MIDDELBURGSCHE COURANT. 132. 1870. Zaterdag 4 Juni. UitEooWe van de pinksteren zal laandag avond geen nommer der courant worden uitgegeven. liij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 3 Juni. Evenals de wet op het defensiestelsel, waaromtrent wij dit reeds vroeger gemeld hebben,zal ook die op de schutterijen, naar wij vernemen, niet meer in de tegen woordige zitting der staten-generaal door de tweede kamer worden afgedaan. Als candidaten voor het lidmaatschap van de provin ciale staten van Zeeland, ter vervulling der vacature welke door de benoeming van den heer Buteux tot grif fier dier staten ontstaan is, worden aanbevolendoor de kiesvereeniging „Aan allen recht" mr. W. G. de Knokke van der Meulen (president der arrondissements rechtbank te Goes); door deafdeeling Goes en omstreken der Algemeene kiesvereeniging in Nederland J. P. Kakebeeke, grondeigenaar te Goesen door de vereeni- ging „Steunende op den bijbel verdedigen wij de vrijheid" insgelijks J. P. Kakebeeke. Voorts wordt, voor zoover wij weten, niemand aanbe volen; want aanprijzingen in ongeteekende advertentiën, zoogenaamd van „eenige kiezers" uitgaande, kunnen natuurlijk niet medegerekend worden. De gemeenteraad alhier heeft in zijn heden namiddag gehouden zitting onder anderen de volgende zaken be handeld. Blijkens eene van den commissaris des konings ont vangen missive, heeft de minister van oorlog goedge vonden dat de kosten voor het detachement maréchaussée alhier over het vorige jaar, bedragende f 466.40, aan de gemeente worden terugbetaald, waaraan reeds is voldaan. Een ingekomen adres van den heer A. van der Pluijm, gewezen eerste commissaris van politie alhier, om zoo danig pensioen als de raad met het oog op zijn diensttijd, zijn raaatschappelijken standen zijne genoten inkomsten, meenen zal te behooren, is aangehouden. Tot lid van het bestuur der godshuizen is in de plaats van dr. M. H. Damme benoemd dr. J. C. de Man. Tot leden der commissie voor de schutterij zijn herbe noemd de heeren de Jonge en Lambrechtsen van Ritthem, en tot plaatsvervangers de heereu Fokker en van Vis vliet. Aan mevrouw de wed« van Burg is op haar verzoek een grafruimte voor acht kisten op de gemeente-begraaf plaats afgestaan. Een verzoek van den heer W. J. Muller en een door burgemeester en wethouders gedaan voor-stel, beiden tot opheffing eener bezwarende bepaling in het contract van eifpacht ten behoeve van den vroegeren stoomhoutzaag- molen, zijn aangehouden. Op verzoek van mejufvrouw Achilles, hoofdonderwij» zeres aan school B, is besloten tot benoeming eener onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan ge noemde school. Het contract, met het rijk aan te gaan betreffende het voortdurend gebruik van bet gebouw der concertzaal, is goedgekeurd. De beslissing is aangehouden op een voorstel van burgemeester en wethouders naar aanleiding van de ingekomen rapporten der gezondheids- en der plaatse lijke schoolcommissie, ter voorziening in de bezwaren, met betrekking tot de gezondheid, tegen bet schoollo kaal van schooi B. Op voorstel van burgemeester en wethouders is be sloten tot bet ontbieden van drinkwater uit Zelzaete. Mede is besloten tot bet richten van een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, houdende bedenkin gen tegen het wetsontwerp betreffende de banken van leening. Door den hoer Snijders is, mede namens de heeren Matlion en Fokker, rapport uitgebracht betreffende de beschouwingen van de financieele commissie en burge meester en wethouders, aangaaude de voorgedragen con ceptverordening der plaatselijke directe belasting op de inkomsten. Dit rapport is opgenomen in het bij dit nom mer behoorencle bijvoegsel. De behandeling is aange houden en het rapport voor de leden ter inzage gelegd. Bij beschikking van 1 dezer is de concessie voor een stooinbootdienst voor vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Sluis en Brugge, vroeger verleend aan de firma Renier en O. te Sluis, overgeschreven ten name van de Sluische stoombootmaatschappij aldaar. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 Juli e.k., aan den opzich ter van den waterstaat le klasse H. J. Verhaar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend en zijn bevorderd tot opzichter van den waterstaat le klasse W. G. Bloem, thans opzichter 2C klasse; tot opzichter van den waterstaat 2e klasse Th. Laureutius, thans opzichter 3e klasse; tot opzichter van den waterstaat 3e klasse J. W. de Koster thans opzichter 4e klasse. Bij gelijke beschikking is na voorafgaand vergelijkend onderzoek, met ingang van denzelfden datum benoemd tot opzichter van den waterstaat 4e klasse P. de Kiewit. De Staats courant van Donderdag bevat de bekendma kingen van den minister van binnenlandsche zaken, dat in den loop der volgende maand gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, bedoeld in art. 7 en art. 11 b der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59) ter verkrijging van akten van bevoegdheid als leerling apotheker en die van vroedvrouw. De eerstbedoelde examens zullen worden afgenomen te Amsterdam en te 's-Hertogenbosch, de laatstbedoelde te Rotterdam en te Meppel. Zij die aan die examens wenschen deel te nemen moeten zich vóór den 25^ dezer schriftelijk aanmelden bij den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in de provincie waar de plaats gelegen is waar zij het examen wenschen af te leggen. Benoemingen en besluiten. raad van state. Benoemd tot commies van staat bij den raad van state mr. G. J. Roijaards. eereteekenen. Verleend als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan den Russischen hofraad A. Goebel en aan A. Buck, kapitein van het Noorweegsch zeiljacht Nordstjerna, de zilveren medaille, ingesteld bij konink lijk besluit van 22 September 1855, n°. 