te doen hebben. De zalmvangst is niet verminderd, maar hoogstens stationnair gebleven; wanneer wij nu daarin verbetering brengen, dan zal het buiieuland gebaat worden, maar wijzelven in de eerste plaats. De heer Heemskerk Az. heeft bezwaren tegen het tractaat, omdjrt niet vooraf behoorlijk de resultaten van het aanhangig onderzoek zijn afgewacht. Hij heeft ook bezwaar tegen de bepaling omtrent de wijdte der mazen van de zalrasteken. De heer Blnssé keurt ook beperkende maatregelen in dezen goed, maar heeft bezwaar tegen de beperking van vi8chvangst gedurende 8 uren per etmaal. De heer Rutgers van Rozenburg zal tegen de wet steramen; hij deelt het bezwaar van den heer Blnssé en ook heeft hij bedenking tegen de strenge bepaling om trent het laten wegvloeien van stoffen uit de fabrieken. De heer van Voorthuijsen betwist de noodzakelijkheid eener regeling van dit onderwerp bij internationaal trac taat. Het is bovendien niet goed aan naburige mogend heden een stok in de hand te geven om ons eventueil te kunnen slaan. Controle op de nakoming der con ventie wederzijds is bovendien onmogelijk. De heer van Nispen zou het betreuren indien dit trac taat verworpen werd. Het is onmogelijk een tractaat te verkrijgen waarbij al onze wenschen bevredigd zouden worden. De heer van Kerkwijk acht het tractaat noodzakelijk. De minister van buitenlandsche zaken refereert zich aan het gezegde van den heer van Nispen. Hij wijst voorts op den ongunstige» indruk die eene verwerping zou teweeg brengen. Men behoeft niet te denken dat bij verwerping er ooit een ander tractaat zal te verkrijgen zijn. De minister van financiën verdedigt breedvoerig de voordracht Afwachten was niet wenschelijk, tot hoelang had men dan willen wachten? De minister van justitie geeft nog eenige ophelde ringen. Na repliek van de heeren Heemskerk Az en van Lijn den wordt de algemeene beraadslaging gesloten en art. 1 verworpen met 34 tegen 31 stemmen, waarna de minister van financiën het wetsontwerp intrekt. LuitciUaiui. Algemeen overzicht. Mag men geloof hechten aan verschillende te Parijs in omloop zijnde geruchten dan zou de gelukzou van den minister Ollivier reeds zeer aan het verduisteren wezen. Er zou op de Tuileriën ernstig sprake zijn van zijne af treding en van een nieuw kabinet Ronher. Zoo zou dan aan Europa de verwezenlijking worden bespaard der voorspelliug eener optreding van een ministerie Rouher- OUivier. Daaimede zou anders op eigenaardige wijze de kroon worden gezet op de treurige politieke levensloop van den man, die eenmaal tot cle vijf oppositieleden in het Fransch wetgevend lichaam behoorde, maar langza merhand de meest elementaire beginselen van politieke moraliteit aan zijne ambitie ten offer bracht. De hache lijke positie van het rainisteric-OUivier kan overigens opgemaakt worden uit de stemming over een additioneel artikel van het wetsontwerp, waarbij de kennisneming van drukpersdilicten wordt opgedragen aan de jury, .welk artikel door het wetgevend lichaam met overgroote meerderheid werd aangenomen. Bedoelde bepaling toch, voorgesteld door den heer de Keratry, was in andere bewoordingen niets anders dan het onzen lezers mede gedeeld amendement van den heer Picard, hetwelk, door den heer Ollivier bestreden, was vei worpen. Daarbij wordt nu het bewijs toegelaten van als beleedigend be schouwde beschuldigingen ten opzichte van personen die in eenig openbaar of gemeentebelang gehandeld hebben. Het parlement van den Noord-Duitschen bond heeft het wetboek van strafrecht evenals de wetsontwerpen op de maatschappijen bij aandeelen aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel van den heer Blankenburg omtrent de wet op de premieleeningen, heeft de minister aan de kamer tekennen gegeven, dat hij zijne goedkeuring aan geen voorstel kon hechten dat uit zijn aard bestemd was om de houders van wettelijk ver kregen titels te benadeelen, wat zou geschieden doodde overeenkomsten op vreemde premieleeningen te verbie den. De eerste paragraaf van liet wetsontwerp, strek kende om in 't vervolg de uitgaaf van vreemde premie leeningen te verbieden, is daarna aangeuomen. De koning van Pruiseu heeft het parlement van den Noorddnitschen hond gesloten met eene rede, waarin hij heeft doen uitkomen dat, na