Na toelichting van den heer Fokker van zijn amende ment op art. 8,strekkende omjeene vaste som in te voeren voor de bijdragen der polders, wordt dit na bestrijding door den heer van Nispen en den minister verworpen met 49 tegen 9 stemmen. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Heems kerk Az. wijzigt de regeering de redactie van art. 16, in dier voege dat provinciale staten van Zeeland ver plicht zullen zijn binnen éen jaar omtrent al de bij de wet behandelde punten reglementen vast te stellen. Het wetsontwerp wordt daarop aangenomen met 59 stemmen tegen 1 stemdie van den heer Vader. In den loop der zitting wordt bepaald dat na dit wets ontwerp zal behandeld worden het wetsontwerp omtrent den wijnaccijns en een paar andere ondergeschikte ont werpen, terwijl Woensdag 8 Juni zal in behandeling komen het wetsontwerp op de brievenposterij en daarna eenige conclusiën van verslagen. üuitmlanïi. Algemeen overzicht. Het officieus Parijsch regeeringsorgaan la Gazette des tribunaux bevat eeue mededeeling omtrent den stand der zaak van de veelbesproken samenzwering. De ka mer van het hooggerechtshof, geroepen om de verwij zing naar de openbare terechtzitting uit te spreken, heeft het requisitoir van het openbaar ministerie aange hoord, genomen bij monde van den eersten advocaat- generaal Dupré-Lasalle. Alsvorens uiteen te gaan heeft dit rechtscollege voorts de orde zijner werkzaamheden voor de eerstvolgende dagen geregeld. Waarschijnlijk ligt in deze laatste mededeeling van la Gazette des tribunaux opgesloten dat het arrest van verwijzing nog in de eerste weten niet te verwachten is. Intusschen meldt le Rappel dat dezer dagen een vijf en twintigtal personen, te Mazas in preventieve hechte nis gehouden, zijn ontslagen. Daaronder behoorde ook de advocaat Protot, die verdacht werd van medeplichtig heid aan de samenzwering, „omdat hij de verdediging op zich had genomen van den werkman Megy", welke laatste, gelijk men zich herinneren zal, bij zijne nachte lijke arrestatie en het binnendringen zijner woning een der politie-agenten door een pistoolschot nedervelde. De administratie van het College de France heeft, in strijd met veler .verwachting, voldaan aan het verzoek van den hoogleeraar Laboulaye en verlof verleend tot schorsingzijner lessen. Inmiddels iseen manifest openbaar gemaakt van een aantal studenten in de rechten, waarbij zij hunne afkeuring te kennen geven over de plaats ge had hebbende ongeregeldheid, waarin zij eene schending der vrijheid van onderwijs zien. Van alle zijden blijft men zich te Parijs beklagen over de wéinig constitutioneele houding van den minister Ollivier, die zich meer en meer begint te verschuilen achter den persoon des keizers. Zoo verklaarde hij aan de commissie uit het wetgevend lichaam, belast met het onderzoek van een voorstel tot afschaffing van art. 291 strafwetboek, dat bet „de wil des keizers" was om dat artikel te behouden. Dit artikel heeft betrekking op alle vereenigingen van meer dan twintig personen, welke op zekere bepaalde dagen bijeenkomen. Geenerlei gezel schap van dien aard zal mogen opgericht worden dan met toestemming der regeering en onder zulke voor waarden als het der regeering gelieven zal te bepalen. Gisteren is in het officieel regeeringsorgaan een keizer lijk decreet verschenen, waarbij het militair bestuur in Algerië eenigszius getemperd wordt, ofschoon niet op zoo danige wijze als de liberale partij in Frankrijk sedert lang wenscht. Voortaan zullen de prefecten niet langer afhankelijk zijn van de militaire autoriteit, maar onmid dellijk onder den gouverneur-generaal staan. Ook het toe zicht op de drukpers, hetwelk aan de generaais-opperbe velhebbers der verschillende provinciën was opgedragen, elk voor zooverre hun gebied betrof, zal voortaan door den gouverneur-generaal 'worden uitgeoefend. Moge ook hierdoor slechts eene partieele verbetering in den toestand worden gebracht, toch is dit eene schrede om Algerië van het ondragelijk militair bestuur te verlossen waaronder het gebukt gaat. Blijkens regeeringsberichten uit Florence is de uit on geveer vijftig man bestaande republikeinsche afdeellng, welke zich in de provincie Como op de Zwitsersche grenzen had vertoond, geheel en al uiteengedreven. De rust is echter nog niet geheel hersteld en verschillende geruchten zijn in omloop omtrent de verschijning van nieuweafdeelingen op eenige punten des lands. In de Spaansche Cortes is, in afwachting van de din. gen die komen zullen, naar aanleiding der tegen 6 Jnni aangekondigde zitting, door het lid