BIJVOEGSEL VAM DE MlDDELBbllGSCUE COURANT van Vrijdag 27 Mei 1870. No. 135. Öuitcnlanö. Algemeen overzicht. De verkiezingen voor de algemeene en arrondisse mentsraden in Frankrijk zijn bij keizerlijk decreet uitgeschreven tegen den 11"» en 12w Juni aanstaand e Voor de behandeling der candidaturen laat dit decreet dus slechts de zeer beperkte tijdruimte van achttien da gen. De vernieuwing der gemeenteraden verwacht men eerst tegen de kelit van Juli. Het kabinet bereidt zich inmiddels voor tot de behande ling der wet op de benoeming der maires. Verschillende Franscke bladen vermelden, dat de ministerraad onder scheidene vergaderingen heeft gehoude n om de grondsla gen vast te stellen. Welke die grondsi agen zijn behoeft, volgens le Temps, aan geen quaestie onderhevig te zijn daar, na de officiëele verklaringen aan de maires even voor het plebiscit, iedereen weet dat de benoeming niet door verkiezing kan geschiedendat men zelfs niet aan de ge meenteraden kan toestaan een lijst van drie personen aan te bieden, waaruit de regeering zou verkiezen, en dat het stelsel waartoe de regeering is besloten dat van de wet vau 1831 is, die aan het gouvernement slechts de verplichting oplegt, om de maires te verkiezen uit de leden der algemeene raden. Het plebiscit, zegt l'Etoile Beige heeft het ministerie in de vreemdste positie gebracht waarin ooit een parle mentair ministerie verkeerd heeft. Het is een ministerie van het reehtercentrum, dat alzoo ondersteund moest worden door het reehtercentrum en de uiterste rechter zijde, en toch heeft het noch de hoofden van het eerste, noch een enkel afgevaardigde der laatste voor zich. Het kabinet schijnt alzoo veroordeeld, óf om niets te doen, óf om bij iedere poging om eene stap vooruit te maken de boeien te gevoelen, die het kluisteren: ofwel als het ondersteuning wil onder vinden, het tegendeel te doen van wat het zou willen en van wat het heeft beloofd. Van daar dat men verwacht, dat de kamer zal worden ontbonden zoodra de begrooting zal zijn vastgesteld. Het voornemen om den heer Schneider te interpellee- ren over zijne rede is niet ten uitvoer gebracht, misschien wel om de tevredenheid die de keizer over de rede van den heer Schneider heeft te kennen gegeven. De zaken betrekkelijk de Spaansche kroon schijnen niet naar den zin van den hertog de Montpensier te gaan, daar hij, volgens el Tiempo voornemens is, binnen kort dooreen manifest aan zijn aanhangers zijne ontevreden heid te kennen te geven over hun gedrag, en dat hij er op zal aandringen bij de Cortes een votum uit te lokken omtrent zijn candidatuur. De maarschalk Prim heeft in de Cortes namens de regeering plechtig verklaard, dat Spanje volstrekt niet betrokken is in de gebeurtenissen in Portugal. Hij voegde er bij dat de eenheid alleen kan tot stand komen door de vrije wil der beide volken, maar nooit door geweld. De heer Rivero heeft hierop te kennnen gegeven, dat hij voor zich niet hoopte de Iberische een heid te zien tot stand komen, maar wel dat zijne kinde ren het zouden beleven. Volgens berichten uit Lissabon heeft Saldanha van zijne zijde een manifest uitgevaardigd waarin hij insge lijks verklaart dat de plaats hebbende beweging volstrekt niets gemeen heeft met het doel om de Iberische eenheid tot stand te brengen. De Portugeesche pers beschuldigt echter Spanje van de beweging te hebben aangestookt. De laatste handelingen van het Cisleithaansehe minis terie hebben een gunstigen indruk gemaakt; vooral hebben zij de Duitsche Oostenrijkers bevredigd en tot rust gebracht. Potocki heeft hun, door den Boheemschen landdag niet te ontbinden, getoond, dat hij zich door de Tzechen niet zal laten dwingen tot anticonstitutioneele beloften. De tegenwoordige toestand kan worden aange merkt als een tijdperk van overgang tot een politiek ge grond op eene schikking tusschen de