MIDDELBURGSCHE COURANT. 121. Maandag 1870. 23 Mei. Middelburg 20 Mei. In de zitting der tweede kamer van heden is het wets ontwerp tot intrekking van bepalingen der wet op de loterijen, na verwerping der daarop voorgestelde amende menten, met 48 tegen 18 stemmen aangenomen. De overige aan de orde gestelde wetsontwerpen, waaronder dat waarbij aan den heer D. Dronkers concessie voor eene duinwaterleiding verleend wordt, zijn zonder dis cussie met eenparigheid van stemmen aangenomen. De dag waarop de suikerwet in behandeling zal geno men worden, zal Maandag worden vastgesteld. Bij circulaire van den 19«" dezer, geplaatst in het Pro vinciaal blad n°. 59, wordt, op uitnoodiging van den minister van binnenlandsche zaken, verzocht, ten spoe digste, immers vóór den 28e" dezer, eene opgave vau het getal kiezers voor den gemeenteraad bij iedere gemeente met behoud van de patentbelasting, naar den censuste Middelburg van f 24, te Vlissingen van f 16, te Goes van f 15, te Zierikzee van f 14 en in de overige gemeen ten van f 12. Den heer Armand Sassen, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Breda, en aan die te Tilburg, is, na afgelegd examen, het diploma uitgereikt van commies van staat, bij den raad van state. Z. M de keizer van Rusland heeftovereenkomstig het voorstel der commissie tot regeling der zevende bijeen komst van het Internationale statistische congres, goed gevonden te bepalen, dat de lichtste bijeenkomst van het internationale congres voor statistiek te St.-Peters- burg zal worden gehouden. De rijks-ambtenaar lc klasse J. A. van Oppen, te Neu zen, wordt met 1 Juni a. overgeplaatst naar het rijks entrepot te Rotterdam Kerknieuws. Bij de Nederduitsché hervormde gemeente te Ter-Aar is tot predikant beroepen de heer J. G. Blaauw, predi kant bij die gemeente te Oostkapelle. De heer C. de Wilde, predikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Poortvliet, heeft voor de beroepen naar die gemeenten te Elburg en Fijuaart bedankt. De heer H. van Broekhuijzen, predikant bij de Nederduitscbe hervormde gemeente te Wissenkerke, heelt voor het beroep naar die gemeente te Woudsend bedankt. De heer C. W. Sckiiller, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Eikerzee, herdacht jl. Zondagzijn25jarigen evangeliedienst in die gemeente. Verschillende geschenken werden hem bij die gelegen heid als blijken van belangstelling aangeboden. Marine en leger. Volgens bij het departement van marine ontvangen telegrammen, is Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-admiraal Koopman, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee 13. D. van Trojen, komende van de kust van Guinea, in den namiddag van 19 dezer te Nieuwediep binnen gevallen, en Z1'. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, in den namiddag van dienzelfden datum te Portsmouth aangekomen. Aan boord der beide schepen was alles wel. De luitenant ter zee le klasse C. P. van der Star, en de adjunct-administateur B. Janse, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oostlndië, en van daar den 12cn dezer in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. De officier van administratie 3C klasse D. A. van der Laan, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 13cl» dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Naar aanleiding van Zr. M>. besluit van den 18en dezer, n°. 18, wordt Zr. Ms. ijzeren stoom vaartuig Argus, liggende te Hellevoetsluis, bestemd voor den dienst der bebakening en ku3tverlichting in Nederlandsch-Indië, met den 25en dezer buiten dienst gesteld, en de luitenant ter zee le klasse G. C. C. Thierens van het bevel over dat vaartvig eervol ontheven en op nonactiviteit gesteld. De Arnhemsche courant zegt omtrent een naar den toe stand van dat vaartuig ingesteld onderzoekDe scheeps bouwmeester Kortlandt en twee oud-scheepsgezagvoer- ders, kapiteins-expert, hebben eene verklaring afgelegd, dat de Argus ten opzichte vau den vorm onder water, de afmetingen eu het zeilverraogeu door hen ten volle in staat wordt gerekend om met een geschikte en naar den eisch gestuwde toelading, zonder eenig gevaar van buitengewonen aard, zeilende rond de Kaap.de Goede Hoop, Java te bereiken. Verkiezingen. Tot lid van den gemeenteraad te Sluis is verkozen de heer J. Lansen Croin met 36 van de 68 ingeleverde gel dige stembiljetten. Op den heer L. A. Cröin waren 32 steramen uitgebracht. Te Yzeudijke is totlidvan den gemeenteraad gekozen de heer A. lïubbens. Te Hontenisse is met 62 van 92 uitgebrachte geldige stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer H. A. A. baron Oallot d'Escury. Rechtzaken. Behalve de gisteren gemelde heeft de arrondissements rechtbank jl. Donderdag nog <ïe volgende vonnissen uitgesproken Johannes Schoenmaker, oud 14 jaren, te Vlissingen» beklaagd dat hij den 18e" April 11. aan F. Dieren- donk, van Middelburg, tijdens deze zich te Vlissingen bevond, eenige slagen toegebracht heeft, is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, gepleegd met oordeel des onderscheids, en,onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot eene geldboete van fS en in de kosten. Karei Frederik Vlam, 63 jaren, en Johannes Jaco bus de Ruyter,58jaren,beiden arbeiders te Vlissingen, beklaagd dat zij den 8cn April II. van de beschoeiing