Publieke Verkoopinj BOUW- EN WEILANDEN, che heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij zijn voornemen te kennen gèett een voorspelde eventaeele benoeming tot lid van den senaat te voorkomen. Hij wenscht daardoor alle denkbeeld uit te sluiten alsof zijn bekend advies, om ten gunste van het volksbesluit te stemmen, niet geheel en al belangeloos zou zijn geweest. Dezer dagen is te Parijs een decentralisatie-verbond opgericht, hetwelk een manifest heeft uitgevaardigd, waarin wordt betoogd dat uit het voorbeeld van België, de Vereenigde staten, Zwitserland en Engeland geble ken is hoe, zoowel onder den monarchalen als onder den republikeinschen regeeringsvorm, decentralisatie eene der essentieele voorwaarden van de vrijheid is. Van deze waarheid overtuigd, verlangt in Frankrijk de pu blieke opinie dan ook de hervorming van het bestuur- stelsel, en wel 'een vrij gemeente- en departementsbestuur alsmede de vrije ontwikkeling van het locaal initiatief. Alleen door alle burgers te roepen tot behartiging hun ner locale belangen zoo eindigt het stuk zal men een practische strekking geven aan de beginselen der politieke gelijkheid. Daardoor zal men geraken tot de zoo wenschelijke scheiding tusschen staat, departement en gemeente, tusschen politiek en administratie. Tegen heden is in het Fransch wetgevend lichaam eene interpellatie aan de orde gesteld van den heer Bethmont, omtrent de wenschelijkheid om kiezersverga deringen toe te laten bij de aanstaande verkiezingen voor de departementale raden. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding der nu weder gepleegde gewelddadig heden tegen de Israëlietische bevolking van Botoschan in Romanië, eene depêche gericht aan den te Bucharest resideerenden diploraatieken agent van Frankrijk, waar bij inlichtingen worden gevraagd omtrent het voorge vallene. Men verwacht dat ook andere groote mogend heden gezamenlijk met het Fransch gouvernement in deze zaak zullen optreden. Uit Washington wordt ten minste reeds gemeld dat de president Grant zich in zeer gunstigen zin heeft uit gelaten omtrent het door eene commissie van Israëlieten aan hem overgebracht verzoek om ten gunste hunner geloofsgenooten tegen Romanië op te treden. Nadere tijdingen omtrent de vrees derEngelsche regee ring voor den aauslag van Fenians op het arsenaal te Woolwich melden dat voortdurend nacht en dag gewa pende politie-beambten in sloepen het gebouw bewaken, terwijl ook de in het gebouw zelf aanwezige detache menten versterkt zijn. Alle schepen en vaartuigen, welke de Theems opvaren, worden bovendien gesurveilleerd- Tot dasverre schijnt echter nog geen spoor van den gevreesden toeleg te zijn gevonden. Het bericht dat op het St.-Pieterfeest,29 Juni, te Rome de afkondiging van het onfeilbaarheidsdogma zal plaats hebben, wordt bevestigd. Met bijzonderen luister zal dat feest worden gevierd en des avonds zal de gansche zeven-heuvelen-stad met illuminatie-glazen worden ver licht. Tevens zal op de Monte Pincioeen groot vuurwerk worden afgestoken, bevattende een symbolische voor stelling der oufeilbaarheid. Het is le Memorial diploma tique, die deze bijzonderheid mededeelt. Volgens regeeringsherichten uit Madrid heeft het Spaan3ch gouvernement rapporten ontvangen van den opperbevelhebber der troepen op Cuba, waaruit blykt dat de hoofden der opstandelingen op dat eiland bereid zijn om zich te onderwerpen op daarbij door hen bepaalde voorwaarden. Dit aanbod is door de regeering te Madrid in beginsel aangenomen, en in dien zin zijn per telegraaf inatructiën aan den generaal de Rodas toegezonden. IHfiigchmh. de gedenksteen* vax DEX MO&BITISGHEX KOXIXG MESA. In het oude land der Moiibiten, aan de oostzijde der Doode