Duitsche, Hongaar- sche en Poolsche stammen. De nieuwe landdagen zullen waarschijnlijk tegen den eersten Juli bijeenkomen. De discussies over de onfeilbaarheid zijn in het con cilie in vollen gang, De oppositie die het nieuwe dogma aanvankelijk binnen en buiten de vergadering onder vindt schijnt ontmoedigd; zij verflauwt, en vervalt in een droevige onderwerping, ongerust over de gevaren die de kerk bedreigen, over de twisten en scheuringen die ont staan. Er zijn nog wel enkele moedige geesten, die met kracht voor de onafhankelijkheid der kerk strijden, maar met rasscho schreden gaat men toch de afkondiging voor het leersstuk der onfeilbaarheid te gemoet. De EugeLsche bladen bevatten berichten omtrent be langrijke Feniansche woelingen in de onmiddellijke nabijheid der Engelsche kolonie Canada. Een leger van 2000 Fenians zou zich gevormd hebben bij Saint-Albans in den staat Vermont, onder het bevel van den generaal Oneil, en voornemens zijn een inval te doen aan de westzijde van Canada. De regeering van die kolonie zou echter krachtige maatregelen hebben genomen om weer stand te kunnen bieden. De uitslag van de provinciale verkiezingen in België, die thans geheel bekend is, is dat de liberale partij bijna overal de overwinning heeft behaald, o. a. ook in de steden Leuven, Meckelen en Doornik. Het proces Mandel, waarvan uitvoerig is melding ge maakt in den laatsten brief van onzen Brusselschen cor respondent, is gisteren voor het hof van assisses te Brus sel met de onschuldigverklaring van Mandel geëindigd. Deze uitspraak heeft een storm toejuichingen uitgelokt; het publiek riep „leve de jury", „leve Mandel" en vooral „leve Janson", de advocaat die Mandel zoo uitstekend geeft verdedigd. viïrtwtcntiërt. Getrouwd P. J. HOOGENBOOM Middelburg, en 25 Mei 1870. N. D. SIMPELAAR. Algemeene kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van een Meisje N. J. STURM—HARINGMAN. Kats, 25 Mei 1870. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn hartelijk geliefde echtgenoot HENDRIK JAN KNIPHUISEN, Leeraar aan de Rijks Hooge Burgerschool te Middelburg, in den leeftijd van ruim dertig jaren, mij nalatende een Zoontje, te jong om zijn verlies te kunnen beseften. Middelburg, C. A. PERSANT SNOEP, 24 Mei 1870. Wed. Kniphuisen. Eenige kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hunnen welgemeenden dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervon den gedurende de ziekte en bij het overlijden van hunne geliefde Zuster en Behuwdzuster ELISABETH CORNE LIA ANDRIESSEN. Uit aller naam, Middelburg, L. J. VAN NISPEN. den 26 Mei 1870. A. S. M. VAN NISPEN, geb. Andriessen. PROGRAMMA voor -de Ocrptlerrnjg m Stent oonatcltinjg der MAATSCHAPPIJ tot bevordering van LANDBOUW EN VEETEELT IN ZEELAND, te houden te GOES, des 13, 14, 15, 16 en 17 Juni 1870. Op Maandag deu 13"» Juni, des namiddags te 7 uren, bijeenkomst van het Hoofdbestuur in de Sociëteit van Ongenuchten vrij. Dinsdag den 14"» Juni, des voormiddags te 10 uren, Algemeene vergadering in de Concertzaal der Sociëteit van Ongenuchten vrij. Des morgens van dien dag te 7 uren zullen de aange boden Werktuigen op het proefveld worden beproefd, waarbij de inzenders worden verzocht tegenwoordig te zijn. Des namiddags van dien dag, te 2 uren, zullen de be kroonde Werktuigen in tegenwoordigheid van het hoofd bestuur en de leden nogmaals beproefd worden. Belangstellenden die geene leden der Maatschappij zijn, kuunen te 2 uren, tegen betaling van 25 cent. die beproeving bijwonen. Op Woensdag deu 15" Juni, Tentoonstelling van Vee, Werktuigen en andere Landhuishoudelijke voorwerpen. Op Donderdag den 16"» en Vrijdag den 17"» Juni Ten toonstelling alleen van Werktuigen. Bepalingen betreffende de Tentoon* stelling. Art. 1. De Tentoonstelling zal op Woensdag geopend zijn, van des voormiddags 11 uren, tot des namiddags 1 uur, alléén