werkman het ongeluk in een diepen put te storten. Ter stond snelden eenige mannen toe om te beproeven bun kameraad te redden. Weldra bemerkte men dat dezen, ten getale van vijf, hetzelfde lot als de eerste hadden on dergaan, tengevolge van de opstijgende stiklucht. Met veel moeite werden later de zes lijken omhoog gebracht Therm 0111 et er stand 21 Mei. 'sav. 11 u. 64 gr. 22 'smorg. 7u. 66 gr. 'smidd. 1 u. 72 gr.'sav. 11 u.56gr. 23 'smorg. 7 u.52gr.'smidd.lu.59gr.'sav.6u. 55 gr. Staten-generaal. EERSTE KAMER. bepaald heeft dat zij Maandag eenige wetsontwerpen in de afdeelingen wil doen onderzoekenzoodat in eene zitting te 3 uren van dien dag over het aan de orde stel len der suikerwet beraadslaagd zal worden. Behalve een wetsontwerp tot vasstelling van uitgaven wegens verstrekkingen voor marine over 1870 en een tot vereffening eener vordering op de Indische begrooting, zijn twee wetsontwerpen ingekomen betreffende de ver breeding van de Kloosterkerkstraat in den Haag en het daarmede in verband staande verbouwen van de lokalen van het departement van financiën. Die verbouw is ook noodig geworden door de overbrenging der telegraaiad- ministratie bij het departement van financiën. Zitting van Zaterdag 21 Mei. Mededeeling wordt gedaan der benoeming van de lieeren Schimmelpenninck, van Eijsinga, Schot en van Nispen tot rapporteurs over het voorstel van de heeren Cremers en Viruly tot wijziging van het reglement van orde. Op voorstel des voorzitters wordt bepaald dat tegen Maandag 23 Mei aan de orde is de beraadslaging over de wetsontwerpen: verhooging van hoofdstuk VI, 1870, (pantserplaten), verhooging hoofdstuk VIII, 1870, (aan schaffing van nieuwe vuurwapenen), wijziging van hoofdstuk IVa. (gevangenisarchitect)grondbelasting overdracht van wegen enz. aan Kort Bath, en onderwijs van rijkswege in de beeldende kunsten. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 21 Mei. Behandeling voor onder scheidene wetsontwerpen enz. In de eerste plaats komt op nieuw het eenig artikel der voordracht tot intrekking van de artt. 2 en 4 der wet van 1814 betreffende het verbod van vreemde loterijen, in behandeling. De minister van justitie vult het arti kel aan met ook art. 3 der wet van 1814 in te trekken. De heer Fokker verdedigt op nieuw zijn nader in de sectiën onderzocht amendement. Hoewel het twee arti kelen bevat wil hij het als éen geheel beschouwd hebben. Hij betwist de bedenking dat het de grenzen van een amendement te buiten gaat. Mocht de aanneming van dit amendement de vernietiging der staatsloterij ten ge volge hebben, dan is het alleen aan de regeering te wijten die voor een gelijdelijke opheffing van die instel ling niets heeft willen doen. Hij vreest zijn doel niet te zullen bereiken, maar als hij niet meer in de kamer is, zal hetgeen hij steeds in dit opzicht heeft gedaan, blijven beslaan als een protest tegen het jaarlijksch trekken door den staat van 4 ton van de ingezetenen door het spel, wetende dat daardoor velen verarmd en gedemoraliseerd worden. De heer van Keenen bestrijdt den vorm van het amen dement. Ook de heer van Eek verlangt wijziging. Vol gens den minister van justitie zou het voorstel van den heer Fokker de buitenlandsche boven de binnenlandsche loterijen hevoordeelen. De heer van Knyk wil nog verder gaan dan de heer Fokker en de gehcele wet van 1814 intrekken. De heer van Naamen wil alleen het adverteeren van buitenlandsche loterijen verbieden. Beide sprekers stellen later in dien zin amendementen voor. Na bestrijding door den minister van justitie en een korte discussie met andere leden worden de amende menten in stemming gebracht en allen verworpendat van den heer Fokker met 60 tegen 6, dat van den heer van Kuyk met 56 tegen 10 en dat van den heer van Naamen met 54 tegen 12 stemmen. Het wetsontwerp wordt daarop aangenomen met 48 tegen 18 stemmen. Zonder discussie wordt een verkoop van rijlcsgrond aan de gemeente Zwolle goedgekeurd. Op het wetsontwerp betreffende de vereeniging van een gedeelte der gemeente Broek met Gouda eD met "Waddinxveen, wordt door den heer Viruly een amende ment voorgesteld, teneinde de verdeeling der kosten van het onderhoud van de wegen enz. te regelen. Na bestrijding door den minister en den heerBegram wordt dat amendement met 36 tegen 26 verworpen en het wets ontwerp aangenomen met 60 tegen 3 stemmen. Het wetsontwerp tot uitgifte in erfpacht van duinen aan den