in eene moeilijk stelling te geraken, te meer daar ook de vraag naar 't algemeen stemrecht e"r al luider en drin- gerder wordt. „Een der levendigste voorstanders onzer gemeenschap pelijke moedertaal is de democratische „Stad Iseghen welk blad door en met het Ylaamsch tot eene nauwere aansluiting bij Noord-Nederland wenscht te geraken. Ten bewijze daarvan strekke de volgende curiosa: „„Frankrijk heeft aan zijne hoogeschool een Neêr- landschen leergang, en vóór eenige dagen bevatte het Journal officiel de l'empire Francais een groot artikel toegewijd aan de Vlaamsche taalterwijl in België het Ylaamsch, dat de taal is van het grootste gedeelte der bevolking, uit de scholen gebannen en overal vervangen wordt door het FranschIs dat niet de verkeerde wereld? „„In Brussel zijn Chineesche .afgezanten aangekomen, en die spreken geheel goed het Nederlandsch, zoodat zij met eiken Vlaming een praatje kunnen aanpakken, ter wijl de "Walen daarop met open mond moeten staan kij ken. Wat zegt gij nu van een land, in welks hoofstnd men zich in zijne moedertaal mag uitdrukken bij een Chineescli, daar men zich integeudeel bij het grootste deel van de inwoners dier stad moet uitdrukken in eene vreemde taal om verstaan te worden?!"" Gisteren werd, in eene gewone vergadering van aan deelhouders der Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, alwaar 8116 aandeelen, rechtgevende tot het uitbrengen van 353 stemmen, vertegenwoordigd waren, besloten om op voorstel van eene commissie van aandeelhouders, de balans van winst- en verliesrekening over het jaar 1869 goed te keuren, en tevens het dividend op 4£ pet., d. i. 11.87i- per aandeel, te bepalen. De voor zitter der vergadering, de heer mr. C. J. A. den Tex, stelde namens het bestuur voor om het saldo-winst van de rekening van 1S68, groot ongeveer 126,000, op het volgende dienstjaar over te brengen, aangezien dequae- stiën met de regeering, die ook ten vorigen jare beston den, tot dusverre niet waren beslist. De onderhandelingen met de regeering waren echter in de laatste dagen zooverre gevorderd, dat een spoedige decisie kon worden verwacht. Wijzigingen in de con cessie schenen zoowel door het bestuur «als door de regee ring te worden verlangd en te zullen bijdragen, om de groote kansen van winst of van verlies voor een der partijen weg te nemen. De vergadering deelde die zienswijze en gaf aan het bestuur hare volmacht, om in den geest der aan haar medegedeelde geprojecteerde wijzigingen een overeenkomst met de regeering te treffen, die evenwel de bekrachtiging der wetgevende macht zal vorderen. Verder keurde de vergadering goed. dat de zetel der maatschappij eerst in 1871 naar Utrecht zal worden overgebracht, aangezien de te stichten gebouwen niet vóór dien tijd zullen gereed zijn. Zij herkoos als commissa rissen de heeren mr. C. J. A. den Tex, T. J. Stieltjes en mr. H. C. duBois, benoemde eene commissie om de balans van 1870 na te zien, en regelde de wijze waarop de uit loting der 5 pet. Obligatiën van de prioriteitsleening zal geschieden. Uandelsblad Onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot voor zitters en leden der commissiën, belast met het afnemen der examens B en G volgens artt. 60—65 der wet op het middelbaar onderwijs benoemd: a. tot lid en voorzitter der commissie voor examen B (artt. 6165) dr. L. Cohen Stuart, directeur der poly technische school te Delft; tot leden: J. C. d'Arnaud Gerkens, leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft te 's-Hage; dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen, hoogleer aar aan de polytechnische school te Delft; dr. C. P. Bur ger, hoogleeraar, directeur der rijks-hoogere burgerschool te Leeuwarden; H. G. Jansen, hoofdingenieur der marine te WillemsoordG. J. Morre, leeraar aan de polytechni sche school te Delft; J. van der Vegt, ingenieur van den waterstaat te Brielle; H'. P. Vogel, hoofdonderwijzer aan de academie van beeldende kunsten te 's-Gravenhage dr. H. Vogelsang, hoogleer aar aan de polytechnische school te Delft; dr. II. IJssel de Schepper, leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer. b. Tot lid en voorzitter der commissie voor examen B (art. 60) en C (artt. 6165) jhr. J. R. T. Ortt, hoofdinge nieur van den waterstaat, te Haarlemtot ledenJ. C. d'Arnaud Gerkens, leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft, te s'Hage: dr. G. F. W. Baehr, hoogleeraar aan de polytechnische