te gevenHet aantal kiezers voor de tweede kamer der staten-generaal bijaldien de census, daartoe vereischt, op /20 wordt gesteld, en zoowel de aanslagen in de grond-en personeele belasting als die in de patentbelas ting bij de berekening van dat bedrag worden medegere- kend; en het aantal kiezers voor den gemeenteraad bijaldien de census, daartoe vereischt, op f 10 wordt ge steld, en zoowel de aanslagen in de grond- en personeele belasting als die in de patentbelasting bij de berekening van dat bedrag worden medegerekend. Door de kamer van koophandel teVlissingen is aan de tweede kamer der staten-generaal een adres gezonden, houdende bezwaren tegen het nieuw ontwerp der postwet, bepaaldelijk tegen, de daarin voorkomende progressie tafel en de hooge premie die het rijk bepaalt voor de verzending van aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde. Van af 22 dezer is het telegraafkantoor te Bruinisse des Zondags van 8 tot 12 uren opengesteld. De dienst op de werkdagen blijft onveranderd. Benoemingen en besluiten. gezantschappen. Verleend aan D. de Graeff, laatst minister president in Japan, een pensioen van f 2213 'sjaars. Kerknieuws. Door den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen is gisteren avond het volgende viertal van predikanten geformeerd, de heeren: J. Loois, te "Woerden, J. Gann Dun, te Maastricht, M. Osti, te Hattem en Cr. J. Vos, te Zevenhuizen, en daaruit onmid dellijk beroepen de heer Osti, te Hattem. Marine en leger. Jl. Maandag morgen zijn aan boord van Zr. Ms. stoom schip de Amstel, onlangs vande kust van Guinea terugge keerd, op plechtige wijze de eereteekens uitgereikt, welke aan verschillende officieren en schepelingen door Z. M. zijn toegekend als: De ridderorde van den Nederland- schen leeuw aan den luitenant ter zee eerste klasse, Bunnink, koraraandant van bedoeld schip de mili taire Willemsorde vierde klasse aan den luitenant ter zee tweede klasse F. Zeegers Veekens en F. W. Iludig, den officier van gezondheid tweeden klasse D.Matak Fontein; verder diezelfde orde aan den tweede schieman de Groot, de matrozen eerste klasse de Bazel, Dubbeld en Petter den matroos tweede klasse van Egmond, den stoker tweede klasse de Raaf. Koloniën. Behalve de gisteren medegedeelde heeft de gouver neur-generaal nog de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 5en April.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den controleur le klasse bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Palembang S. A. Buddingh. Ingetrokken: de aan P. A.W. A. Philippi verleende toelating tot de uitoefening van den geneeskundigen praktijk in de residentie Soerakarta; de aan A. Schultz verleende toelating tot uitoefening der genees- en heel kundigen praktijk in de afdeeling Gorontalo. Machtiging verleend: tot de uitreiking aan P. A. W. A. Philippi van eene akte van toelating tot uitoefening van den geneeskundige praktijk te Mage- lang; tot uitreiking aan A. Schultz van eene akte van toelating tot uitoefening der genees- en heelkundige prakrijk te Saleijer; tot de uitreiking aan C. W. F. Mogk, op verzoek eervol ontslagen dirigeerend officier van ge zondheid le klasse van het Nederlandsch Indisch leger, van eene akte van toelating tot de uitoefening der ge nees - en heelkundige praktijk te Samaiang. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de benoemde opziener 2e klasse bij het boschwezen op Java J. L. Jansz. Benoemd: bij het departement van financiën, tot hoofdcommies, de eerste commiesen bij dat departement "R. J. Scipio en P. Kleykamp Azn.; tot tweeden commies, de derde commiesen bij dat departement G. Roessingh van Iterson en H. van Alphen JRzn., en de ambtenaar ter beschikking van den directeur van financiën C. J. E. Leydstot derden commies, de klerken bij dat departe ment F. H. Radermacher, G. E. van Olden, N. H. Maas en J. W. Terlaak, de klerk ter algemeene secretarie G. P. Fetmenger en R. C. Bakhuyzen van den Brinkbij de landelijke inkomsten en cultures, tot controleur der eerste klasse, de controleurs der tweede klasse W. J. Dinger en W. L. H. A. Harloff; tot controleur der tweede klasse E. Ketjen, onlangs van verlof uit Nederland terug gekeerd, en de ambtenaren ter beschikking Th. Pino en H. Kuneman; bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken, tot ingenieur 2* klasse, de ingenieur 3e klasse H. Wakkie; tot ingenieur 3e klasse, de adspi- rant-ingenieur P. H. de Bruyn; bij de afdeeling mijnwe zen, tot voorman (opziener 3C klasse) C. F. Vodegel. departement van oorlog. Benoemd: tot adjoint bij den staf der 2e militaire afdeeling op Java, de 2e luite nant Yan het 2e bataljon infanterie J. W. Stemfoort. