Meitgdiwrlt. scctijöüigcn. fijanï>dsbmd)tm. Tlïmcvtmtiën. 50jarige Eclitvereeniging. 19ijjf ut twintigjarige Échtocrefniging. „terwijl de verdere behandeling der zaak .volgens de regelen van liet accusatoriseh proces gechiedt." De mi nister wenscht nu aan het onderzoek der commissie, waarvan a. dè heeren Ortolan voorzitter, en Faustin Hélie lid zullen wezen, de vraag te onderwerpen in hoe verre het inquisitoriseh systeem verder kan worden ver laten. De commissie mag dan bovendien ook de behan deling der zaak ter openbare terechtzitting wel aan een herziening onderwerpen, want ook daarbij bestaat geen zuiver systeem, maar nog altijd slechts een wonderbaar lijke combinatie van het inquisitoriseh en accusatorisch proces. De veelbesproken verhouding tusschen de leiders der Czcchische en Poolsche partijen en het nieuw ministerie voor de landen aan deze zijde der Leitha is in de laatste dagen zeer verbeterd. Het schijnt dat een Poolsch afge vaardigde, de heer Smolka, daartoe evenals vroeger Frans Dealt wat Hongarije betrofdeze toenaderings gezindheid der Polen en Czechen zeer bevorderd heeft. De grondslagen van het te sluiten compromis zijn reeds vastgesteld, naar men beweert, en de minister-president Potocki is naar Praag vertrokken om nader conterentiën te houden over de eiachen van weerszijden. Het schijnt dat de door Engeland geopende gedachten- wisselingen omtrent een gemeenschappelijke optreding der grootc mogendheden tegenover Griekenland, gelijk trouwens wel vooraf te voorspellen was, bij het hof te St.-Petersburg vrij koel ontvangen zijn. Intusschen worden uit de Grieksche hoofdstad dagelijks berichten afgezonden omtrent de krachtige maatregelen der regee ring van koning George tegen de roovers. Dezer dagen telegrafeerde het gouvernement zelfs dat westelijk Griekenland geheel en al van roovers zou gezuiverd wezen. Naar aanleiding van een dezer dagen te Madrid ver spreid gerucht dat de oude maarschalk Espartero tot candidaat voor de kroon zou worden voorgesteld, heeft deze een brief openbaar gemaakt waarin hij zeer bepaal delijk verklaart dat hij die candidatuur niet zou aan nemen. VOLKSLITERATUUR IN ENGELAND. Sedert eenige jaren is te Eerlij» een fabriek van ro mans gevestigd roet wier voortbrengselen op de meest ondubbelzinnige wijze gewerkt wordt op de zinnelijkheid en de hartstochten der menschen. De aankondigingen der- uitgegeven werken geschieden door de treffendste voor vallen en toestanden uit deze door woord en beeld als lokaas aanschouwelijk voor te stellen, hetgeen dit gun stige gevolg heeft dat hetet'n voordeelige werking op dat gedeelte der kunst uitoefent, daar de hartstochten der menschen door een goede of geestige voorstelling van hetgeen de schrijver in zijn werk uitdrukt, meer opge wekt worden dan door minder goede. De ijverige Ber- lijnsclie fabrikant kan echter nog bij sommige zijner Engelschc collega's ter schole gaan, die, minder wat betreft de prikkeling der zinnen dan wel in het werken op de zenuwen, hunne Duitsche geestverwanten zeer in de schaduw stellen. De Engelschc tijdschriften en dag bladen van dien aard worden bij afzonderlijke nommers verkocht, die men niet alleen in boek- en courantenwin kels, maar ookin allerlei winkels van verschillenden aard bekomen kan. Voor de vensters en aan de deur van den winkel is een groote prent van de grofste houtsnede aangeplakt, waarop men in eene uitvoering, zooals de onbeschaafdste tijden der kunst niet gekend hebben, aan het publiek voorstelt iedere soort van gruweldaad en moord, allo vreeselijke misdaden, iedere gebeurtenis die slecht en verderfelijk is, ieder schrikkelijk voorval, iedere brutaliteit, waardoor zich de laatstverloopen week binnen en buiten Engeland heeft gekenmerkt. Alleen de ontzettendste misdaden genieten de onderscheiding en de eer op deze aankondigingsplakkaten te worden vereeu- wigd.Is ergens een arm kind door onnatuurlijke ouders met listige gruwzaamheid