öuttmlcmÏJ. Tegen een wandeling van een paar uren ziet hij niet op. Trouwens wandelen heeft hij vroeg geleerd. Op 14jarigen eeftijd is hij, men schreef toen 1800, in dienst gegaan als vrijwilliger, om. zooals hij zegt, „de wereld eens te zien zonder dat hem zulks een cent kostte." Met het Fransche leger heeft hij toen de veldtochten tegen Rus land en Oostenrijk, tegen Pruisen en Zweden als grena dier van de garde medegemaakt. In 1808 werd hij uit Straalsund met zijn regiment naar Spanje geroepen* Daar heeft hij in 6jaren aide veldtoch ten medegemaakt en meest al de veldslagen bijgewoond. Hij had toen tot bevelhebber baron Chassé. Wien Mesman hoort verhalen van de ontberingen, gevaren en ellende door hem in Spanje uitgestaan, gaat dikwijls een rilling door de leden. Hoe hij in Pampelona, voordat deze stad zich overgaf, bijna 6 maanden geleefd had van 19 dagen levensmiddelen! Bij die gelegenheid werd Mesman op den len November 1813 krijgsgevangene van de Span jaarden. In den nacht van 2 November ontvluchtte hij naar het leger der Engelschen, en kwam onder den erf prins van Oranje (Willem II) bij het regiment Engelsche dragonders van het Hanoversche legioen. Volgens juiste information, in later tijd door Mesman gedaan, zijn van de 3600 man,diemet hem uit Duitsch- land naar Spanje togen, nauwelijks 20 teruggekomen, en daaronder generaal Chassé. In Maart 1814 trok Mesman met zijn regiment Frankrijk binnen, en in Mei kwam hij weder in zijn vaderland terug. Elf jaren achtereen was hij in 't veld geweest, daarvan slechts 10 dagen ziek te Madrid, en, niettegenstaande honderd malen in 't vuur, nooit gekwetst geworden. Jl. Donderdag overleed te Arnhem een ander oud veteraan, de heer Hendrik Schweys, oud-kapitein der infanterie, een der drie daar nog ter stede wonende vete ranen van het groote leger van Napoleon I. Sedert 1807 heeft hij aan alle veldtochten van het Nederlandsche leger, van den veldtocht naar Rusland af tot aan den tiebdaag- achen toe, deelgenomen, totdat hij, na den vrede met Belgie, met den rang van kapitein eervol ontslagen en gepensioneerd werd. Yerkoopingen en aanbestedingen. De vorige week heeft te Vlisnsigen de aanbesteding plaats gehad van het eenjarig onderhoud der kazernen aldaar.De laagste inschrijving was van den heer A. Rin- ders te Brcskens, voor f 4500. De verving dier gebouwen is mede aangenomen door genoemden heer voor f 1160. Tliermometerstaiid. 14 Mei. 'sav. 11 u. 51 gr. 15 'smorg. 7 u. 58 gr. 'smid3.1 u. 65 gr. 'sar. 6 u.57gr. 's av. 11 u. 53 gr. 16 'smorg. 7 u. 58 gr. 'smidd 1 u. 64 gr. 'sav. 6 u. 58 gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Het Vaderland verneemt dat dezer dagen bij de tweede kamer der staten generaal is ingekomen een plan van een nieuw gebouw voor de wetgevende macht, ont worpen door de heeren A. Huet, ingenieur, en G. J. Morre, architect, beide leeraars aan de Polytechnische school te Delft. Volgens het voorloopig verslag omtrent het wetsont werp tot regeling van de bevoegdheid der consulaire agenten tot het opmaken van burgerlijke akten en rege ling der consulaire rechtsmacht, werd in drie afdeelin- gen beweerd dat de wederindiening van dit wetsvoorstel ontijdig was, vooral ook omdat Frankrijk en Engeland nog onderhandelden over maatregelen naar aanleiding van voorgenomen hervormingen in het rechtswezen in Turkije en Egypte. Voor het overige had het voorstel een gunstige indruk gemaakt omdat nu eenheid in de consulaire rechtspraak zou verkregen worden. Twijfel werd echter geopperd of het tegenwoordig personeel van consuls wel geschikt was tot het uitoefenen der functiën die bij dit ontwerp aan ben worden opgedragen. Algemeen overzicht. Eene meeting van republikeinen en democraten heeft Zaterdag in het nieuwe gebouw voor wetenschappen te Londen plaats gehad, waar ongeveer 1400 personen van verschillende natiën vereenigd waren. Flourens kon niet tegenwoordig zijn, daar hij zich, zooals werd mede gedeeld, genoodzaakt had gezien Londen te verlaten, om de bemoeiingen der justitie, waaraan hij bloot stond, te ontgaan. Het besluit werd genomen om de tegen Zon dag in Hydepark aangekondigde groote meeting op te geven, tengevolge van de bepaalde ontkenning door den minister van binnenlandsche zaken omtrent een door Frankrijk gedaan verzoek tot uitlevering van Flourens. Er werden drie vivats aangeheven ter eere der Fransche soldaten die „neen" hebben gestemd. Er zijn weder nieuwe diplomatieke stukken bekend geworden betreffende den moord te Marathon. Lord Clarendon vermoedt dat de tolk Alexander het met de