i OÜRANT. Zaterdag Ömncnltinïi 1870. 2! Mei. S°- 120. i V IS E T I] III Op Vrijdag 3 Junij 1870, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwe zigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het lldc district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: liet «loen van eenige vernieuwingen aan 's Rijks zeeweringen te Viissin- gen en te Veere, met de levering van al de daartoe verelsclite bouwsteden, in twee perceelen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving. voor elk" perceel afzonderlijk, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter" lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandschs zaken, aan dat van het provinciaal bestuur vau Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat n°. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkorast in de voornaamste gemeenten des rijks. Den 7c" en 4en dag vóór de. besteding, wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van. den Waterstaat te Middelburg en bij den dienstdoenden ingenieur te Middelburg. 's Gravenhage, 5 Mei 1870. Voor den Minister, De Secretris Generaal, HUBRECHT. Middelburg 20 Mei. In do zitting der tweede kamer van heden is het wetsontwerp tot afschaffing «Ier doodstraf, na verwerping van de amendementen van den heer Heemskerk Az., met 48 tegen 30 stemmen AAiVGE- WOMüZV. Al de leden der oppositie, behalve de heeren Kalff, Bergmann, Tacts van Amcrongen cn van Haam en, stemden tegen. De behandeling der suikerwet is uitgestelddie der concessie van den heer D. Dronkeis ten behoeve van eene duinwaterleiding, zal echter morgen plaats hebben. Bij beschikking van den minister van financiën is be paald dat de navolgende ambtenaren bij de administiatie der posterijen hunne functien zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commies 3C klasse II. F. L. Klippink ten postkantore te Amsterdamde commies 3e klasse H. Eekhout ten postkantore te Haarlem. Benoemingen en besluiten. belastixgen. Opgeheven het kanfoor van de directe belastingen en accijnsen te Eede, om als grenskantoor door een commies-ontvanger te worden waargenomen. Overgeplaatst: W. G. H. van Santen, ontvanger van de directe belastingen cn accijnsen, van Eede naar Veld hoven. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Helder J. W. G. A. van Nouhnys, thans ontvanger derzelfde middelen te Roermond. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeester: te s-Hertogcnbosch, C. Hattinga Raven, thans betaalmees ter te Alkmaar; te Alkmaar, J. F. Mansfeldt, thans betaalmeester te Sneek; te Sneek, D. baron van Slinge- land, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Raalte c. ff., uit welke betrekking hem tevens eervol ontslag wordt verleend. Kerknieuws. De jaarlijksche réunion van de afgevaardigden der "Waalsche kerken zal dit jaar den 16'" Juni a. in het gebouw van kunsten en wetenschappen te Utrecht plaats hebben. De bijeenkomsten zullen geleid worden door den president der Waalsche commissie J. F. C. Kronenberg, predikant te Arnhem. De openingsrede zal gehouden worden door den heer C. Segers, predikant te Groningen, hiertoe door de vorige réunion aangewezen. Landbouw. Voorjaren waarin gebrek aan bet gewone veevoeder bestaat en waarin veel stroo moet worden gevoederd, vinden wij in eenbuitenlaudsch tijdschrift aanbevolen de verwarming van liet voeder door broeiing toe te passen. Deze methode is sedert dertig jaren vooral in Duitschland zeer bekend cn met de beste gevolgen toegepast. Zij is echter slechts aanbevelenswaardig voor tijden, waarin men zijn toevlucht moet nemen tot het voederen met stroo en voor landstreken, die eene broeiing toelaten. Is dat laatste aanwezig, dan is het daardoor bewerkte voeder met zooveel voordeelen verbonden, dat het als een der beste methoden voor voederbereiding moet wor den gehouden. Dr. Grouven verklaart dat door broeiing eene besparing van minsten 10 percent op het voeder plaats heeft, en een aanwinst van vleesch, vet of melk van 10 procent. Ilij beveelt deze bereiding van het voeder voornamelijk gedurende den winter zeer aan, en dringt er op aan, dat men niet vergete, dat in het ruwe jaarge tijde warm voeder van even zooveel belang is als een warme stal. Wordt alzoo het voeder gedurende den win ter b. v. op 10 gulden berekend, dan wordt door broeiing eene besparing van een gulden verkregen. Ter verkrijging van de broeiing beveelt Clement de volgende bereiding aan1/3 hooi en 2/3 gehakt rogge- of tarwest'roo worden met zout water bevochtigd. (Op 6 kilogram baksel neemt 'men 2 vierde water en op een stuk rundvee van 900—1000 kilogram gewicht 5—6 dekagram zout). Hiermede ver mengt men zeer zorgvuldig kleingehakte mangel wortelen (per stuk vee 50 kilogram). Het mengsel wordt in een bak of kist vastgestamph en met stroo en planken ge dekt, die daarop met steenen worden belast. Wil men steeds geschikt voeder hebben dan zijn meer kisten noodig. Bij gematigd weer bereikt liet voeder in on geveer 20 uren eene warmte van 30°40° en is behoorlijk geweekt en geschikt voor het gebruik. Bij koudere lucht gesteldheid daarentegen moet het langer liggen, somtijds tot 72 uren. Er ontstaat geen schimmel, wanneer het met de vereischte opmerkzaamheid en zindelijkheid wordt behandeld. Liet wordt door het rundvee gaarne gebruikt en heeft een bijzonder gtfnstigen