school te DelftF. J. van den Berg, hoog leeraar aan de polytechnische school te Delft: mr. J. L. de Bruyn Kops, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, te s'Hage; A. W. van Dam, architect te Rotterdam; G. van Diesen, eerstaanwezend ingenieur der staatsspoorwegen te Utrecht; E. van der Elat, ingenieur directeur der domaniale mijnen te Kerkrade; D. Grothe, j hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; F. Gugel, hoogleeraar aan de polytechnische school te j Delft; N. H. Henket, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. A. C. Oudemans jr., hoogleeraar aan J de polytechnische school te Delft; E. Steuerwald, hoog- leeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. H. Vogelsang hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; A. A. C. de Vries Robbé, ingeniur der le klasse voor het stoomwezen te Eede. Rechtzaken. Eergisteren is voor het provinciafil-gerechtshof te Amsterdam in behandeling gekomen de geruchtmakende i zaak tegen Dp. F. S. Elders, die als pr«aktiseerend ge neesheer te Haarlem een valsche verklaring zou heb ben afgegeven, volgens welke mr. S. G. Wiersma aldaar in een toestand v«an krankzinnigheid verkeert. Uit de akte van beschuldiging blijkt ten duidelijkste dat dr. Elders geacht wordt in ongeoorloofde betrekking tot mevrouw Wiersma te staan. Hij wordt beschuldigd van valscheid in een onderhandsch geschrift en het desbe- wust daarvan gebruik maken. Gemengde berichten. Zondag is te 's Gravenhage eene bijeenkomst ge houden van het voorloopig comité der juristen-vereeni- ging. Daar worden voorbereidende maatregelen genomen, tot vestiging der vereeniging, waarvoor later eene algemeene oproeping tot deelneming zal uitgaan. Uit Blokzijl meldt men: „Gelijk men verwachtte, dalen van dag tot dag de prijzen der boter. Men schrijft* dit niet alleen toe aan den buitengewonen groei van het gras, maar ook aan de vermeerde communicatie, welke de buitenlandsche markten overlaadt." Eene commissie uit het Engelsche huis der ge meenten is thans bezig met een wetsontwerp te onder- j zoeken, hetwelk, indien het aangenomen wordt, een ge wichtige wijziging brengen zal in de gemeenschaps oefening tusschen Groot-Brittannië en het vasteland. Dat ontwerp verleent namelijk machtiging tot het uit voeren van het plan van den heer Fowler, om een spoor- weg-stoombootdienst te openen tusschen Dover en An- drecelles, nabij Boulogne. Te Dover en te Andrecelles beide zullen havens worden aangelegd, die de spoorweg schepen zullen ontvangen. Die schepen zullen op een geheel bijzondere wijze gebouwd zijn, en uitsluitend zijn ingericht tot het opnemen van twee spoortreinen van 12 wagens. De heer Fowler schat de kosten van den aanleg van elke haven op 700 000 p. st.en die van de schepen op 120,000 p. st. Indien het plan uitgevoerd wordt zal men de reis van Parijs naar Londen kunnen volbrengen zonder den spoorwagen te verlaten. Te Breda heeft men bij een aantal ingezetenen, en wel alleen wier winkels van groote spiegelruiten voorzien waren, de ruiten met een diamant of ander scherp werk tuig geheel beschadigd. Aan een grap van brooddron ken jongelieden valt niet te denken; doch het blijft een raadsel wie zich aan zulk een boos opzet kan schuldig maken. Een onlangs verschenen werk van den heer Mau rice Block, L'Europe politique et sociale, bevat de vol gende berekeningen omtrent het verbruik van de daarbij opgenoemde goederen per hoofd in een jaar. Frankr. Pruisen. Engel. Ooslenr. Rusland. Zweden. Nedcrl. Belg. Ylceseh, kilo's 251,1875, 28,1141, 20, 18, 18 Wijn, liters 130, 23, 207, 53, 033, 034, 4, 03 Bier, liters 19,1704, 139, 24, 6, 39, 138 Tabak, gramm. 803,1200, 616, 1193, 833, 340, 2000,2500 Suiker, kilo's 74, 375, 1988, 246, 12, 49, 703, 406 Koffie, gramm. 1160, 2000, 473, 546,3040,403,3515,4298 Thee, gramm. 