roovers eens was, wier tocht naar Athene waarschijnlijk plaats had tengevolge van daaruit ontvangen bericht. De heer Erskine heeft den uitslag van het onderzoek medegedeeld. Hij verhaalt dat, volgens het getuigenis der vier gevangen roovers, de moord gepleegd is door roovers die later in het gevecht met do troepen z$n gedood. Hun opperhoofd was meer gesteld geweest op de amnestie dan op het losgeld dat bij had bedongen. Toen hij bemerkte, dat hij meer en meer door de troepen werd omringd, had hij bevel gegeven naar de Turksche grens te trekken, doch de troepen vervolgden de roovers; men begon te vuren, en de vier leden der bende die ondervraagd zijn, werden gekwetst. Vandaar de aan leiding tot denmoord. Uit Lissabon wordt gemeld dat op het eiland Madera hevige wanordelijkheden plaats hebben. Reeds zonden er drie dooden zijn gevallen en veel gekwetsten zijn. De regeering heeft er troepen heen gezonden teneinde zoo mogelijk de orde te herstellen. De afgevaardigden der minderheid hebben de zitting van het congres ver laten, tengevolge van eene weigering van den president om deze aangelegenheid vrijelijk te bespreken Uit Rome wordt gemeld dat de discussie over het op pergezag en de onfeilbaarheid van den paus gisteren zouden aanvangen, en dat een groote geestdrift heerscht onder de ultramontaansche partij. De zittingen zullen in 't vervolg bijna dagelijks plaats hebben, terwijl men ver wacht dat binnen eene maand alles zal zijn afgeloopen. Vele leden van het centrum der vergadering hebben voor eenigen tijd verlof gevraagd, doch van de partij der oppositie hebben zich ongeveer honderd laten inschrij ven die de voorgestelde bepaling meer of minder hevig zullen bestrijden. De woelingen te Catanzaro en Becina schijnen een ongunstigen invloed te hebben gehad en op meer plaat sen agitatie te hebben opgewekt. Te Florence en te Napels hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad onder de stu denten die door oproerige kreten getracht hebben onlus ten op te wekken, doch door de tusschenkomst van afge vaardigden voor de openbare veiligheid was de orde spoe dig herstelt. Er zijn evenwel drie personen bij die gele genheid gearresteerd. De heer Lanza heeft in de kamer eenige inlichtingen gegeven omtrent een troep opstan delingen, die zich tusschen Pisa en Volterra had ver toond, doch slechts50a 60 man telde, die, door de troepen overvallen, zich naar Monterosso hsbben begeven, waar zij zich verspreid hebben. Het gouvernement, meenende dat de oproerige poging te Catanzaro geen op zichzelf staand feit was, had naar alle prefecten getelegrapheerd, dat zij op hunne hoede moesten zijn. Laatste berichten. Parijs. Het officieel regeeringsorgaan bevat de keizer lijke decreeten, waarbij benoemd worden: tot minister van buitenlandsche zaken de heer de Gramont, thans ambassadeur van Frankrijk bij het Oostenrijkscbe bof tot minister van openbaar onderwijs de beer Móge, thans vice-president van het wetgevend lichaam, afge vaardigde uit het departement Puy-de-Dömeen tot mi nister van openbare werken de heer Plichon, afgevaar digde uit het departement du Nord. Brieven uit België. Brussel 11 Mei. Uwe lezers weten reeds dat de kamer van vertegen woordigers, onder pressie van de regeering en de ver kiezingen hare werkzaamheden geëindigd heeft. De senaat werkt inmiddels met ijver door; en opdat er geen verrassing plaats grijpe, heeft men den prins de Ligne verzocht deze hooge vergadering weder te komen presi- deereit. Hij is dan ook gekomen, en de zaken gaan als van een leien dak. De begrooting van justitie is er met glans doorgekomen, en de wetsontwerpen zijn nauwe lijks bij den senaat ingediend, of zij worden aangenomen. Ook dit is toe te schrijven aan de aanstaande verkie zingen Ieder lid heeft er belang bij naar huis te gaan. Daarbij komt dat we in het scboone seizoen zijn, en de „beschreven vaders" houden er van hunne rust tc genie ten en de heerlijke genoegens der lente te smaken. De heer Carlier, afgevaardigde van Bergen, beeft zijn ontslag genomen. De vacante plaats zal warm bestreden worden. De belangrijkste punten bij de verkiezingen zullen echter zijn Gent, waar de heer Ernest Vanden- peerenboom zich bepaald terugtrekt, en Charleroi, waar de libéralen en clericalen elkander het terrein heftig betwisten. Uit uw blad zie ik dat er gisteren in de Nederlandsche tweede kamer quaestiegeweest is van de verhooging van het invoerrecht op den brandewijn, en dat de minister geantwoord heeft dat de onderhandelingen nog aanhan gig waren. Ik begrijp niet recht waartoe de onderhan