O U R A N T. Donderdag 1870. 19 Mei. N°- 118. Middelburg 18 Mei. In de zitting der tweede kamer van heden zijn de alge- meene beraadslagingen over het wetsontwerp tot afscbaf- ffing der doodstrat voortgezet. Het wetsontwerp werd ver dedigd door de heeren Cornelis, van der Maesen de Som- breff, 's Jacob, Cremers en Dumbar. De heeren de Brauw, van Lijnden van Sandenburg, van der Does de Willebois en van Nispen van Sevenaer daarentegen bestreden de voordracht. In deze zitting zijn de eindverslagen uitgebracht over de wetsontwerpen tot herziening van de wet tot regeling van het briefport, en dat betreffende de calamiteuze pol ders in Zeeland. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der gisteren ingeleverde stembiljetten voor de benoeming eener commissie van zeventien leden tot onderzoek van de door gedeputeerde staten opgemaakte concept-grens- scheiding, is gebleken dat de volgende heeren gekozen zijnA. Steyaard met 102, m<\ W. C. Borsius met 98, I. M. Benteijn met 88, H. P. den Bouwmeester met 87, C. Midavaine met 86, A. de Landmeter met 85, mr. Gr. N.de Stoppelaar met 83, air. A. J. van Deinse, W. A. Dorraaar Hz. en B. A. Fokker met 81,1.1. van der Harst Az. met 79, P. van de Graft met 78, mr. P, Roetert Tak en C. D. Roëll met 77, C. Krijger met 76, A. W Teding van Berkhout met 72 en J. W. de Raad met 63 stemmen. Voorts werden nog op 179 andere personen stemmen uitgebracht. Uit de in de Staats-courant van heden voorkomende tabellen blijkt dat in 1869 als landverhuizers over zee uit Nederland vertrokken zijn: 3442 personen (tegen 2972' in 1868 en 4187 in 1867), waarvan 565 uit de pro vincie Zeeland (tegen 574 in 1868 en 557 in 1867), zijnde 178 hoofden van gezinnen en op zichzelf staande perso nen, met 87 vrouwen en 300 kinderen. Van genoemde 178 hoofden van gezinnen waren 6 welgestelden, 116 mingegoeden en 56 behoeftigen; 51 hunner (tegen 49 in 1868 en 51 in 1867) waren meer of minder in de hoof delijke omslagen beschreven. Een der uit Noord Brabant vertrokkenen was 80 jaren. Als beroepen of bedrijven der 178 uit deze provincie vertrokken hoofden van gezinnen worden opgegeven: 1 apothekersbediende, 96 arbeiders, arbeidsters, dagloo- ners en dagloonsters, 1 brood- en koekbakker, 15 dienst boden en bedienden, 2 herbergiers, 1 hoef- en grofsmid, 2 kleermakers, 1 kuiper, 24 landbouwers, landbouwsters en knechts, 2 molenaars en knechts, 1 postbode, 1 slager, 4 timmerlieden en knechts, 1 tuinier, 2 veehouders en knechts, 1 vrachtrijder, 5 werklieden, 3 winkeliers en bedienden, 1 zeeman en 14 zonder beroep. Volgens de opgaven der gemeentebesturen zijn de redenen van vertrek der 178 hoofden139 verbetering der middelen van bestaan, 34 het volgen van familiebe trekkingen, 2 om een huwelijk aan te gaan, 1 ontduiking van gevangenisstraf, 1 op avontuur, eu 1 onbekende redenen. Tot surnumerairs bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn, na afgelegd examen, o. a. be noemd de heerenG. II. J. van der Halen, van Zierikzee, te Winschoten,- J. J. Pick, van Fort Bath, te Deventer; H. A. P. Soetbrood Piccard, van Goes, te Goes, en P. W. Steenkamp, van Neuzen, te's-Gravcnhage. De kamer van koophandel en fabrieken te Gronin gen heeft besloten, voortaan hare vergaderingen in het openbaar te houden. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvangers der directe be lastingen, in-en uitgaande rechten: te Maassluis c. n. A. Engelenberg, thans ontvanger derzelfde middelen te Noordwijk c. te Hoorn, G. D. Thierens, thans ontvan ger dier middelen te Medemblik c. a. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse II. Scbotborgb, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oosl-Indië, en van daar den 13en dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram, had Zr. M>. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee N. M. J. Kroef, den lö*0 dezer de haven van Corunna verlaten, koers stellende naar eene der havens van bet Engelsche kanaal. Aan boord was alles wel. Koloniën. De per mail aangebrachte berichten, loopende tot 5 April 11., bevatten geen bijzonder nieuws. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den lfn April.) civiel departement. Machtiging verleend: om aan C. J. A. van der Velde, op verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen officier van gezondheid 2e klasse, uit te reiken eene akte van toelating tot de uitoefening der geneeskundige praktijk in de residentie Kediri. V erklaard: dat het bij besluit van 5 November 1869 n°. 17, aan S. J. Wiselius verleend ontslag uit zijn ambt van notaris, tevens vendumeester te Poerworedjo, moet, worden beschouwd als te zijn eervol. Benoemd: tot 3tn substituut griffier bij den raad van justitie te Batavia, uf. J. D. Rasch, ambtenaar voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indië; tot adsi's- tent-resident van Paraalang, de adsistent-resident van Band jar- Negara J. F. Haase; tot adsistent-resident van Bandjar-Negara, de controleur le klasse bij de landelijke inkomsten en cultures F. L. baron van Heeckeren van Brandsenburg; tot adsistent-resident van Loemadjang.de controleur le klasse bij de landelijke inkomsten en cultures J. M. von Vleuten tot adsistent-resident van Sidaijoe, de controleur lc klasse bij de landelijke inkomsten en cultures C. Th. Humme. departement van oorlog. 0nts 1 agen op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de luite nant-kolonel der infanterie W. J. A. Visser. Overgeplaatst: bij het lc bataljon infanterie, den majoor B. Loggere, van het 5e bataljon; bij het 5« batal jon infanterie, den majoor L. J. F. Timmermans, van het 7e bataljon; bij het 7° bataljon infanterie, den majoor C. C. P. Scheepens, van het 8e bataljon; bij het 10e batal jon infanterie, de luitenant-kolonel H. G. J. L. Meyners, van het le bataljon. Bevorderd: tot kapitein bij het personeel van het wapen der artillerie, de le luitenant J. A. Broese van Groenou, van het personeel. Gemengde berichten. Door het invoeren van portzegels, welke niet voor het publiek verkrijgbaar zullen zijn, zal de benaming postzegels in die van frankeerzegels veranderd worden. Bij den landbouwer en molenaar H. te Riele, in de gemeente Diepenveen, is voor eenigen tijd onder de run deren de antbrax-ziekte uitgebroken, welke van zoo ge vaarlijken aard is, dat de empiricus J. Franke te Heeten, tengevolge van een weinig bloed dat hij bij het ader laten van zulk een ziek beest op de wang kreeg, door zulk een hevige ontsteking werd aangetast, dat men voor het behoud van zijn leven gevreesd heeft. Het ge bruik van vleesch van zulke dieren afkomstig, is zeer gevaarlijk. De overbrugging van het Ilollandsche Diep, op S millioen gulden begroot, zal slechts 5 millioen kosten. Voorzeker een groote zeldzaamheid, dat dergelijk werk zoo ver beneden het geraamde eijfer blijft. Omtrent de te Richmond, de hoofdstad van den staat Virginia, voorgevallen verscbikkelijke ramp, waarvan wij onlangs melding maakten en waarbij 58 personen omgekomen, en van 100 tot 150 meer of minder zwaar gekwetst zijn, worden de volgende bijzonderheden mede gedeeld. Sedert verscheidene weken twistten de heeren Cohoon en Ellison over het mayorschap der stad, waarop elk hunner meent aanspraak te hebben, en het hof van appèl, de hoogste rechtbank in Virginia, zou den- 27en April uitspraak doen. In afwachting dezer beslissing, waarin een zeer groot belang