öuitmlr.nïi. wetsontwerpen. Tot rapporteurs over de herziening der armenwet zijn benoemd de heeren Smit, van Rhemen, Viruly en van Bij landt. De voorzitters der afdeelingcn zijn de heeren Cost Jordens, van Swinderen, Cremers en van Twist. Door de heeren Cremers was ingezonden een voorstel tot wijziging van het reglement van orde. Dat stuk is gedrukt aan de leden medegedeeld. Het strekt om ter voorkoming ook van ontijdige mededeeling van stukken der kamer denzelfden weg te volgen als met de stukken voor de tweede kamer geschiedt. De heer Cremers meent dat hij met de geschreven toelichting van het voorstel kan volstaan. De heer Fransen van de Putte geeft in overweging eenige meerdere verbeteringen in den gang der werkzaam heden te brengen. Met eenparige stemmen wordt daarop besloten ora het bedoelde voorstel van de heeren Cremers en Yiruly tot onderzoek naar de sectie te verzenden. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 20 Mei. Aanneming der wet tot afschaffing van de doodstraf. Weder is een adres ingekomen houdende adhaesie aan het wetsvoorstel omtrent de calamiteuze polders, en een van een christelijk gereformeerde gemeente, tot be houd van de doodstraf. De algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf worden voortgezet. De heeren van Nispen, Vader en Bichon repliceeren. De heer Luyben acht het behoud der doodstraf wen- schelijk als afschrikking. De heer Cornelis, repliceerende, bestrijdt voorna- menlijk den heer Heijdenrijk. De voorzitter meent echter dat spreker te ver gaat in zijn particuliere repliek, waarop de heer Cornelis te kennen geeft dat hij alleen heeft willen opkomen tegen de ge woonte van den heer Heijdenrijk, in den laatsten tijd aangenomen, om de catholie'ken te verguizen in het oog der liberale partij en omgekeerd. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. Thans komt art. 1 in behandeling met het daarop voorgestelde amendement tot behoud van de doodstraf voor enkele gevallen. De heer de Brauw licht het toe. Volgens hem is het niet goed in alle gevallen de dood straf af te schaffen; zij wordt thans nog bij 36 artikelen van het strafwetboek bedreigd; hij wenscht ze slechts in twee gevallen te behouden vorstenmoord en moord bij inbraak, met vergiftiging en op ouders gepleegd. Volgens zijne verder voorgestelde amendementen zal ook de levenslange tuchthuisstraf wegvallen, deze blijft de voorstellen gevaarlijk achten, en geen behoorlijk aequivalent. voor de doodstraf. Zulk eene straf acht hij eene pijniging waardoor men den mensch tot wanhoop brengt en tot een redeloos dier verlaagt. De heeren Akerlaken en van der Linden bestrijden het amendementde heeren Heemskerk Az en Bichon verdedigen het. Na bestrijding door den minister, die het amendement beschouwt als eene omverwerping van het geheele beginsel dezer wet, en repliek van den heer de Brauw, wordt het amendement verworpen met 48 tegen 30 stem men. De heer de Brauw trekt daarop zijne verdere amende menten op de wet in. Bij art. 2 stelt de heer van Beyraa een amendement voor, om ook bij het leger en de vloot de doodstraf af te schaffen. Hij acht het behoud in dit opzicht eene incon sequentie. De heer van Eek zegt dat de doodstraf voor militairen zou berusten op de crimineele wetboeken voor de land en zeemacht, maar deze zijn nooit afgekondigd en daarom niet geldig. Hij vereenigt zich met het amendement van den heer van Beyina, dat echter, zonder nadere discussie of repliek van de regeering, wordt verworpen met 58 tegen .18 stemmen. Art. 2 der wet, op verlangen van eenige leden in stem ming gebracht, wordt met 27 tegen 51 stemmen goed gekeurd. De verdere artikelen worden zonder beraadslaging aangenomen. Het wetsontwerp tot. afschaffing van de doodstraf wordt daarop aangenomen met 48 tegen 30 stemmen. Tot de leden der liberale partij die tegen stemden behooren de heeren de Bieberstein, Pyls, Kerstens en Bots; van de andere zijde werd voor de wet ge stemd door de heeren Kalff, Bergmann, van Amerongen, 's Jacob, van Voörthuysen en van Naamen. De heer van der Hucht stemde vóór het ontwerp, de heer van Reenen tegen. Bij de stemming waren afwezig de heeren de Wille- bois en van Harden broek. