geklommen. Hij wees er op, dat, niettegenstaande de verslagen en vele dagbladartikelen, Frederiksoord door velen voor eene zelfde inrichting wordt gehouden als Ommerschans. Frederiksoord is echter niet eene plaats van straf, maar van opvoeding. Hij gaf verder met leedwezen te kennen, dat het ledental, deels door afsterven, deels door bedan ken, al meer en meer afneemtvan den anderen kant moest hij echter met dankbaarheid gewagen van de vele door de maatschappij ontvangene giften; wat een sprekend bewijs mocht worden genoemd, dat zij zich in veler sympathie mag verheugen. Tevens wijdde hij in het breede uit over de gevolgen van de vaststelling der nieuwe armenwet. De gemeente besturen. die thans toelagen voor de onvermogende ge zinnen verstrekken, zullen door de maatschappij worden uitgenoodigd, daarmede voort te gaan terwijl bij wei gering geen ander raiddel overblijft, dan die gezinnen, waarvan de afdeelingen der maatschappij niet in staat zijn het onderhoud voor hare rekening te nemen, naar hunne geboorteplaats terug te zenden. (Handelsblad.) In den Belgischen Moniteur van gisteren is de wet opgenomen waarbij de regeering gemachtigd wordt om concessiën te verleenen voor den aanleg van onderschei dene spoorwegen. Daaronder behoort ook de weg van Antwerpen naar de Nederlandscke grenzen in de rich ting van Woensdrecht. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Verleend als blijk van goedkeuring en tevredenheidaan J. H. Borck, kapitein van de Noord- Duitsche brik Marie van Lubeck, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, no. 64, en een loffelijk getuigschrift; aan J. F. Milller, matroos van hetzelfde schip, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, n°. 64, benevens een geldelijke belooning en een loffelijk getuigschrift; en aan H. J. H. Fretau, stuurman, J. H. Stolle, timmerman, A. T. H. Hildebrandt, en C. C. II. Dreger, matrozen, en C. G. A. Danker, A. A. H. Bollmann en L. F. A. Vots, licht-roatro- zen, allen van hetzelfde schip, ieder een geldelijke be looning alsmede een loffelijk getuigschrift, wegens redding der bemanning van het verongelukt Neder- landsch schip „Twee Gezusters", bij den ingang van dë rivier Gironde op de kust van Frankrijk op 5 Februari 1870. Aan W, L. Kind, te Rotterdam, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, n°. 64, als mede een loffelijk getuigschrift, wegens de redding van een meisje uit de rivier den IJsel nabij Ouderkerk, op 30 Mei 1869. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit'slands dienst verleend aan den Oost Indischen ambtenaar A. J. P. Saaymans Vader, laatstelijk adspirant ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Neder- landsch Indië, thans met verlof hier te lande. Verkiezingen. De uitslag der verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland, te Goes gehouden, en gisteren reeds in het kort medegedeeld, is de volgende. Er zijn uitge- biacht 72C stemmen, waarvan 14 van onwaarde, zoodat het getal geldige7C6 bedraagt. Daarvan zijn uitbracht op de heeren J. P. Kakebeeke 386, m»1. W. G. de Knokke van der Meulen 154, ïy. O. P. Lenshoek 52, w. O. van Cit- ters 50, D. P. Dominions 35, B. Vermande 19 en W. J. Janssen 2 stemmen, terwijl 8 personen 1 stem verkregen. De heer J. P. Kakebeeke is alzoo gekozen. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heelt gisteren, het volgende arrest uitgesproken. Jacob van Nieuwenhuijzen, oud 25 jaren, vleesch- houwer, vroeger wonende te Brouwershaven, tbans gedetineerd in het huis van verzekering te Middelburg, was beklaagd als zou hij in den loop der maand Septem ber of October 1S69 een onderbandsch geschrift opge maakt hebben, waarbij de schoenmaker C. de Jonge te Brouwershaven zich borg stelt voor de voldoening van een bedrag van f 270, door hem (beklaagde) aan den landbouwer N. van der Sluis te Brouwershaven verschul digd, en onder dat geschrift de handteekening van C. de Jonge buiten diens voorkennis en tegen zijne bedoelin gen geplaatst hebben, en als zou bij dat stuk korten tijd daarop aau N. van der Sluis voornoemd hebben doen ter hand stellen, voorgevende dat het van C. de Jonge afkomstig was, en aldus van genoemden landbouwer uitstel bekomen hebben van betaling der door hem (be klaagde) aan dezen verschuldigde gelden en vergunning tot het inbezitnemen van óen der voor gezegd bedrag van ƒ270 door den beklaagde van N. van der Sluis gef kochte twee stuks rundvee. liet hof heeft hem vrijgesproken van het hem in de eerste plaats ten laste gelegde feit., als zijnde dit niet be wezen, doch hem schuldig veiklaard aan het hem in de tweede plaats ten laste gelegde misdrijf, zijnde het, bewust van de valschbeid, gebruik maken van een valschonder bandsch geschrift, bevattende de verzinning eener niet bestaande verbintenis, en hein te dier zake veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf yan éen jaar en eene geldboete van vijftig gulden, met subsidiaire ge vangenisstraf van twee dagen, alsmede in de kosten der procedure. Heden werd voor het provinciaal gerechtshof in Zee land de zaak van den „valschen munter" behandeld. Als zoodanig stond terecht Augustinus Slok, oud 37 ja ren, smid en ketellapper te St.-Jansteen, tbans alhier gedetineerd. Zooals men weet rust op liera de beschuldiging dat hij in 't begin van dit jaar in zijne woonplaats heeft na gemaakt drie stukken van een gulden met de beeltenis van Z. M. den koning der Nederlanden Willem II, voor zien van het, jaartal 1S47. en drie stukken van twee franken mei de beeltenis van Z. M. den koning der Bel-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1