gekweld; is een vader door zijn zoon of een zoon door zijn vader vermoordheeft een man zijn vrouw half doodgeslagen; heeft een naijverig minnaar zijn geliefde en zichzelf doodgeschoten zoo zeker als de Zaterdag komt, zoo zeker verschijnen dan ook al deze afschuwelijkheden in het eerste nommer van die bladen in lompe houtsneden. In éen woord, als men in den loop der week in de couranteu op berichten van zoodanige misdaden is gestooten, dat men het blad met schrik en afschuw weg legde en de beschrijving niet verder wilde lezen, men kan er zeker van zijn op den eerstvolgenden Zaterdag de gruweldaad met al de vreeselijke details welker lezing tegen ons ge voel indniist, te zien prijken voor de vensters der ge noemde winkels. Hoe grooter en onnatuurlijker de mis daad, zooveel te grooter ook de houtsnee. Onlangs verschenen twee zulke publicaties van zoo genaamde concurreerende bladen, die beiden hetzelfde onderwerp behandeldeneen vreeselijken moord dien een jong wever in den omtrek yan Manchester voor eeni- gen tijd op drie leden van een en hetzelfde huis beging, en die door geheel Engeland een kreet van ontzetting deed opgaan. De beide middelste bladzijden van het blad, dat bijna zoo groot is als the Times, worden besla gen door een reusachtige houtsneeplaat, met zes tot zeven duim groote figuren, die het afscheid van den booswicht van zijne geliefde voorstellen; op dezelfde bladzijden van bet andere tijdschrift kan het publiek de terechtstelling zelve met al haar bijzonderheden genie ten. Een verschrikkelijk tooneell Met ontblooten hals en geketende armen staat de moordenaar op het schavot onder den vreeselij ken toestel en wacht op den beul, die intusschen een ander overtreder, die tegelijkertijd terecht wordt gesteld maar van minder belang is, de witte nachtmuts opzet. De onbeschaamdheid van deze voorstelling gaat alle beschrijving te boven. Uit beide voorstellingen echter spreekt duidelijk en klaar de bedoeling, om den overtreder in het licht van een held of martelaar te plaatsen, hem althans op de aan trekkelijkste wijze aan het publiek voor te stellen. Hij is zeer netjes gekleed, met sierlijke pantalon en laarzen zijn haar is als dat van een dandy gekapt, en uit de uitdrukking van zijn gelaat spreekt de bewustheid, dat hij een beroemde persoonlijkheid is en trotsch op zijn tegenwoordige beteekenis. Kan men iets bedenken, dat meer geschikt is om de zedelijke denkbeelden van het onbeschaafd publiek nog sterker in verwarring te brengen dan dergelijke voorstel lingen Men moet om den heilloozen invloed te kunnen begrijpen die daardoor op het ruwe en lompe publiek van de laagste Engelsche volksklassen uitgeoefend wordt, het zelf bijgewoond hebben hoe iederen Zaterdag deze platen letterlijk belegerd worden door dichte groepen van mannen en vrouwen, en, wat het ergste is, van knapen en meisjes, die om de courantenwinkels dringen zoo spoedig een nieuw nommer van die bladen verschijnt. Met onverzadelijke wellust verdiept zich de menigte in de voorgestelde gruweldaad, en hoe ontzet tender, hoe merkwaardiger de geschetste toestanden zijn, zooveel te grooter is de belangstelling, zooveel te inniger het genot, zooals men aan de fonkelende oogen en uit de gesprekken der toeschouwers kan opmerken. De meeste aandacht trekt echter onveranderlijk de eindvoorstel- ling, de handeling op het schavot zelf tot zich niet omdat het gevoel van gerechtigheid van het volk, bevredigd wordt, als de booswicht eindelijk zijn verdiende straf ontvangt, als de ondeugd de wette lijke vergelding gevonden heeft,' dat zij verre, maar om dat het zoo schoon, zoo heldhaftig, zoo bewonderens waardig is op deze wijze voor aller oogen te sterven. "Wij gelooven derhalve niet te veel te beweren, als wij deze volksliteratuur, evenals de openbare terechtstellin gen, de hoofdoorzaak noemen van de vermeerdering der groote misdaden in Engeland. Tegelijkertijd een nieuw bewijs, hoeveel de