heer D. Dronkers voor het maken van water leidingen naar Vlissingen en Middelburg, geeft geene aanleiding tot discussie; alleen beantwoordt de minister van financiën het eindverslag, en geeft hij te kennen, dat er geene afgravingen zullen plaats hebben, waarvan men nadeel voor de zeeweringen vreesde, maar wel ingravin gen, omdat de concessionaris de duinen teveel noodig heeft als filters en om het water op te vangen. Aan de orde was de behandeling der suikerwet, doch de voorzitter geeft te kennen dat de centrale afdeeling Bij de beantwoording van het verslag der tweede kamer over het wetsontwerp, houdende wijzigingen in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, betuigt de minister van justitie zijn leedwezen dat de groote meer derheid der leden zich tegen de invoering der wet van 1861 (rechterlijke indeeling) waartoe dit ontwerp eene voorbereiding is, hebben verklaard. Naar zijn overtniging bevat die wet talrijke verbeteringen in den tegenwoor- digen toestand van ons rechtswezen. Zal men nu, vraagt de minister, deze verbeteringen prijs geven om deu be- Btaanden hoogst gebrekkigen toestand vooreerst weder voor onbepaalden tijd te bestendigen? Wat betreft het hoofdbezwaar tegen de nieuwe rechterlijke indeeling, het behoud van het rechtsmiddel van cassatie in burger lijke zaken, wijst de minister op de vroegere metgrooten meerderheid uitgebrachte nota der kamer tot behoud van dat middel. ÖuitciUf.nï). Algemeen overzicht. De groote gebeurtenis in Fiaukrijk, die thans ieders aandacht tot zich trekt, is natuurlijk het antwoord van Mpoleon op den uitslag der volksstemming, dat we thans in zijn geheel mededeelen. De rede bevat veel groote woorden omtrent den schitterenden uitslag der stemming. De keizer heeft fraaie beloften gegeven be treffende de maatregelen die hij op liberalen weg tot bloei van het land wil nemen, doch over het geheel is de rede vrij kleurloos, cn vergunt zij slechts een zeer opper vlakkig oordcel over de politiek die Napoleon voorne mens mocht zijn te volgen. Het Journal officiel heeft na afloop van de zitting het keizerlijk decreet openbaar gemaakt, waarbij het senaats besluit is uitgevaardigd, dat door de volksstemming is bekrachtigd en dat alzoo tot wet is verheven. Het schijnt dat de onderhandelingen van Potocki met de Czechen toch tot eenig resultaat zullen leiden, er zijn althans twee keizerlijke besluiten uitgevaardigd, beiden op voorstel van den minister-president Potocki; bij het eene wordt de kamer van afgevaardigden van den rijks raad ontbonden en nieuwe verkiezingen daarvoor uitge schreven; het andere ontbindt al de provinciale landda gen, uitgezonderd die van Bohemen en beveelt onverwijld maatregelen tot nieuwe verkiezingen daarvoor te nemen. De "Wiener Zeitung bevat een circulaire van von Beust aan de gezanten van Oostenrijk bij de vreemde hoven, betrekkelijk het programma van den minister Potocki, waartoe o. a. ook behoort: de oprichting van een natio naal parlement, gekozen door vechtstreeksehe verkiezin" gen als een waarborg voor alle verwikkelingen; voldoe ning aan de uitsluitend nationale eischen binnen de grenzen der bestaande constitutie; de oproeping der kiezers van den eersten trap na de ontbinding van den rijksraad en der landdagen. De heer von Beust is voorts voornemens aan de nieuwe landdagen een programma aan te bieden ter uitbreiding van de zelfstandigheid der verschillende landen, dat eerst door den rijksraad moet worden goedgekeurd. De regeering zal machtiging moe ten vragen om de vechtstreeksehe vevkiezingeu voor den rijksraad op liberale grondslagen te verordenen, en in geval van weigering zal zij gebruik kunnen maken van het haar te verleenen grondwettig recht om de recht- strecksche verkiezingen uit te schrijven. Het heerenhnis zou versterkt worden door de vertegenwoordigers der landdagen. De programma's van Frankrijk en Oostenrijk zijn thans bekend; we wachten nu dat van Saldanha, dat de rust in Portugal zal moeten verzekeren. Een gerucht uit Madrid meldt dat Espartero eene commissie van afgevaardigden uit zijn aanhangers te Logrono zeer welwillend zou hebben ontvangen, en ver klaard had dat bij bereid was zich geheel te wijden aan de belangeD van het vaderland. Men gelooft echter niet dat de candidatuur zal slagen. I In de zitting der Spaansche cortes heeft een der mi 1 nisters een telegram uit Lissabon voorgelezen waaruit 1 bleek dat Loulé geweigerd