OÜRANT. Dinsdag 1870. 31 Mei. S°- 128. Middelburg 30 Mei. In de zitting der tweede kamer van beden is de beraad slaging over bet eerste artikel der suikcrwet voortgezet. De gewijzigde amendementen van de hceren van Mou ten, van Kerkwijk en de Roo zullen, met de wijzigingen door de regeering waartoe zij aanleiding gegeven hebben, gedrukt worden, teneinde verwarring te voorkomen. Bij een gemotiveerd adres hebben 17 van de 18 ge meentebesturen, iu het voormalig 4e district dezer provincie, zich dezer dagen gezamenlijk tot de tweede kamer gewend, met verzoek, het wetsontwerp, houdende de rechterlijke indeeling hunner gemeenten, bij de arron- di8sements-rechtbank te Axel, niet aan te nemen, maar hunne respectieve gemeenten bij voortduring te laten onder het rechtsgebied der arrondissements rechtbank te Middelburg, werwaarts de bewoners dezer streken zich steeds op éen dag, heen en terug kunnen begeven, ter wijl voor een tocht naar Axel en terug steeds2, ja veelal 3 dagen zouden noodig zijn. Ook circuleeren onder de ingezetenen verzoekschrif ten, waarbij zij verklaren den tegenstand hunner bestu ren volkomen te deelen, en de verklaring afleggen, dat zij den algemeenen volkswensch uitdrukken, door een- pariglijk te verzoeken, dat die streek onder de rechter lijke indeeling Middelburg blijve, en zij niet tegen hun verlangen en ten hunnen nadeele onder het rechtsgebied eener rechtbank te Axel, of waar ook in het voormalig 5« district te vestigen, gebracht worden. Benoemingen en besluiten. recuterlijke macht. Benoemd tot officier van justi tie bij de arrondissemei-ts rechtbank te Middelburg mr. J. W. Th. Swaters van Schaumburg, thans officier van justitie te Gorinchem. Kerknieuws. Gisteren heeft de heer H. Vermaas, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Gapingen, wien met dien dag op zijn verzoek een eervol emeritaat ver leend is, van zijne gemeente afscheid genomen. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Nieuw en St.-Joosland is tot predikant beroepen de heer Sjonke Kalma, vroeger predikant bij de Christelijk afgeschei dene gereformeerde gemeente in Nederland, doch onlangs door het piovinciaal kerkbestuur van Utrecht, na een wetenschappelijk onderzoek, tot de evangelie-bediening in de Nederduitsche hervormde kerk toegelaten. Nevens hem stonden op het drietal de heeren P. Bartstra, predi kant te Gaast, en J. G. Blaauw, predikant te Oostkapelle. Jl. Donderdag vierde de Nederlandsche Zendings- Vereeniging te Rotterdam haar jaarlijkschen zendingsdag Des namiddags sprak de predikant J. D. B. Brouwer van Leiden, in de groote kerk, de zendingsrede uit naar aan leiding van Matth. VI: 10. Vrijdag vergaderden bestuurders met 46 afgevaardig den, vertegenwoordigende 19 afdeelingen. Tot praeses dezer vergadering werd gekozen de predikant J. P. Non- hebei van Middelburg, tot secretaris de heer J. J. Vis wan Amsterdam. De vereenig ing heeft 8 zendelingen, waarvan 5 op 5 -verschillende zendipsposten op Java weikzaam zijn; terwijl 3 hunner de reis naar de plaats hunner bestem ming hebben aangevangen. Sedert de najaarsvergadering is het getal afdeelingen met 4 vermeerderd. De uitgaven hebben bedragen met inbegrip van het tekort over 1868 f 2733462, de ontvangsten f 27157.77, sluitende alzoo met een tekort vau 176.85, terwijl de vereeniging in 1869 onder zekere voorwaarden een kapitaal van 10 mille ten geschenke had ontvangen. Marino en leger. v De luitenant ter zee 2e klasse R. C. A. L. Jansen en de scheepsklerk J. H C. Vermeer, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 22«n dezer in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee le klasse A. G. M. van Emde en de luitenant ter zee 2« klasse H. J. van der Mandele, thans nog behoorende tot de rol van Zr. M». wachtschip te Amsterdam, worden, onder afvoering uit de rol van dat wachtschip enonder intrekking vanhunne op nonacti- viteitstelling