der republikein sche party Garrido voorgesteld, om onmiddellijk tot de keuze van een koning over te gaan en na drie vruckte- looze stemmingen omtrent die keuze de republiek te proclameeren. Voorts werd in deze eergisteren gehouden zitting voorlezing gedaan van het rapport der commis sie, in der tijd benoemd om een reglement te ontwerpen omtrent de wijze van discussie bij de keuze van een koning. In dit ontwerp-reglement wordt bepaald dat voor deze keuze de absolute meerderheid der tegenwoor dige leden voldoende is. Bij amendement is door een der leden voorgesteld om, in plaats van de absolute meerder heid der tegenwoordige leden, de absolute meerderheid van het geheel getal afgevaardigden als vereisckte te stellen. Uit nadere mededeelingen omtrent de wegvoering van twee Engelschen in de omstreken van Gibraltar door roovers, blijkt dat deroovers wel een losprijs vorderen, en wel ten bedrage van twaalf duizend gulden Ned. Vol gens de Engelsche dagbladen zou men den heer John Bonell in vrijheid hebben willen laten gaan om den ver langden losprys te halen, doch zou deze geweigerd heb ben om zijn lotgenoot te verlaten. Intusschen spreekt j men van vervolging der roovers door de Spaansche j troepen. Al te veelijver daarbij zou echter evenals aa^n de door Grieksche roovers weggevoerde Engelschen noodlottig kunnen worden voor den heer John Bonell en zijn neef. De fenians blijven aan de regeering te Londen steeds j velerlei moeilijkheden berokkenen, niet alleen in Ierland maar zelfs te Londen. Zoo meldt the Morning Advertiser l dat het gouvernement dezer dagen een aantal voorzorgs maatregelen heeft genomen ten aanzien der gevangenis te Clerkenvvell, naar aanleiding van ingekomen rapporten omtrent het voornemen der fenians te Londen om een aanval te doen op die gevangenis en de aldaar aanwezige veroordeelde leden, der broederschap met geweld te verlossen. Laafsie berichten. I Madrid. De pogingen, welke nog in de laatste dagen zyn aangewend om Espartero tot de aanneming der can- 1 didatuur voor de kroon te bewegen, zijn vruchteloos ge- bleven. Hij blijft bij zijne weigering volharden. 1 Londen. Het arsenaal te Woolwich wordt door de au toriteiten allerzorgvuldigst bewaakt, daar men vreest voor i een aanslag der Fenians. 1 Parijs. In een artikel in l'Electcur libre wordt door 1 den heer Ernest Picard een scherpe afscheiding gemaakt tusschen zijne fractie en de linkerzijde van het wetgevend lichaam. Langrand-Demonceau. Het te Brussel gevoerde rechtsgeding tegen het blad de Cote libre bevestigt volkomen hetgeen onze Brussel- sche correspondent betrekkelijk de financieele operatiën van den heer Langrand-Dumonceau voor het eerst reeds in 1864 en voorts bij herhaling als zijne overtuiging uit sprak. Duizende gezinnen zijn door deze operatiën te gronde, gericht en het nadeel aan hét nationaal vermogen van België toegebracht, wordt op niet minder dan ruim honderd millioen franken geschat. Zooals men weet stelde eenigen tijd geleden een Brusselsch journalist, de heer Mandel, zich tot taak in de Cote libre het publiek te waarschuwen tegen de financieele ondernemingen en speculation vau Lan grand-Dumonceau. Toen de justitie naar aanleiding daarvan een onderzoek had ingesteld, doch geen grond tot gerechtelijke vervolging tegen Langrand-Dumonceau verklaarde gevonden te hebben, beweerde de heer Man del dat het onderzoek niet was geschied zooals het be hoorde, en dat het openbaar ministerie tot een andere uitkomst zou geraakt zijn indien het ter goeder trouw de waarheid gezocht had. Deze bewering gaf aanleiding tot eene beschuldiging van laster, op bepaald verlangen van den minister van justitie ingesteld. De uitspraak vau het hoi van assises in deze zaak is onzen lezers mede bekend: zij behelsde vrijspraak van den heer Mandel. Thans willen wij nog eenige bijzonderheden aangaande de behandeling dezer procedure mededeelen- Den 16eQ Mei nam het proces een aanvang; het duurde negen dagen. Dat het door een talrijk publiek werd bij gewoond is schier overbodig te vermelden. Van de on geveer honderd gedagvaarde getuigen waren een zeven tigtal door de verdediging opgeroepen, waarvan evenwel ten slotte verscheidene onverhoord hieven. Na de voorlezing der akte van beschuldiging voerde Mandel op heftigen toon het woord. Hij noemde Langrand en zijne administrateuren dievenhij nam aan van die beschuldiging het bewijs te leveren, en verklaarde dat de procureur-generaal, door angst gedreven, de instructie heeft gesmoord. Eerst iri de tweede zitting nam het getuigenverhoor een aanvang. De eerste