MIDDELBURGSCHE COURANT. iV° 133. Maandag 1870. 0 Juni BifScHTMiiranl belioorl een bijvoegsel. Middelburg 4 Juni. De Staats-courant van heden bevat bet koninklijk be sluit van den 14cn Mei jl., houdende wijziging van art. 2 van het koninklijk besluit van 13 December 1860 (Staatsblad n®. 74), nopens de toelating en bevordering van attachés bij het Nederlandsche corps diplomatique. Met ingang van den 15®" dezer wordt de opzichter van den rijks-waterstaat F. Raadman, te Sas yan Gent, ver plaatst naar Kampen. Benoemingen en besluiten. ridde&ohden. Vergunning verleend aan jonkheer mr. A. de Stuers, secretaris van legatie, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het legioen van eer. Oud 3 r wijs. Tot uitwonend directeur der kweekschool voor onder wijzeressen te Arnhem is benoemd de heer M. Leopold, thans directeur der hoogere burgerschool te Goes; tot inwonende directrice mej. C. Maliinckrodt, hoofdonder wijzeres, thaus adjunct-directrice. Verkiezingen. Jl. Woensdag is te Westdorpe, in plaats van wijlen den heer D. van Waes, tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. B. Verhelst. Rechtzaken. Gisteren zijn door het provinciaal gerechtshof in Zee land de navolgende arresten uitgesproken: Pieternella Polderdijk, oud 43 jaren, arbeidster te Heinkenszand, was beklaagd als zou zij omstreeks 9 uren in den avond van 14 Januari jl. arglistig hebben wegge nomen en zich toegeëigend een balk van canada-hout, deel uitmakende van de omheining der koebocht, ge plaatst op het rondom afgesloten erf der woning van Jacob de Baar, landman te Heinkenszand, behoorende tot de aanhoorigheid van dat bewoonde huis. Zij is dooi bet hof schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in de aanhoorigheid vau een bewoond buis en te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot een correctioneele gevange nisstraf voor den tijd van 3 maanden en in de kosten der procedure. Hendrik Pieter Mink, oud 20 jaren, werkman, wo nende te Vlissingen, was beklaagd als zou hij op den 15en Maart jl. deel hebben genomen aan eene vereeni- ging van meer dan 20 personen, welke vereeniging niet als gewapend is kunnen beschouwd worden, maar die zich te zamen gewelddadig hebben verzet tegen den agent van politie P. Poppe, te Middelburg, door hem beklaagde, die door genoemden agent was aangehouden (waartegen ook hij zich gewelddadig had verzet door hem vast te pakken en door rukken en wringen te trachten los te komen) vast te houden, aan hem te rukken en zoodoende hem trachten te ontzetten, alsmede door genoemden agent te stooten en te duwen en hem zijn stok uit de handen te trekken.. Hij is door het hof schuldig verklaard aan feitelijk en gewelddadig verzet of wederspannigheid jegens een bedienend beambte, handelende ter uitvoering van de wet en der bevelen van het openbaar gezag, zulks in vereeniging met meer dan 20 ongewapende personen en te dier zake, onder aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld tot een correctioneele gevan genisstraf van 45 dagen, in eenzame opsluiting te onder gaan, en in de kosten der procedure. Gemengde berichten. Bij de verkiezing van een lid der provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Arnhem werd ook een stembus ontvangen uit Huisseu, welke gemeente echter wel voor de verkiezing van leden voor de tweede kamer, maar niet voor die voor de provinciale staten tot Arnhem be hoort. Plet verkiezingswerk is daar dus te vergeefs Gisteren is in de zaak tegen dr. Elders voor het provin ciaal gerechtshof in Noord-Holland re-en dupliek gepleit. Bij het einde der zitting vroeg de voorzitter aan den be schuldigde zijne papieren, ten bewijze dat hij het recht heeft de geneeskundige praktijk uit te oefenen. Dinsdag zal de behandeling, in verband met de overlegging dier papieren, worden