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot luite nant-kolonel, bij het le bataljon, de majoor B. Loggere, van het korps); bij het garnizoens-bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden, de majoor A. A. G. Frappier, van het korps bij het garnizoens-bataljon van Palembang, de majoor J. L. J. H. Pel, van de militaire school te Meester-Cornelistot majoor-directeur van de militaire school te Meester-Cornelis, de kap itein J. W. AufFmorth, van het ÏO bataljon; tot majoor: bij het 8e bataljon, de kapitein J. G. van Thiel, van het korps; bij het lle bataljon, de kapitein A. W. van Riemsdijk, vau het korps; bij het garnizoensbataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden, de kapitein J. A. Hiifeli, van het 14c bataljon; tot kapitein: bij het lc bataljon, de le luitenant H. J. Schwartz, van het 2e bataljon; bij het 8e bataljon, de le luitenant J. II. P. Kroesbeek, van het garnizoens bataljon van Palembang, en de le luitenant adjudant F. C. Burgers, van dat der Moluksche eilanden; bij het 10e bataljon, de le luitenant P. W. H. du Pon, van het 12e bataljon, bij het garnizoens bataljon der Wester- afdeeling van Borneo, de lc luitenant-adjndant C. C. Prager, van het korpstot le luitenantde 2e luitenant J. C. Schmidt, adjudant van den militairen commandant der Padangsche bovenlandenbij het 7e bataljon, de 2e luitenant J. Sterk, van het garnizoens bataljon van Ce lebes en onderhoorigheden; bij het 8e bataljon, de 2e luitenant L. L. Bedet, adjudant bij het korps; bij het 14c bataljon, de 2e luitenant D. Brakel, van het 17e bataljon bij het garnizoens-bataljon der Zuider- en Oosterafdee- ling van Borneo, de 2e luitenant P. G. Bode, van het korps. Gemengde berickteu. Morgen (Vrijdag) avond te 7urenzal,bij gunstig weder» op het Molenwater alhier eene muziekuitvoering door het muziekkorps der dienstdoende schutterij plaats hebben. De stationschef van Dommeldange, welke onmid dellijk na het bij dat station voorgevallen spoorwegon geluk in hechtenis genomen was, is weder in vrijheid ge steld, daar het gebleken is dat de botsing in geen enkel opzicht aan hem te wijten was. Tusschen Stettin en New-York is een directe stoom- verbinding tot stand gebracht. Verkoopingen en aanbestedingen. Heden is te 's Hage ten behoeve der staatsspoor wegen aanbesteed het bouwen eener woning voor vier sluisknechten bij de schutsluis van het kanaal voor Zuid-Beveland te Hansweert. De laagste inschrijving was van de heeren A. L. le Clercq en W. den Exter van den Brink, voor f 13 990. Do uitvoering was op f 15.000 begroot. Thermometerstaiid. 18 Mei. 'sav. 11 u. 57 gr. 19 'smorg. 7u.61 gr.'smidl. 1 u. 73 gr.'sav. 6u.73 gr. Staten-generaal tweede kamer. Zitting van Woensdag 18 Mei. Algemeene beraadslaging over het wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf. Weder zijn vijf adressen ingekomen houdende adhaesie aan het wetsontwerp betreffende de calamiteuze polders. De heer Cornelis zet zijne rede over het wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf voort. De statistiek, die hij echter niet te veel wil aanhalen van het buitenland, omdat men dan ook beter met de toestanden en tijdelijke invloeden bekend zou moeten zijn, getuigt echter in België, het meest naburige rijk, zeer ten gunste van de afschaffing der doodstraf, nij wijst op het verschrikke lijke denkbeeld dat reeds bestaat, wanneer men bij de veroordeeling, zonder toepassing der doodstraf, een onschuldige treft en die veroordeeling onherstelbaar is, want al wordt het recht van gratie toegepast, de smet op den veroordeelde en diens nabestaanden wordt daardoor niet opgeheven. Hoeveel te meer moet men dan niet beducht zijn voor zulk een onherstelbare straf als de doodstraf. Ieder die van de feilbaarheid van rechterlijke uitspraken overtuigd is, moet medewerken om zulk een ondeelbare en onherstelbare straf uit onze wetgeving te doen verdwijnen. Men bedenke dat door een rechter lijke dwaling een doodstraf kan worden uitgesproken in naam des konings en ook in naam des konings uitge voerd. Hij eindigt met de eenvoudige vraag, wanneer de beul gereed bad gestaan om het vonnis aan Dirkje Veldhuizen te voltrekken, of er dan niemand