zee, is onlangs eene vondst gedaan van groot be lang voor de mouumentale wetenschap, die in de geleerde wereld veel opzien heeft gebaard. Het is een glad blok van blauwachtig zwart bazalt, met Phoenicische letter- teekens bedekt uit de negende eeuw vóór de christelijke tijdrekening en alzoo van 3000jarigen ouderdom. Een jong Franschman Ganneau, tegenwoordig consul te Jeruzalem, heeft de verdienste van deze gewichtige vondst te hebben gedaan. Tengevolge van de aanwijzin gen der in Jeruzalem wonende inboorlingen uit het land der Bedouïnen omtrent het bestaan van dien steen, trachtte Ganneau een copie van het opschrift of wel den steen zeiven te bemachtigen, welk laatste hem bijna is gelukt. Toen echter zijn vertrouwde helper, een Bedouïn, die in de nabijheid van den steen geboren was, op deplaats kwam met het doel om de wegvoering te bewerkstelli gen, bevond bij dat de eigenaars, die van den stam der Beni-hamide Bedouïnen waren, hem iu stukken hadden geslagen, omdat zich de Turksche regeering met de zaak j bemoeid had, waarmede de vrijheidlievende bewoners der woestijn niets wilden te maken hebben. Het gelukte Ganneau evenwel verscheidene nauwkeurige afschriften van het opschrift der drie grootste stukken van den steen en ook kleine met schrift bedekte stukken van het origineel zelf te krijgen. Slechts weinige dagen na het verwerven van dien schat zond Ganneau een copie van het opschrift voor zoover het gered was, met een omzetting van het Phoe- nisisch in het Hebreeuwsch en met verzoek om een Fransche vertaling aan den graaf Voiigé te Parijs, een der grootste Fransche geleerden die door zijn veeljarige nasporingen in het Oosten en de daarover uitgegeven werken reeds lang bekend is. Graaf Yogiié was van de hooge waarde van de vondst zoo doordrongen, dat hij het hem uit Jeruzalem toegezondene onmiddellijk in druk gaf tegelijk met een door hem geschreven na schrift, gedateerd den 5Februari. De brochure draagt den titel: „Het gedenkteeken van Mesa, den koning van Moiib, van het jaar 896 vóór Chri stns." Dit gedenkteeken, deze steen, heeft koning Mesa opge richt ter vereeuwiging van zijne tegen den koning van Israël volbrachte vervolging. De vervolging nader mede te deelen laten wij na; gewichtiger toch is de vraag waarop dan toch wel de belangrijkheid van deze vondst berust. Zij berust op de nauwe betrekking waarin zijn inhoud staat tot de Boeken der koningen en der kro- nijken, die over donzelfden tijd en dezelfde gebeurtenis sen handelen. Het was tegen Ahasja, koning van Israël, dat de Moabitische koning Mesa de hier beschre ven vervolging won. Door de vergelijking van de bijbel- sche berichten met het opschrift der steen en de mede- deelingen van Flavius Josephus, laat zich het jaar der oprichting van het Moabitische gedenkteeken met groote zekerheid bepalen; het "is het reeds genoemde jaar 896 vóór Christus. Aan den anderen kant geeft de steen een schitterend getuigenis voor de historische en geogra- phische nauwkeurigheid der. aanteekeningen in de ge noemde boeken vervat. Daarenboven heeft hij nog bij zonder palaographische waarde, want er bestaat de grootste waarschijnlijkheid voor, dat het Phoenicische schrift van den steen hetzelfde is, waarin de oudste oor konden van den Hebreeuwschen bijbel, die tot ver vóór de Christelijke tijdrekening strekken, geschreven waren. Nederland, België. Rusland. Rusland. Polen. Oostenrijk, Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Grieken!. Egypte. Amerika. £jani)ft$bericl)trn. I'rijzeu vim effected. Amsterdam 4 Juni 1870. ♦Certific. Werkelijke schuld 24 ♦dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 dito exploitatie Ned. staatssp. ♦Certificaten bij Rothschild 2J ♦Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 *dito 1000 1864 5 ♦dito f 1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 44 ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz &Co.2«a4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 ♦dito 1869 4 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. dito 4 dito spoorwqg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 ♦Sehatkistobligatiën4 *Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Leening 18615 ♦Obligatiën2J thans 3 ♦dito 18673 ♦dito Binnenlandsche3 Obl. 1856—1863 3 ♦dito 18673 dito (hinnenl.)5 dito (blauwe)5 dito 1868 7 ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig.'Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p)7 dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures 8 dito StPaul Pac. Spw. Ie sec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 dito dito 1869 dito 7 pet. 554 S6ï 87 67 j 77? 92? 92? 218 sh 64| 68 40i 220? 165* 86^ 86 9 85ir 561 47& 54 l 30,V 26jV I* 50| 951 94 ,V 864 684 29 35-* 69* Brazilië. ♦Obl. 1863 44 pet. ♦dito 1865 5 90* Mexico. dito 18513 Grenada, dito afgestempeld6 24 Ecuador, dito1 Venezuela, dito3 - Prijzen van coupons. Amsterdam, 3 Juni. Metali. f 20.05; Dito zilver f24.074; Dito Eng. per f 11.82*: Eng. Russen per f 11.82-4Eng. Portugal per f 11.82-4; Fransche f Pruis, f 34$; Hamb. Russen f Russen in Z.R. f211:Pools, in Fl. ƒ28*; Spaans.- fAmerik Dollars2.394; dito papier f Spaans.-Frans. ^Luurtmtirn. Heden beviel voorspoedig van eenen Zoon C. J. KEU- LEMANS—RIDDER. 4 Juni. M. KEULEMANS. Het dochtertje ons den 17 Mei jL geschonken, werd ons heden weder door den dood ontnomen. Middelburg, C. H. DE WAGEMAKER. 4 Juni 1870. J. A. SNIJDERS. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden onzer geliefde Moeder en Behuwdmoeder Vrouwe ELISABETH TAK, Echtgenoote van den heer J. F. FAK BROUWER, betuigt de oudergeteekende, ook namens zijne Echtgenoote en Zuster, oprechten dank. Middelburg, 4 Juni. J. FAK BROUWER. De Heer en Mevrouw J. G VAN DEINSE betuigen, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen harte- lijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling ter gelegenheid van hun Huwelijk ondervonden. Hulst, 3 Juni 1870. Op Maandag, 2e» Pinksterdag van des middags 12 tot 2 uren, hopen wij ons Zesde Jaarfeest te vieren met de Leden der Kinder Zend. Vereeniging, op de Zaal boven de Christelijke school in de Boogaardstraat. Belangstellenden worden vriendelijk uitgenoodigd. Namens het Bestuur, P. HUIJSSÖON, Secretaris. DUSSELDOkAFER ALGEMEBXE VERZEKESlXG-MAATSCflAPPIJ voor Zee-, Sivier- en landtransport, gevestigd te Dusseldorf, opgericht 1845. GHOMAPiTA.lL /l,750,000. RffllAEFOADS /MO,«25. De ondergeteekende, Hoofdagent der Dusseldorfer Algemeene Verzekerings-Maatschappij, beveelt zich den handel beleefdelijk aan tot het afsluiten van verzeke ringen tegen Zee-, Ktvier- en Landtransport- schade, op gewone beursconditiën en tegen matige premiën. M. FOKKER. gelegen in de gemeenten HOOFDPLAAT EN BIERVLIET. (Voorloopig bericht.) De Notaris Mr. F. J. BREVET, gevestigd te Ijzen* dijke, zal op Dinsdag 5 Juli 1S70, ten verzoeke van den heer J. J. CROIN, te Hoofdplaat, publiek TE KOOP veilen 1° Ruim 21 bunders BOUWLAND, gelegen in den Hoofdplaatpolder, zeer nabij het Dorp en de Haven. 2° Ruim bunders BOUW- en WEI LAND, BOOUIGAARD, HUIS en ERVE, gelegen in den Amelia-polder, gemeente Biervliet, aan de Drie wegen De koopers komen aan het gebruik der Bouwlanden met het rooven van den oogst 1870. Tot nadere information vervoege men zich ten Kan tore van den Notaris Mr. BREVET te IJzendijke. Een en ander zal nader en breeder worden gead verteerd.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3