voortgezet. Aan de kanaalwerken in de nabijheid van Bever wijk had jl. Woensdag een bedroevend ongeval plaats. Zekere Gray, opzichter over de locomotieven, een jongmensch van 24 jaar, zag dat de locomotief, waarop zijn broeder machinist was, bij het aankomen zijn stoom liet vliegen en de machine dus niet m orde was. Zooals men dit veelal doet, wilde hij, terwijl de locomotief nog in gang was, daarop springen, toen juist een der vlam pijpen sprong en alles in een wolk van stoom werd ge huld. Dientengevolge stapte hij mis, viel tusschen de wielen en werd zijn lichaam overreden en verpletterd. De ongelukkige was natuurlijk dadelijk een lijk. Het ongeluk geschiedde in het bijzijn van zijn vader, wiens wanhoop onbeschrijfelijk was. De groothertog van Luxemburg heeft in de orde der Eikenkroon benoemd: tot grootofficier de generaal - majoor H. Guillaume en tot kommandeur de kolonel I. graaf van der Strafen-Ponthoz, adjudanten van Z. M. den koning der Belgen. Aan den heer J. J. van Kerkwijk, te 's- Gravenhage is door het Bataafscb genootschap der proefondervin delijke wijsbegeerte te Botterdam de gouden medaill e toegewezen voor eene prijsverhandeling betreffende de geschiedenis der telegraphie in Nederland. De beide wachtmeester-; van het regiment rijdende artillerie in Amersfoort iu garnizoen, die gedurende vijf maanden te Arnhem preventief gevangen zaten, wegens de Zutfensche haverquaestie, zijn weder in hun garni zoen terug en in hun rang gehandhaafd. Naar aanleiding van het onlangs bij Poitiers in Frankrijk voorgevallen spoorwegongeluk deelt de Centre gauche de volgende opmerkingen mede. Het ongeluk is ontstaan doordien het een gemengde (per sonen- en goederen trein was; hij bestond uit wagons van verschillende categoriën, van verschillenden ouder dom, die ook vau verschillende plaatsen waren, en niet allen dezelfde snelheid konden verdragen. Eén slechte as kan aan een ganschen trein een onheil berokkenen. Doch met het stelsel dat tegenwoordig tusschen de spoor weg-administraties van verschillende landen aangenomen is bij welk stelsel een te Cadix geladen wagon b. v. tot Petersburg kan doorloopen en daar ontladen worden bestaat geen zekerheid meer voor de gemengde treinen. Indien tusschen de wagons van deze een eukele inge slopen is die door langdurigen dienst in geen goeden staat meer verkeert, moet die wagon sneller loopen dan waarop hij ingericht is. Het gevolg daarvan kan zijn dat zijn as breekt; geschiedt dit in een goederentrein, zoo kan dit zonder groote ongelukken plaats hebben, doch in een gemengden trein veroorzaakt het een onheil. Bij het jpngste ongeluk was het een kolenwagon die het derailleeren veroorzaakte; wat beteekent het dus of tien wagons al in goeden staat verkeeren als de elfde meege voerd wordt als een pakje waarvoor men niet verant woordelijk is De Zwitsersche lijnen, die grootendeels voor de pas sage dienen, hebben het gevaarlijke van die onbekende wagons ingezien, en daarom weigeren zij vaak de wagons die tegen de „grande vitesse" niet bestand zijn, en eischen ze dat de goederen overgeladen worden, of wel laten ze passeeren met de „petite vitesse." Daarom moest voortaan als regel aaugenomen worden dat de rijtuigen van een trein wel in alle opzichten ver schillend mogen zijn, maar dat het onderstel in stevig heid, afmetingen, veeren enz. op dezelfde leest geschoeid behoort te wezen. In sommige streken van Duitschland zijn in de vorige week groote verwoestingen aangericht door zware orkanen en stortregens. Te Gronsbriin in Zeven bergen vielen de waterstroomen zóo snel achtereen en zóo overvloedig dat geheele huizen met hunne bewoners medegesleurd werden. Nadat het water afgevoerd was werden honderden stuks vee, vermengd met menschen- lijken en deelen van huizen, in het slijk teruggevonden; meer dan veertig dooden zijn tot heden gevonden. Te Nazy-Hun in hetzelfde vorstendom werden 80 huizen van hunne grondvesten gerukt en vernield. Deze ramp kostte aan 60 personen het leven, terwijl bet verlies van vee en goederen niet te berekenen is. Thermoiuelerstari<L 3 Juni. 