64, en een loffe lijk getuigschrift; aan E. Werkala, stuurman, C. E. Knobloch, matroos, 0. Olsen, licht matroosen J. E. Porsela kok, allen bekoorende tot de bemanning van genoemd jacht, ieder eene geldelijke belooning en een loffelijk, getuigschrift wegens de redding van de bemanning van het in September 1869 nabij het eiland Weschnjak ver ongelukt Nederlandsck schip Ena. gezantschappen. Vergunning verleend aan D. de Graeff, gewezen minister-resident in Japan, tot het dra gen van hetcostuum van minister-resident, bij feestelijke gelegenheden. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de officier van gezondheid 2* klasse bij de zeemacht J. C. van Dooremaal. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan L. L. M. van Koetsveld van Ankeren, uit zijne betrek king van directeur van het postkantoor te Gouda, behou dens aanspraak op pensioen. Benoemd tot surnumerair bij bet vak der posterijen: L. A. Meijer, wonende te Leerdam; A. van Raab van Canstein,teElburg; H. J. Makieu, te 's-Gravenhage:W. G. Krüsemann, te Haarlem; H. A. Hoxel, te Veenendaal, (Utrecht); W. F. Harmsen,teElburg;M. C. Hennequin, te Sluis (Zeeland); J. Tak, te Leerdam; H. Arntzenius, te 's GravenhageF. L. C. Plooster, te BrielleL. J. Keizer, te Groningen; F. H. de Meester, te Loenen; 0. B. F.Vos, te Almelo; D. F. 0. Verheije van Sonsbeek, te Wormer- veer; G. de Wit, te Enkhuizen. Ouderwijs. De gemeenteraad van Vlissingen heeft beden beslo ten, dat een tweede hulponderwijzer op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens zal worden benoemd. Aan den conrector van het gymnasium te Dordrecht dr. W. J. Nassau Noordewier is, op verzoek, eervol ont slag verleend. De hierdoor openvallende betrekking zal niet vervuld worden. Kerknieuws. De kerkeraad der Nederduitsche hervormde ge meente te Sneek heeft zich onderworpen aan de uit spraak van het classicaal bestuur, en de negen gewei gerde leden laten inschrijven in het lidmatenboek. De predikant Nieraeijer echter zal, naar men verneemt, te gen de beslissing over zijne aanklacht in hooger beroep komen, omdat die verkregen werd bij staking van stem men en dus onvoldoende te achten is, vooral waar het zulk een gewichtig beginsel betreft als de vraag: of ouderlingen in de hervormde kerk het recht hebben om lidmaten af te wijzen, die ten aanzien van sommige leerstellingen in gemoedsovertuiging van hen verschillen. Mariuc eu leger. Te Utrecht heeft dezer dagen eene bijeenkomst plaats gehad van hoofdofficieren van den geneeskundigen dienst, om te beraadslagen over de herziening van het regle ment voor de keuring van manschappen. Rechtzaken. In het nommer dezer courant van jl Woensdag deel den wij mede dat het provinciaal gerechtshof in Noord- Holland in de zaak van dr. Elders nog de dagvaarding had bevolen van jonkheer M. Salvador. Omtrent de door dien getuige afgelegde verklaringen bevatten de verslagen der terechtzitting in de Amsterdamsche bla den het volgende. „Hierop verscheen de held van den dag, jonkheer Mozes Salvador, voorzien van een reistaseh, waarvan de president hem verzocht zich te ontdoen. Getuige ver klaarde te zijn 57 jaren en lid van den gemeenteraad te Haarlem, en den beschuldigde niet anders te hebben ge kend dan als stadgenoot, zoodat hij hem op straat salueerde. Nadat de president hem had verzocht plaats te nemen, vroeg hij hem of hij mevrouw Wiersma op het parket had aangesproken met de woorden„kom, Louize volg mij." Getuige: neen, dat is niet waar, ik heb haar altijd aangesproken op de wijze waarop men een fatsoen lijke vrouw van haar stand aanspreekt. President: hebt gij den heer S. G. Wiersma eenig ongenoegen aangedaan en het voornemen gehad hem, den wettigen vader, zijn kind te onthouden Getuigedaaraan is door mij niet gedacht; ik had daarvoor teveel meêwarigheid met hem. President: ik kan mij begrijpen, dat gij te zeer door drongen zijt van de spreuk „noblesse oblige," dan dat gij geen medegevoel voor hem zoudt gehad hebben. Getuige spreekt nu over de ougrondwettige gevangen neming van den beschuldigde, oyer de beschuldiging van valschheid van het certificaat, waarmede hij zich niet kon vereenigen, maar die ter appreciatie van het hof is, en over de onwettige gevangenhouding van mevrouw Wiersma in hare eigene woning. De president verzocht hem niet af te dwalen en alleen te antwoorden op de vraag of hij op verzoek van mevrouw Wiersma zich met de zaak had bemoeid. Hij verklaarde nu ongeroepen en uit vrije beweging aan mevrouw Elders zijne hulp te hebben aangeboden, na een advies van een voornaam rechtsgeleerde alhier te hebben ingewonnen. Mevrouw El ders heeft die aangenomen, zoodat ik haar dan ook van j een geschikt rechtsgeleerd raadsman heb voorzien. Hij i deelde verder mede, dat hij op verzoek van mevrouw Elders, haar broeder, den minister van koloniën, is gaan.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1