een viertal werkzame zit tingen, het parlement er grootendeels in was geslaagd, door de samenstelling der vereischte organieke wetten, voor het politiek en burgerlijk leven die bepalingen te maken, waarvan de heginsclen in de constitutie waren neergelegd. De werkzaamheid van het parlement in die richting toont de koning aan door een oveizicht van de tot nu toe aangenomen wetten, en meent dat de geluk kige invloed daarvan voor de landen van den bond niet zullen achterblijven, en aan de volkeren waarborgen zul len geven dat hunne verwachtingen omtrent den bond niet zullen worden teleurgesteld. Die gelukkige uitslag van de werkzaamheden van den bond, en de ontwikkeling der inwendige aangelegen heden, zal, volgens den koning, ook de kracht van DuitschJand uitmaken en het in het buitenland eerbied verschaffen met het vertrouwen opdenalgeineencn vrede. In de Italiaansche kamer hebben belangrijke discus- siën plaats over de begrooting van oorlog. L)e generaal Bertole Viale heeft rapport daarover uigebracht, dat bij nader heeft toegelicht. De minister van oorlog, graaf Govone, is daarop in eene beschouwing getreden van de voorstellen der commissie die het rapport had opgemaakt. Hij verklaarde, dat hem bij zijne iutrede in het kabinet noch eenige meeniug, noch eenig cijfer tot vermindering was opgediongen. In den strijd tusschen de financieele en militaire quaestie wenscht hij in de eerste plaats de oplossing der eerste, daar hij overtuigd is dat daaruit gelijdelijk de herstelling van het leger zal voortvloeien. De quaestie van het stemrecht der vrouwen schijnt inde wetgevende vergaderingen aan de orde te komen, althans het comité der Italiaansche kamer heeft een wetsvoor stel goedgekeurd om aan vrouwen dat recht toe te ken nen in zaken van administatieven aard. Er is eene com missie benoemd om de middelen te beramen die vereisebt worden om er uitvoering aan te geven. Het zal dus eer lang kunnen blijaen of de wetgevende macht in Italië in dit opzicht vrijgeviger denkt dan de Engelsche. DeFeniansche woelingen, gericht tegen de Engelsche koloniën in Amerika, hebben ook de aandacht der regee ring van de Vereenigde staten tot zich getrokken. De president heeft eene proclamatie uitgevaardigd, om de bevolking te waarschuwen voor iedere deelneming aan Feniansche bewegingen tegen Canada. Hij beveelt de staatsambtenaren door hun gezag te tra'-hien om deze beweging te voorkomen en alle personen te arresteeren die er deel aan nemen. Uit Torento wordt gemeld dat de Fenians onder- O'Neil de grenzen van Canada reeds zijn overgetrokken en dat uit de bevolking aldaar zich een korps vrijwil ligers heeft gevormd, dat hun tegemoet is getrokken, vergezeld van den Engelschen prins Atthur. De onlusten op Cuba hebben weder het onderwerp van levendige discussiëu uitgemaakt in het Amerikaanscbe parlement, tengevolge van de rapporten daarover uitge bracht en die de Spanjaarden van gruote wreedheden tegen de Cubasche opstandelingen beschuldigen. De ge neraal Banks beeft voorgesteld eene commissie te be- noemeu, teneinde deze rapporten te onderzoeken. liet co nité voor Luifenlandiche zaken heeft besloten aan Jordan, het hoofd der opstandelingen op Cuba, die sedert eenige dagen in New-York is, eene audiëntie te verleenen. Hét parlement heeft de credieten voor de kosten van diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland aan genomen, doch hare goedkeuring geweigerd voor de Amerikaansetie legatie te Rome. Portugal. Er komen thans berichten uit Lissabon, die eenig meerder licht verspreiden over de in Portugal plaats heb bende gebeurtenissen. Het blijkt daaruit dat men in de politieke kringen bekend was met het voornemen van Saldauha oin do. macht te heroveren. Men verzekert dat de minister Loulé voornemens was den terugkeer van Saldauha tot de staatszaken te verhin deren en lot dat einde maatregelen had genomen om hem te doen arrestee ren en aan boord van een oorlogschip te doen brengen. Als de bevelhebber van dit schip zee ge kozen zou hebben zou aan Salilanha een brief gezonden worden, waarin hem werd voorgesteld eene zending naar het buitenland aan te nemen, en indien hij weigerde, zou hij naar een verwijderde kolonie worden vervoerd. De plannen van Loulé waren echter aan Saldanha