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten eene verandering in de orde van werkzaamheden te brengen, en de behandeling der suikerwet vooralsnog niet te doen plaats hebben. Tegen Zaterdag worden nu aan de orde gesteld, het ontwerp tot intrekking van bepalingen der wet op de loterijen, overdracht voor het station te Zwolle van grond aan jlie gemeente, vereeniging der gemeenten Reenwijk en Sluipwijk, outeigening van perceelen voor een weg te Vaals, concessie aan den heer Dronkers voor eene duinwaterleiding en verder eenige conclusien van rapporten. Gemeenteraad ran Goes. In de gisteren gehouden zitting, waaraan alle leden deelnamen, is 1°. mededeeling gedaan van eenige ingekomen stuk ken 2°. voortgezet, de behandeling over de verhooging der jaarwedde van den sasmeester cn diens knecht., en door burgemeester en wethouders aan den raad voorgesteld de jaarwedde van den sasmeester te stellen op f 550en van diens knecht op /"300, onder verplichting dat zij aan de in- en uitvarende schippers hunne adsistentie zullen ver- leenen zonder daarvoor eenige belooning te vorderen ofte mogen aannemen op straffe van schorsing, en bij herha ling van afzetting. Na daarover gevoerde discussiën wordt, besloten het voorstel te stellen in handen der financieele commissie tot berichten raad,teneinde daarna een besluit te nemen 3». op een verzoek van I. J. Werri om vermindering der pachtsom der visscherii, door burgemeester en wet houders voorgesteld, op grond dat die visschcrij door het dempen van een gedeelte der vest merkelijk in waarde verminderd is, de pacht te verminderen met 10 en alzoo te brengen van ƒ40 op 30, waartoe wordt besloten; 4°. worden als leden voor het stembureau bij de ver kiezing van een lid voor gedeputeerde staten, benoemd; de heeren Yerhagen en Callcnfels welke zich die benoe ming laten welgevallen; 5°. wordt aan mejufvr. E. van Braamheek op haar verzoek eervol ontslag verleend uit hare betrekking van kostschoolhouders aan de Fransehe meisjesschool te Goes, met ingang van 15 Jnni a., met machtiging aan burgemeester en wethouders om zoo spoedig mogelijk oproeping te doen teneinde in die vacature te voorzien; 6°. wordt aan den heer d«\ C. Walig Hz., op verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als leeraar in de schei- en natuurkunde aan de hoogere burger school te Goes, met ingang van 1 September a., met machtiging aan burgemeester en wethouders om zoo spopdig mogelijk oproeping te doen teneinde in die vaca ture te voorzien 7°. wordt aan den heer J. Soutendam op verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van opzichter der gemeentewerken en lid van de gezondheids commis sie onder dankbetuiging voor de in die betrekkingen aan de gemeente bewezen diensten. 8°. wordt een verzoek van ra'. P. van der Meer Mohr, om grond in erfpacht te bekomen, op voorstel van burge meester, en wethouders na daarover gevoerde discussiën aangehouden; 9®. wordt besloten het verzoek van het bestuur der Maatschappij van landbouw tot geldelijke bijdrage voor de aanstaande tentoonstelling van landbouwwerktuigen in te willigen, en daartoe uit de gemeentekas een bedrag van 100 aan het bestuur te verstrekken; 10®. wordt besloten dat de verpachting van het jacht- recht, hetwelk in dit jaar expireert, zal plaats hebben op de bestaande voorwaarden. 11®. wordt besloten de verpachting van dehaardasch en vuilnis binnen deze gemeente weder voor een jaar op de thans bestaande voorwaarden te doen plaats hebben 12®. wordt besloten de jaarwedde der grafdelvers voor ieder te verhoogen met 150 en alzoo te brengen op 250 'sjaars, gerekend te zijn ingegaan met 1 Mei dezes jaars, met machtiging van burgemeester en wet houders om de goedkeuring van gedeputeerde staten te vragen tot af- er. overschrijving op de begrooting 1870 over de loopende 8 maandenv 13°. wordt op voorstel van burgemeester en wethou ders besloten een brandspuit als voor deze gemeente niet meer tot gebruik geschikt bevonden, aan de gemeente Hoedekenskerke te verkoopen roor eene som van 400, met machtiging van burgemeester en wethouders om de goedkeuring van gedeputeerde staten te vragen tot af- en overschrijving te dien einde op de begrooting 1870; 14®. wordt besloten twee telegraafirebouwtjes, als niet tot algemeen gebruik geschikt, voor afbraak te verkoopen; 15®. wordt besloten voor noodzakelijke uitgaven door vermeerderde bevolking en meerdere geneesmiddelen een verhooging toe te staan van de uitgaven voor het gasthuis ten gezamenlijke bedrage yan 585.77 16®. wordt aan de commissie voor rapport in zake de faecale stoffen, voor reis- en verblijfkosten een kre diet verleend, tot een maximum van 150. 