Therniometerstand. 16 Mei. 'sav. 11 u. 53 gr. 17 'smorg. 7 u. 56 gr. 'srnidd. 1 u. 62 gr. 'sar. 6 u. 58 gr. Staten-genoraal. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 14 Mei. Behandeling van wetten; interpellatiën. Van den minister van oorlog is ingekomen eene kaart, ter inzage van de leden, waarop de verschillende inun- datiën zijn aangegeven, die volgens het aanhangige wets ontwerp op het vestingstelsel zullen tot stand gebracht worden. "Van de heeren Morre en Hueteene teekening voor een te stichten paleis voor de staten-generaal. Bij de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijzi ging van hoofdstuk IV (justitie) zet de minister van justitie de gronden uiteen waarom een ingenieur-archi tect voor den gevangenisbouw en het onderhoud der rechtsgebouwen noodzakelijk is. De heer van Lijnden vreest echter dat nieuwe uitgaven voor het rijk het gevolg zullen zijn van de aanstelling van een dergelijk ambtenanr. In dat gevoelen deelen op verschillende gronden de heeren van Akerlaken, Heemskerk Az. en van Beyma. De minister van justitie doet opmerken dat hier geen sprake is van een nieuwe betrekking maar alleen van het regelen der bezoldiging. Het wetsontwerp wordt daarna aangenomen met 46 tegen 22 stemmen. Een wetsontwerp tot bekrachtiging van een verkoop van domeingrond van de gemeente Fort Bath en eene conclusie over het geneeskundig staatstoezicht worden zonder discussie met eenparige stemmen goedgekeurd. De heer Viruly interpelleert de regeering over de handelwijze der Belgische regeering met betrekking tot de vei hooging der invoerrechten op het gedistilleerd in laatstgenoemd rijk, die interpellant in strijd acht met het bestaande tractaat. De minister van buitenlandsche zaken [in ons nommer van Maandag was bij vergissing gezegd de minister van financiën] zegt geene mededeelingen in dat opzicht aan de kamer te kunnen doen, omdat er nog officieele onderhandelingen hangende zijn. De heer Heemskerk Az. interpelleert de regeering over het indienen eener nieuwe regeling van den kies tabel. Volgens hern is het hoog noodigdat aan de belofte in de troonrede gedaan tijdig worde gevolg gegeven, omdat de vele arbeid dio in dit zittingjaar voorhanden is, niet zal veroorloven andere belangrijke wetten te behandelen. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat hij in dit zittingjaar een nieuwe kiestabel zal aan bieden, maar dat in ieder geval nog wel tijd zal te vinden zijn om vóór de verkiezingen van 1871 die wet tot stand te brengen. De heer van Wassenaer van Catwijck geeft eenige wenken die bij de herziening van den census zouden kunnen in aanmerking komen. Na repliek van den heer Heemskerk Az die op een spoedige wijziging van de tabel blijft aandringen, is deze interpellatie afgeloopen. Eindverslag wordt uitgebracht over het wetsontwerp tot uitgifte in erfpacht van duingronden aan den heer Dronkers. De beraadslaging daarover zal nader bepaald worden. Zitting van Maandag 16 Mei. Algemeene beraadslaging over dc afschaffing der doodstraf. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot bekrachtiging van kredieten boven de Indische begrooting voor 1868 en 1869 geopend; tot afstand van rijksgrond aan de ge meente 's-Gravenhage, tot verhooging der begrooting van binnenlandsche zaken voor 1870, tot vastelling van versterkingen voor marine over 1870 en verevening eener vordering over 1868 op de Indische begrooting. Eindverslagen worden uitgebracht over het wetsont werp tot onteigening voor verbreeding van een weg van Vaals naar de Belgische grenzen en omtrent het nader onderzoek van het voorstel van den heer Fokker betrekkelijk de vreemde loterijen. Nadat rapporten waren uitgebracht door de commissie voor de verzoekschriften omtrent eenige adressen be trekkelijk wetsvoordracht tot afschaffing van de dood straf, werden de algemeene beraadslagingen over dat wetsontwerp geopend. De heer van Wassenaer zegt dat door het misbruiken van het recht van gratie het beginsel der toepassing vaa de doodstraf is prijsgegeven. Hij is er tegen dat beginsel geheel los te laten, en oordeelt dat de maatschappij in haar eigen belang dat niet mag doen, dat zij recht heeft het beginsel te handhaven en dat het Christendom zich verzet tegen het niet toepassen van de doodstraf. Wanneer de maatschappij het recht heeft militairen te oefenen om aanvallers van 's lands onaf- i hankelijkheid te dooden, wanneer in geval van oproer i diezelfde militaire macht gebruikt mag worden om op medeburgers te schieten, waarom zou