metdenO" Juni aanstaande gedetacheerd te Amsterdam, om vooreerst nog werkzaam te blij ven by den dienst der torpedo's. Rechtzaken. Het provinciaal-gerechtshof in Zeeland heeft jl. Vrij dag en Zaterdag de volgende arresten uitgesproken. Johanna Maria Peters, oud 19 jaren, dienstbode, wo nende te Middelburg beklaagd als zou zij op den 28fn Januari jl. uit eene geslotene boekenkast ten huize van A. Ludikhuizen te Middelburg, waarvan zij de deuren met geweld had opengebroken, een geslotene met ijzer beslairene houten geldbus, waarin zich ongeveer f 2 bevond, arglistig weggenomen en den inhoud ten na deele der leesinrichting „Tot heil des volks" zich toege- eigend hebben, na die bus later in hare woning met eene bijl te hebben aan stukken geslagen is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd in een bewoond huis met behulp van binnenbraak, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene cor- rectioneele gevangenisstraf van 4 maanden in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten der procedure. Pieter Herman Thomas van der Horst, oud 39 ja ren, geboren en wonende te Middelburg, zeeman, thans gedetineerd, was beklaagd als zou hij 1° op 27 November 1863 te Bre8kens zich door J. Bootsgezel hebben doen af geven eene som van 8, valschelijk voorgevende dat hij de zoon van den gepensioneerden rijks-arohtenaar van Mee- reridonk te Middelburgen kapitein van het schip de Ho ningbij, liggende te Vlissingen, was; 2° op 8 December 1869 door den logementhouder C. Tholenaar teOudvosse- meer, bij wien hij den 6" December te voren zijn intrek genomen had, eene som van f8, onder het valsche voorge ven van Pieter Meerendonk teheeten en kapitein van een Oost-Indievaarder te zijn, en onder belofte van dit geld den ll'n December terug te geven3°. op den 14en December 1869 te Vcere zich hebben doen afgeven eene som van f 10, door E. Bannet, valschelijk voorgevende dat hij kapitein was van het koopvaardijschip de Honingbij, liggende bij Vrouwepolder; 4<> op dienzelfden dag eene som van f 5, door den bakker H. C. Kuiler, met belofte van teruggave op den volgenden dag, daarbij voorgevende te zijn opperstuurman van het schip Amicitia, aange komen uit Java, met bestemming voor den heer den Bouwmeester te Middelburg, en onder toezegging van de klandisie der groote bemanning, die dit schip, dat den volgenden dag op de reede zou komen, aan boord had: 5°. op den 18« December 1869 door W. A. de Raadt, ambtenaar bij 's rijks-belastingen te Sas van Gent, een overhemd met boord en een valies; 6" terzelfder plaats en tijd. door den waarnemenden visiteur P. de Wijn Wz- eene som van f 5, onder belofte van teruggave op 19, 20 of 21 December daaraanvolgende; 7° terzelfder plaats en tijd door den herbergier A. Kümaer een gelijke som, met belofte van teruggave op 21 December daaraanvol gende, telkens in de gevallen subsidiair 5», 6° en 7° ver meld valschelijk voorgevende te zijn eerste stuurman op een schip, binnengevallen te Ostende, bestemd naar Schiedamen 8° op 20 December 1869 met aanneming van laatstgemelde valsche qualiteit en voorgevende genaamd te zijn Pieter Meerendonk, door Pieter Sloof, logementhouder te Neuzen, bij wien hij zijn in trek had genomen, eene som van f5, met belofte van teruggave op 21 December daaraanvolgend»1, en daarvoor af te geven eene onderhandsche schuldbekentenis en deze valschelijk met den naam van Pieter van Meerendonk te .onderteekenen, en alzoo de aid us ontvangen onderscheidene goederen en gelden in plaats van ze terug te geven, bedriegelijk ten eigen bate hebben besteed. Het hof heeft hem niet schuldig verklaard aan de feiten vermeld onder de punten 5, 6 en 8 der akte van besehnldiging en hem daarvan vrij gesproken, doch hem schuldig verklaard aan de feiten vermeld onder de punten 1, 2, 3, 4 en 7 der akte van beschuldiging, zijnde: valschheid in ondeihandscb geschrift door het