getuige was de rechter van instructie Dele- court, die zich alle moeite gaf om aan te toonen dat Lan grand ter goeder trouw heeft gehandeld, en dat alle getuigen, met inbegrip van Mandel,^hebben verklaard, dat Langrand een eerlijk man was. Ten aanzien van de ineensmelting van de Hypothécaire met den International, de fooien {pots de vin) die door de Agricole uitgereikt wer den, cn de hoogere prijs dan de koopwaarde waarvoor, onroerende goederen in rekening waren gebracht, had de rechter van instructie de administrateuren maar op hun woord geloofd. Alles was door hem regelmatig, een voudig en natuurlijk gevonden, met inbegrip van eene schriftelijke veiligheidspas, waarin door de justitie tegen over Langrand de verbintenis wordt aangegaan dat hij niet zou worden in hechtenis genomen, wanneer hij uit Weenen naar Brussel kwam om in de instructie als ge tuige te worden gehoord! Dit ongeloofelijk feit werd later door het openbaar ministerie namens den procureur- generaal erkend, bewerende de procureur-generaal dat in het uitreiken van die veiligheidspas niets ongewoons was gelegen De eerste belangrijke verklaring werd afgelegd door den getuige Devadder, gewezen geëmploieerde van Langrand-Dumoncean. Zij komt op het volgende neder. Het is gebeurd dat een der Langrandsche maatschap pijen in zijne bureaux aandeelen kwam leenen, teneinde haar actief met de schrifturen in overeenstemming te brengen. Men ging naar de eerste verdieping, leende bij den Industriel aandeelen en droeg ze naar den rez-de- chausséeteneinde in het actief der Agricole te figuree- ren, hetgeen Langrand-Dumonceau wist. De getuige is echter eerst na afloop der instructie tot de wetenschap gekomen waartoe die leening van stukken dienen moest. De reden waarom hij de bureaux van Langrand-Dumon ceau heeft verlaten is de volgende. Na afloop eener alge- meene vergadering van de Industriel heeft de heer Langrand-Dumonceau tot den heer Cramer, directeur der Hollandsche aangelegenheden, gezegd: „nu hebt gij eens kunnen zien hoe ik de schapen weet te scheren!" Getuige begreep toen dat het op die wijs niet lang kon duren. Ook deelde hij mede dat Langrand op eigen naam eene leening te Parijs ondernomen heeft, waarbij een verlies van 400,000 franken is ontstaan, hetwelk Lan grand aan den Industriel in rekening bracht. De advo caat-generaal Verdussen merkte op, dat hij thans voor de eerste maal hiervan hoorde, waarop door den advocaat Janson geantwoord werd, dat de advocaat-generaal wel eerder daarvan zou hebben kenuis gedragen als de instructie behoorlijk ware geschied. De getuige Hanique, een ander geëmploieerde van Langrand, verklaarde dat een jong mensch van zestien jaren, wiens werk bestond in het copieeren van brieven, gebezigd werd tot het teekenen van wissels, als middel om geld voor den Industriel te bekomen. Eens liet men dien jongeling voor 100,000 florijnen wissels teekenen op bankiers te Weenen, welke wissels dan door den Inter national geëndosseerd en gediscompteerd werden. Op de vraag, welke de algemeene kosten bij de A'gricole waren, antwoordde getuige dat dé heer Cramer, direc teur van het personeel, 40,000 franken 's jaars, de heer Bas 30,000 franken en de heer Ullman 50,000 franken, behalve de gratificatiën genoten. De Agricole heeft even wel voor geen 500,000 franken aan beleeningen gesloten. De getuige Warnotte, gewezen geëmploieerde van Langrand-Dumonceau persoonlijk, deelde cijfers mede uit een door laatstgenoemden zelf goedgekeurde lijst van verdeeling der winst tusschen de administrateuren en de aandeelhouders van de voormalige Hypothécaire beige, waarop onder anderen Langrand-Dumonceau voor komt met 1243 aandeelen, 40o franken winst voor ieder aandeel of 504,658 franken,benevens 500,000 franken extra winst in den vorm van indemniteit, zijnde te zameu 1,004,658 franken. Die extra winst van 500,000 franken was voor al de bestuurders van den raad van administra tie dezelfde, onverschillig het aantal aandeelen; voor het comité van surveillance bedroeg zij 60,000 franken. Een ander geëmploieerde van Langrand, de getuige Alphonse Cels, deelde mede dat in de boeken een post van 100,000 franken voorkomt wegens een fooi pot de vin) aan den pauselijken nuntius Cattani, hetgeen op het I publiek blijkbaar grooten indruk maakte, j De getuige Baillon Lefebvre, een dergenen die door Langrand-Dumonceau belast was de aandeelen in zijne i maatschappijen aan den man te brengen, genoot eene j jaarwedde van 25,000 franken, benovens percent van

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2