delingen nog kunnen dienen, want de senaat heeft gis teren met 33 tegen 3 stemmen het wetsontwerp aange nomen waarbij de belasting op het zout en de invoerrech ten op den visch afgeschaft, het briefport voor het bin nenland op 10 centimes bepaald en het invoerrecht op den brandewijn verhoogd worden. Deze week nog zal de Moniteur Beige deze wet, die met 1 Juni a. in werking treedt, afkondigen. Het zou naar mij voorkomt beter ge weest zijn als uw minister rondweg verklaard had dat de vertoogen van Nederland geen practische gevolgen Bullen hebben. Reeds te lang heeft de politiek al de plaats ingenomen die gij mij wel wekelijks wilt toestaan. "Wat zoudt gij er van denken als wij eens een kijkje namen op de ten toonstelling der Société royale beige des aquarellistes? Heden, Zondag, heeft iedereen toegang voor het geringe bedrag van 10 centimes. Laat ons met de menigte binnengaan, en zonder rechts of links te kijken, voorbij de stookkassen van den Jardin botanique, de zaal waarin de aquarellen zich bevinden, binnentreden. De aquarellen zijn niet talrijk. Twee tentoonstellingen ge lijktijdig in Nederland geopend, zijn oorzaak dat de Nederlandsche schilders er slechts ternauwernood ver tegenwoordigd zijn. En toch steken deze dc anderen de loef af. Hetgeen zij tentoongesteld hebben kenmerkt zich door twee goede hoedanigheden. In de eerste plaats zijn het aquarellen, dus geen terpentijn- en go n-schilde- rijen, en vervolgens bezitten zij die lichtheid van touche en die gemakkelijkheid van uitvoering, zonder welke een aquarelle ook haar grootste bekoorlijkheid verliest. Daaraan is dan ook mevrouw Bisschop de groote macht verschuldigd die de twee door haar tentoongestelde aquarellen ware juweeltjes èn wat kleur èn wat har monie betreftuitoefenen. De beer Israels is een weinig mat, ofschoon steeds vol gevoel. Het onderwerp is: arme lieden die na geëindigd dagwerk naar huis keeren en de hun wachtende ellendige hut, hoe bescheiden zij ook is, toelachen, zij zullen tehuis zijn! Zij zijn in hun home zooals de Engelschen zeggen. De verdienste van deze aquarelle ligt in de expressie. "Wilt gij daarentegen een meesterlijke bewerking, een vol komen meesterschap over de kunst, eene schilderij, ver kregen met de meest mogelijke bescheiden middelen bewonderen, werpt dan een blik op de aquarellen van een Jongkind. Sedert langen tijd te Parijs gevestigd, is hij steeds dezelfde gebleven, en zijn de tooneelen uit zijn vaderland hem steeds eigen. Van de best geslaagde zijner tentoongestelde stukken zal ik slechts aanhalen zijn „herinnering aan den ouden toren bij de aankomst te Rotterdam, in 1580 gebouwd en in 1860 gesloopt." De heer Stortenbecker werkt te veel af, dat is de eenige critische opmerking die ik te maken heb op zijne „Her kauwende dieren in het veld". Voor hunne getrouwe wedergeving der natuur moet ik nog citeeren de heeren Gabriël Mauve en Brenhaus de Groot met hunnen „Morgen in de duinen van Zeeland" en koeien en ossen, krachtig geschilderd en in bet volle licht opgenomen door den lieer de Haas. Laat ik voorts tot den heer Famars Testas, van Utrecht, zeggen dat zijn opgaande zon ditmaal niet gelukkig was, en dat hij ten onrechte in de verte zocht wat hij in zijne nabijheid veel beter kon vinden, en laat ons dan eens de Belgische en Italiaansche aquarellisten bezien. Van wijlen Charles de Groux zijn vier aquarellen, even zoovele meesterstukken. Eene slechts is voltooid, de andere zijn zooals de kunstenaar ze beeft moeten achterlaten toen de dood hem aan zijn arbeid ontrukte" Doch hoe ongeacheveerd zij zijn mogen, het drama in die ▼olkstooneelen is wel voltooid, en de nauwelijks ge schetste figuren in de „Tienden" en de „Verzoening" hebben reeds de gewensclite uitdrukking. De koning heeft deze laatste aquarelle voor 1000 franken gekocht. Het zijn twee vyandig gezinde broeders welke een pries ter, met behulp van beider vrouwen, tracht tot overeen stemming te brengen. „De dronkaard": een vrouw uit de volksklasse die in een kroegje haren man, die stomdronken op de tafel ligt. komt halen, is van een aangrijpend karakter. Ik heb in zijn, thans helaas! ledig, atelier hetzelfde onderwerp in olieverf gezien, maar rijker ge stoffeerd. De dood van de Groux heeft een smartelijk ledig in de Belgische school doen ontstaan. Meer dan zoovele andere artisten die zich op hun tijd beroependen beweren alleen dc nieuwere gchool te vertegenwoordigen, was hij, door het gevoel en het karakter van zijn talent, een waar schilder der 19e eeuw.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2