heeft de benoeming van Saldanha als voorzitter van den ministerraad te contra- I signeeren, onder voorwendsel dat de koning gedwongen was .Saldanha had daarop zijn ontslag aangeboden, maar de koning beeft geweigerd het aan te nemen en verze kerd dat hij zijn geheele vertrouwen bezat. Saldanha heeft hierop met verschillende politieke per sonen bijeenkomsten gehad, om over de vorming van een nieuw kabinet te beraadslagen, waarin hij echter nog niet volkomen is geslaagd. De portefeuille van openbare werken en die van buitenlandsche zaken is ad interim opgedragen aan den hertog Peniche, terwijl die van binnenlandsche zaken aan den bisschop van Yireu is aangeboben, die zich een dag beraad had voorbehouden. Het schijnt dat de reeds gemelde ontbinding der kamer eerst later door Saldanha heeft plaats gehad. De meerderheid der kamer was Zaterdag te Lissabon ver- eenigd. en de troepen waren onder de wapenen. Hoewel de toestand in de regeeringskringen nog al gespannen blijkt te zijn, blijft de bevolking zoowel In de hoofd stad als in de provinciën rustig en slaat den loop der zaken bedaard gade. De voornaamste steden hebben per telegraaf aan Saldanha van hunne adhaesie doen blijken. Zoowel in Engeland als in Italië is nog steeds de moord van Marathon aan de orde, en de regeeringen laten er zich voortdurend aan gelegen liggen. In het lagerhuis heeft Gladstone, op eene interpellatie van sir Palmer, die gevraagd had welke de voornemens van het Engelsche gouvernement in deze aangelegenheid waren, en welke maatstaf het in deze zou toepassen, geantwoord, dat de geschikte tijd om over deze internationale quaestie te handelen nog niet gekomen was. Voor het oogenblik was hij ook nog niet in staat een afdoend oordeel uit te spreken. Men moet erkennen, zeide de heer Gladstone, dat het donkerste punt van geheel deze zaak bestaat in de geheime betrekkingen die vermoedelijk tusschen de roo.ers en verscheidene aanzienlijke personen te Athene bestaan, maar de ontvangen tijdingen bevatten hierom trent geen voldoende inlichtingen. Het zou nog wel eenige weken duren alvorens de correspondentie hier over volledig zou zijn, en het gouvernement zal alsdan verplicht zijn te onderzoeken welken weg het moet volgen. Aan de leden der Italiaansche kamer zijn betrekkelijk deze zaak ook weer nieuwe stukken rondgedeeld, waar onder een rapport van den kolonel Theagenes, die meent dat, indien de gewapende macht te Chalsis hare zeuding had vervuld, de strijd tegen de roorers een geheel ande ren uitslag zou hebben gehad. De laatste depechê van den hertog Delia Minerva van den 5 Mei zegt dat de regeering een fout heeft begaan door aan het publiek en de vreemde gezantschappen geen kenis te geven van de aanwezigheid van rooverben- den, en de gevaren waaraan de reizigers door hunne aan vallen waren blootgesteld. Delia Minerva bevestigt dat de Fransche minister een krachtige nota aan het Griek- sche gouvernement heeft doen toekomen, waarin het laatste aansprakelijk wordt gesteld voor het losgeld der Fransche onderdanen die in het vervolg gevangen geno men mochten worden door de onachtzaamheid der plaat- stelijke overheden. In Denemarken is een ministerieele crisis ontstaan tengevolge van eene weigering der kamers van afgevaar digden om eenige voorstellen der regeering goed te keu ren betreffende de oproeping van een deel van het con tingent en van de reserve van het leger. Het ministerie heeft daarvan eene kabinetsquaestie gemaakt en zijne portefeuilles ter beschikking van den koning gesteld die ze heeft aangenomen, doch de ministers zullen in be trekking blijven totdat een nieuw kabinet is samen gesteld. Het voorbeeld van onze tweede kamer is door de Beiersche niet gevolgd, daar de laatste het wetsvoorstel van den heer Stauffenberg tot afschaffing van de dood straf heeft verworpen met 76 tegen 67 stemmen. De voorstanders der afschaffing roepen te Berlijn daaren tegen bijna victorie, daar zij hopen dat het parlement van den Noord-Duit.schen bond de afschaffing zal aan nemen. De behandeling dier zaak was tengevolge van een amendement van den beer Planck tot heden verdaagd. Rede van keizer Napoleon na den afloop dei volksstemming. „Mijne heeren „Bij de ontvangst uit uwe handen van den uitslag der telling van de op den 8en Mei uitgebrachte steramen Is bet mijn eerste gedachte mijn dank te betuigen aan de

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2