voor de leden, en van des namiddags 1 uur tot des namiddags 4 uren, voor de leden en het publiek. Op Donderdag en Vrijdag van 's morgens 11 tot 's na middags 4 uren voor de leden en het publiek. Art. 2. Zij zal alle voorwerpen kunnen bevatten welke tot Landbouw en Veeteelt betrekking hebben. Art. 3. De leden der Maatschappij alléén hebben het recht om, met hunne in te zenden voorwerpen, naar de uit te loveu prijzen te dingen; voor inzenders van Werk tuigen en voor inzenders van buiten de provincie is bet lidmaatschap geen vereischte. Art. 4. Ieder wordt verzocht van het in te zendene, uiterlijk vóór den 25"» Mei eerstkomende, opgave te doen aan den Secretaris der afdeeling, den heer J. M. Kake- beeke te Goes, met vermelding van de soort en den juis- len ouderdom van liet Vee of met eene bepaalde omschrij ving van alle andere ten toon te stellen voorwerpen en den prijs der in te zenden Werktuigen. Art. 5. De in te zenden voorwerpen, zoowel het Vee als de werktuigen moeten vrachtorij op het tentoon- stellings- en peproevings-terrein aangebracht worden. Art. 6. De Commissie met de regeling belast, zal de plaatsen aanwijzen, waar het aangebrachte moet worden tentoongesteld en zal daarin door niemand, zonder toe stemming dier Commissie, eenige verandering mogen gebracht worden. Art. 7. De Werktuigen behoorende onder n«. 21 tot 30 van dat programma, moeten ten einde behoorlijk beproefd te kunnen worden, op Dinsdag den 14 Juni uiterlijk des morgens te 6% uren op het proefveld aan wezig zijn. De andere Werktuigen moeten op Dinsdag den 14d«" Juni des morgens te 8 uren, en het Vee op Woensdag den 15den Juni des morgens te 6% uren op het tentoon stellingsterrein aanwezig zijn. Een verslag der beproeving van de Werktuigen door de keurmeesters op te maken, zal zoo mpgelijk ter kennis van de leden gebracht worden. Art. 8. Vóór het uur, waarop de Tentoonstelling eindigt, mag geen voorwerp van het terrein verwijderd of teruggenomen worden. Art. 9. De beoordeeling van het ingezondene ge schiedt door éene of meer Commissiën van deskundigen, door het Iioofd-Bestuur benoemd, en welke, in overleg met dit laatste, de toekenning van prijzen, premien of getuigschriften regelen. Art. 11. Na den afloop der Tentoonstelling, zijn de voorwerpen ter beschikking en voor rekening der inzen ders. Art. 12. De leden der Maatschappijhebben op vertoon van hun Diploma, voor zich en eene vrouw, den vrijen toegang tot de Tentoonstelling. Ook hebben dit de inzenders, geene leden zij ode voor hun persoonen zij die ter bewaking of verzorging van het ingezondene noodiij zijn, mits voorzien van een bewijs door de Directie der Tentoonstelling af te geven. Alle andere bezoekers moeten aan het lokaal bij den ingang eene toegangkaart afgeven, welke tegen 25 cent verkrijgbaar is. Art. 13. De bekrooning en bet toekennen van getuig schriften, geschiedt door het Hoofd-Bestuur, terwijl tijdens de beoordeeling van het Vee, niemand wordt toegelaten dan de noodige geleiders. Art. 14. Bij eiken prijs en medaile zal een getuig schrift worden uitgereikt. Art. 15. Prijzen enz., worden uitgeloofd voor de navol gende voorwerpen. PAARDEN. (onverschillig van welk ras) VOOR DEN LANDBOUW. N°. 1. Dekhensten geboren vóór of in Juni 1867eerste prijs f 50 tweede prijs een zilveren medaille. n 2. Merriepaarden geboren tusscheni 1 Juni 1863 en 1 Juni 1867 eerste prijs ƒ30; tweede prijs een zilveren medaille. 3. Merriepaarden geboren in 1868 eerste prijs ƒ20; twee prijs een zilveren medaille. 4. Spannen Werpaarden geboren tusschen 1 Juni 1863 en Juni 1866, eerste prijs f 30; uitgeloofd door den heer Mr. Ph. Vis; tweede prijs een zil veren medaille. RUNDEREN. 5. Springstieren geboren vóór of in Junij 1868 van inlandsch raseerste prijs 30; tweede prijs een zilveren medaille.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 5