afschrikkingstheorie beteekent die de verdedigers der doodstraf opnieuw met zooveel ge wicht aanvoeren. De tekst dezer bladen staat de illustraties natuurlijk waardig ter zijde en men behoeft slechts de opschriften der artikels, die meestal moordverhalen betreffen, te zien om zich daarvan te overtuigen. De eigenlijke kern en het sieraad van deze tijdschriften bestaat meestal uit do beschrijving van de laatste levensuren van een groot misdadiger. Welk een treurigen blik veroorlooft deze beschrijving ons in den toestand der Engelsche volksliteratuur en op het standpunt van beschaving en ontwikkeling van een groot gedeelte van het publiek dat nog een voldoend debiet aan dergelijke geschriften verzekert en dat in een tijd en een rijk, die als zoo beschaafd worden ge roemd Heden is van de reede van Veere naar zee gezeild, de Nederlandsche schooner Adriana Wilhelmina, gezagv. J. van Eyk, van Middelburg in Ballast naar New-Castle. In de op heden door de Nederlandsche handelmaat schappij te Rotterdam gehoudene veiling van 40,345 balen Ja va koffie is alles verkochtPreaoger lichtbruin 2 a 3] cent; Preanger geel tot geelachtig 4 a Üf cent West Indië aard 4 a 1- cent onder taxatie; bleek groen achtig circa tot taxatieRotterdam n°. 9 tot 2£ a 3 cent, en blank 1 i 11 cent boven taxatie. Graanmarkten enz. Amsterdam, 17 Mei. Raapolie op 6 weken 464, Lijn olie op 6 weken 354- Prijzen van effecten. Amsterdam 18 Mei 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 24 pet. 554 ♦dito dito dito 3 „67 *dito dito dito 4 864 ♦Aand. Handelmaatschappij ..44 dito exploitatie Ned. staatssp.83 België. *Certificaten bij Rothschild 24 - Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 93iV ♦Cerfcific. adm. Hamburg 5 67-4 ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 764 ♦dito ƒ1000 1864 5 91J ♦dito 1000 1866 5 „914 ♦Loten 1866 5 „212 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 44 82 ♦Certific. dito4 644 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 64 j ♦Obligatiën 1867 4 674 ♦dito 18694 674 ♦Certificaten 6 40-tV ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2164 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 44 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 „85 dito dito Jelez Orel 5 8444 dito dito üharkow Azow. 5 834 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 664 Pruisen. *ObIigatiën...5 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 55 ♦dito dito Aprib'Oet. 5 554 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47 ♦dito dito Febr./Aug. 5 „47^5- Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën23 thans 3 29f* ♦dito 18673 304 ♦dito Binnenlandsche3 25 Portugal. Obl. 1856—1863 3 34 ♦dito 18673 34 Turkije. dito (binnenl.)5 484 Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte. dito 1868 7 78 g Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 90f ♦dito dito dito (1882) 6 94| ♦dito dito dito (1885) 6 94 ♦dito Illinois7 97 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p) 7 65 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 33 dito St.Paul Pac. Spw. le sec. 7 r 684 dito dito dito 2« sec. 7 67| dito dito 1869 dito 7 69f4 Brazilië. ♦Obl. 1863 4J ♦dito 1865 5 „89 Mexico. dito 18513 134 Grenada, dito afgestempeld6 B 25.V Ecuador, dito1 9| Venezuela, dito3 Het dividend der Nederlandsche Bank is bepaald op 199. Prijzen ran coupons. Amsterdam, 17 Mei. Metall. 19.874; Dito zilver ƒ24.074; Dito Eng. per 11.80: Eng. Russen per ƒ11.80; Eng. Portugal per Fransche ƒ56; Belg. ƒ56; Pruis, ƒ344; Hamb. Russen Russen inZ.R. ƒ284; Pools, in Fl. SpaansfAmerik. Dollars ƒ2.40 dito papier f Spaans.-Frans. JACOB WARNAAR en NEELTJE POLDERMAN. Vlissingen, den 20 Mei 1870. hunne vrienden. J. E. DE GROOT en R. I. VAN ZON. Middelburg, 19 Mei 1870. hunne dankbare kinderen. Getrouwd Middelburg. P. GELDOF en C. L. DOMMISSEN, van Vlissingen. Algemeene kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3