9,1679, 6, 81, 400, 9 Den 7en Mei jl. heeft men in de hertogelijke biblio theek te Wolfenbuttel op eene eigenaardige wijze het tijdstip herdacht, dat Lessing juist honderd jaren gele den, zijne betrekking van bibliothecaris aldaar aanvaard heeft. De ingang van het gebouw en het monument van Lessing waren met bloemen en guirlanders versierd. Voorts was op eene groote tafel alles nedergelegd wat de boekerij aan brieven enz. van de hand van Lessing bezit, benevens een «aantal photogr.afien van verschillende der beste porttretten van den dichter. De bibliotheek bezit zelve geen portret van Lessing onder den grooten voorraad van schilderijen die aldaar worden «aangetroffen. „Voor twee eeuwen was het ïïaagsche Bosch," zoo schrijft n«aar aanleiding van de Grieksche roovergeschie- denis de Alkmaarsche courant, „zonder sterk geleide niet te bew«andelen, en was men er ernstig op bedacht een groote drijfjacht te houden om het van boos gespuis te zuiveren. In 1661 werden er twee dames op een morgen wandeling overvallen en in een afgelegen herberg ge vangen gezet, wa«aruit het een van haar gelukte te ont snappen, waarna zij hulp inriep tot ontzet van de «andere; In 1666 werd de advoca.at Rooseboom op een zomeravond met een zijuer nichten op een wandeling in de Maliebaan door een paar mannen met ontbloote degens overvallen die hem op den grond wierpen, zijn nicht met een touw om den halsden eind weg voortsleurden en beiden mis handelden en beroofden." Het Vaderland voegt hierbij een staaltje van de vei ligheid in de stad zelf: „Na negen of tien uur waren verscheidene str«aten bijna even onveilig als het bosch. Herhaaldelijk leest men in de crimineele proceduten verklaringen van ingezetenen dat zij 's nachts een woest rumoer hoorden, vloeken en eeden en gekletter van degens, dan een dof gesteun of gekerm en dan werd alles weer stil, maar 's morgens vroeg zagen zij de dienaars der justitie een lijk weghalen. Manslag en moord waren gemeene zaken." De bevolking in de voornaamste steden in Zuid- Holland bedroeg op 31 December 1869, blijkens den door den commissaris des konings aan de burgemeesters inge zonden staat: Delft 22,490, Dordrecht 25,181, Gouda 16,108, 's Gravenhage 92,021, Leiden 40,027, Rotterdam 121,027 en Schiedam 19,723 zielen. Met betrekking tot de toeneming der bevolking in de groote steden, bericht de Cosmos van 16 April 11. het volgende: Sedert 1832' is de bevolking van Londen eu Parijs verdubbeld; in Weenen meer dan verdubbeld; in Liverpool verdriedubbeld; in Berlijn meer dan verdriedub beld. En dit niettegenstaande het hooge sterftecijfer van kiuderen in het eerste levensjaar, waaromtrent, wat Frankrijk betreft, het volgende is gebleken (Cosmos 27 April 11.)Van de 900,000 kinderen, die jaarlijksch in Frankrijk worden geboren, 80,000 onechte en 820,000 echte, sterven er van de eerste 35.V pet., van de laatste 16 pet., ongeveer binnen het eerste levensjaar; terwijl van jonggeborenen, die buiten bij minnen besteed wor den, ruim 51 pet. binnen dat tijdsverloop verloren gaan. De heer Cernushi, de man, die dezer dagen twee malen 100.000 franken voor de anti-plébiscitaire bewe ging afzonderde, en daarvoor uit Frankrijk is verbaunen, verkeerde vroeger in bekrompene omstandigheden. Een zijner politieke vrienden leende hem 500 franken, die Cer nushi later, toen het hem voorspoedig ging. te vergeefs wilde teruggeven, daar zijn vriend hardnekkig weigerde ze te ontvangen. Dezer d«agen trouwde de dochter van den belangloozen weldoener, en ontving op haar huwe lijksdag van Cernushi 100biljetten van 1000franken, ge wikkeld in een bankbillet van 500 franken en een brief, waarin de zender haar dringend verzocht die som al3 eene haar toekomende vermeerdering van haren bruid schat aan te nemen. Thermometerslaiid. 25 Mei. 'sav. 11 u. 50 gr. 26 'smorg. 7u. 53 gr. 'smidi. 1 u.58 gr.'sav. 11 u. 56gr. Bex*tt}öino,fn. Den 13«n dezer is vertrokken van New-York naar Ant werpen, het barkschip Regina Maris, gezagv. S. Ouwe hand. Schip en equipage in goeden staat. IjanDclsOcricIjtctt. Prijzen van effecten. Uithoofde van den hemelvaartsdag isheden te Amster dam geen beurs gehouden. Graanmarkten enz. Oostburg 25 Mei. De aanvoer van granen was heden niet groot, maar ook de vraag beperkt, zoodat tarwe en rogge niet dan tot lager prijzen koopers vinden konden. Gerst en haver blijven gezocht evenals erwten en paar- denboonen, doch in alle deze artikelen, ter uitzondering van gerst, werd weinig gedaan én door te hooge vraag prijs, én door beperkte aanbieding. In gerst is veel ver kocht tot 10 cents prijsverbetering. Men betaalde voor: tarwe 7, /"7.50, [Sh 8.50. Enkele 8.75. Rogge 6.25 a ƒ6.75. Wintergerst /"5.90, 6 a ƒ6.20. Zomer dito ƒ5.30, 5.50 a ƒ5.75. Haver 3a 4. Paardenboonen 7.25 7.50. Erwten 7.50 a. 8.50. Ter varkensmarkt waren aan 230 stuks, die door te hooge vraagprijzen meest overkocht bleven. De stemming der koopers was aanmerkelijk lager. Zie verder het bijvoegsel.')

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 4