MIDDELBURGSCHE COURANT. Dinsdag 1870. U Mei. m. Middelburg 23 Mei. In de zitting der eerste kamer van heden zijn al de tegen heden aan de orde gestelde wetsontwerpen (zie het verslag der zitting van Zaterdag in dit nommer) met bijna algeraeene stemmen aangenomen. De wetsontwer pen tot wijziging der armenwet en tot verbetering van de haven van Harlingen zullen Woensdag behandeld worden. De tweede kamer zal in eene morgen te houden zit ting het tractaat tot regeling der zalmvisscherij op den Rijn, en dat tot vestiging eeuer nieuwe gemeente Anna Paulowna, en Vrijdag dat tot nadere regeling der suiker cultuur in behandeling nemen. De minister van binnenlandsehe zaken brengt in de Staats-eourant van Zondag 22 en Maandag 23 dezer ter kennis, dat het examen van nen die voor de betrekking van adjunct-ijker in aanmerking wenschen te komen den 5Cn Juli a. in het gebouw der polytechnische school te Delft, en het toelatingsexamen van hen die als kwee kei ingaan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht wenschen te worden opgenomen aldaar op 8 en 9 Juli a. zal plaats hebben. De nadere voorwaarden worden in datzelfde nommer der Staats courant medegedeeld. Bij beschikking van den minister van binnenlandsehe zaken zijn, met ingang van 15 Juni 1870, bevorderd tot opzichter van den waterstaat 2« klasse J. Kouwenborg, thans opzichter 3e klasse, en tot opzichter van den water- staat 3? klasse W. van Enst BJz.than3 opzichter 4e klasse voorts, na voorafgaand vergelijkend onderzoek, benoemd tot opzichters van den waterstaat 4c klasse H. de Kiewit en M. den Boer. Bij beschikking van 19 dezer is bepaald dat de stoom- Bleepdienst in de provinciën Noordbrabant, Gelderland, Zuidholland, Noordholland, Zeeland, Utrecht, Overijsel, en Limburg, waarvoor vroeger vergunning is verleend aan J. A. van Tienhoven te Werkendam en H. van der Bout te Lent, voortaan alleen ten name van eerstgemelde zal worden uitgeoefend. Kerknieuws. Gisteren herdacht de hoogleeraar B. ter Haar, te Utrecht, zijn volbrachte 40jarige evangeliebediening, waarvan de laatste 16 jaren als hoogleeraar aan de hooge- Bchool te Utrecht. Door de hervormde predikanten, behoorende tot den ring Zaandam, is met algemeene steramen besloten een adres aan de synode der Nederduitsche hervormde kerk op te zenden, houdende het verzoek, om het in de synode des vorigen jaars gevallen voorloopig besluit, waarbij het gebruik der doopsformule verplicht wordt gesteld, niet tot wet te verheffen. Marine en leger. De luitenants ter zee 2« klasse W. C. Böhtlingk en B. M. van der Weide en de officier van gezondheid 2« klasse J. Keyscr, allen dienende op Zr. M«. ijzeren sroom- vaartuig Argus, bestemd voor den dienst der bebakening enkustverlichtinginNederlandsch-Indië, worden, tenge volge der buiten-dienststelling van dat vaartuig, met den 25sten dezer op nonactiviteit gesteld. Uit Harderwijk schrijft men, dat met wijziging van het voor het leger in Nederlandsch-Indië voor 1870 vast gesteld getal snpplctietruepen, ten bedrage van twee duizend man, in het loopend jaar^lechts duizend militai ren beneden den rang van officier, naar Java moeten uit gezonden worden. Gemengde berichten. De heer H. W. Meidag van 'sHage is door de jury, sectie-schilderkunst, van den Pavijschen salon, bekroond met de gouden medaille (voor „zeestukken.") Vrijdag middag is tusschen Luik en Maastricht de spoortrein gederailleerd; 9 personen zijn daarbij zwaar gekwetst, terwijl anderen minder ernstige verwondingen hebben bekomen. Jl. Vrijdag is te Groningen een persoon gearres teerd diej^ men meent de dader te zijn van een