in Neder land geweest zou zijn die zekere knaging van het geweten gevoeld zou hebben De heer van der Maesen nioti veert zijne stem vóór het wetsontwerp. Bij de feitelijke afschaffing van de dood straf achtte hij dit echter minder noodzakelijk. De heer's Jacob erkent dat deze voordracht verbete ring in onze strafwetgeving brengt. Hij wenscht echter van den minister te vernemen op welke wijze zal voor zien worden in de verbetering van de levenslang veroor deelden De heer Cremers verzet zich tegen het beweren dat de voorstanders van de afschaffing der doodstraf eene zie kelijke philantropie uitoefenen. Ongerijmd is het de tegenstanders tegelijkertijd te beschuldigen van bar- baarschheid door een misdadiger levenslang te willen opsluiten. Hij zou er geen bezwaar in zien ter bescher ming van een onschuldige die aangevallen wordt den aanvaller ter neer te schieten, maar acht het eene laagheid, na het begaan der misdaad, een misdadi ger in zijn macht hebbende, dezen te dooden. Hij wijst er op hoezeer de afschrikkings-theorie weinig be- teekent; daarentegen is geconstateerd dat na de invoering van spoorwegen, telegraphie en gasverlichting het aantal misdrijven is verminderd; niet de vrees voor den aard der straf, maar voor het ontdekken van de misdaad, weerhoudt den misdadiger. Tot den heer Heemskerk zegt hij dat deze verzekerd heeft dat al de door hem ge citeerde gruwelen onder het regime der doodstraf zijn geschied; tot den heer van Loon, dat waar deze bij de behandeling der agrarische wet verzocht gecne Wester- sche begrippen op Oostersche toestanden toe te passen, hij dien spreker uitnoodigt geene barbaarsche Oostersche begrippen in onze Westersche maatschappij in het leven te houden. De heer Dumbar betuigt dat dit wetsontwerp voor hem, die zoolang gestreden heeft voor afschaffing van schavot en beul, is wat de geboorte is van een eerste kind voor eene moeder die langen tijd naar kroost heeft verlangd De heer de Brauw meent dat bet bewijs der noodzake lijkheid van deze wet nog door niemand is bewezen. Het wenschelijke der zaak mag geen argument zijn om de voordracht goed te keuren. Hij erkent dat een krachtig argument voor de voorstanders is de feilbaarheid der rechterlijke uitsprakenmaar de voorbeelden van rechter lijke dwalingen die aangehaald zijn, waren meestal uit Belgie of Frankrijk geput, waar de rechtspraak geschiedt door jury's die geen reden behoeven te geven van hun oordeel. Hij ducht verkeerde gevolgen van deze wet hij wenscht de doodstraf tot zoo min mogelijke gevallen toegepast te zien, en zal daarom amendementen indienen die hij nu reeds op het bureau van den voorzitter depo neert, teneinde die straf voor enkele kapitale gevallen te behouden. De heer van Lijnden vereenigt zich met hetgeen door de heeren van Wassenaer, Bichon en van Loon tegen deze wet is gezegd. Hij zet opnieuw breedvoerig uiteen dat, naar zijn gevoelen, God's wil de toepassing van de doodstraf eischt. De heer van der Does de Willebois ziet er eene incon sequentie in dat de doodstraf voor burgers wordt afge schaft maar voor militairen en schepelingen behouden. De heer van Nispen is zeer tegen deze wetsvoordracht. Hij haalt verschillende voorbeelden aan van het gevaar lijke om moordenaars niet door doodstraf onschadelijk te maken. De verdere beraadslaging wordt verdaagd tot den volgenden morgen. Door den heer de Roo wordt de minister van oorlog geïnterpelleerd over het overleggen, onder geheimhou ding aan de kamer, van de adviezen van het comité van defensie; hij acht dat nu noodzakelijk bij de aanstaande behandeling der wet op het vestingstelsel. De minister belooft de bedoelde adviezen te zullen overleggen Daarna worden eindverslagen ter tafel gebracht over wetsontwerpen betreffen de posterijen en de calamiteuze polders. Volgens de memorie van antwoord op het verslag der kamer van het wetsontwerp tot herziening van de wetten op de brievenposterij, ligt het in de bedoeling van de' regeering de vermindering van het briefport niet in werking te doen treden voor 1 Januari 1871. Bij het ontwerpen der begrooting voor 1871 zal men desnoods op een aequivalent bedacht zijn. Voor bespoedigde bestelling zijn in verschillende plaatsen voortdurend maatregelen genomeD. Vereenigde post- en telegraaf kantoren zijn reeds op enkele plaatsen in werking, maar de vorming van geschikt personeel voor deze beide zaken.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2