invloed op den wasch dom van hqt mestvce. In streken waar de brandstollen duur zijn, heeft daarop door deze bereiding van het voe der een belangrijke besparing plaats. Volgens professor Julius Kiihn heeft het aldus ver warmde voedsel een gunstiger invloed op de vermeerde ring van het vleesch dan op diev van de melk. Hij acht het verwerpelijk om de bereiding in de open lucht in vastgetreden hopen te doen plaats hebben, want. op oudere pla'uteustolïen, voornamelijk op het stroo, zijn kiemen en infusien aanwezig, die, als zij in geringe mate voorhanden zijn, geen nadeel opleveien, maar door de inwerking der vochtigheid en der lucht zich op de op pervlakte van den hoop in weinige uren ontwikkelen en zich sterk vermeerderen. Reeds den tweeden dag door trekken zij de voedermassa met hun talrijke kiemen, en deelen daardoor aan het voeder zelfstandigheden mede die nadeelig werken op de gezondheid van het vee. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken. F. B. Koois, oud 25 jaren, bakker te Sluis, beklaagd dat hij op deu 10C|> April 11. aan Christiana del Nat, te Aardenburg, moedwillig met een bierglas eene wonde toegebracht heett, is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geldboete van f 8 en in de kosten. Pioter de Neef, en Pieter van de Lijke, arbeiders te Cadzand, beklaagd dat zij in den macht van 3 op 4 April 11. van het erf van den landbouwer I. de Hullu on der Cadzand, te zamen errin gemeen overleg eenig hout ontvreemd cn zich toegeëigend hebben, zijn schuldig verklaard aan diefstal bij nacht door meer dan een per soon en, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot eene gevangenisstrat van 14 dagen in eenzame opsluiting te ondergaan. Johannes Geertse, oud 16jaren, arbeider te Dom burg, was beklaagd dat hij den 9en Februari 11. een houten, hekje, staande aan den slootkant van het. wegje onder Oostkapelle, moedwillig vernield heett. De rechtbank heeft deze zaak verwezen naar den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland. Pieter Ferdinand Verse, zonder beroep, beklaagd van op den 12cn April jl. onder Grijpskerke gebedeld te hebben, is schuldig verklaard aan bedelarij op een plaats waar een openbare inrichting tot wering der be- deierij bestaat na reeds vroeger voor dat feit te zijn ver oordeeld,, en veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten, met bevel tot zijne overbrenging naar een bedelaarsgesticht naafloop der straf. J. F. Daalman, putbaas, en diens vrouw W. Parel, keetvrouw: A. J. Proost, putbaas, eu dienst vrouw J. Hendriksse, keet vrouw, en Jas de Bakker, putbaas, alle bij de spoorweg- en kanaahverken onder Oo3t- en West-Souburg, zijn bij drie afzonderlijke vonnissen vrij gesproken van het hun ten laste gelegde feit als zouden zij ten nadeeie van den aannemer J. van de Gricudt ëeuig hout in hunne keeten verborgen hebben ge houden J. van de Muuren, putbaas bij genoemde werken, - beklaagd dat hij ten nadeeie van den aannemer van de Griendt eenig hout verborgen heeft gehouden, is, schuldig verklaard aan hei lieden van gestolen goederen wetende dat zij door diefstal verkregen waren, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tót eene gevangenisstraf van 8 dagen, benevens in de kosten. Gemengue berieli te u Naar aanleiding van het plaats ge bad hebbende spoorwegongeluk te Dommeldange dringt men in België aan op het bezigen van betere rem-middelen aan de spoortreinen, welke men bij het- afwisselend profil der spoorbanen noodzakelijk acht. Te Ixelles, bij Brussel, zijn Woensdag avond de werkplaatsen van den schrijnwerker Lebon door brand vernield, waardoor een belangrijke sehade ontstaan is. Wederom heeft Frankrijk een zijner kundigste mannen verloren. De bekende geneesheer Cabarrus, een der ijverigste volgelingen van Hahnemann, is aan de gevolgen van een lichte verwonding overleden. Zondag jl. is in het bosch van Boulogne, bij Parijs, de zevende en laatste der vourjaars-wedrennen gehouden, die o. a. ook door keizer Napoleon III is bijgewoond. Bij den voornaamsten rid prijs de Momy, ten bedrage vau 40,000 franken is o\envirinaar gebleven Sornette, van den majoor Fridolin, die op Monseigneur, van den hertog van Hamilton, en op Minotaure, van den heer Ed. Foitld,.slechts een hals en hoofd voor had. Aan een rapport omtrent, den toestand der Fransche handelsvloot ontleenen wij het volgende. De Fransche marine verkeert ontwijfelbaar in een staat van verval. Kwam de Fransche vlag in den algemecnen koupvaarclij- handel gedurende 1858 tot 1860 voor 40 pet., van 1861 tot 1863 voor 31 pet, van 1864tot 1866 voor 34 pc. voor, thans bedraagt dit getal gedureude 1867 tot 1869 slechts 21 pet. De ladingen, die voor schier aile landen vermin derd zijn, zijn dit ook voor Frankrijk, hetgeen echter niet het geval is in Engeland. Wat materieel betreft, staat de marine der zeilschepen op den zesden, wat ton neninhoud betreft, op den dertieuden, en de marine der stoomschepen op den derden rang. Het rapport dringt dan ook aan op het volgen van het voorbeeld der Ver- eenigde staten, die, hoewel de handelsvrijheid handha vende, aan hunne vlag de geheele kustvaart willen voorbehouden. Ook wijst het rapport op de hooge tarieven der Fransche middelen van vervoer te lande, welke in zoo

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1