dan de maat schappij niet het recht hebben om misdadigers het leven te benemen? Wanneer men de doodstraf ongeoorloofd acht moeten ook de legers verdwijnen. Misdadigers zijn lafaards, het zwaard der gerechtigheid moet tegen hen gekeerd blijven. De heer Dam is het in beginsel eens met deze voor- dracht, maar hij betreurt het dat nog de doodstraf bij j het leger is behouden. De heer Heydenrijk meent dat men zich door de aanneming dezer wet tegen eigen wil en beter weten in laat dwingen, niet door de regeering, maar door de groote Europeesche promoteurs laat dwin- gen in het gareel der sociale omwenteling. Hij ducht j het ergste van de uitwerking dezer wethij acht haar tevens eene politieke fout. Ook is het schending van de j grondwet, daar men den constitutioneeien koning een j zijner schoonste praerogativen ontneemt; hij wenscht 1 het recht van gratie te behouden en toepassing van de 1 doodstraf in exceptioneele gevallen te handhaven. De regeering moet nog bewijzen dat de ontwikkeling onzer maatschappij die straf heeft overbodig gemaakt en dat de levenslange tuchthuisstraf afschrikkender is dan de bedreiging van de doodstraf. Men moet trouwens met deze zaak het geloof aan een leven na dit leven in aan- j merking nemen. De heer Bichon is in de eerste plaats tegen de wet, om- I dat hij weder een partieele herziening van ons strafwet boek op het oog heeft. In de tweede plaats om de zaak I zelve. Hij beschouwt de voordracht alleen op een crimi neel terrein, en laatalle politieke beschouwingen terzijde. De doodstraf moet naar zijne meening behouden blijven als de grootste straf op de grootste misdaden. Eigenaar dig acht hij het dat juist de eerste aandrang tot afschaf fing is uitgegaan in den tijd der revolutie, ook hij acht in ieder geval het behoud dezer straf voor de militairen eene inconsequentie. Zijn derde bezwaar is gelegen in de vervanging der doodstraf door levenslange gevange nisstraf. Daartegen heeft gewichtige bedenkingen, die hij nader uiteenzet. De heer Saayraans Vader vindt het een merkwaardig verschijnsel dat men de doodstraf wil afschaffen, juist op een oogenblik dat de dagbladen gedurig de meest gruwelijke mesdaden vermelden. Die straf most behouden worden omdat de heilige schrift het gebiedt. Het nieuwe testament heeft dat oude gebod niet omvergeworpen, want de heiland zelf heeft getuigd dat hij de oude geboden niet kwam veranderen maar juist bevestigen. Men ont neemt daarbij aan den koning, bij de gratie Gods, het recht dat hem geschonken is. Hij ontkent de bevoegd heid van den minister om zulk een voorstel te doen; omdat daarbij afstand gedaan wordt van een recht waar op de kroon van een Nederlandschen vorst berust. Uit een aantal feiten in het buitenland voorgevallen, tracht hij aan te toonen dat na afschaffing van de doodstraf dc misdrijven toenemen. De heer Heemskerk Az. is het geheel eens met den liberalen Engelschen staatsman Stuart Mill, die" zich in 1868 in het Engelsch parlement tegen de afschaffing der doodstraf verklaarde. Spreker heeft vooral bezwaar tegen de gevolgen. Wat zal men een levenslang veroor deelde doen die zijn bewaarder of bewaker vermoordt, of andere misdrijven in de gevangenis begaat? Niemand zal meer bewaker willen zijn. Waadde ooylog gepermtUeerdismoetook deze straf in 't civiele gehandhaafd worden. Bij oorlog vernietigt men menschen die slechts eene poging wagen om ons aan te randen, en zou men dan degenen die het feit plegen niet onschadelijk mogen maken? Door den minister van justitie zijn nadere inlichtingen verstrekt betreffende het adres van W. Bonon te Maas tricht, over beweerde onwettige aanhouding en gevan genneming. Daaruit blijkt dat de adressant zich op geen onwettige daden kan beroepen, daar hij zich op vrije voe ten bevindt en de wettelijke vormen inBelgie zoowel als in Nederland zijn in acht genomen. Bij de beantwoording van hot verslag der kamer over het wetsontwerp omtrent den accijns op den wijn, ig een gewijzigd ontwerp overgelegd, waarbij ondcranderen de belasting op den bessenwijn is ingetrokken. Het is de regeering nader gebleken dat bessenwijn en andere wijnen van inlandsche vruchten niet voor versnijden of nama ken van andere wijnen zijn te gebruiken, en scheikun dig zeer goed van druivenwijn zijn te onderscheiden. Verschillende andere artikelen hebben ook wijziging naar aanleiding van gemaakte bedenkingen ondergaan <3uitmlauï>. Algemeen oyerziclit. Omtrent de samenstelling van het Fransche.ministerie, welke wij.gisteren hebben medegedeeld, wordtaan