'sav. 11 u. 54 gr. 4 'smorg. 7 u. 58 gr. 'smidl. 1 u.65 gr.'sav. 6 u. 60 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Vrijdag 3 Juni.Missives gedeputeerde staten van Zeeland: idem commissaris des konings, kosten maré chaussee; adres A. van der Pluijm voordracht vervulling vacature bestuur godshuizen; uitgifte grafruimte begraaf plaats; adres W. J. Mullermissive bestuur Maatschappij van gemeeute-credietadres hoofdonderwijzeres school B; vaststelling rekeniugen missive mr. W. C. Borsius; mach tiging verkoop oude gemceufegoederenbenoeming commis sie schutterijcontract bruikleen concertzaalrapporten en voorstel toestand schoollokaal B ,- voorziening gebrek drink water besluit zenden adres aan tweede kamer tegen wets ontwerp banken van leerling; rapport betreffende de voor gedragen concept-verordening voor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten. Voorzitter de heer de Jonge. Afwezig de heeren Bijleveld van Serooskerke en Fokker, beiden uitlandig; Sifflé en van Diggelen, beiden wegens ambtsbezigheden, en Magielse, ongesteld. De inededeeiing dezei afwezigheid door den voorzitter wordt voor kennisgeving aaugenomen, na voorafgaande goedkeuring der voorgelezen notulen van het verhan delde in de zitting van 9 Mei jl. Van gedeputeerde staten van Zeeland z:jn onderschei dene missives ingekomen tot goedkeuring der volgende raadsbesluitentot onderhandschen verkoop van gemeen tegrond; tot af-en overschrijving op de begrooting ten behoeve der dienstdoende schuttery tot wijziging van het besluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan I. de Broekerttot onderhandsche verhuring van grond aan W. A. Antheunissen; tot uitgifte van grond in erfpacht aan J. de Gilde; de verordening tot wijziging der veror dening op de gemeentebegraafplaats en het begraven van lijken; en tot het aangaan eener overeenkomst met de centrale directie van Walcheren betreffende de zijkanten van wegen. Al deze missives worden voor kennisge ving aangenomen. Van den commissaris des konings in Zeeland is eene missive ingekomen, houdende mededeeiing dat de opgave der kosten voor het detachement maréchaussée alhier over 1S69 aan den minister van oorlog is opgezonden, en door den minister is geantwoord dat hij voor ditmaal genoegen neemt dat die kosten, ten bedrage van f 466.40, aan de gemeente worden terugbetaald. De voorzitter deelt mede dat het geld reeds ontvangen en in de kas der gemeente gestort is, onder dankbetuigiug aan den commissaris des konings voor zijne tussclienkomst. Voor kennisgeving wordt aangenomen een missive van den commissaris des koning in Zeeland, houdende toezending van een extract nit het koninklijk besluit, waarbij aan den heer A. van der Pluijm op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als commissaris van politie alhier. Wordt gelezen een adres van den heer A. van der Pluijm, oud 73 jareu, eervol ontslagen eerste commis saris van politie alhier, die in hoofdzaak bet volgende te kennen geeft. Na ruim 40 jaren de betrekking van commissaris van politie te hebben bekleed, waarvan 32£ jaar in deze gemeente, heeft hij zich in het belang eener goede politie verplicht geacht uithoofde van zijn gevor derden leeftijd ztjn ontslag te vragen. Gelijktijdig met die betrekking werd door hem die van waterschout waar genomen, waaraan tot 1857 gemiddeld f <600 ;i f 700 in komen 'sjaars verbonden was, na dien tijd tot 1869 f 300 a 400, welke daarna tot 100 zijn gedaald, terwijl

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1