eeDer waterleiding, ten behoeve van een telegraaftoestel te Vlissingen, een strook koper, ter waarde van f 3, los gemaakt en zich toegeëigend hebben zijn schuldig verklaard aan eenvondigen diefstal, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 dagen ieder en in de kosten. Abraham Scheerens, 20 jaren, en Pieter Scheerens, 18 jaren, arbeiders te Retranchement, beklaagd dat zij in den avond van den 3e" April 11. aan J. van Grol en diens vrouw L. de Kubber aldaar eenige slagen toege bracht hebben, zijn schuldig verklaard aan het toe brengen vau slagen en stooten en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van éene maand ieder, benevens de eerste tot twee geldboeten en de tweede tot éene van f 8. Jacobus Luteyn, schaapherder te Sluis, beklaagd van op den 3CÜ April 11. aan Sophia Soiron in het open baar eenige beleedigende woorden toegevoegd te heb ben, is schuldig verklaard aan laster en, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van 15 en in de kosten. Joost Monjé, oud 29 jaren, metselaar te Breskens, beklaagd van op 17 April 11. in de herberg van I. Ris- seeuw te Breskens, aan diens vrouw eenige beleedigende woorden toegevoegd te hebben, is schuldig verklaard aan het in het openbaar aan iemand toevoegen van smaad- en scheldwoorden, en veroordeeld tot eene geld boete van f 12 en in de kosten. Krein Willemse, oud 40 jaren, arbeider te Vlissin gen, beklaagd dat hij een bijl, die aan een zijner medearbeiders toebehoorde, weggenomen en zich toege- eigend had, is niet-schnldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en mitsdien vrijgesproken. Gemengde berichten. Prins en prinses Frederik zijn gisteren namiddag in den Haag teruggekomen. De gezondheidstoestand der prinses schijnt thans van geruststellenden aard te zijn. Tot directeur van het Amsterdarasche zeemanshuis is benoemd de heer D. van Ketwich, in plaats van den heer Huidekoper. Op de baan Crefeld—Kempen is een zandtrein ontricheld door een kudde schapen, welke rustig op den spoorweg liepen te grazen. Tien wagens werden ver brijzeld, twee personen zijn gedood, en daarenboven vijf personen zwaar en vijf licht gekwetst. Te Sittard zijn door de veldwachters meer dan 80 proeessenverbaal opgemaakt tegen grondeigenaars die verzuimd hadden de rupsennesten te vernietigen, welke zich op hrnne boomen en hagen bevonden. Dé gemeente Winschoten is eergisteren nacht het tooneel geweest van een even brutalen als belangrijken diets tali Een of meer personen hebben zich, naar men onderstelt, door middel van valsche sleutels toegang weten te verschaffen tot een der vertrekken van het spoorweg-station, alwaar onder raeijr andere goederen een ijzeren kistje aanwezig was, door de directie van de Nederland8cbe bank per expeditie van van Gend en Loos afgezonden aan hare agenten te dier plaatse, het welk per a vo nel trein van 10 uur 48 minuten was gearri veerd en zes duizend gulden aan specie bevatte. De daders hebben het kistje, dat behoorlijk gesloten was. op het emplacement ter zijde van het stationsge bouw gebracht en daar geopend. Althans gisteren mor gen vroegtijdig werd het daar gevonden, terwijl in de nabijheid nog ongeveer duizend gulden, zoo in zakken als los, verspreid op den grond lagen. In een der wachtkamers schijnen de daders van hunne bezigheden uitgerust en tegelijk eenige ververschingen te hebben gebruikt, zichtbaar ontfêranderea in het open-_ gebroken buffet, waaruit madera, likeuren, broodjes en andere versnaperingen waren ontvreemd. Te Sappemeer is wederom een vlasfabriek doc-r brand vernield. Dit is sedert korten tijd de derde fabriek van dien aard welke in dien omtrek is afgebrand. De Francais deelt mede dat zekere dame bij tes tamentaire beschikking aan de Académie des Beaux arts heeft vermaakt eene rente van 175,000 frank. De overledene beeft nauwkeurig omschreven op welke wijze deze som moet worden aangewend om jonge artisten te ondersteunen, terwijl zij er ook op is bedacht geweest aan behoeftige en oude kunstenaars bijstand te doen ver strekken. Wij hebben eenigen tijd geleden gesproken over de verbetering, die volgens de ontdekking van dr. Scoutetten de wijn ondergaat, wanneer men er een electrischen stroom door leidt, liet onderzoek is volgens de Nijmeegsciie Nieuwsbode te Metz voorgezet, en het blijkt voortdurend dat de wijn aangenamer wordt en in weinige dagen al de eigenschappen van ouden wijn verkrijgt. Indien deze methode algemeen in prac- tijk wordt gebracht, dan zal Frankrijk er een aanzienlijk voordeel uit trekken. De oogst toch geeft jaarlijks 60 a 70 millioen hektoiiters wijn; de ondervinding van elk jaar leert, dat de wijn, op fust gebracht, door opslorping en uitdamping IC franken per hektoliter verliest; dat is dus een tegenwoordig onvermijdbaar verlies van 600 tot 700 millioen franken, die men zal besparen, als men den wijn onmiddellijk bouquet en een aangenamen smaak kan geven. Thermo met er stand. 20 Mei. 'sav. 11 u. 61 gr. 21 'smorg. 7 u. 62 gr. 'smidl. 1 u. 71 gr. 'sar. 6 u. 72 gr. Staten-generaal. EERSTE KAJIEH. Zitting van Vrijdag 20 Mei. Door den voorzitter wordt mededeeling gedaan der benoeming van voorzitters en ondervoorzitters door de afdeelingeD, alsmede van rapporteurs over verschillende

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1