Pln- dependance uit Parijs geschreven, dat zoo de naam van den heerLaboulayeer niet op voorkwam, ditte wijten was aan de moeilijkheden die zijn naam had veroorzaakt. Het gouvernement, hoewel uitsluitend plebiscitair, heeft parle mentaire angstvalligheden, die verbazing wekken. Het is nog niet zeker of Plichon minister van openbare wer ken zal zijn, dan wel of hij c[e plaats zal vervullen die nog open is, door het niet-optreden van den schrijver van Prince Caniche. Alles is mogelijk op een oogenblik, waarop men in het onzekere verkeert. De naam van Bourbeauis wel genoemd voor de portefeuille van onderwijs, maar het is nog zoo kort geleden dat de combinatie Gramont- Plichon-Laboulaye, die een oogenblik bijna officieel was, is opgegeven, dat men met geen de minste zekerheid een nieuwe keus kan vermelden. Le Temps, de benoeming der nieuwe ministers bespre kende, zegt dat die van den heer Gramont vooral zeer door de hoogste kringen werd gewenscht: het is dan ook met den titel van ptrsona qralissima dat deze diplo maat tot het beheer der buitenlandsche zaken is be noemd. Van de beide andere benoemingen zegt het blad dat zij schijnen te zijn gedaan om den uiterlijken schijn van het parlementarisme te bewaren. Mège behoort tot het rechtercentrumPlichon maakte vóór de volksstem ming deel uit van het ünkercentium. De intrede van deze beide leden in het ministerie toont de bedoeling van den grootzegelbewaarder aan, om een zeker evenwicht tusschen de beide afdeelingen te bewaren en tusschen hen eene herstelling van de door de volksstemming ver broken eenheid voor te bereiden. Door verschillende leden van de linkerzijde en bet linkercentrum zijn bij den president van het Franseh wetgevend lichaam pogingen aangewend om de openbare zittingen te hervatten, doch zonder gevolg. De heer Schneider heeft hen geantwoord, dat de stukken betref fende de volksstemming bijna voltallig zijn, zoodat het werk der vergelijking misschien spoedig zal afloopen, en dat, als die arbeid volbracht zal zijn, de kamer in staat zal zijn om onder de gunstigste omstandigheden de be raadslagingen over de wet op de drukpers en de andere wetten die zij in behandeling heeft genomen, te ver volgen. Volgens latere berichten is het wetgevend lichaam bijeengeroepen tegen heden. The Times heeft nogmaals een artikel aan hetplebiscit gewijd. Dit blad oordeelt nog even streng over deze handeling als voor eenige dagen; maar het erkent gaarne, dat het succes de politiek van den keizer recht vaardigt, dien het bij Sylla, den Romeinschen dictator, vergelijkt, wiens goedheid spreekwoordelijk was gewor den, toen hij zich den bijnaam van „de gelukkgie" had verworven. Het is een feit dat Napoleon tegen woordig meer dan ooit de hoogste rechter is over het lot van Frankrijk. Terwijl hij zijn zeven millioen kiezers bedankt voor den uitslag der stemming op den 8 Mei, schenkt hij hun het schouwspel van een ministerieele wedren. De jacht op portefeuilles biedt de treffendste ontknoopingen aan. Menigeen die reeds geloofde het geschal van de slotfanfarete hooien, ziet er zich nog ver af en loopt gevaar onverrichterzake terug te keereD. An. deren die aan geen feestdag geloofden, zijn tegen wil cn dank medegesleept en zien zich bedreigd van onder den voet te geraken. De heer de Gramont zal, naar verzekerd wordt, Vrijdag naar Weenen vertrekken om den keizer van Oostenrijk zijne brieven van terugroeping aan te bieden. Uit Madrid wordt gemeld dat Figuerola heeft medege deeld, dat de leening van een milliard realen gemakke lijk zal worden volgeteekend en dat de aandeelen vóór den 25 Mei zullen worden aangeboden. De ministerraad zal morgen de quaestie van de keuze van een koning in behandeling brengen, ter bespreking waarvan alle afgevaardigden naar Madrid zijn geroepen. Uit Italië wordt gemeld dat de kamer van afgevaardig den de begrooting 'Voor het departement van oorlo? heeft aangenomen, en dat de heer Sella, in de onderstelling dat de wetsontwerpen voor bet budget van 1870 in de maand Mei niet in stemming zouden komen, een ander ontwerp ter voorziening in den voorloopigen dienst had aange boden. Terwijl de rust in Catanzaro is hersteld, verneemt men nadere bijzonderheden omtrent de onlusten aan de Universiteit te Napels, die tengevolge daarvan is gesloten. Op het plein waren drie papieren bommen gesprongen, en had een student met een revolver geschoten, zonder iemand te treffen. Er werden vijftien personen gearres teerd.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2