in ons vorig nommer medegcdeelden diefstal uit het station te Winschoten. De jongste wedrennen in Frankrijk hebben zich wederom door een noodlottig ongeval gekenmerkt. Twee der paarden stortten bij het overspringen van een der hinderpalen van den steeple-chase plotseling neder. Van een der jockey's brak het borstbeen, de andere blies eenige uren na den val den adem uit. Wanneer men zulke berichten leest, verwondert men zich wel eens dat er nog lieden te vinden zijn die zulk eeu gevaarlijk beroep willen uitoefenen; doch nog meer zal men zich verwonderen als men weet wélke beproevingen zulk een jockey zijn geheele leven door moet ondergaan. Aan de Engelschen, van wie de wedrennen zijn uitgegaan, heeft men ook de kunst om een jockey te „fokken" want dat is het ware woord te danken. Men denke Diet dat het voldoende is bedrevenheid in het rijden te bezitten om een goed jockey te zijn zulk een jockey moet van kindsbeen af tot die betrekking opgeleid worden. Bij de Engelschen wordt zoo'n knaap reeds op zijn zesde jaar in den zadel gezet. Van dien tijd wordt een leefregel gevolgd, waarvan geeu minuut mag afgeweken worden, en welke hierin bestaatnooit eten tot men genoeg heeftde voedigsmiddelen gebruiken die bij de kleinste volume het meest voeden; geen groenten of meelspijzen eten zich iederen dag in eene weegschaal plaatsen om over zijn gewicht te waken bij het geringste verschijnsel van dikheid geforceerde marschen ondernemen. Zijn deze regelen reeds tamelijk onaangenaam, den jockey staan andere maatregelen te wachten die nog vrij wat lastiger zijn. Als hij tegen den tijd eener wedren wat te zwaar weegt aarzelt de jockey niet zich in acht of tien dekens te wikkelen en daar, onder het innemen van zweetdranken, een of twee dagen in te blijven. Een an der toestel tot hetzelfde doelvermindering van gewicht door sterke transpiratie, bestaat in de zoogenaamde „vermageringslamp." De patient plaatst zich in een soort houten kuip op een verhevenheidonder deze zitplaats steekt men een spiritnslamp aan. Rond den hals van den jockey wordt caoutchouc gewikkeld teneinde de hitte, die steeds toeneemt, te concentreeren. Dit middel werkt zoo krachtig dat de patient ongeveer een kilo per uur in gewicht verliest! Het levert dus bet vrij zeldzame schouwspel op dat iemand zichzelf ziet smelten. De jockey-wereld verdeelt zich in twee deelendie voor de gewone wedrennen en die voor den steeplechase- Vreemd is het dat de eersten, die zich het minst aan ge vaar blootstellen, het meeste geld verdienen en ook in het grootste aanzien staan. Een jockey kan zich geduresde zijn loopbaan een aardig fortuin verwerven. Grimshaw, de bekendste der Engelsche jockey's hij die, na twintig jaren lang zonder een enkel ongeluk gediend te hebben, door uit een rijtuig te Londen te vallen den hals brak, had een jaarlijksch inkomen van nagenoeg twee duizend pond sterling! Behalve het gerege.d salaris, dat voor een goedeu jockey 6 a 7000 gulden bedraagt behalve zijn deel van de gewonnen prijzen, geniet de jockey nog het voordeel van de door hem aangegane weddenschappen, die somtijds betrekkelijk aanzienlijk zijn. De jockey's voor den steeple-chase, die aan zooveel grooteregevaren blootstaan, verdienen daarentegen twee derden minder. En welke gevaren zijn het niet: de statistiek toont aaneen ongeval op vier wedrennen, een breuk op tien, een sterfgeval op tweehonderd. Het is dan ook niet te verwonderen dat de proef van eenige gentle men om zelf als jockey te dienen, bijzonder spoedig ge staakt is. Nadat eenigen hunne liefhebberij met den dood hadden moeten bekoopen, stonden de .anderen het terrein weder gaarne aan de jockey's af. De buitengewoon groote omvang van den handel in Amerikaanschen petroleum blijkt opnieuw uit de laatste statistieke opgaven, die het Bremer Handelsblad volgens inlichtingen uit New-York mededeelt. De hoofd rubrieken wijzen een merkelijke vermeerdering aan. De uitvoer bedroeg in de Vereenigde staten 1867 1868 1869 gallons 67,052,629. 