17°. wordt besloten een ingekomen adres van mr. J. G. de w'itt Hamer c. s. tot wijziging der verordering op den hoofdelijken omslag, meteen nieuwe concept-verordening te stellen in handen der financieele commissie tot be richt en raad; 18®. wordt besloten een verzoek van eenige schippers om licht te plaatsen op bet sas, waarbij door burgemees ter en wethouders wordt overgelegd eene begrooting van kosten, als voor het plaatsen van een paal met lan taarn ƒ64 en voor verstrekken van licht en onderhoud als anderszins jaarlijks 100 te stelleD in handen der financieele commissie tot bericht en raad. Daarna wordt de vergadering gesloten. Algemeen overzicht. De omwenteling die te Lissabon is uitgebroken, en waarvan gisteren in onze „laatste berichten" werd melding gemaakt, is van zuiver militairen aard, en te wijten aau den tegenzin van het leger tegen het bestaande ministerie en de meerderheid der kamer. De maarschalk Saldanha heeft zich in den nacht van 18 op 19 dezer aan het hoofd van zes bataljons naar het paleis begeven, alwaar een gevecht plaats greep met de wacht van het paleis, die stand hield, waarvan het gevolg was dat zeven soldaten zijn gedood en dertig gewond. Gedurende het gevecht werd eene lading tegen de vensters van het paleis ge richt. Na den afloop van het gevecht, dat eindigde met de inname van het paleis, hebben de troepen zich geheel verbroederd. Saldanha diad eerst het foit Saint-George ingenomen en met gewapende boeren bezet, waardoor hij de stad kon beheerschenhij kwam om vier uur iu den morgen in het paleis alwaar hij een langdurige bij eenkomst met den koning had. De heer Lotilé werd ge roepen, en deze heeft zijn ontslag ingediend, waarop aan Saldanha de samenstelling van een nieuw ministerie is opgedragen; hij zal de portefeuille van oorlog aannemen. De ontbinding der kamer is terstond daarop afgekondigd. De straatbevolking van Lissabon, die zich overigens weinig met geheel de handeling heeft bemoeid, plantte de nationale vlag en schreeuwde: leve de koning en leve het legerweg met het ministerie Oporto en andere steden, die waarschijnlijk het meest door den ingevoerden income tax getroffen worden, heb- 1 ben den opstand ondersteund. In de Spaansche cortes heeft de heer Ruano van de regeering mededeeling gevraagd van de door haar uit Lissabon ontvangen telegrammen, die het gerucht van den opstand van Sandalha bevestigden. De regeering heeft aan de Spaansche vloot die op weg naar Cadix a Vigo te Lissabon moest binnenloopen andere bevelen gezonden. In de zitting vau het Fransch wetgevend lichaam is met 175 van de 191 uitgebrachte stemmen tot vice pre sident benoemd de gewezen minister van openbare werken, de heer Talhouët. De plechtige zitting van de Fransehe kamer, waarin het procesverbaal van de gehondene volksstemming op officieelc wijze aan den keizer zal worden ter hand ge-, steld, is bepaald op heden te een uur in de Louvre, en wel in de troonzaal. Tot zoolang, zegt l'Etoile beige, blijft het politiek leven opgeschort. Hetzelfde ceremonieel, dat bij de opening der kamers gevolgd wordt, zal men ook nu in acht nemen, met uitzondering dat de keizer zich thans door de inwendige verbindin - gen tusschen de Tuileriën en de Louvre naar de zitting zal begeven. Men wil iedere openbare demonstratie, die eenig officieel karakter beeft, vermijden, teneinde geen tegen-demonstraties uit te lokken, maar men laat de priesters verordenen in al de kerken te Deums aan te heffen, terzelfdertijd dat de politie te Parijs haar invloed op de winkeliers van de boulevards uitoefent, om hen te bewegen aan den avond vanden dag waarop het plebiscit is afgekondigd/te illumineeren. Op het voorbeeld van den gemeenteraad van Weenen heeft ook thans die van Graz zich met een adres tot den minister-president Potoeki gewend, houdende ver zoek om den minister van oorlog, baron Widmann, als zoodanig door een ander te vervangen, net besluit daar toe is met algemeene stemmen aangenomen Intusschen laat de vervulling der geruchten, volgens welke de heer Widmann van zijne betrekking zou worden ontslagen, nog steeds op zich wachten. De laatste berichten uit Praag melden nog niet veel goeds omtrent de onderhandelingen van den minister pre sident Potoeki met de Czechen. Wel is een eersto schrede tot toenadering gedaan, mkar de moeilijkheden zijn nog zeer groot. De Czechen willen bepaald de ont-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2