reeds bekend, en om die te verijdelen besloot hij zijn toe vlucht te nemen tot een militair proriuuciainento dat hem slechts eenige dagen vroeger tot het ministerie voerde. Zoowel hieruit als uit de in Spanje en Portugal door de regelingen afgelegde verklaringen blijkt duidelijk, dat deze beweging volstrekt niet de vestiging des Ibe rische eenheid ten doel had. De beweging is gelukkig geslaagd omdat de algemeene opinie ongunstig was voor Loulé en zijn collega's en het is dan ook voornamelijk daaraan te wijten, dat de bevolking den loop der za ken zoo rustig heeft aangezien. Volgens eeu telegram uit Lissabon zouden evenwel aldaar Dinsdag avond eenige groepen door de stad heb ben geloopen die demonstraties hielden ten gunste der Iberische eenheid. De Engelsche Times, over Portugal sprekende, ver klaart niet te weten of don Jaiio Carlos, hertog van Sal danha, Olliveira, enz. ook plan heeft om de verdienste van zijn coup d'etat te doen rechtvaardigen door middel vaneen plebiscit. Hoe het zij, telkens als bet blad onderzoek doet naar een land, bewoond door een volk van Latijnsch ras, vindt het eene sterke neiging om de wettelijkheid te grondvesten, door eerst de wet te ver nietigen. Deze zelfde Saldanha, die op twintigjarigen leeftijd als overwinnaar in het paleis van zijn koning dringt, heeft reeds twee of driemaal met geweld het lot van zijn land in handen genomen en de vrijspraak van de stemming zijner medeburgers verkregen door de punt der bajonetten. De houding der kamers in Portugal schijnt oorzaak te zijn geweest dat de eerstopgenoemde personen niet heb ben kunnen besluiten de hun aangeboden portefeuilles aan te nemen. De Spaansche Imparcial meldt dat Sal danha thans is geslaagd en het kabinet aldus zou worden samengesteld: Salhanha president van den ministerraad en minister van oorlog en buitenlandsche zaken, Satn- payo binnenlandsche zaken Percira,financiën d'Acosta, justitie; Corrta, marine, en Peniche, openbare werken. De Poitngeesche en Spaansche bladen vermelden ver schillende bijzonderheden omtrent de gebeurtenissen in Portugal,waarvan inzonderheid de aandacht verdient,dat alle officieren die in den opstand van den ouden Sal danha betrokken zijn geweest, terstond in rang zijn verhoogd. Sommige bladen verhalen, dat het eerste ver zoek door den koning aan den maarschalk gedaan, zou zijn geweest om zaken te schikken op eene wijze die het gunstigst voor de de algemeene belangen kon zijn, en dat men het paleis niet zou overweldigen om de ko ningin, die nog sliep, niet te verschrikken. £)anüclsbcric!]tm. Graanmarkten enz. Gent, 27 Mei. Roode en witte tarwe fr. 20.50 a fr. 22.75, neiging tot opslag; rogge fr. 14.50 a fr. 16.25; gerst fr. 14.50, opslag; haver fr. 10.50; boekweit fr. 19.50; paardenboonen fr. 18 CO; koolzaad fr. 47.50: lijnzaad fr. 36.50; koolzaadkoeken fr. 24.00; lijnkoeken fr. 19.00; boter fr.2.45 per kilogram; eieren fr. 1.55 per 26 stuks. Vlissingen, 27 Mei. Boter/0.90 per kilogr. Amsterdam, 27 Mei. Raapolie op 6 weken /47|, Lijn olie op 6 weken 35| Prijzen van effeeten. Amsterdam 27 Mei 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2| pet. 55£ ♦dito dito dito 3 67^ ♦dito dito dito 4 87^ ♦Aand. Handelmaatschappij 4fc dito exploitatie Ned. staatssp. 86.V België. ♦Certificate^ bij Rothschild Rusland. ^Obligation'1798/1816 5 93J ♦Certific. adm. Hamburg 5 67 ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 77i ♦dito 1000 1864 5 93 j ♦dito 1000 1866 5 9U ♦Loten 1866 5 215? ♦Oblig. Hope Co. Leening I860 4 82| ♦Certific. dito4* 65-1- ♦Inscript.Stieglitz&Co.2c&4eL. 4 651 ♦Obligatiën 1867 4 68 V ♦dito 1869 4 68 ♦Certificaten 6 40J ♦Aand, spoorweg Gr. Maatsch. 5 2182 ♦Oblig. dito 4 „163 ♦dito dito 4i dito spoorweg Potï-Tiflis 5 86 dito dito Jelez Orel 5 85| dito dito Charkow Azow 5 841 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 66^- Prui8en. ♦Obligat.iën5 Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 552 ♦dito dito April Oct. 5 55^ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 48 ♦dito dito Febr./Aug. 5 47T<k Italië. Leening 18615 53? ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligation2 if thans 3 30 ♦dito 18673 30 Hj ♦dito Binnenlandsche3 26

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3