gesteld- werd hadden zich te elf uren een groot aantal personen vereenigd in de gerechtzaal, zijnde een bovenvertrek van het staats-kapitool, en wel onmiddellijk boven de verga derzaal van de wetgevende vergadering, welker leden reeds begonnen bijeen te komen daar te 12 uren zitting zou gehouden worden. Op dat oogenblik is de vloer der gerechtzaal met een vreeselijk gedruis inge stort. Onder de dooden en gekwetsten bevinden zich 20 leden van de wetgevende vergadering en een groot aan tal hooggeplaatste en aanzienlijke personen te Richmond. Er heerschte een groote verslagenheid te dier stede en de staatkundige partijschappen waren geheel vergeten. Het hof van appèl heeft den volgenden dag verklaard, dat het mayorschap aan den gematigd liberalen candi- daat, den heer Ellison, rechtmatig toekwam, doch deze uitspraak heeft weinig belangstelling verwekt. Te Pa rijs is eene landkaart van Frankrijk uitge geven, waarop door vei schil van kleuren aanschouwelijk is voorgesteld hi.e de onderscheiden deelen des rijks jegens het liberale keizerschap gezind zijn; de departe menten zijn er rooskleurig of blaauw of geel gekleurd, naar gelang in ieder hunner een kleiner of een grooter aantal stemmen voor bet plebiscit van 8 Mei is uitgebracht. In het westen en het zuidwesten des rijks heeft liet gouvernement meer aanhangers dan in het noorden cn oosten, en langs de kust van den Oceaan meer dan langs de Middellandsche Zee. Het bekende meerschuim is een geelachtig witte kleiaarde, die in verschillende deelen van Europa wordt gevonden, doch voornamelijk bij Kaffa, een stad in de Kriin. Wanneer 't uit den grond wordt gedolven, is 'tzeer week, doch aan de lucht blootgesteld, wordt't spoedig hard. In de groote Duitsche fabrieken van meerschuimen voorwerpen wordt deze specie eerst in talk, daarna in zuivere was gedoopt en later gepolijst. Er wordt veel nagemaakt meerschuim in den handel gebracht De echte soort onderscheidt zich door de eigenschap van door 't rooken een heldere, fijn gespikkelde, bruine kleur te verkrijgenhet nagemaakte meerschuim echter be gint altijd op de verkeerde plaats te verkleuren; het bovengedeelte, dat van het echte 'tlangst wit blijft, krijgt spoedig donkerbruine vlekken, terwijl op andere plekken een troebele en onregelmatige gele kleur op komt. De vorm van de meerschuimen pijpen is in de laatste jaren veel eewijzigd. Koppen voor lange Duit sche pijpen worden betrekkelijk weinig meer gefabri ceerd, daarentegen zooveel te meer sigarenpijpjes, waarvan een oneindig aantal soorten wordt vervaardigd, soms in een zeer goeden smaak en dikwerf kunstig met beeld- en lofwerk versierd, 't Is een handelsartikel geworden, dat een ontzettend groot debiet heeft. In Amerika gebruikt men aan het departement van financiën enveloppen, welkeer zeer groenachtig uitzien. Zij zijn zeer sterk en zacht, en worden van oud papieren geld (greenbacks), dat ingewisseld is, vervaardigd. De oude, verminkte en versleten briefjes gaan naar den papierfabrikant, die deze in enveloppen transformeert. Te Liegnitz is dezer dagen een zeer gewichtige vondst gedaan. Bekend was, dat de Petro-Pauliniscbe kerkbibliotheek een aantal oude boeken en handschriften van groote waarde bezat, maar niet, dat daaronder ook een handschrift van Livius zich bevond, 'twelk niet op den catalogus werd vermeld. Dr. Kraffert, leeraar aan het gymnasium te Lieguitz, die reeds lang op grond eener aanteekening uit het jaar 1604 de aanwezigheid van dien schat had vermoed, heeft eindelijk inet behulp van den bibliothecaris, den lieer Penzig, liet verloren handschrift opgespoord. Een enkele blik in het hand-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1