99,281,760. 102,748,604 vaten 1,676,300. 2,482,044. 2,668,715. Deze gezamenlijke uitvoer verdeelt zich op de volgende wijs. Van New-York werden uitgevoerd 1867 1868 1869 gallons 33,834,133. 52,803,202. 65,933,600. waarvan naar de Duit- 1867 1868 1869 sche havens gingen5,932,126. 13,948,340. 21,113,223 naar Belgische en Ne- derlandsche havens 9,660,754. 8.747,412., 10,318,769 naar Havre 4,275,096 Kroonstad4,163,320 Van Philadelphia wer den uitgevoerd: gallons29,337,429. 40,505,620. 33,445,552 daarvan gingen naar Duitsche havens 6,148,210. 10,781,043. 8,409.066 naar Belgische en Ne- derlandsehe havens 9,990,720. 12,159,544. 12,248,643 Eindelijk werden nog uitgevoerd uit Boston2,410,114. 2,117,989 uit Baltimore2,587,707. 1.251,423 De verzendingen uit New-York naar de Belgische en Nederlandsche havens waren alzoo het belangrijkst in 1867 en 1869, terwijl die uit Philadelphia naar dezelfde havens in 1868 en 1869 zeer toenamen. Niet alleen voor den constructeur en de teeken- tafel, maar ook voor dagelijksch gebruik is het „Ivoriet" een zeer nuttige uitvinding. Ivoriet is aan éen of beide zijden geprepareerd teeken papier, waarop men met potlood schrijven of met inkt wasschen kan, hetgeen men er na gemaakt gebruik met een flanellen lapje weder kan afvegen. Hoe dikwijls moet men niet een vel teekenpapier wegens gebreken in de toekening wegwerpen, en dan het geheele werk weder overdoenOp ivoriet; wanneer men maar zorgt geen te hard potlood te gebruiken, waardoor klassen ontstaan veegt men het gebrekkige gedeelte weg en brengt dan alleen de verbeteringen aan. Wil men teeke- ning of schrift op ivoriet bewaren, men vernisse het dan met een heldere oplossing van schellak in alkohol. Met inkt geschrevene aanteekeningen of schetsen houden zich even goed als die met potlood. {De Industrieel.) Het oude Troje is zoo diep niet gevallen of er zijn in onze dagen nog overblijfselen van terug te vinden. De opgravingen, welke er thans worden gedaan onder leiding en voor rekening van den heer Heinrich Schlie- mann, hebben, op aanmerkelijke diepte, muren doen aan treffen ter dikte van 7 en 8 voet. Men houdt ze voor over blijfselen van Priamus' paleis. Nadere bijzonderheden zijn nog niet meegedeeld. De heer Schltémann, te Hamburg als scheepsjongen in dienst getreden, leed schipbreuk op de Nederlandsche kust, vond te Amsterdam een be trekking als kantoorbediende, werd later als agent naar Petersburg verplaatst eu richtte daar eiudelijk zelf een handelshuis op. Van zijn eigenaardige gave om vreemde talen aan te leeren had hij met onverdroten ij ver ge bruik gemaakt, zoodat hij de volgende talen door eigen oefening had aangeleerdEngelscli, Fransch, Hollandsch, Spaansch, Italiaausch, Portugeesch, Russisch, Zweedsch, Poolsch en Nieuw-Grieksch, en zelfs Oud-Grieksch. Na een aanzienlijk vermogen te hebben verworven, liet hij de zaken varen. Op zijne vele reizen maakte hij veel werk van oudheidkunde hij deed in 't vorige jaar belang rijke mededeelingen over Ithaka, den Peloponnesus en Troje. Hij wordt op zijne verre tochten steeds door zijn echtgenoote vergezeld. In de Beck ton-gas-works te Nor t- Woolwich hadeea

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1