versieren (fabrication) van eene ver bintenis, en het stellen daaronder van een nagemaakt handteek en alsmede het desbewust gebruik maken van het valsche stuk, en vier oplichtingen, door met gebruik making onderscheidenlijk van valsche namen en van valsche qualiteiten zich gelden te doen afgeven of ter hand stellen en langs een dezer wegen zich bedriegelijk van eens and.ers bezittingen ten deele meester te hebben gemaakt, en te dier zake, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correc- tionecle gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan, gedurende den tijd van 9 maanden, en twee geldboeten ieder van f 50, en vier geldboeten elk van f 25, met subsidiaire gevangenisstraf in eenzame op sluiting te ondergaan, gedurende den tijd van 2 dagen voor elke geldboete, alsmede in de kosten der procedure. Gemengde berichten. Bij koninklijk besluit van 19 dezer is de straf tegen Ferdinand Jakob Schoth, boekdrukker en uitgever van het weekblad de Maasbode te Boxsmeer veroordeeld bij arrest van het provinciaal gerechtshof van Nooorbra- bant, den 25 Januarij 11., ter zake van laster door middel van een gedrukt en verspreid geschrift, tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en f 200 boete, subsidiair 7 dagen cellulaire gevangenisstraf verwisseld in eene geldboete van f 100. De uitgave van het gedurende vijf maanden ver schenen Amsterdamsch weekblad Burgerplicht is, we gens de weinig ondervonden belangstelling van de zijde van het publiek, althans voorloopig, gestaakt. Gedurende de laatste dagen hebben onder de Pa- rijsche studenten herhaalde demonstraties plaats tegen den hoogleeraar Laboulaye, tengevolge van diens hou ding bij en na de jongste volksstemming. Bij zijn optre den wordt hij met een gemengd geraas van goed- en af keurende kreten ontvangen. De eerste maal behielden de eerste de bovenhand en kon de heer Laboulaye zijne les voortzetten, doch een andere maal moest hij zich tengevolge van het vreeselijk gefluit en gesis verwijderen. Op den spoorweg tusschen Orleans en Poitiers heeft jl. Vrijdag een ongeluk plaats gehad. Een viertal der wagons van een trein zijn gederailleerd, bij welk ongeval twee reizigers onmiddellijk gedood en een aan zienlijk aantal zwaar gekwetst werden, van welke eenige reeds bezweken zijn. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 29eD dezer: A. Leijnse,jm 23 j. met M. Dobbelaar,jd.22 j. (Van 21 tot 28 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: P. C Streefkerk, jm. 24 j. met A. H. Dekker, jd. 22 j. H. J. Spinnaaij, jm. 24 j. met J.P. Antheunissen, jd. 28 j. P. van den Broeke, wed", van J. Janse, 41 j. met T. van Sluijs. wede. van J. Brnat, 52 j. Bevallen: J. M. van der Steen, geb. Martij, d. N. Vader, geb. Stijlders, z. .T. Wanneé, geb. Joosse, d. C. Sturm, geb Barendse, z. W. Hallebeek. geb. Gravendaal, d. C E. F. Tukkermann, geb. Bremmer, d. J. Berger, geb. Dits- meer, d. Overleden: R. van Stevendaal, d. 14 d. F. A. C. De- meijne, z. 9 m. W. F. G. Veijgen, z. 7 m. P. C. Vincent, vrouw van A. Streefkerk, 63 j. Goes. Gehuwd: J. Groenewegen, jm. 34 j. met E. C. Laffen, gescheiden echtgenoote van II. S. de Vries, 45 j. Bevallen S. H J. van Hoek, geb. Andel. z. J. Govers, geb. van de Wijngaert, z. J. de Nijs, geb. van der Kuil, z. M. Knieriem, geb. Hoogenverve, z. P. J. Boutens, geb. van der Mark, d. Overleden: A. de Jonge, vrouw van J. C. de Berte, 71 j. M. Cat8raan, vrouw van M. Hoogersteger. 67 j. Zieuikzee. Bevallen: A.IIogerheijde,geb. Tabberné, z. M. van der Have, geb. de Vos, d. L. Geldhof, geb. Reij- nondt, z. A. Louwerse, geb. Uil, z. J. P. Brandenburg, geb. Stiphoudt, z. D. W. Adamse. geb. Embden, z. P.Ben- zenbevg, geb. Wageraaker, d. J. Kramer, geb. Huigen», z. A. van Nieuwenhuize, geb. Voorbeitel, d. Overleden: J. Mallander, z. 14 j. W. A. P. F. L. van der Have, z. 5 m.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1